Denizli’nin Meşhur Yemekleri

Denizli Banner Görseli

Türkiye’nin turizm açısından önemli şehirlerinden biri olan Denizli, eski dönemlerden beri şifalı suları ve kendine ait mutfağı ile dikkat çekmeyi başarıyor. Yılın her mevsimi ziyaret edilen şehir, oldukça çeşitli bir mutfağa sahiptir. Mutfağının temelini sebze yemekleri oluştursa da et ve sebzenin bir araya getirildiği yemeklere de sık rastlanıyor.

Kendine ait farklı özellikleriyle Denizli’nin meşhur yemekleri her damak tadına hitap etmeyi başarıyor. Yemek kültüründe özellikle Ege Bölgesi’nden esintilere sık sık rastlanan bir mutfağa sahip olan Denizli, ana yemeklerden tatlılara kadar geniş bir çeşitlilik sunuyor.

Doğal güzellikler ve tabiat ile çevrili keyifli bir seyahat yapmak isteyenlerin tercihi olan bu şehir gastronomik açıdan da sizlere farklı bir deneyim vadediyor. Seyahatiniz esnasında mutlaka denemeniz gereken Denizli lezzetleri arasında;

  1. Biber Tatari
  2. Çaput Aşı
  3. Cızlama
  4. Yen Böreği
  5. Kuyu Kebabı  
  6. Sucuklu Un Karıştırması 
  7. Zeytinyağlı Patlıcan Gömme 
  8. Börülce Böreği
  9. Çiğ Dolma
  10. Yoğurtlu Köfte bulunuyor.

Denizli seyahatiniz esnasında bu lezzetleri denemek için şehrin farklı yerlerinde bulunan restoranları ve esnaf lokantalarını tercih edebilirsiniz. Gastronomik açıdan zengin bir şehir olan Denizli, günün her öğünü tüketilebilecek farklı lezzetleri ziyaretçilerine sunmayı başarıyor. Farklı damak tatlarına hitap edebilmesi Denizli mutfağını ilgi çekici kılan özelliklerinden yalnızca birisi olarak kabul edilebiliyor.

1.Biber Tatari

Biber tatari özellikle Denizli’nin Kale ilçesinde meşhur bir tarif. Çünkü bu tarifin orijinalinde Kale ilçesinde yetişen biberler kullanılıyor. Klasik biber kızartması olsa da yörede yetişen biberlerin klasik biberlerden çok daha lezzetli olması biber tatariye duyulan ilgiyi arttırıyor.

Biber tatari tarifinde yalnızca biber değil patates de kızartılıyor. Kızgın yağda kızartılan ve süzme yoğurt ile servis edilen bu lezzet, klasik kızartma tariflerinden farklı olarak soğuk servis ediliyor. Özellikle yaz aylarında hafif bir yemek isteyenler tarafından tercih edilen lezzet kahvaltılardan akşam yemeklerine kadar sofralarda kendisine yer bulabiliyor.

2.Çaput Aşı

Denizli mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan ve şehre gelen turistlerin ilgisini en çok çeken çaput aşı, yerli halk dışında büyük bir popülerliğe sahip değil. Ancak bir kez tattığınızda farklı bir lezzet deneyimlediğinizi hemen anlayabilirsiniz.

Çaput aşı içerisinde kuzu eti ve farklı baharatlara yer veriliyor. Bunun yanı sıra klasik etli pilavdan farklı olarak asma yaprağı ve üzüm de tarifte bulunuyor. Asma yaprağını yaprak sarma haricinde bir yemeğin içerisinde kullanılması pek çok kişi için oldukça farklı bir durum. Tamamen Denizli’ye özgü bir pilav türü olan ve ana yemek olarak tercih edilen çaput aşını yöresel yemekler ile hizmet veren restoranlarda bulabilirsiniz.

