Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Benzersiz bir doğaya ev sahipliği yapan Karadeniz, tarihi, lezzetleri ve kültürel miraslarıyla da oldukça büyüleyici bir bölgedir. Rize, Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane, Bayburt gibi birçok şehre ev sahipliği yapan Doğu Karadeniz bölgesi birbirinden farklı kültür ve doğal güzelliğe de sahiptir. Yerli ve yabancı pek çok turistin yoğun ilgisini çeken bölge rüya gibi bir tatil ile misafirlerinin unutulmaz anılar biriktirmesine yardımcı olur.

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler bir hayli fazladır. Yemyeşil doğası ile gezmeye doyamayacağınız bir bölgedir Doğu Karadeniz. Öyle yeşildir ki; yeşilin onlarca tonunu aynı anda önünüzde boylu boyunca uzanan her vadide görebilirsiniz. Hele bir de yolunuz Trabzon, Artvin ve Rize’ye düşerse; başınızı kaldırdığınız her yerden sıra sıra şelalelerin durmadan aktığına, yükseklikleri bulutlarla yarışan dağların sizleri karşılamak ve heybetleriyle kendilerine hayran bırakmak için hazır beklediğine şahit olursunuz. Sadece doğal güzellikleriyle değil yemekleriyle de ön planda olan Doğu Karadeniz’de Trabzon’un meşhur yemeklerini de tatmanızı tavsiye ederiz.

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan iller oldukça popüler ve gezilecek yerler açısından çok geniştir. Artvin’de gezilecek yerler, Rize’de gezilecek yerler, Trabzon’da gezilecek yerler ve bir çok daha gezilecek ve görülecek doğa harikaları bulunmaktadır. En çok tercih edilen ve merak edilen Doğu Karadeniz gezilecek yerler listesi aşağıdaki gibidir. Hadi birlikte detaylara göz atalım!

1.Sümela Manastırı – Trabzon

Karadeniz turları en gözde destinasyonları arasında Sümela Manastırı bulunmaktadır. Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere Milli Park sınırları içerisinde bulunan Orijinal adı Panaghia Tou Melas olan Sümela Manastırı; inşasına 4.yüzyılda başlanmış olup bugünkü halini de 9.yüzyılda almıştır. Bizans imparatoru tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapılan sarp kayalıkların üzerine inşa edilmiş bu efsanevi yapı, tüm ihtişamıyla adeta tarihin canlı bir kanıtı gibidir.

2.Hamsiköy – Trabzon

Zigana Dağı’nın eteklerinde bulunan, sütlü tatlı seven gezginlerin aklına gelen ilk adresinden birisi olan Hamsiköy, doğası kadar birbirinden lezzetli sütlaçları ile de meşhurdur. Bu güzel köyde her yıl Ağustos ayının ilk Pazar gününde Sütlaç festivali düzenlenmektedir. Seyahat tarihiniz Ağustos ayına denk gelirse siz de Hamsiköy’deki horonların arasına katılabilir ve meşhur sütlaçların tadına bakabilirsiniz.

3.Uzungöl – Trabzon

Hiç şüphesiz Uzungöl, Trabzon’un en meşhur doğal güzelliği ile meşhur turistik bölgelerinden birisidir. Uzungöl’e geldiğinizde bisiklet kiralayabilir, gölün içerisinde de deniz bisikleti kullanabilirsiniz. Bu kadar aktivite ve temiz havadan sonra, çeşitli restoran ve kafelerin olduğu Uzungöl’de muhlamalı, mis gibi çaylı kahvaltı çeşitleri, yöreye has pide ve yöresel yemek seçenekleriyle hem gözlerinize hem de damağınıza bayram ettirebilir ve Uzungöl’ün tadını çıkartabilirsiniz.

Uzungöl’e gelmişken; Galomat Tepesi ve Karastel Yaylasını ziyaret planınıza ekleyebilirsiniz.

