Edirne’de Gezilecek Yerler

Edirne Banner Görseli

Edirne İstanbul alınana kadar 88 yıl boyunca Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır. Tarihi ile öne çıkan ve mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri olan Edirne Yunanistan ve Bulgaristan’a sınır komşusudur. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak adlandırılan Selimiye Camii ve günümüzde Edirne Sağlık Müzesi olarak hizmet veren Sultan II. Beyazıt Külliyesi gibi önemli tarihi eserlere ev sahipliği yapar.

Trakya bölgesinde yer alan Edirne’ye çoğunlukla kara yoluyla ulaşılır. Özel araçlar, otobüs ve uçak yolculukları ile de ulaşım sağlanabilir. Havayoluyla ulaşım sağlamak istiyorsanız Keşan ilçesinde bulunan havalimanını kullanabilirsiniz.

Edirne’de gezilecek yerler

  1. Hıdırlık Tabyası
  2. Enez Kalesi
  3. Meriç Köprüsü
  4. Saros Körfezi 
  5. Lozan Anıtı ve Müzesi
  6. Tunca Nehri
  7. Adalet Kasrı
  8. Karaağaç Mahallesi
  9. Kırkpınar Er Meydanı
  10. Erikli Tuzla Gölü

Edirne’de yıl boyu ortalama hava sıcaklığı 13 ile 15 derece arasında değişir. Şehrin en sıcak ayı Temmuz ayıdır. Turistik seyahatler için ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edilmesi önerilir.

1.Hıdırlık Tabyası

Edirne’de savunma amacıyla arazi üzerine yapılan ilk yapılardan biri olma özelliği taşıyan Hıdırlık Tabyasının Hoca İshak Efendi’nin nezareti altında inşaatına başlanmıştır. Birinci Balkan Savaşı’nda aktif rol oynayan Hıdırlık Tabyası yaklaşık 1.800 metreyi bulan bir alandır. Bu özelliği ile Edirne’deki en büyük tabya olarak bilinir. Tabya içerisinde ana giriş binası, koğuş binası, nizamiye, topçu odaları, topçu bataryaları, hendek ve avlu bulunur.

Tabya Edirne merkezde bulunduğu için kolaylıkla ulaşılabilir. Ulaşım için yürüyebilir veya toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Giriş için ücret talep edilmemektedir. Tabya içerisinde bir adet müze bulunur. Müzeye giriş için 60 TL ücret ödemeniz gerekir.

Hıdırlık Tabyası konum için tıklayın”

2.Enez Kalesi

Tarih ve kültür ile birlikte coğrafi konumu için de tercih edilen Edirne, Enez Kalesi gibi önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapar. Saros Körfezi’ne bakan bir tepeye inşa edilmiş Enez Kalesi antik çağlardan beri bölgeye yapılan saldırılara karşı koruma görevi görür. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde genişletilen ve günümüze dek ayakta kalmayı başarabilmiş Enez Kalesi devasa surlara, sütunlu kapılara ve içerisinde bulunan mozaiklerle döşeli antik kiliselere ev sahipliği yapar.

Enez Kalesi’nin giriş kapısı üzerinde tasvir edilen Trakya süvarileri mutlaka incelenmelidir. Edirne Otogarı’nda her saat hareket eden Keşan minibüsler ile Enez Kalesi’ne ulaşım sağlanabilir. Kale ziyareti için rehberli turlara da katılabilirsiniz.

Enez Kalesi konum için tıklayın”

3.Meriç Köprüsü

Edirne’ye dair simgesel yapılardan biri olan Meriç Köprüsü Padişah Abdülmecit tarafından 1842 yılında inşa ettirilmiştir. Edirne ile Karaağaç güzergahında uzanan köprü, Meriç Nehri üzerinde konumlanır.

263 metre uzunluk ve 7 metre genişlikte inşa edilmiş Meriç Köprüsü 12 sivri kemerli Osmanlı döneminin köprülerine verilebilecek güzel örneklerden biridir. Köprünün ayaklarına 12 hayvanlı takvim işlenmiştir. Selçuklu dönemini yansıtan süslemeleri ve 8 köşeli yıldızları Meriç Köprüsü’nün özellikleri arasındadır. Köprüyü ziyaret içinse herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Meriç Köprüsü konum için tıklayın”

4.Saros Körfezi

Ege Denizi’nin kuzeyinde bulunan Saros Körfezi dünyanın 3 öz temizleyici körfezinden biri olma özelliğine sahiptir. İnce kumlu sahilleri, bakir koyları ve dalış noktalarına ev sahipliği yapar. İstanbul ve Çanakkale’ye yakın konumda bulunduğu için kısa süreli seyahatler ve hafta sonu kaçamakları için sıklıkla tercih edilir.

