Didim’de Gezilecek Yerler

Didim Banner Görseli

Didim için Ege bölgesinin en sevilen tatil beldelerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. Kara yoluyla ulaşımın oldukça kolay olduğu ilçe, İzmir’den güneye doğru ilerlendiği takdirde Söke’yi geçtikten sonra ulaşılacak bir konumdadır. Eğer bölgeye hava yoluyla ulaşmak istiyorsanız İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nı ya da Dalaman ve Bodrum Milas Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Diğer şehirlerden otobüsle yolculuk yapmak istiyorsanız otogar ilçe merkezinde olduğu için beldelere minibüsle veya taksiyle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Şehirde tatil sezonu mayıs sonunda başlar. Sezon başlangıcıyla birlikte Didim otelleri birçok ziyaretçiyi misafir eder. Sezon, sonbaharın sonuna dek devam eder. Ilıman bir iklime sahip olan ve yaz aylarında hava sıcaklığı ile keyifli bir yaz tatiline imkan tanıyan Didim, Aydın’a bağlı bir ilçedir. Yüksek oksijen seviyesi, havası ve temiz plajlarının yanı sıra antik çağlardan beri ilgi görmesini sağlayan çok sayıda tarihi yapıya da ev sahipliği yapar.

Didim’de Gezilecek Yerler

  1. Altınkum Plajı
  2. Milet Müzesi
  3. Akbük
  4. Tavşan Burnu Tabiat Parkı
  5. Saplı Ada
  6. Milet Tiyatrosu
  7. Priene Antik Kenti
  8. Yalıköy
  9. Bafa Gölü Tabiat Parkı
  10. Cennet Koyu

Keyifli bir yaz tatiline imkan tanıyan bu yerler tarihi açıdan da önemli alanları içerisinde bulunduruyor. Tatilinizi uzatmak ve daha konforlu hale getirmek için ilçenin farklı yerlerinde bulunan Didim otelleri konaklama konusunda size yardımcıdır. Farklı konseptlerle hizmet veren oteller her tatil ihtiyacına ve bütçeye uygun bir tercih yapabilmeyi kolaylaştırıyor. Erken rezervasyon Didim otelleri için avantajlar fırsatlar sağlıyor.  

1.Altınkum Plajı

İlçe merkezinden yapacağınız ufak bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz konumda olan Altınkum Plajı yaz mevsiminde yerli ve yabancı ziyaretçilerle dolup taşıyor. Mavi bayraklı bir plaj olan Altınkum Plajı büyüleyici altın renkli kumları sebebiyle bu isimle anılıyor. Etrafında turistik tesisler, plaj kulüpleri, kafe ve restoran gibi birçok olanak bulunuyor. Bununla birlikte Altınkum otelleri plajın yakınında konumlanıyor.

Plajda dalış yapabilir; uçurtma sörfü, kano, deniz paraşütü ya da rüzgâr sörfü gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Altınkum Plajı sığ ve dalgasız deniziyle acemi yüzücüler ve çocuklu aileler için de idealdir. 

2.Milet Müzesi

Aydın’ın en önemli müzelerinden biri olan Milet Müzesi Didim’de konumlanıyor. Milet Antik Kenti içerisinde yer alan müze 1973 yılından beri hizmet veriyor. 2000 yılında Bakanlık oluru ile kapatılmış olsa da 2007 ile 2011 yılları arasında yapımı tamamlanmış ve yeni binasında yeniden hizmet vermeye başlamıştır. Müze içerisinde teşhir alanları, bahçe ve kapalı teşhir alanı olmak üzere farklı bölümler bulunuyor. Aslan heykelleri, mezar stelleri, mimari eserler, yazıtlar ve lahitler gibi birbirinden farklı eserleri koleksiyonunda bulunduran Milet Müzesi geçmiş yılları daha yakından incelemek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken kültürel bir yapıdır. 100 TL ücret ödeyerek giriş yapabileceğiniz Milet Müzesi haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

”Millet Müzesi konum için tıklayın”

3.Akbük

Akbük
Akbük

Didim’i bu denli popüler bir tatil lokasyonu haline getiren en önemli etken ilçeye bağlı olan beldelerdir. Didim’e bağlı beldelerden biri ve en popüleri olan Akbük ilçe merkezine 20 km mesafede, deniz kıyısında konumlanıyor. Çam ormanlarıyla çevrili olan 15 kilometrelik sahil şeridi keyifli bir tatil için en sevilen yerlerden biri olmasını sağlıyor. Altın kumlu plajı, akvaryumu andıran suları, sahil manzaralı restoranları, otel ve pansiyon gibi seçenekleri ile benzersiz bir tatil vadeden Akbük, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından adeta akına uğruyor. 