3.Cızlama

Cızlama, Denizli mutfağının en sevilen hamur işi lezzetlerinden biri olmayı başarıyor. Haşlanan patateslerin rendelenmesi ve ardından hamur ile karıştırılarak fırında pişirilmesiyle hazırlanan bu yemek, kahvaltı öğünü başta olmak üzere yöre halkı tarafından günün her saatinde tercih ediliyor.

Hamur üzerine sürülen kaymak ve fırında piştikten sonra çıtır çıtır bir lezzet olması cızlamaya duyulan hayranlığı arttırıyor. Yöre halkı tarafından genellikle pekmeze batırılarak tüketilen bu lezzeti günün herhangi bir saatinde pastanelerde ya da fırınlarda bulabilirsiniz!

4.Yen Böreği

Yen Böreği
Yen Böreği

Denizli’nin hamur işi lezzetlerinden biri olan yen böreği kıyma, soğan, kimyon, karabiber ve pul biber ile hazırlanan bir harcın hamur ile buluşması ile sofralarda yerini buluyor. Klasik böreklerden farklı olarak yen böreğinin hamuruna mısır unu ilave ediliyor.

Sahip olduğu özellikler ile klasik börekler gibi atıştırmalık ya da kahvaltılık olarak tercih edilmeyen aksine bir ana yemek olan yen böreği, oldukça doyurucu bir lezzet. Yöre halkının en sevdiği ve sofralarından eksik etmediği bu lezzeti denemek için bölgede bulunan restoranları ya da fırınları tercih edebilirsiniz.

5.Kuyu Kebabı

Kuyu kebabı adını bir buçuk metre derinliğe sahip olan bir kuyuda hazırlanıyor olmasından alıyor. Bu özelliği ile klasik kebaplardan farklılık taşıyor.

Kuyu kebabı yapılmadan önce belirli bir hazırlık aşaması bulunuyor. Öncelikle çıralar toplanıyor ve ardından bir kuyunun içerisine atılarak tutuşturuyor. Ardından kor üzerine içine biraz su koyulan bakır bir tava yerleştiriliyor ve yerleştirilen bu tavanın içerisine etler demir bir çubuk yardımıyla sallandırılıyor.

Kebabın pişmesi esnasında bakır tavada biriken yağlar pilav yapımında veya doğrudan kebabın yanında servis edilerek kullanılıyor, bu sayede kebabın çok daha lezzetli hale gelmesini sağlıyor. Yapımından da anlaşılacağı üzere biraz ağır bir yemek olan kuyu kebabı özellikle akşam yemekleri için tercih edilmesi gereken eşsiz bir seçenek olmayı başarıyor.

6.Sucuklu Un Karıştırması

Denizli mutfağında yer alan lezzetlerin bazılarına farklı yörelerde rastlamış olmanız muhtemel. Fakat sucuklu un karıştırmasına bir başka yörede denk gelmeniz oldukça düşük bir ihtimal. 

Doğranan sucukların yağda kızartılarak bir tabağa alınması ve ardından aynı yağda un kavrulması ile hazırlanan ve kavrulan una sucukların yerleştirilerek servis edildiği sucuklu un karıştırması, oldukça farklı bir lezzet olmayı başarıyor. Klasik sucuk tariflerinden farklı olan ve üzerinde maydanoz ile servis edilen sucuklu un karıştırması genellikle kahvaltı öğününde tüketiliyor.

7.Zeytinyağlı Patlıcan Gömme

Patlıcan hemen her yörede kullanılan ve en sevilen sebzelerden biri olsa da Denizli mutfağı için çok daha ayrı bir yere sahip. Farklı yörelerdeki lezzetleri kendi halinde yorumlayan bir mutfak olan Denizli mutfağında pek çok tarifte patlıcan kullanıldığını görebilirsiniz.

Denizli mutfağının en sevilen patlıcanlı tariflerinden biri ise zeytinyağlı patlıcan gömme olarak biliniyor. Klasik patlıcan yemeklerinden farklı olarak bu tarifte patlıcan közün içerisinde pişirilir. Köz içerisinde pişirilen patlıcana limon, tuz ve zeytinyağı eklenir. Aklınızı başınızdan alacak kokusu ve lezzeti yalnızca birkaç malzemeyle yapıldığına inanmanın güç olmasına yol açabilir!