Saros Körfezi 150’den daha fazla balık türüne ev sahipliği yapar. Yürüyüş yapmak isteyenler ve fotoğrafçılar için ideal bir bölgedir.

Saros Körfezi’nde Erikli, Enez, Yayla, Gökçetepe, Sultanice, Sazlıdere ve Vakıf gibi tatil beldelerinin otelleri bulunur. Ekonomik bir tatil yapmak istiyorsanız Edirne otelleri arasında bulunan bu alternatiflerde konaklayabilir, tekne gezileri ile keşfe çıkabilir ve berrak sularda yüzebilirsiniz. 

5.Lozan Anıtı ve Müzesi

Şehir merkezine yalnızca 4 km uzaklıkta bulunan Lozan Anıtı ve Müzesi Karaağaç Mahallesi’nde İstasyon Caddesi üzerinde yer alır. Yabancı turistler tarafından da sevilen Lozan Anıtı ve Müzesi 1998 yılından beri ziyarete açıktır. Lozan Anlaşması ve dünya barışını simgelemek üzerine tasarlanmış Lozan Anıtı; 36, 31 ve 17 metre yükseklikteki 3 sütun tarafından çevrelenir. Elinde demokrasiyi ve barışı temsil etmek amacıyla bir güvercin bulunduran kız heykeli Edirne’nin simgesel yapıları arasında yer alır. Müzede ise döneme ait belgeler, fotoğraflar ve tarihi objeler sergilenir.

6.Tunca Nehri

Bulgaristan sınırında doğan ve 390 km boyunca ilerleyerek Edirne’ye ulaşan Tunca Nehri doğası ve köprüleri ile Edirne’nin sevilen gezi alanları arasında yer alır. Edirne sınırında 12 kilometrelik bir güzergahta ilerleyen nehir Meriç Nehri’nin de ana kollarından biridir. 

1608 ile 1615 yılları arasında inşa edilen Tunca Köprüsü’ne ev sahipliği yapan Tunca Nehri fotoğraf safarileri için en ideal yerlerden biridir. Tunca Nehri ziyaretiniz esnasında 1488 yılında yapılan Sultan İkinci Beyazıt Köprüsü ve Yalnızgöz Köprüsü’nü de yakından inceleyebilirsiniz. Nehre ulaşmak için çoğunlukla şahsi araçlar tercih edilmektedir.

7.Adalet Kasrı

Osmanlı’nın en önemli yapılarından biri olan Edirne Sarayı’ndan bugüne gelebilmeyi başarmış en etkileyici bölüm Adalet Kasrı’dır. Tarihi Sarayiçi semtinde, kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda yer alan Adalet Kasrı Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmıştır. Padişahın ünlü kanunlarının yazıldığı yer olması sebebiyle tarihi olarak önemli bir yer olan Adalet Kasrı 1561 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir.

2023 yılının Mayıs ayında başlayan restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete bir süre kapanmıştır. 4 katlı olarak tasarlanan ve Tunca Nehri kenarında konumlanan Adalet Kasrı’nın en üst katında süs havuzu bulunur. Çarpıcı kesme taş mimarisi ve sivri kubbesi ile Edirne’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Adalet Kasrı konum için tıklayın”

8.Karaağaç Mahallesi

Meriç Nehri’ne 2 km Yunanistan sınırına 4 km uzaklıkta bulunan Karaağaç Mahallesi Lozan Anıtı ile ünlüdür. Asırlık çınar ağaçlarıyla süslü sokakları ve yüzlerce yıldır ayakta kalmayı başarabilen tarihi konakları Edirne’de keyifli bir tarihi gezi yapmayı sağlar. Karaağaç Mahallesi aslına uygun şekilde restore edilmiş büyüleyici Tren Garı ve Lozan Müzesi’ne de ev sahipliği yapar. 

Tarihi atmosferini korumayı başarabilen ve huzurlu bir ambiyansa sahip olan Karaağaç Mahallesi fotoğraf safarileri için de uygundur. Karaağaç Mahallesi’ne merkezden kalkan minibüsler aracılığı ile ulaşım sağlanabilir.

9.Kırkpınar Er Meydanı

Kırkpınar yağlı güreşlerinin yüzlerce yıldır değişmeyen adresi olan Kırkpınar Er Meydanı, Sarayiçi semtinde yer alır. Bölgede her yıl yağlı güreşler düzenlenirken başka etkinlikler için de ideal bir alandır.

