Bodrum Plajları ve Koyları

Bodrum plajları, özellikle yaz tatili sezonunda pek çok kişinin favorisi oluyor. Türkiye’nin en popüler tatil noktalarından biri olduğu için dikkat çeken Bodrum, 215 km uzunluğunda bir sahile sahip. Büyük ve küçük pek çok olaya ev sahipliği yapan belde, Türkiye’nin turizm açısından en önemli noktalarının arasında yer alıyor. 

Tatilinizi çok daha keyifli hale getirmenizi sağlayan Bodrum koyları, oldukça keyifli. Hayatın gece ve gündüz durmaksızın aktığı bir yer olan Bodrum, deniz tatili için tercih edilebilecek birçok farklı noktaya da ev sahipliği yapıyor. Eşsiz denizi ve pırıl pırıl güneşiyle dikkat çeken Bodrum beachleri, tatilinizin çok daha keyifli hale gelmesini olanak tanıyor.

Bodrum Plajları ve Koyları 

  1. Torba Plajı
  2. Bitez Plajı
  3. Akyarlar Halk Plajı
  4. Bodrum Günbatımı Plajı
  5. Turgutreis Halk Plajı
  6. Türkbükü Plajı
  7. Gümüşlük Halk Plajı
  8. Göltürkbükü Cennet Koyu
  9. Bardakçı Koyu
  10. Akvaryum Koyu

Bodrum, küçük bir yer olmasına rağmen turistik açıdan gezilecek çok sayıda noktaya sahip. Dolayısıyla tatiliniz öncesinde seyahatinizi planlayarak daha keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Denize deneyimlemek istediğiniz plajlar ve koylar ile ilgili bilgi sahibi olmanız için Bodrum’da gezilecek yerler listesi sizlere yardımcı olabilir. Böylelikle yalnızca Türkiye için değil, dünya için önemli bir yere sahip koylarda eşsiz bir tatil geçirme imkanı yakalayabilirsiniz.

Plajlar ve koylar ise Bodrum’da gezilecek yerler listelerinin başında bulunuyor. Hem yerli hem yabancı turistler tarafından ilgi gören plajlar ve koylar, doğal güzellikleri ile göz dolduruyor. Sizler için Bodrum’daki plajları ve koyları ile ilgili detayları ve bilmeniz gerekenleri derledik. 

1. Göltürkbükü Cennet Koyu

Göltürkbükü Cennet Koyu, yemyeşil doğası ve sakin plajı ile Bodrum’un en sevilen koylarından biri. Koya inmeden önce dar patika yolu aracınızı park etmeniz gerekiyor. Ardından yaklaşık olarak 100 metre kadar aşağı yürümelisiniz. Bu yolculuktan sonra ulaşacağınız koy, el değmemiş görüntüsü ile sizi büyüleyecek. Doğanın tam ortasında bulunan koyda herhangi bir sosyal tesis bulunmadığını söylemeden geçmeyelim. Dolayısıyla kendi imkanlarınız ile denizin tadını çıkarmanız gerekiyor.

“Göltürkbükü Cennet Koyu konum için tıklayın”

2. Kargıcak Koyu

Bodrum’da yer alan diğer koylar kadar popüler olmayan Kargıcak Koyu, ulaşması zor bir koy. Yolunun zorlu bir parkura benzetildiği Kargıcak Koyu, diğer koylar ile karşılaştırıldığı takdirde Bodrum’a daha uzak. Ancak ulaşmak zor olsa da ulaşıldığı takdirde sizlere eşsiz bir denizin beklediğini unutmamanız gerekiyor. Su altı dünyasının oldukça zengin olduğu dolayısıyla dalış gibi aktivitelerin gerçekleşebileceği koy, herhangi bir sosyal tesis bulundurmaz. Dolayısıyla yeme içme ihtiyaçlarınızı yanınıza almalısınız.

“Kargacık Koyu konum için tıklayın”

3. Bardakçı Koyu

Bardakçı Koyu’nun oldukça sık şekilde tercih ediliyor olduğunu dile getirmek yanlış olmaz. Bu durumun en önemli sebebi ise merkezden kalkan tekneler sayesinde kolay bir ulaşıma sahip olması. Tekneler sayesinde yaklaşık 10 dakikalık süreç içerisinde koya varabilirsiniz. Aynı zamanda bu seferler, geç saatlere kadar devam ediyor.

Koydaki halk plajı küçük olsa da konaklama imkanı elde edebileceğiniz çeşitli otel ve işletmeler bulunuyor. Deniz taşlık olmasına rağmen deniz girişinde deniz kestaneleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka yanınıza deniz ayakkabısı almanız gerekiyor. 

