2020 Didim Tatili

Aydın’ın en popüler tatil noktası olan Didim’in il merkezi ile arasında yaklaşık 174 kilometre vardır. Didim Akbük ve Didim Altınkum, turistlerin en çok tercih ettiği beldelerdir. Pers, Roma, Bizans, Osmanlı gibi büyük medeniyetler tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Eski bir yerleşim alanı olmasından kaynaklı birçok tarihi kalıntıya sahiptir. Hatta bazı kalıntıları dünyaca ünlüdür. Sadece yerli turistlerin değil, yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği tatil bölgesi olması sebebiyle Didim otelleri her geçen yıl artış göstermektedir. Didim tatilinizde Akbük’ten Didim Altınkum’a kadar pek çok gezilecek ve görülecek yerlere yolculuklar yapabilirsiniz. Daha kapsamlı bir Didim tatili için beldenin gezilecek yerlerinden aktivitelerine ve harika lezzetlerine kadar tüm detayları bulacağınız gezi listemizi de inceleyebilirsiniz. Haydi, siz de şimdi Didim otelleri için 2020 erken rezervasyon fırsatlarını takip edin, Didim’in eşsiz doğası içinde unutulmaz Bir Didim tatili yapma şansını yakalayın.

Didim Otel Fırsatları

Didim otel fırsatları TatilBudur.com’da bulunuyor. Didim’de tatil yapabileceğiniz çok sayıda farklı konsepte sahip otel bulunuyor. En popüler, en eğlenceli ve en hareketli gösteri ve şovlara ev sahipliği yapan Çeşme yaz tatili tesisleri fiyatları, kampanyalardan faydalanıldığı taktirde makul seviyelerde bulunuyor. Eğer siz de birbirinden cazip Didim otelleri fırsatlarından yararlanmak ve daha fazla tatil yapıp unutulmaz anılar biriktirmek isterseniz tatil tercihinizi Didim otellerinden yana kullanabilirsiniz.

Didim Otelleri Her Şey Dahil

Bu yaz Didim’in güzellikleriyle tanışmak istiyorsanız 2020 erken rezervasyon fırsatlarından yararlanıp Didim otellerinden yerinizi ayırtabilirsiniz. Üstelik Didim’de her şey dahil çok sayıda otel de bulunuyor. Animasyonlar, yemek menüleri, çeşitli etkinliklerle aileniz ile beraber unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. Her zevke uygun konseptler sunan bu her şey dahil Didim otelleri avantajlı seçenekleri TatilBudur.com’da sizi bekliyor. Didim’e gittiğiniz zaman tarihi yerleri ve eşsiz güzellikleriyle tanışmadan geri dönmeyin.

Didim Gezilecek Yerler

Didyma Antik Kenti: Antik dönemde bir kehanet merkezi olan, Apollon Tapınağı ile ünü ülke sınırlarını aşan Didyma Antik Kenti, Söke ilçesinde yer alıyor. Kent, yabancı turistler tarafından da ilgi gördüğü için yıllık ziyaretçi potansiyeli oldukça yüksektir. Söke ilçesine bağlı olan Yenihisar Köyü’ne oldukça yakın.

Milet Müzesi: Didim gezilecek ve görülecek yerlerden biri de Milet Müzesi’dir. 1973 yılında açılan Milet Müzesi’nin binası zamanla statik yapısını bozunca yeni bina yapılması için çalışmalara başlanmış, 2011 yılında tekrar ziyarete açılmıştır. İlk olarak müzenin bahçesindeki kalıntıları gezip, ardından müze binasında yer alan tarihin farklı dönemlerine ait kalıntıları görebilirsiniz. Yazıtlar, lahitler, sütun başlıkları ve aslan heykelleri müzenin en dikkat çeken eserleri arasında. Buradaki kalıntılar genellikle Milet Antik Kenti ve Didyma Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında çıkarılan eserlerden oluşuyor. Müzeye Balat Köyü yolundan ulaşabilirsiniz.

Milet Tiyatrosu: Milet Tiyatrosu’nun tarihi M.Ö. 4. yüzyıla dayanıyor. Helenistik ve Roma döneminin izlerini taşıyan tiyatro, toplam 15.000 kişiliktir. Akustiğe sahip olması, tiyatronun en önemli özelliği.