Zeytinyağlı patlıcan gömme yöre halkı tarafından özellikle yaz aylarında tercih ediliyor. Hafif ve lezzetli olması bölgede bulunan restoranlarda meze olarak da en çok tercih edilen lezzetlerden biri olmasını sağlıyor.

8.Börülce Böreği

Börülce Türkiye’nin pek çok yerinde yeterince tüketilen bir sebze olmasa da bu durum Denizli için geçerli değil. Denizli mutfağı için önemli bir yere sahip olan börülcenin pek çok farklı versiyonu hazırlanabiliyor. Börülce böreği ise, yörenin en sevilen tariflerinden biri olarak öne çıkıyor.

Börülce böreği için bir çay bardağı yağ ile ufalanan yufkalar kızartıldıktan sonra haşlanmış börülceler kızartılan yufka ile buluşturulur. Çeşitli baharatlar ile daha lezzetli hale getirilen ve sıcak servis edilen bu lezzet börek olarak anılıyor olsa da klasik börek tariflerinden oldukça farklı durumda. Yöresel yemekler hazırlayan restoranlarda bulabileceğiniz ve günün herhangi bir öğününde tercih edebileceğiniz börülce böreği, Denizli seyahatinizi çok daha ilginç bir deneyim haline getirebilir.

9.Çiğ Dolma

Denizli mutfağı için patlıcanın önemli bir yere sahip olduğunu ve pek çok tarifte tercih edildiğini söylemiştik. Bu bilgiyi kanıtlar nitelikte olan bir diğer lezzet ise yöre halkı tarafından sofralardan eksik edilmeyen çiğ dolma!

Haşlanmış kuru patlıcanların içerisine bulgur, dereotu ve bol maydanoz ile hazırlanan harcın ilave edilmesi ile pişirilen ve zeytinyağında kızartılarak servise hazır hale getirilen çiğ dolma, Denizli mutfağının dört mevsim boyunca favorisi olmayı başarıyor. Eğer dolma tariflerinden hoşlanıyor ve daha farklı tariflere açık olduğunuzu düşünüyorsanız Denizli seyahatiniz esnasında bu lezzeti mutlaka denemelisiniz!

Yöre halkı kış aylarında çiğ dolma yiyebilmek için genellikle yaz aylarının sonunda yüklü miktarda patlıcan alıyor ve içini oyarak kurutuyor. Yöresel ürünler satan dükkanlardan kurutulmuş patlıcan alarak bu tarifi evinizde deneyebilirsiniz.

10.Yoğurtlu Köfte

Yoğurtlu Köfte
Yoğurtlu Köfte

Kıymadan yapılan minik köftelerin yağda değil fırında kızartılması ile hazırlanan yoğurtlu köfte isminden de anlaşılacağı üzere kendine ait özel bir yoğurtlu bir sos ile servis ediliyor. Köftelerin fırında pişirilmiş olması yağda pişirilen köfte tariflerinden çok daha hafif olmasını sağlarken, diyet listeleri için de uygun olmasına yardımcı oluyor.

Yoğurtlu köftenin yoğurt sosunda süzme yoğurt, pul biber ve zeytinyağı bulunuyor. İskender tariflerini aratmayacak ve Denizli yöresel yemekler listesinde bulunan yoğurtlu köfte, yöre halkı tarafından özellikle akşam yemeklerinde tercih ediliyor. Yoğurt ve köftenin birleşimi ile oldukça lezzetli ve doyurucu olduğunu ise söylemek gerekiyor.

11.Hamur Dolması

Hamur dolması ismi ile anılan ve temelde bir mantı çeşidi olan bu lezzet, Denizli seyahatinizi unutulmaz hale getirecek gastronomik deneyimlerden yalnızca birisi konumunda! Yapım aşamaları göz önünde bulundurulduğunda mantı ile benzerlik gösterse de klasik mantı tariflerinden en önemli farkı içerisinde hem kıyma hem de kavurma bulunuyor olması. 