4.Çamlıhemşin – Rize

Ünü ülke sınırlarımızı çoktan aşmış; Fırtına deresi, Kaçkar Milli Parkının içinde bulunan Ayder Yaylası gibi dünyanın en nadide ve en el değmemiş doğasını bünyesinde barındıran Çamlıhemşin, göz kamaştıran yeşilliği ile adeta dillere destan olup, her devirde kendine hayran bıraktıran bir yerleşim ve turizm yeridir. Eski adı Vicealtı olan Rize’nin bu yemyeşil ilçesi, aynı zamanda kendine has ahşap evleri, serenderleri (mısır ambarı), ahşap atölyeleri ile de oldukça meşhurdur.

Çamlıhemşin gezinizi tamamladıktan sonra birkaç km ileride tüm güzelliğiyle eski adı Çinçiva, yeni adıyla Şenyuva Köyü karşınıza çıkar. Sizi sanki bir masal kitabının içindeki bir kahraman gibi hissettirecek kadar bakir bir doğaya sahiptir. Bu şirin köyde ayrıca, manzaraya karşı çay içip, muhlama yiyebileceğiniz birkaç kafesi de vardır. Görünce ‘’Keşke şimdi bende orada olsam.’’ diye tüm gezginlerin iç geçirdiği o meşhur taş köprüsü ile ünlenen Çinçiva, turistik olmasına rağmen çok fazla insan müdahalesine maruz kalmayan şanslı köylerden birisidir.

5.Zil Kale – Rize

Çamlıhemşin’in 12 km uzağında bulunan ormanlarla kaplı yüksek bir vadi üzerine kurulu Zil Kale, ‘’Kartal Yuvası’’ lakabını sonuna kadar hak eden, tahminen Bizans döneminde inşa edilmiş, heybetiyle kendisine hayran bıraktıran tarihi bir kaledir. Yüzyıllarca işlevini hiç aksatmadan yürüten Zil Kale, özellikle Osmanlı zamanında da askeri amaçla kullanılmıştır. Son zamanlarda turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği ve birbirinden güzel fotoğraflar çektikleri manzara fotoğraflarıyla Zil Kale, bulunduğu mevki sebebi ile Rize’nin en göz alıcı yapılarından birisi haline gelmiştir.

6.Mençuna Şelalesi – Artvin

Yeşili çok, oksijeni bol Artvin, keşfedilmeyi bekleyen birçok saklı hazinesi ile Doğu Karadeniz’in doğal güzellikleri anlatmakla bitmez illerinin başında gelir. Artvin’e geldiğinizde gezi listenizin ilk sırasını alabilecek kadar merak uyandırıcı olan ve Lazca anlamı “Ulaşılamaz” olan Mençuna Şelalesi, Kamilet vadisinde bulunur ve Arılı Dağları’ndan doğar. Yaklaşık 100 metreye sahip uzunluğu ile Artvin’in Arhavi ilçesindeki en yüksek şelalelerinden birisidir.

7.Karagöl – Artvin

Karagöl, Artvin’in Borçka ilçesindeki Kaynarca Köyü’ne bulunur. dinlenme yürüyüş alanıdır. Toprak kayması sebebi ile oluşan Karagöl’e ilk vardığınızda, sizi kart postlardan fırlamış gibi bir manzara karşılar. Karagöl’ün bulunduğu Borçka Milli Parkı’nın her bir köşesi böylesine muhteşem güzelliğe ve manzaralara sahiptir. Göl çevresinde bulunan yürüyüş parkurlarıyla yürüyüş yaparak tertemiz oksijeni içinize çekebilir ve yeşilin huzur dolu kucağına kendinizi bırakabilirsiniz.

Karagöl gezinizden sonra; UNESCO tarafından Türkiye’nin ilk ve tek “Dünya Biyosfer Rezervi” ilan edilen, Maçahel Yaylasını da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.