“Bardakçı Koyu konum için tıklayın”

4. Kumbahçe Sahili

Kumbahçe Sahili’nin denizi araç yoğunluğu açısından oldukça kalabalık. Dolayısıyla pek çok kişi suyun berrak olmadığını düşünse de bu doğru değil. Araç trafiğine karşı tamamen berrak bir suya sahip Kumbahçe Sahili, merkezi konumu sebebiyle tercih ediliyor. Sahil üzerinde birçok farklı kafe ve restoran bulunuyor olması ise yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlıyor. Plajda duş, tuvalet, şezlong, restoran ve market gibi olanaklar bulunuyor. Merkezdeyken serinlemek için tercih edebileceğiniz Kumbahçe Sahili, yerel halk tarafından da tercih ediliyor.

“Kumbahçe Sahili konum için tıklayın”

5. Bodrum Günbatımı Plajı

Bodrum’a yaklaşık olarak 18 km uzaklıkta yer alan Bodrum Günbatımı Plajı,turistler tarafından çok büyük bir ilgi görüyor. Doğaya dair bütün detayların yakından görülme şansı yakalanmasını sağlayan bodrum günbatımı plajı, tertemiz bir denize sahip. Günbatımı adını almış olmasını sağlayan dünya harikası gün batımı manzarası ise size kendine hayran bırakacak. Yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler ve işletmeler bulunduran plaj, şehir merkezine yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta.

“Bodrum Günbatımı Plajı konum için tıklayın”

6. Akvaryum Koyu

Bodrum’un en popüler koylarından biri olan Akvaryum Koyu, kristal parlaklığa sahip suyuyla dikkat çekiyor. Büyüleyici doğası ile akvaryum adını alan ve Gümbet’in batı ucunda bulunan Akvaryum Koyu, küçük koylardan ve koyların önünde yer alan bir adadan oluşuyor. Ege’nin derinliklerini keşfe çıkmak isteyenler tarafından tercih edilen bu koy, tertemiz suyu ile görenleri büyülüyor. Koyda yer alan deniz dalış gibi aktiviteler için uygun.

“Akvayum Koyu konum için tıklayın”

7. Torba Plajı

Bodrum’un merkezinde hoş bir deniz tatili yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz Torba Plajı, yarımadanın başlangıcı olarak kabul edilen bölgede yer alıyor. Ormana oldukça yakın bir konumda bulunması yeşil ve mavinin bütün tonlarını görmenizi sağlıyor. Bölgede birkaç balıkçı çiftliğinin de olduğunu söylemekte fayda var.

Bölgedeki diğer koylardan farklı olarak çok daha huzurlu bir ambiyansa sahip Torba Plajı, rüzgarı açık konumda bulunan bir sahile sahip. Bu nedenle deniz zaman zaman dalgalı olur. Fakat rüzgarsız bir günde berrak ve temiz denizin tadını çıkarabilirsiniz.

“Torba Plajı konum için tıklayın”

8. Akyarlar Halk Plajı

Akyarlar, Bodrum’un En popüler tatil beldelerinden biri. Bodrum yarımadasının en güneybatı ucunda bulunan ve merkezde yaklaşık olarak 23 kilometre mesafede yer alan Akyarlar, özellikle yaz aylarında çok kalabalık hale geliyor. Akyarlar ile ilgili dile getirilmesi gereken en önemli bilgilerin arasında ise sörf merkezlerinin bulunması yer alıyor.  Kos adasının karşısında yer alan ve antik adı Arhialla olarak bilinen Akyarlar, geçmiş yıllarda balıkçı köyü olarak kullanılmış. Günümüzde Yunan adalarına ve muhteşem denizi seyretmek için tercih edilen Akyarlar, Bodrum için ise önemli bir turizm noktası.

9. Bitez Plajı

Bodrum’un en gözde plajları arasında bulunan Bitez Plajı, Bitez Yalısı olarak da anılıyor. Merkeze yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan plaj, merkeze yakın plaj alternatifleri arasında bulunuyor. Denizli’nin genellikle sakin ve dalgasız olduğu bilinen plaj, masmavi Ege denizine sahip.

Portakal ve mandalina bahçeleriyle bakılmaya doyulmayan bir manzarası olan Bitez Plajı, dondurmasıyla da meşhur. Bunun yanı sıra plajda yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz çeşitli işletmeler bulunuyor. Siz de bu plajda tatil yapıp portakal ve mandalina bahçelerinin arasında birbirinden güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.