Merkezi konumu sebebiyle kolaylıkla ulaşılabilen Kırkpınar Er Meydanı tarihi yerlerin büyük bir çoğunluğuna da oldukça yakındır. Meydanın hemen yanında etkileyici pehlivan heykelleri bulunur. Kırkpınar Er Meydanı’na haziran ayı sonu ile temmuz ayı başında giderseniz yağlı güreş müsabakalarını izleme şansı yakalayabilirsiniz.

10.Erikli Tuzla Gölü

Edirne’de denize girilebilecek en ideal noktalardan biri Erikli Tuzla Gölü’dür. Erikli sahilinin hemen arkasında bulunan Erikli Tuzla Gölü binlerce su kuşuna ve bakir güzelliğe ev sahipliği yapar. Gölün çevresinde bulunan yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilir, seyir teraslarında gün batımı manzaralarını izleyebilirsiniz.

Balık bolluğu sebebiyle balık avlama turları için de tercih edilen Erikli Tuzla Gölü şehrin en sevilen kuş gözlem yerlerinden biridir. Erikli plajına yakın konumda bulunduğu için hemen ardından plaja giderek mola verebilirsiniz.

Erikli Tuzla Gölü konum için tıklayın”

11.Koru Dağları

Koru Dağları
Koru Dağları

Gelibolu Yarımadası’ndan başlayan ve Ergene Havzası’na kadar uzanan Koru Dağları Trakya Bölgesi’nin en yüksek dağlarından biridir. Yılın her mevsimi dağcılık, kaya tırmanma, dağ yürüyüşleri, dağ bisiklet turları, fotoğraf safarileri, kampçılık ve ATV gezileri için ziyaret edilmektedir. Edirne’nin büyüleyici kar manzaralarını deneyimlemenizi sağlayan Koru Dağları her bütçeye uygun yurtiçi kayak rotaları içerisinde yer alır. 

Koru Dağları karaçam, meşe ağaçları ve kızılçamlar ile süslüdür. Edirne’ye 148 km mesafede bulunan ve büyüleyici vahşi yaşam zenginliğine sahip olan Koru Dağları’na şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Koru Dağları konum için tıklayın”

12.Ainos Antik Kenti

Ainos Antik Kenti
Ainos Antik Kenti

Edirne’nin tarih ve arkeoloji gezileri için en önemli adreslerinden biri Ainos Antik Kenti’dir. Saros Körfezi’nin batısında, bölgeye hakim konumda inşa edilen Ainos Antik Kenti M.Ö. 6. yüzyıla uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. Kral Kızı Bazilikasının büyüleyici kalıntıları ile tüm dünyadan arkeologlar tarafından ziyaret edilen Ainos Antik Kenti Yunan, Roma, Bizans, Helenistik ve Osmanlı dönemleri mimari özelliklerini bir arada bulundurur.

Devasa surlar, binlerce kişilik tiyatro, etkileyici tapınaklar, hamamlar ve Roma sütunları Ainos Antik Kenti’nin yapıları arasındadır. Trakya bölgesinin en büyük antik yerleşim yerlerinden biri olan Ainos Antik Kenti’ne toplu taşıma araçları ya da şahsi aracınız ile ulaşabilirsiniz. Antik kenti rehberli turlar ile de gezebilirsiniz.

13.Karaağaç Tren Garı

TCDD’ye ait olan ve 1971’de aktif olarak kullanılmış Karaağaç Tren Garı, aslına uygun şekilde restore edilmiş tarihi yapılardan biridir. Karaağaç Tren Garı İstanbul Sirkeci Pythion Demiryolu üzerinde yer alan ilk istasyon olması ile ünlüdür. II. Abdülhamit zamanında yaptırıldığı düşünülen ve dönemin önemli tren istasyonlarından biri olan Karaağaç Tren Garı, Karaağaç Mahallesi’nde yer alır. Gara ulaşmak için şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçları tercih edilebilir. Günümüzde aktif olarak kullanılmayan gar, tarihi eser olarak ziyaret edilir. 

14.Ergene Köprüsü

Ergene Nehri üzerinde 1426 ile 1443 yılları arasında inşa ettirilen Ergene Köprüsü II. Murad’ın emri ile inşa edilmiş mimari hazinelerden biridir. Ergene Köprüsü’nün en önemli özelliği dünyanın en uzun taş köprüsü olmasıdır. Büyüleyici güzelliğe ve eşsiz bir mimariye sahip olan Ergene Köprüsü dünyanın her yerinden ziyaretçileri kendine çeker.

