Denizli’de Gezilecek Yerler

Denizli'de Gezilecek Yerler Banner Görseli

Şifalı termal suları ile özellikle sağlık turizmi için en önemli rollerden birini oynayan Denizli, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Sağlık turizmi merkezlerinden en önemli olanlarına sahip olmasının yanı sıra, doğal ve kültürel açıdan da pek çok farklı özelliğe sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Bugüne dek ev sahipliği yaptığı medeniyetler göz önünde bulundurulduğunda zengin bir şehir olduğunu mutlaka söylemek gerekiyor. Siz de Denizli seyahatiniz ile hem sağlık hem de kültür turizm adına önemli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Denizli dört mevsimi boyunca ziyaret edilebilecek bir şehir olması sebebiyle dikkat çekiyor. Eğer Denizli’de gezilecek yerler hakkında kafa karışıklığı yaşıyorsanız şehirde mutlaka gezmeniz gereken yerleri listemiz ile bulabilirsiniz:

  1. Pamukkale Travertenleri
  2. Acıgöl (Çardak Gölü)
  3. Işıklı Gölü
  4. Hierapolis Antik Kenti
  5. Kaklık Mağarası
  6. Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)
  7. Ornaz Vadisi
  8. Güney Şelalesi
  9. Honaz Dağı Milli Parkı
  10. Karahayıt Kaplıcaları

Denizli’de seyahat etmeniz gereken yerler elbette bu liste ile sınırlı değil. İki ile üç gün içerisinde keyifli bir seyahat yapabileceğiniz ve konaklama imkanı sağlayan çok sayıda otel ve pansiyona da sahip olan bu şehir, gezilmesi gereken yerler konusunda önemli bir zenginlik sunuyor. Siz de seyahatiniz esnasında otellerde konaklayabilir, gezmek istediğiniz yerleri önceden planlayarak planlı ve eğlenceli bir seyahat yapabilirsiniz.

1.Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Denizli denildiğinde akla gelen ilk yer Pamukkale Travertenleri oluyor. Yalnızca Türkiye değil dünya çapında bilinen ve en çok ziyaret edilen doğal güzelliklerden biri olmayı başaran Pamukkale Travertenleri, Denizli şehir merkezine yalnızca 18 km mesafede bulunuyor.

Başka bir yerde örneğini görmenin düşük bir ihtimal olduğu Pamukkale Travertenleri, UNESCO listesinde yer alıyor. Kalsiyum oksit içeren termal sular ile oluşan traverten terasları bembeyaz pamukları andıran görüntüler ile görenleri büyülemeyi başarıyor. Mineral bakımından 15’ten fazla sıcak su kaynağına sahip olan dolayısıyla oldukça büyük bir zenginlik sunan Pamukkale Travertenleri şehir merkezinden toplu taşıma araçları ya da kişisel aracınız ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Bölgeye girişte ücret ödemeniz gerekiyor veya Müzekart ile giriş yapabilirsiniz.

2.Acıgöl (Çardak Gölü)

Acıgöl (Çardak Gölü)
Acıgöl (Çardak Gölü)

Denizli ve Afyonkarahisar şehirleri arasında bulunan ve tektonik göl olması sebebiyle Türkiye’nin en önemli doğal yapılarından biri olan Acıgöl (Çardak Gölü) büyüleyici doğal güzelliğiyle ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Binlerce farklı kuş çeşidine ve bitki türüne ev sahipliği yapan Acıgöl (Çardak Gölü) doğa severler tarafından mutlaka keşfedilmesi gereken bir yer olarak biliniyor.

B sınıfı sulak alan olarak koruma altında bulunan ve 41 km karelik büyük bir alanı kaplayan Acıgöl (Çardak Gölü) deniz seviyesinden 836 metre yükseklikte bulunuyor. Güzelliği ile görenleri büyüleyen göle şahsi aracınız ya da toplu taşım araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

”Acıgöl (Çardak Gölü) konum için tıklayın”

3.Işıklı Gölü

Işıklı Gölü
Işıklı Gölü

Çivril ilçesinde yer alan Işıklı Gölü Türkiye’nin en sevilen doğa harikalarından birisi konumunda. Böyle bir manzara sunuyor olması sebebiyle turistler tarafından dikkat çeken Işıklı Gölü, tatlı su gölü olarak biliniyor. Çevresini saran sarp dağlar ile unutulmaz manzaralar sunan Işıklı Gölü; Akçay Deresi ve yer altı suları ile besleniyor. Göl; bıyıklı doğan, sakallı akbaba ve deniz kartalı gibi onlarca farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz ya da mesire alanında keyifli vakit geçirebileceğiniz Işıklı Gölü şehir merkezinden şahsi aracınız ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda yer alıyor.

