Uçaklı Karadeniz Turları

Uçaklı Karadeniz turları, tercihini uçaktan yana kullanmak isteyen gezginler tarafından oldukça fazla ilgi görüyor. Ankara hareketli uçaklı Karadeniz turları ve İzmir hareketli uçaklı Karadeniz turları ile zamandan tasarruf edebilir ve Karadeniz’e kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer siz de uygun fiyatlara sahip uçaklı Karadeniz turu ile yeni yerler keşfetmek isterseniz, TatilBudur.com’u hemen incelemeye başlayabilir ve bütçenizi sarsmayacak Karadeniz kültür turunu planlayabilirsiniz.

Otobüslü Karadeniz Turları

TatilBudur.com Karadeniz turları, otobüsle ulaşım seçeneği olması sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Otobüsle tura çıkmanın en büyük avantajlarından birisi de hiç şüphesiz yolculukta birbirinden güzel manzaraları izleme fırsatını gezginlere sunmadır. Profesyonel tur rehberleri sayesinde yörenin kültürü hakkında ilginç ve yararlı bilgiler öğrenebilir, tura katılan diğer gezginler ile tanışabilir birlikte yeni bir yeri keşfetmenin tadını çıkartabilirsiniz. En güzel hediyelik eşyanın, yemek yenilecek yerlerin bilgisini sağlayan rehberinizin verdiği bilgiler sayesinde tatiliniz daha keyifli geçecektir. Haydi, siz de şimdi TatilBudur.com’un Karadeniz turlarını incelemeye başlayın, Karadeniz’in en nadide ve güzel rotalarına doğru bir keşfe çıkın!

Karadeniz’de Gezilecek En Güzel Yerler

Sümela Manastırı: Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere Milli park sınırları içerisinde bulunan ve orijinal adı Panaghia Tou Melas olan Sümela Manastırının inşasına 4.yüzyılda başlanmış ve bugünkü halini 9.yüzyılda almıştır. Bizans imparatoru tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapılan sarp kayalıkların üzerine inşa edilmiş bu efsanevi yapı, tüm ihtişamıyla adeta tarihin canlı bir kanıtı gibidir.

Hamsiköy: Zigana Dağı’nın eteklerinde kurulu, sütlü tatlı severlerin aklına gelen ilk adreslerden birisi olan Hamsiköy, doğası kadar lezzetli sütlaçlarıyla da meşhurdur. Bu güzel köyde her yıl Ağustos ayının ilk Pazar gününde Sütlaç Festivali düzenlenmektedir. Tur tarihiniz Ağustos ayına denk gelirse, siz de Hamsiköy’deki horonların arasına katılabilir ve meşhur sütlaçların tadına bakabilirsiniz.

Uzungöl: Hiç şüphesiz Uzungöl, Trabzon’un en meşhur doğal güzelliği ile meşhur turistik bölgelerinden birisidir. Uzungöl’e geldiğinizde bisiklet kiralayabilir, gölün içerisinde de deniz bisikletine binebilirsiniz. Uzungöl’e gelmişken; Galomat Tepesi’ni ve Karastel Yaylası’nı da ziyaret planınıza ekleyebilirsiniz.

Rize Müzesi: Hem tarihi, hem de yörenin kültür ve gelenekleri hakkında ziyaretçilerine tüm yönleriyle bilgi aktaracak bir bilgi konağı olan Rize Müzesi, tipik bir Doğu Karadeniz evleri mimarisine sahiptir ve Rize merkezde bulunmaktadır. Karadeniz’de gezilmesi gereken yerler listenize mutlaka Rize Müzesi’ni eklemelisiniz.

Çamlıhemşin: Fırtına Deresi, Kaçkar Milli Parkı, Ayder Yaylası gibi dünyanın en nadide ve el değmemiş doğal güzelliklerini bünyesinde barındıran Çamlıhemşin, her zaman kendisine hayran bıraktırmayı başaran bir turizm cennetidir.

Karagöl: Artvin’in Borçka ilçesindeki Kaynarca Köyü’nde bulunan Karagöl, harika bir dinlenme ve yürüyüş alanıdır. Toprak kayması sebebiyle oluşan Karagöl’e ilk vardığınızda sizi kartpostallardan fırlamış gibi bir manzara karşılayacaktır. Karagöl’ün bulunduğu Borçka Milli Parkında tertemiz oksijeni içinize çekebilir ve yeşilin huzur dolu kucağına kendinizi bırakabilirsiniz.

Karadeniz’de Ne Yenir?

Karadeniz’e gitmişken hangi lezzetlerin tadına bakmalıyım diye düşünüyor olabilirsiniz. Karadeniz’de saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok eşsiz lezzet bulunuyor. Meşhur Trabzon pidesi, etli karalahana dolması, kavurma, hamsili pilav, laz böreği, sütlaç, termoni, kotniyar, muhlama gibi lezzetler, Karadeniz’e gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken ünlü Karadeniz yemeklerinin başında yer alıyor.