Uzun Köprü olarak da adlandırılan ve 92 metre uzunluk ile dizayn edilmiş Ergene Köprüsü 6,80 metre genişliği ile ihtişamlı bir yapıdır. Anadolu ve Balkanları birbirine bağlaması için tasarlanan ve toplamda 174 kemere sahip olan Ergene Köprüsü’nün ayaklarına çeşitli hayvan figürleri işlenmiştir. Ergene Köprüsü’nde daha kaliteli vakit geçirmek için rehberle doğa yürüyüşlerini tercih edebilirsiniz.

15.Erikli Plajı

Enez ve Yayla sahilleri arasında bulunan Erikli Plajı Ege ve Akdeniz’i aratmayacak altın renkli kumları ve masmavi bir denize ev sahipliği yapar. Saros Körfezi’nde bulunan Erikli Plajı balık sürülerini görebileceğiniz kristal berraklıktaki denizi ile yaz aylarının favorisidir. Tekne gezileri ve balık avlama turları Erikli Plajı’nda en çok yapılan aktivitelerdir.

Plaj etrafında donanımlı kamp alanları, oteller ve Edirne’nin Meşhur Yemekleri için tadım yapabileceğiniz restoranlar bulunur. Körfez kendi kendini temizleyebildiği için 4 mevsim boyunca temiz olan denizi Erikli Plajı’nın en sevilen özelliğidir. Edirne’den kalkan minibüslerle 2 saat içerisinde plaja ulaşabilirsiniz.

Erikli Plajı konum için tıklayın”

16.Selimiye Camii ve Külliyesi

Selimiye Camii Osmanlı İmparatorluğu’nun en önde gelen mimarı Mimar Sinan’ın ustalık eseridir. Edirne seyahatinde pek çok turistin uğrak noktası olan Selimiye Camii ve Külliyesi 1575 yılında inşa edilmiştir. Göz kamaştıran bir mimarisiyle cami 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2011 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Selimiye Camii ve Külliyesi’nde klasik Osmanlı ve İslam mimari özellikleri bir arada görülür. İç mekanlarında sedef, çini ve ahşap süslemeler kullanılmıştır. Yüzlerce yıldır hizmet vermeye devam eden Selimiye Camii Mimar Sinan Caddesi üzerinde konumlanır. Merkezden kısa bir yürüyüş ile ulaşılabilir. 

Selimiye Camii ve Külliyesi konum için tıklayın”

17.Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Edirne’nin en önemli tarihi yapılarından biridir. Müze olarak halka açılan ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 1484 yılında inşa edilmiştir. Sultan II. Beyazıt Külliyesi içerisinde bulunan ve oldukça etkileyici bir koleksiyona ev sahipliği yapan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin uzun yıllar boyunca şifahane olarak kullanılmıştır. 1997 yılında Trakya Üniversitesi tarafından orijinaline sadık kalınarak yenilenen bu yapı, müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müze içerisinde, Osmanlı dönemine ait su, müzik, renk ve koku terapileri gibi geleneksel tedavi yöntemlerinin yanı sıra tıp medreseleri, şifahaneler ve hastane odaları gibi çeşitli bölümler ziyaretçilere sunulmaktadır.
Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ne 15 TL ödeme yaparak giriş yapabilirsiniz. Çocuklar için ise ücret talep edilmiyor. 

18.Bulgar Kilisesi (Sv. Georgi Kilisesi)

Edirne seyahati yapan yabancı turistlerin ilgisini en çok çeken yerlerin başında Bulgar Kilisesi geliyor. 1880 yılında Kıyık Mahallesi’nde inşa edilen Bulgar Kilisesi restore edildikten sonra tekrar ibadete açılmıştır. Renkli vitray camları, dini temalarla bezeli iç mekanları ve dikkat çekici taş işçiliği ile ziyaretçilere unutulmaz bir tur deneyimi sağlar. Edirne’de o zamanlarda yaşayan Bulgar topluluğunun ibadet ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Sultan Abdülhamid’in onayı ile inşa edilen Bulgar Kilisesi (Sv. Georgi Kilisesi), kentin tarihini yansıtan önemli bir yapıdır. Bugüne dek gelebilmeyi başarabilen ender kiliselerden biridir. Şehir merkezinde yapılan kısa bir yürüyüş ile ulaşılabilir. Pazartesi ve salı günleri hariç her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.