”Işıklı Gölü konum için tıklayın”

4.Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti

Denizli’de seyahat edilmesi gereken pek çok farklı turistik yer bulunuyor. Bunların başında ise tarihi bir yapı olan Hierapolis Antik Kenti geliyor. Pamukkale Travertenlerinin yanında olduğu için travertenleri ziyaret eden pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. UNESCO Dünya Miras Listesine dahil edilmiş olan ve mutlaka görülmesi gereken Hierapolis Antik Kenti, 2000 yıllık uzun bir tarihe sahip. Bölgede bulunan önemli eserlerin ise Bergama Krallığı tarafından inşa edildiği biliniyor. Görkemli tapınaklar ve farklı dönemlerden kalan eserleri ev sahipliği yapan Hierapolis Antik Kent’te tarih ile dolu eğlenceli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

5.Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası
Kaklık Mağarası

Turistik ilçeleri ve büyüleyici travertenleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir seyahat deneyimi sunan Denizli, mutlaka ziyaret edilmesi gereken doğal yapıları ile de oldukça etkileyici. Bahar ve yaz aylarında düzenlenen rehberli mağaracılık turları ile daha yakından tanıma şansı elde edeceğiniz Kaklık Mağarası ise Denizli’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Şehir merkezine 35 km gibi oldukça yakın bir mesafede yer alan Kaklık Mağarasına şahsi aracınız ya da toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 2002 yılında halka açılmış bir mağara olan Kaklık Mağarasında şifalı sularla dolu yüzme havuzları, kır bahçeleri ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği amfi tiyatro bulunuyor.

”Kaklık Mağarası konum için tıklayın”

6.Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)
Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)

Denizli denildiğinde herkesin aklına farklı bir turistik lokasyon geliyor olabilir. Ancak özellikle tarihi açıdan dikkat çekici yerleri ile mutlaka görülmesi gereken bir şehir olduğu biliniyor. Kleopatra ya da Antik Havuz ismiyle anılan bu yapı ise Denizli seyahat esnasında herkesin görmesi gereken yerler listesinin başında bulunuyor.

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz) yalnızca Türk değil yabancı uyruklu turistler tarafından da yoğun bir ilgi gören yerlerin arasında bulunur. 2300 yıllık köklü bir tarihe sahip olması ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alması Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)’nun her geçen gün daha yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor. M.Ö. 2. yüzyılda şifalı sular ile tedavi amacıyla inşa edildiği düşünülen ve binlerce yıldır aktif olarak kullanılan Kleopatra Havuzu’nun termal suyu her mevsim 36 derecede kalıyor. Binlerce yıllık roma sütunları arasında yürümenize ve şifalı sularında tedavi olmanıza imkan tanıyan Kleopatra Havuzu, etrafında bulunan Denizli otelleri ile Denizli seyahatinizi çok daha konforlu hale getirmeyi vadediyor.

7.Ornaz Vadisi

Denizli merkezden kolaylıkla ulaşabileceğiniz Ornaz Vadisi, şehrin en sevilen turistik yerlerinden birisi konumunda. Özellikle yaz aylarında bölgeye düzenlenen pek çok doğa gezisi bulunuyor. Gizli şelalelere ve buz gibi derelere ev sahipliği yapan Ornaz Vadisi; endemik bitki türlerini daha yakından incelemek isteyenler tarafından da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Doğaya kaçış noktalarının başında bulunan ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin tercihi olmayı başaran Ornaz Vadisi, özellikle bahar ve yaz aylarında yöre halkı ve turistler tarafından piknik amacıyla ziyaret ediliyor. Kayalıklardan dökülen suların kar sularından besleniyor olması ise buz gibi olmasını sağlarken sıcak yaz günlerinin favorisi haline gelmesi konusunda da önemli bir rol oynuyor!

8.Güney Şelalesi

Şehir merkezine yalnızca 56 km uzaklıkta bulunan ve birinci derece sit alanı olarak koruma altında yer alan Güney Şelalesi Denizli’nin en çok ziyaret edilen tabiat harikalarından birisi. Bakir doğal güzelliği sebebiyle milli park olarak koruma altına alınmış olan Güney Şelalesi, Cinder Dağı eteklerinde yer alıyor. 20 metre yükseklikten dökülen bembeyaz suları ile safari ve doğa yürüyüşlerinin en sevilen adreslerinden biri olmayı başarıyor.

Güney Şelalesinde rüzgar ve su ile şekillenen kaya basamaklarından dökülen buz gibi suları muhteşem bir manzara sunuyor. Güney Şelalesinde rehberli doğa yürüyüşlerine katılabilir veya doğa ile iç içe keyifli vakit geçirebilirsiniz.

9.Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı Denizli’de dört mevsim boyunca en çok ziyaret edilen yerlerden birisi konumunda. 1995 yılından beri milli park olarak koruma altında tutulan Honaz Dağı Milli Parkı; oldukça zengin bir bitki çeşitliliğine sahip. Bunun yanı sıra vahşi yaşam güzelliğini de her adımında sizlere sunacağını söylemek gerekiyor.