Üzerine çökelek peyniri serpiştirerek servis edilen ve bir böreği andıracak kadar büyük şekilde hazırlanmış hamurlar ile sunulan hamur dolması; mantı tariflerinden hoşlanıyorsanız sizin için benzersiz bir lezzet olmaya aday! Hamur dolması 4 mevsim boyunca her öğün tercih edilebilecek kadar sevilen bir lezzet. Bu lezzeti denemek için yöresel restoranları tercih edebilirsiniz!

12.Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbası
Arabaşı Çorbası

Arabaşı adı verilen bu çorbayla farklı yörelerde karşılaşmış olabilirsiniz. Klasik çorbalardan daha farklı bir sunuma sahiparabaşı çorbası, Denizli halkı tarafından da oldukça seviliyor. Denizli’nin yöresel yemekler listesinde kendine önemli bir yer edinebilmeyi başarmış olan arabaşı çorbasının klasik arabaşı çorbasından en önemli farkı tavşan etiyle hazırlanıyor olması.

Yöre halkı tarafından özellikle kış aylarında tercih edilen ve yanında kendine ait özel bir hamur ile sunulan arabaşı çorbası, soğuk havada içinizi ısıtmak için tercih edebileceğiniz en iyi seçeneklerden biri! Bu lezzeti denemek için şehirde yer restoranları veya esnaf lokantalarını ziyaret edebilirsiniz. Özellikle kış aylarında neredeyse her restoranda arabaşı çorbası bulabilirsiniz.

13.Nohutlu Denizli Böreği

Denizli mutfağına ait sevilen lezzetlerden bir diğeri olan nohutlu Denizli böreği, içerisinde bulunan nohut sayesinde klasik böreklerden çok daha doyurucu bir lezzet. Yufka, haşlanmış nohut, soğan, sarımsak, maydanoz ve baharatlar ile hazırlanan nohutlu Denizli böreği günün her saati tercih edilebilecek kadar seviliyor.

Nohutlu Denizli böreğinin en önemli özelliği ise yufkaya sürülen sosu olarak bilinir. Yalnız iç harcında değil sosunda da nohut kullanılan dolayısıyla farklı bir lezzet haline gelen nohutlu Denizli böreği zengin akşam sofralarında ara sıcak olarak servis ediliyor. Bu lezzeti günün herhangi bir saatinde pastane ve restoranlarda bulabilirsiniz.

İçerisinde bulunan nohut sebebiyle doyurucu bir seçenek olduğunu göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Günün herhangi bir öğününde nohutlu Denizli böreği yerseniz uzun bir süre boyunca tok kalacağınızı ise unutmamanız  diğer öğünleriniz için faydalı olabilir!

14.Katmer

Katmer
Katmer

Her yörede görmenin mümkün olduğu bir diğer lezzet olan katmer, Denizli mutfağı için de önemli bir yere sahiptir. İçerisinde un, soğan, susam ve peynir olan katmer; az malzeme ve bol lezzet sunuyor olması sebebiyle yöre halkı tarafından yoğun bir ilgi görüyor.

Yöre halkı tarafından oldukça sevilen bir lezzet olan katmeri yapan pek çok dükkana şehrin farklı yerlerinde rastlayabilirsiniz. Bu dükkanların büyük bir çoğunluğu yalnızca katmer yaparak hizmet veriyor. İçerisinde çok az malzeme olmasına rağmen doyurucu olan ve klasik katmer tariflerini unutmanızı sağlayacak olan Denizli katmerini günün her saati tercih edebilirsiniz.