Apollon Tapınağı: Didim merkezine 2 km uzaklıkta kalan Apollon Tapınağı, tarihi geçmişinde zarar görmüş olsa da harika manzaralarla ziyaretçilerini kendine hayran bıraktırıyor. Buraya gitmişken tapınağın bulunduğu yerdeki Didim’in simgesi olarak bilinen Medusa figürünü görmeden dönmeyin.

Herakleia Antik Kenti: Ortaçağ’da manastırların merkezi olan Herakleia Antik Kenti içinde çok sayıda manastır kalıntısı bulunuyor. Latmos Dağları’nın eteklerindeki Kapıkırı Köyü’nde konumludur.

Myus Antik Kenti: Miletos Antik Kenti’nin 15 km doğusunda konumlu tarihi yapı, Atina kralı Kodros’un oğlu Kydrelos tarafından yaptırılmış ve önemli bir kıyı kenti olarak tarihe geçmiştir. Myus Antik Kenti Didim, Kuşadası ve Selçuk’u ziyaret eden turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Faustina Hamamı: Milet Tiyatrosu ile arasında 150 metre olan Faustina Hamamı, Didim’in tarihi gezi noktalarından biridir. Roma İmparatoru Marcus Avrelius’un karısı Faustina için yaptırdığı hamam, günümüze sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış bir yapıdır. Hamama ait Musa heykelleri şu an İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Avludaki aslan heykellerinin orijinalleri ise Milet Müzesi’ndedir.

Priene Antik ŞehriSamsun Dağı eteklerindeki Priene Antik Şehri, beldenin en önemli antik kentlerinden biridir. Kent girişinde hemen gözünüze çarpacak olan üç sarnıç var, bunlar şehrin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiştir. Tarihin en eski tiyatrolarından biri de yine buradadır ve 5000 kişilik kapasiteye sahiptir. Buraya gittiğinizde Bizans Kilisesi’ni de görmeden dönmeyin.

Serapis Tapınağı: Dikdörtgen şeklinde inşa edilen Serapis Tapınağı, dört basamaklı merdivenle çıkılabilen bir tarihi yapıdır. Tapınağın giriş bölümündeki tanrı kabartmaları oldukça ilgi çekmekte. Tapınak içerisinde arşitrav (basmatavan), onun üzerinde ise Helois Serapis kabartması olan üçgen yer almakta.

Güvercinada Kalesi: Gerek tarihiyle gerek harika manzarasıyla ziyaretçilerine görsel şölen sunar. Mora isyanına karşı denizden gelebilecek saldırılara karşı şehri korumak için inşa edilmiştir. Buradaki tatilinizde deniz, güneş ve kumun tadını çıkarırken şehrin tarihi geçmişiyle yakından tanışabilirsiniz.

İlyas Bey Külliyesi: Balat Köyü’ne bağlı cami Menteşeoğulları beyliği zamanında İlyas Bey tarafından 1404 yılında inşa edilmiştir. İlyas Bey adına yapılmış bu mermer yapının taşları Milet Antik Kenti’nden getirilmiştir.

Plajlar: Didim’in harika doğası içinde konaklarken Akbük, Altınkum, Aytepe ve Manastır Plajlarını ziyaret ederek gün boyu deniz, güneş ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.

Bafa Gölü Milli Parkı: Didim merkezinden 10 km’lik mesafede Beşparmak Dağı’nın yamacında konumlanmış Bafa Gölü, teknelerle ziyaret edilebilen beş tane küçük adadan oluşuyor. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu adalarda arkeolojik kalıntılar bulunuyor. Buranın en güzel özelliklerinden biri de içinde 200 çeşide yakın kuş türünü barındırıyor olması. Bafa Gölü Milli Parkı, kampçılık, oltacılık ve trekking gibi aktiviteleri sevenler için zengin bir atmosfere sahip.

Didim'de Neler Yapılır?