Ev sahipliği yaptığı kuş türleriyle kuş gözlemciliği için en ideal noktalardan biri olan Honaz Dağı Milli Parkı; en çok bahar ve yaz aylarında ziyaret ediliyor. Bu mevsim aralıklarında parkta ATV turları, trekking aktiviteleri, fotoğraf safarileri ve dağ bisikleti gibi etkinlikler yapılıyor.

”Honaz Dağı Milli Parkı konum için tıklayın”

10.Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları
Karahayıt Kaplıcaları

Jeolojik yapısından dolayı her köşesinden şifalı kaynak suları akan Denizli, bu özelliği ile sağlık turizminin en önemli noktalarından biri oluyor. Denizli’de kaplıca seyahati yapmak istiyorsanız sizler için en ideal seçenek ise Karahayıt Kaplıcaları olabilir.

Karahayıt Kaplıcaları’nın bu denli yoğun bir ilgi görüyor olmasını sağlayan en önemli özelliği şehir merkezine yalnızca 25 dakika mesafede bulunuyor olması. Yılın yorgunluğunu atmak ve şifalı sularla tedavi olmak isteyenlerin tercihi olan Karahayıt Kaplıcaları; Türkiye’nin en yüksek radyoaktivite oranına sahip suları ile dikkat çekiyor.

”Karahayıt Kaplıcaları konum için tıklayın”

11.Denizli Kaleiçi Çarşısı

Denizli’nin Meşhur Yemekleri Denizli seyahatinizi çok daha eğlenceli bir deneyim haline getiriyor. Eğer bu lezzetleri nerede denemeniz gerektiğini bilmiyorsanız sizin için en iyi seçenekler arasında ise Denizli Kaleiçi Çarşısı bulunuyor! 

Hem yerli hem yabancı turistler tarafından ilgi gören Denizli Kaleiçi Çarşısı isminden de anlaşılacağı üzere özellikle alışveriş amacıyla tercih ediliyor. Çarşının Anadolu Selçuklu döneminde inşa edildiği ve bu dönemden beri bölgenin en çok ziyaret edilen çarşılarından biri olduğu biliniyor. Denizli Kaleiçi Çarşısında yöresel alışverişler yapabilir, ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ya da yöresel lezzetleri deneme şansı yakalayabilirsiniz!

12.Ağlayan Kaya Şelalesi (Yeşildere Şelalesi)

Denizli’nin en çok ziyaret edilen doğa harikalarından biri olması sebebiyle dikkat çeken ve bölgenin en eski yerleşimlerine ev sahipliği yapan Ağlayan Kaya Şelalesi (Yeşildere Şelalesi), turistler tarafından ilgi görüyor. Sahip olduğu antik hazineler ile tarihi turların en sevilen noktalarından biri olan Ağlayan Kaya Şelalesi (Yeşildere Şelalesi), en sıcak yaz günlerinde bile buz gibi kalan kaya göleti ile serinlemek isteyenlerin tercihi olmayı da başarıyor!

30 metreden dökülen bembeyaz sular ile mutlaka görülmesi gereken Ağlayan Kaya Şelalesi (Yeşildere Şelalesi)’nde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız işletmeler de bulunuyor. Bu işletmelerde özellikle taze balık yemenizi mutlaka öneriyoruz!

13.Laodikeia Antik Kenti

Laodikeia Antik Kenti
Laodikeia Antik Kenti

Milattan önce üçüncü yüzyıla kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olduğu düşünülen Laodikeia Antik Kenti, Ege Bölgesinin en önemli ve en eski yerleşim yerlerinden birisi konumunda. Tarih, kültür ve arkeoloji turlarının en sevilen adreslerinden biri olmayı başaran Laodikeia Antik Kenti; Anadolu’nun en önemli kentlerinden biri olarak biliniyor. Anıtsal çeşmelere, muhteşem mimarideki yapılara ve antik tiyatrolara ev sahipliği yapan Laodikeia Antik Kenti, Denizli’de mutlaka görülmesi gereken bir yer. Laodikeia Antik Kenti’ne şehir içerisinden toplu taşıma araçları ile ulaşabileceğiniz gibi şahsi aracınız ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

”Laodikeia Antik Kenti konum için tıklayın”

14.Tarihi Buldan Evleri

Tarihi Buldan Evleri
Tarihi Buldan Evleri

Her mevsim düzenlenen fotoğrafçılık gezileri ile Denizli, Türkiye’nin muhteşem manzaralar sunan şehirlerinin başında yer alıyor. Şehir merkezinden 30 kilometrelik bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz Tarihi Buldan Evleri ise, görenleri büyüleyecek güzelliklere sahip. Kentsel sit alanı olarak koruma altında tutulan Tarihi Buldan Evleri; ahşap ve cumbalı mimarileri ve 2 katlı yapıları ile görenleri büyülemeyi başarıyor. Adeta bir açık hava müzesini andıran Tarihi Buldan Evleri, günümüze kadar sağlam kalmayı başarabilmiş yapılar arasında olması sebebiyle de dikkat çekiyor. Bölgede bulunan 100’den daha fazla konağın Osmanlı Döneminde inşa edildiği düşünülüyor.