”Akbük konum için tıklayın”

4.Tavşan Burnu Tabiat Parkı

Doğa severlerin Didim’de mutlaka görmesi gereken Tavşan Burnu Tabiat Parkı Ege Denizi kıyısında konumlanıyor. Yılın her mevsimi ilçede düzenlenen doğa yürüyüşleri ve bisiklet turlarının favori adresi olan Tavşan Burnu Tabiat Parkı içerisinde orman kampları, market, kafeterya ve kır bahçeleri bulunuyor. Tavşan Burnu Tabiat Parkı elektrik ve duş gibi olanaklar da sunuyor. 

Sahilinde bulunan mesire alanları piknik yapmak ya da denizin tadını çıkartmak isteyenler tarafından özellikle yaz aylarında adeta akına uğruyor. Bitki ve vahşi yaşam konusunda da önemli bir zenginliğe ev sahipliği yapan Tavşan Burnu Tabiat Parkı seyir teraslarında muhteşem doğa fotoğrafları çekmek ya da doğayla iç içe keyifli bir gün geçirmek için ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

Tavşan Burnu Tabiat Parkı konum için tıklayın”

5.Saplı Ada

Saplı Ada’ya ulaşmak istiyorsanız Didim Yat Limanı’ndan her saat kalkan tekne turlarını kullanmalısınız. Ege’nin gizli güzelliklerinden ve tabiat cennetlerinden biri olarak değerlendirilen Saplı Ada, M.Ö. 1500’lü yıllarda gerçekleşen devasa bir volkanik patlama sonucu oluşmuştur. Günümüzde volkanik patlamadan kalan kül izlerini hala taşıyan Saplı Ada’da geçmişin izlerini yakından inceleme şansı bulabilirsiniz. Saplı Ada’nın en önemli özelliklerinden biri ise içerisinde hiçbir yapı veya tesis bulunmamasıdır. Yanınıza alacağınız birkaç küçük atıştırmalık ile ziyaret etmenizi önerdiğimiz Saplı Ada’da, büyük şehirlerin kalabalık ve kaotik gürültüsünden uzakta huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

”Saplı Ada konum için tıklayın”

6.Milet Tiyatrosu

Millet Tiyatrosu
Millet Tiyatrosu

Aydın’da gezilecek yerler listelerinin başında gelen, yalnızca Didim için değil Aydın şehri için de önemli bir tarihi kalıntı olan, heybetiyle ziyarete gelenleri büyülüyor. Balat Köyü yakınlarında bulunan ve M.Ö. 2000 ortalarında yerleşim yeri olarak kullanıldığı tahmin edilen bir alanda bulunan Milet Tiyatrosu, kurulduğu günden bu yana yaşadığı pek çok yenilik ile günümüze kadar gelmeyi başarmış önemli bir tarihi yapıdır. Helenistik veya Roma dönemi yapıtlarından biri olduğu tahmin edilen Milet Tiyatrosu’nun en önemli özelliği sahip olduğu mükemmel akustiktir. Ön sıraları rahipler ve önemli devlet yöneticileri için ayrılmış olan tiyatro Saplı Ada, Çine Vadisi ve Faustina Hamamı gibi mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlere de yakın konumda bulunuyor. 

”Millet Tiyatrosu konum için tıklayın”

7.Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti
Priene Antik Kenti

Tarih dolu bir ilçe olan Didim, antik dönemin en önemli yerleşimleri arasında sayılan Priene Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapıyor. Merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Priene Antik Kenti, Ege bölgesinde inşa edilen 12 büyük İyon kentinden biri olması sebebiyle önemlidir. M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan köklü bir tarihe sahip olan Priene Antik Kenti akropolis, Athena Tapınağı, antik tiyatro ve sunaklar gibi farklı bölümler bulunduruyor. Bugüne dek Priene Antik Kent’te gerçekleşen kazılardan elde edilen ve genellikle Helenistik ve Roma dönemine ait olan tarihi hazinelerin büyük bir çoğunluğu İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

8.Yalıköy

Yalıköy Didim’in kuzey bölgesinde bulunan ve plajları ile ünlenmiş turistik bir beldedir. Çam ormanları arasında yer alan Yalıköy Roma İmparatorluğu döneminden beri yerleşim alanı olarak hizmet veriyor. Doğal güzellikleri ve tarihi atmosferini hala korumayı başaran Yalıköy içerisinde butik oteller, aile pansiyonları ve apart otellerde farklı bütçelere uygun pek çok konaklama seçeneği bulunuyor. Didim’in en önemli parklarından biri olan Tavşanburnu Tabiat Parkı’na da ev sahipliği yapan Yalıköy doğayla iç içe olmak, sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek ya da bisiklet turlarına katılmak için ziyaret edebileceğiniz en ideal beldelerden biridir.