 • Didim’de yapılacak aktivitelerin başında beldenin birbirinden güzel plajlarında yüzmek geliyor. Altınkum başta olmak üzere Akbük, Manastır ve Aytepe plajlarını ziyaret ederek harika bir yaz geçirebilirsiniz.
 • Altınkum’dan kalkan teknelerle mavi yolculuk turuna çıkıp tatilinizin en eğlenceli aktivitesini gerçekleştirin.
 • Didim su sporlarına çok elverişli bir bölge. Rüzgar sörfü, su kayağı, yelkenli ve su kayağı aktiviteleri ile tanışıp tatilinizi daha keyifli hale dönüştürebilirsiniz.
 • Beldenin muhteşem doğası içinde masmavi denizin tadını doyasıya çıkarın. Didim’in koylarını merak ediyorsanız tatil listenize tekne turlarını dahil etmeyi unutmayın.
 • Özellikle doğaseverler tarafından tercih edilen bir aktivitedir trekking. Dilek Yarımadası’nın güzellikleri eşliğinde trekking yapmayı ihmal etmeyin.
 • Pek çok aktiviteye öncülük eden Didim’de rüzgar sörfü yapabileceğiniz harika yerler mevcut. Mavişehir açıkları ve Dilek Yarımadası bu spor için en uygun yerlerin başında geliyor.
 • Didim’in eşsiz doğasında kamp kurmak isterseniz tercihinizi Akbük Koyu’ndan yana kullanın. Didim merkezinden 20 km’lik mesafede kalan bu koy kampçıların ve yatçıların buluşma noktasıdır.
 • Didim’de alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir. Köy pazarlarına giderek bölgeye özgü iğne oyalarından seramiklere, hasır dokumacılığından hediyelik eşyalara kadar birçok el sanatlarından satın alın. Özellikle sumak tekniğiyle dokunan yörük çuvallarından ve süslü heybelerden mutlaka almalısınız.
 • Yerli-yabancı turiste ev sahipliği yapan Didim gece hayatının oldukça renkli olduğu yerlerden biridir. Özellikle Altınkum Plajı yakınlarına gittiğinizde dolasıya eğlenebileceğiniz kaliteli mekanlar bulabilirsiniz. Renkli ve hareketli geceler için birçok alternatif sunan bu mekanlar yaz sezonunun gelmesiyle açılır, sezon bitiminde kapanır.
 • Didim Festivalleri

  Didim festivalleri oldukça meşhurdur. Temmuz ve Ağustos aylarında Yazarlar Festivali, Eylül ayında gerçekleştirilen Barış Şenliği Didim etkinliklerinin başında geliyor.

  Didim’den Ne Alınır?

  Didim’e kadar gitmişken yerli halkın yemiş dediği lop incirden almadan dönmek olmaz. Haftanın belirli günlerinde kurulan yerel pazarlardan tarhana, sebze, meyve, salça, reçel ve şifalı otlardan satın alabilirsiniz. Didim merkezindeki mağazalardan alışveriş yapabilir, hediyelik ürünler, figürler ve süs eşyalardan sevdiklerinize götürebilirsiniz.

  Didim’de Ne Yenir?

  Ülkemizin yöresel yemeklerini en güzel temsil eden beldelerden Didim’de; tarhana ve kulak çorbası listenizin başında olmalı. Ana yemek olarak acılı güveç, tandır kebap, patlıcan kavurma, sarmaşık kavurması, ciğer sote, etli nohut yahni ve mantı et severlerin tercihleri arasında. Ek olarak beldeye has Çingene pilavını ve bulgur pilavını ve mutlaka denemelisiniz. Bu enfes yemeklerden sonra tatlı olarak tercihinizi peynir ve kaşık helvası, zerde, aşure, sütlaç veya pelvize tatlısından yana kullanabilir, Didim’in yöresel lezzetleriyle harika bir tatil geçirebilirsiniz. Ege’nin enfes yemeklerine lezzet katan zeytinyağından ve yemeklerin yanına en çok yakışan şaraplarından mutlaka denemelisiniz.

  Didim Gece Hayatı

  Gece hayatı konusunda başı çeken Altınkum ve Akbük bölgelerindeki disco ve barlarda gecenin geç saatlerine kadar eğlenebilirsiniz. Açık havada eğlence sevenlerin tercihi genellikle beach clublardan yana oluyor.

  Didim’e Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

  Didim’in en hareketli zamanları Mayıs-Ekim ayları arasıdır. Bu aylar denize girmek ve su sporlarından yararlanmak için en ideal zamanlardır. Mayıs-Ekim ayları arası su sıcaklığı ortalama 25 dereceye ulaşır. Didim; Kuşadası’na 70 km, Bodrum’a 110 km, Aydın’a 120 km, İzmir’e 150 km, İstanbul’a ise 720 km uzaklıktadır. Havalimanının bulunmadığı Didim’e uçakla ulaşım için Bodrum Havalimanı, Dalaman Havalimanı veya İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı tercih edilebilirsiniz.