15.Keloğlan Mağarası

Acıpayam İlçesinde yer alan Keloğlan Mağarası, Denizli’nin en dikkat çekici mağaraları arasında bulunuyor. 5-6 metre yüksekliğe sahip olan ve toplamda 145 metre gezi alanı bulunduran Keloğlan Mağarası, oldukça dikkat çekici. En önemli özelliklerinden biri ise 1990’a kadar kimse tarafından fark edilmemiş olması. Bu tarihe kadar yalnızca çobanlar tarafından bilinen ve herhangi bir amaç doğrultusunda kullanılmayan Keloğlan Mağarası yapılan düzenlemeler sonrası halka açıldı ve günümüzde ziyaret edilebiliyor. Türkiye’de turizme açılan 31 mağaradan biri olan Keloğlan Mağarası, 2003 yılından beri ziyarete açık.

İçeride ise hava oldukça nemli ve sıcak olduğundan girişlerde dikkat etmek gerekiyor. Karstik yapıdaki ana kaya ve topraklardan aldığı havası ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Keloğlan Mağarası’nın içerisinde uzun yıllardır doğal yollar ile oluşmuş sarkıt ve dikitler bulunuyor. Mağara içerisinde bulunan havanın astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisi için de etkili olduğu dile getiriliyor.

16.Denizli UFO Müzesi

Denizli’den yer alan ve oldukça dikkat çekici olan bu müze klasik müzelerden farklı bir koleksiyona sahip. 2002 yılında İstanbul’da açılmış olsa da 2005 yılında Denizli’ye taşınan ve bu yıldan beri aktif olarak Denizli’de ziyaret edilen Denizli UFO Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise dördüncü uluslararası UFO müzesi olma özelliğini taşıyor. Sahip olduğu koleksiyon ile UFO’larla ilgili bilgi sahibi olmayı mümkün hale getiren müzenin özellikle çocuklu aileler tarafından yoğun bir ilgi gördüğü biliniyor. Haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açık olan Denizli UFO Müzesi, ücretsiz şekilde ziyaret edilebilecek bir müze olması sebebiyle de dikkatlerini üzerine çekmeyi başarıyor. Şehir merkezinden kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda olan Denizli UFO Müzesi’ne şahsi aracınız veya toplu taşıma araçlarıyla seyahat edebilirsiniz.

17.Tripolis Antik Kenti

Antik kentleriyle görenleri büyülemeyi başaran bir şehir olan Denizli, Tripolis Antik Kentine de ev sahipliği yapıyor. Şehir içerisinden 30 dakikalık bir minibüs yolculuğu ile ziyaret edebileceğiniz antik kenti şahsi aracınız ile de ziyaret edebilirsiniz. Bölgenin en büyük antik kent yerleşimi olması sebebiyle dikkat çeken Tripolis Antik Kenti; Menderes Dağlarının eteğine hakim bir alana inşa edilmiş durumda. Aktif olarak kullanıldığı yıllarda tarım ve ticaret merkezleri arasında en önemlisi olduğu bilinen Tripolis Antik Kenti, önemini halen korumaya ve turistler tarafından yoğun bir ilgi görmeye devam ediyor. Bölgede kazı çalışmaları sonucunda elde edilen eserlerin büyük bir çoğunluğunun ise Denizli Arkeoloji Müzesi’nde sergilendiği biliniyor.

”Tripolis Antik Kenti konum için tıklayın”

18.Alacain Mağarası

Alacain Mağarası Denizli’ye yaklaşık bir saatlik sürüş mesafesinde yer alıyor. Mağaraya her mevsim boyunca düzenlenen turlar ise ziyaret edilmesini çok daha kolay hale getiriyor. Çevresinde bulunan tarihi hazineler sebebiyle birinci derece arkeolojik sit alanı olarak korunan Alacain Mağarası, Roma ile Bizans dönemine ait kaya oyması mezarlar lahit ve sütunlara ev sahipliği yapıyor. İçerisinde unutulmaz bir gezi yapmanıza imkan tanıyan ve muhteşem fotoğraflar çekmenizi sağlayan Alacain Mağarası, Denizli’nin mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılarının başında geliyor. Şehir merkezinden kolaylıkla ulaşılabiliyor olması ise mağaranın her mevsim boyunca büyük bir ilgi görmesini sağlıyor.