“Bitez Plajı konum için tıklayın”

10. Güvercinlik Koyu

Bodrum yarımadasının girişinde yer alan Güvercinlik Koyu, ziyaretçileri karşılayan bir lokasyona sahip. Büyük bir kısmının sit alanı ilan edildiği Güvercinlik Koyu, kusursuz atmosferi ile Bodrum’da en sevilen koylardan biri. Sahil Adası’na ev sahipliği yapan belde, Bodrum merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık hale geliyor. Mavinin her tonunu görmenin mümkün olduğu denizi hem yerli halkın hem turistlerin denize girmek amacıyla tercih etmesini sağlıyor.

11. Turgutreis Halk Plajı

500 yılı aşkın tarihi ile Bodrum’un en önemli mahallelerinden biri olan, Bodrum’da gün batımının izlenebileceği en güzel noktalardan biri. Osmanlı amirali ve önemli bir savaş kahramanı olan Turgut Reis’ten adını alan bu mahalle Bodrum’un en kıymetli noktalarından biri olarak biliniyor.

Tertemiz deniz tatili yapmak isteyenler tarafından Turgutreis halk plajı tercih ediliyor. Neşeli atmosferi ve keyifli halkı ile tatilinize çok daha huzurlu hale getiriyor. Bunun yanı sıra upuzun bir sahil şeridine sahip olduğunu dile getirmekte yarar var.

“Turgutreis Halk Plajı konum için tıklayın”

12. Türkbükü Plajı

Bodrum’un en popüler tatil beldelerinden biri olan Türkbükü, yeme içme, alışveriş ve konaklama gibi imkanların oldukça zengin olduğu bir belde. Bodrum yarımadasının kuzey ucunda bulunan ve merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Türkbükü,beyaz evleri ve berrak denizi ile ünlü. Yaz sezonunun oldukça yoğun geçtiği Türkbükü, 4 mevsim eşsiz manzaralar sunuyor.

Türkbükü Koyu ve Türkbükü Plajı’na da ev sahipliği yapan belde, tüm gün yüzmek ve güneşlenmek için ideal. Yaz aylarında sahil araç trafiğine kapatılır. Böylelikle atmosfer, çok daha eğlenceli ve huzurlu hale geliyor.

“Türkbükü Plajı konum için tıklayın”

13. Kumbahçe

Gün batımını palmiyeler altında izlemek isteyenlerin tercihi olan Kumbahçe, huzurlu bir tatil beldesi. 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması ile Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan sözleşme sonucunda zorunlu göç yapılan Kumlubahçe, günümüzde Bodrum’un en kıymetli yerlerinden biri. Ayrıca yerel halk tarafından Giritli Mahallesi olarak da anılıyor. Denizi oldukça güzel olan Kumlubahçe, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı plaja ev sahipliği yapıyor. Şezlong ve şemsiye gibi olanaklara sahip plaj, keyifli bir tatil için birçok avantajı size sunuyor.

14. Gümüşlük Halk Plajı

Bodrum’da doğası en az bozulan mahallelerden biri olan Gümüşlük, tarihi bir alan olması sebebiyle dikkat çekiyor. Myndos adı ile de anılan ve bugüne dek birçok farklı egemenliğin hüküm sürdüğü Gümüşlük, antik kentin tarihi kanıtlarına halen ev sahipliği yapıyor.  Gümüşlük Sahili ise geç saatlere kadar hayatın devam ettiği bir yer. Bunun yanı sıra sahil boyunca balık restoranları gibi çeşitli işletmeler bulunuyor. Özellikle kahvaltı yapmak için ideal olan belde, sempatik görünümüyle içinizi ısıtacak.

“Gümüşlük Halk Plajı konum için tıklayın”

15. Aktur

Bodrum’da bir site olan Aktur, deniz tatili yapmak isteyenlerin tercihlerinden biri. Bodrum’un en güzel denizlerinden birine sahip Aktur, sığ ve kumluk olmasıyla dikkat çekiyor. Bu özelliği ile yüzmeyi yeni öğrenenler tarafından yaygın olarak tercih ediliyor. Çocuklu aileler içinde oldukça keyifli bir tatil imkanı sağlıyor. Aktur’da konaklama imkanı elde edebileceğiniz otel ve pansiyon gibi işletmeler de var.  Huzurlu ambiyansı ve sakin atmosferi ile kafa dinlemeniz konusunda sizlere yardımcı olacak Aktur’u keşfetmeye ne dersiniz?

Bodrum plajları ve koyları listemiz bu kadar! Farklı plaj ve koyları keşfetmek isterseniz Marmaris plajları ve koyları yada Alaçatı plajları ve beachleri içeriğimizi keşfedebilirsiniz.