9.Bafa Gölü Tabiat Parkı

Ege bölgesinin en büyük gölü olma özelliğini taşıyan Bafa Gölü Aydın ve Muğla sınırları arasında konumlanıyor. Göl çevresinde bulunan ve büyük bir yeşil alanı kaplayan tabiat parkı ise dünyanın her yerinden doğa tutkunlarını kendisine çekiyor. Türkiye’nin ekolojik turizm bölgelerinden biri olan ve en gelişmişlerinden biri olması sebebiyle dikkat çeken Bafa Gölü Tabiat Parkı rehberli doğa gezileri, fotoğraf safarileri ve bisiklet turları için ziyaret ediliyor. 1989 yılında sit alanı, 1994 yılında tabiat parkı olarak koruma altına alınan Bafa Gölü Tabiat Parkı gölün kıyısına bağlanan renkli balıkçı tekneleri, ev sahipliği yaptığı 200’den fazla kuş türü ve vahşi hayvanlar ile keyifli bir doğa günü yaşamanızı sağlıyor.

10.Cennet Koyu

Didim’in en güzel koylarından biri olarak anılan Cennet Koyu muhteşem bir denize sahiptir. Çam, zeytin ve meşe ağaçları ile çevrilen Cennet Koyu ince kumlu bir plaj ve kristal berraklığındaki deniziyle yerli ve yabancı turistlerin favorisi olmayı başarıyor. Cennet Koyu’nda vakit geçirirken denizde yapılacak aktiviteler arasında bulunan kano ve deniz bisikleti kiralayabilir, koyu keşfe çıkabilirsiniz. Çam ormanları arasında bulunan sahil hem huzurlu hem de eğlenceli atmosferi ile keyifli bir sahil günü geçirmenizi sağlıyor. Cennet Koyu etrafında bulunan küçük işletmeler güneş şemsiyesi ve şezlong kiralamak ya da atıştırmalık almak için tercih edilebilir.

11.Didim Marina

Didim Marina ilçenin en popüler gezi alanlarının başında geliyor. Türkiye’nin en çok ilgi gören tekne ve yat merkezlerinden biri olan Didim Marina D-Marin ismiyle de anılıyor. Akdeniz, Ege ve dünya mutfakların lezzetlerini tadabileceğiniz çok sayıda kaliteli restorana ev sahipliği yapan marinada barlar, kafeler, helikopter pisti, spor salonları, otopark ve hediyelik eşya mağazaları gibi farklı olanaklar da bulunuyor. 

Hem karada hem de denizde onlarca tekne ve yata ev sahipliği yapan Didim Marina, günübirlik ve saatlik gezilerle Akdeniz ve Ege’nin en güzel koylarını keşfetmek için mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Bununla birlikte marinada gerçek yaşam tüplü ve tüpsüz dalış etkinliklerine katılarak, heyecanlı bir deneyim de yaşayabilirsiniz.

12.Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı
Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ilçenin kuzeyinde yer alıyor. Türkiye’nin doğal güzellikleri ile ünlenmiş en önemli parklarından biri olan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı 27.675 hektarlık alanda bulunuyor. İçerisinde koylar, dereler, çam ormanları, vadiler ve şelaleler bulunan park her mevsim düzenlenen doğa yürüyüşlerinin en sevilen adresi oluyor. Bununla birlikte park içerisinde kır bahçeleri, trekking parkurları, kuş gözlem noktaları ve donanımlı kamp alanları da bulunuyor. Antik hazineleri ile dikkat çeken ve birçok olanak sunan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda tekne turları ve balık avlama turlarına katılarak kıyıları keşfedebilirsiniz.