15.Patlıcanlı Kapama

Patlıcanların ince ve uzun dilimler halinde kesilmesi ve ardından kızartılması patlıcanlı kapama için ilk aşama oluyor. Ardından tarifte kullanılacak etler, yeşil biber, domates ve pirinç hazırlanıyor. Bir tencerenin içerisine ince bir şekilde kesilerek kızartılan patlıcanlar yerleştirildikten sonra üzerinde pirinçli harç ilave ediliyor. Bu şekilde tekrar pişirilen ve patlıcanlar tarafından sarılan pilavın eşsiz bir şekilde sunulmasını sağlayan patlıcanlı kapama yöre halkı tarafından özellikle misafirler için en çok tercih edilen yemeklerden biri oluyor.

Ana yemek olarak servis edilen patlıcanlı kapama genellikle akşam yemeklerinde tercih edilse de öğle yemekleri için de tercih edilebilir. Çoğu zaman yanında ayran ya da salata ile servis ediliyor.

16.Pekmezli Kabak Aşı

Pekmezli kabak aşı klasik kabak tatlısı tariflerinden farklı bir lezzettir. En önemli farkı ise bu tarif için kullanılan malzemelerin arasında soğan bulunuyor olması. Kabak, pekmez, soğan, zeytinyağı ve su ile hazırlanan pekmezli kabak aşında öncelikle soğanlar ince ince doğranarak yağda kavruluyor. Ardından üzerine su ve pekmez ilave edilerek kaynaması ile birlikte doğranan kabaklar ekleniyor.

Klasik kabak tatlılarından farklı olan ve çok daha aromatik bir lezzet haline gelen pekmezli kabak aşı yöre halkı tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Kış aylarının en sevilen lezzetlerinden biri olan pekmezli kabak aşı bir tatlıdan ziyade meze olarak tercih ediliyor.

17.Nevzine Tatlısı

Farklı yörelerde benzerine rastlamanız mümkün olduğu ve en sevilen Denizli tatlılarından biri olarak anılan nevzine tatlısı, şehrin her yerinde deneyebileceğiniz bir lezzet. Denizli’de Gezilecek Yerler listesi oldukça uzun olduğu için listede gittiğiniz her yerde bu tatlıyı bulabilirsiniz.

Tereyağı, sıvıyağ, tahin, sirke, kabartma tozu, un, süt ve ceviz ile hazırlanan hamur şerbet ile buluşturuluyor ve genellikle üzerine tahin ve yeşil toz fıstık koyuluyor. Malzemeleri az olmasına rağmen tadı yoğun olan ve zengin akşam yemekleri sonrasında tatlı ihtiyacını başarılı şekilde karşılayan nevzine tatlısı hem yaz hem de kış aylarında tercih ediliyor. Yöre halkı tarafından özellikle evlerde hazırlanıyor olsa da şehirde hizmet veren restoranlar ve tatlı dükkanlarında da bu lezzeti bulabilirsiniz.

18.İnge Tatlısı

Denizli mutfağı etrafında bulunan farklı bölgelerden etkilenmiş çok yönlü ve çeşitli bir mutfak olarak bilinir. Bu sebeple yalnızca ana yemekler ya da salatalar ile değil sahip olduğu tatlı tarifleriyle de dikkatleri çekmeyi başarıyor. Şehrin en sevilen tatlı lezzetlerinden biri olan ve yöre halkı tarafından oldukça sık şekilde hazırlanan inge tatlısı, Denizli’nin yöresel lezzetlerinden biri olmayı başarmış. 

İnge tatlısı içerisinde yaş maya, yoğurt, süt, Hindistan cevizi, şeker verici limon, ceviz, soda gibi pek çok farklı malzeme bulunduruyor. Soğuk olarak servis edilen ve şerbeti ile tatlı ihtiyacını başarılı şekilde karşılayan bu lezzet, rulo saç örgüsü şeklinde hazırlanıyor. Kruvasan tariflerine benzer olsa da daha yöresel ve daha lezzetli olan inge tatlısını şehirde bulunan pastanelerde ve tatlı dükkanlarında bulabilirsiniz. Yanında çay ya da kahveyle tüketmenin önerildiği ve günün her saati tercih edilen bu tatlı, şimdiye kadar yediğiniz tatlılardan farklı bir tat sunuyor!