13.Akköy

Zeytin ve meyve ağaçları ile çevrili, günübirlik gezilerin vazgeçilmez adreslerinden biri olan Akköy Didim’e bağlı bir köydür. Merkeze yaklaşık 17 km uzaklıkta yer alan bu köy eski bir Rum köyü olduğu için de dikkat çeker. Dar sokaklara ve taş evlere sahip olan Akköy mimarisi ile görenleri büyülemeyi başarıyor.

Akköy ziyaretiniz esnasında Aydın’ın Meşhur Yemekleri yiyebileceğiniz, organik ürünlerle köy kahvaltıları hazırlayan restoranları ziyaret edebilirsiniz. Yöresel lezzetlerin tadına bakmak, sakin ve huzurlu atmosferde keyifli bir günübirlik tur gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken Akköy’e şahsi aracınızla veya merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz.

”Akköy konum için tıklayın”

14.Didim Apollon Tapınağı

Didim’in en önemli antik kentlerinden biri olan Didyma Antik Kenti’nin en önemli bölümü kuşkusuz ki Didim Apollon Tapınağı’dır. Antik Yunan dünyasının üç büyük kutsal alanından biri olan Didim Apollon Tapınağı’nın kökleri 2000 yıl öncesine dayanıyor. Antik Çağ’dan bugüne bozulmadan gelebilmiş ve en iyi korunmuş tapınaklardan biri olan Didim Apollon Tapınağı’nın içerisinde tanrılara adaklar sunulan mabetler, el yapımı taş oymalar, Helenistik ve Roma döneminden kalan çarpıcı bölümler ve Medusa kabartmaları bulunuyor. Gizli tünellerle birbirine bağlanan alanlar arasında muhteşem bir geziye imkan tanıyan Didim Apollon Tapınağı, Didim’de gerçekleşen fotoğraf safarileri için de tercih edilen alanlardan biri oluyor.  

Didim Apollon Tapınağı konum için tıklayın”

15.İncekum Plajı

İncekum Plajı
İncekum Plajı

İlçenin Mavişehir bölgesinden yapacağınız kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz İncekum Plajı bakir güzellikleriyle huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin tercihidir. İncekum Plajı’nın etrafında hiçbir yapılaşma ve tesis bulunmuyor. Bu durum plajın doğal güzelliğinin korunmasını destekliyor.

Plaj çantasında olması gerekenler arasında bulunan atıştırmalıklar, şemsiye ve havlu gibi plajda vakit geçirirken konforlu olmanızı sağlayacak eşyalar İncekum Plajı’nda oldukça önemlidir. Plaj etrafında bu gibi hizmetleri alabileceğiniz herhangi bir tesis olmadığı için hazırlıklı gitmenizi öneriyoruz. Kamp yapmak isteyenlerin de tercih ettikleri İncekum Plajı, Didim’de yer alan diğer plajlara göre daha sakin ve dalgasız deniziyle dikkat çekiyor.

16.Yediler Manastırı

Beşparmak Dağları’nın eteklerinde yer alan Yediler Manastırı doğa yürüyüşü ve tarih gezileri için Didim’de en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. M.Ö. 10. Yüzyıl dolaylarında inşa edilen Yediler Manastırı, kayaların üzerine çizilen Hazreti İsa tasvirleri ve İncil’den sahneleriyle özellikle yabancı turistlerin adeta akınına uğruyor. Yediler Manastırı Ege Denizi’nin panoramik manzarasını sunan yüksek bir tepede bulunduğu için fotoğraf safarilerinin de değişmez adreslerinden biri oluyor. 

17.Aytepe Barış Parkı

Didim’in en önemli sembollerinden biri olan Barış Heykeli’nin de bulunduğu Aytepe Barış Parkı ilçenin denize nazır sevilen parklarından biridir. Ellerinde zeytin dallarıyla birlikte güvercinler tutan insanların tasviri olan Barış Heykeli, özellikle güneşin batışı sırasında muhteşem bir görüntü sunuyor. Bu durum Aytepe Barış Parkı’nın gün batımı saatlerinde en kalabalık zamanlarını yaşamasını sağlıyor. Her yıl 1 Eylül’de Aytepe Barış Parkı’nda Didim Barış Festivali düzenliyor. Çeşitli sanatçıların konser verdikleri park, neşeli atmosferi ile binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Merkeze yakın konumda bulunduğu için kısa bir yürüyüş ile ulaşacağınız Aytepe Barış Parkı, akşam serinliğinde yürüyüş yapmak için ideal bir seçenektir.

Aytepe Barış Parkı konum için tıklayın”