Edirne Gezilecek ve Görülecek Yerler

Camiler: Edirne’nin en görkemli ibadet mekanıdır Selimiye Camii. Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” sözüyle tanımladığı Selimiye Camii, görkemli ve sağlam mimarisiyle dünyanın ilgisini çekmekte… Caminin tek kubbesi vardır ki; bu Allah’ın birliğini simgeler. Vaaz kürsülerinın 4 tane oluşu, 4 ayrı mezhep olduğunun bilgisini verir. Cami pencerelerinin 5 kademeli oluşu ise İslam’ın 5 şartına dikkat çeker. Edirne gezilecek ve görülecek yerlerin ilk sırasına Selimiye Camii’ni almalısınız. Edirne’nin bir diğer önemli ibadet mekanı ise Üç Şerefeli Camii’dir. II. Murat tarafından inşa edilmiş olan Üç Şerefeli Camii de sağlamlığıyla beğeninizi kazanacak bir yapı. Yine II. Murat’ın emriyle inşa edilen Muradiye Camii’ni de gezi listenize dahil edebilirsiniz.

Medreseler: Osmanlı’nın derin izlerini taşıyan Edirne’de tarihe meydan okuyan ve günümüzün en merak edilen gezi noktalarından biri de medreseler. Üç Şerefeli Camii’nin hemen yanında yer alan Saatli Medrese, II. Murat tarafından 1437-1447 yılları arasında inşa edilmiş bir yapı ve Osmanoğulları tarafından inşa edilen ilk medreselerden biri. Diğer taraftan Peykler Medresesi de Edirne’nin önemli medrese yapıları arasında olup, Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir ve günümüzde en çok ziyaret edilen yapılardan biridir.

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi: Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi, zengin bir koleksiyona sahip. Selimiye Külliyesi’nin içinde yer alan Dar-ül Hadis Medresesi’ndeki müzede Osmanlı dönemiyle tarihlendirilen; çini seramikler, pehlivan eşyaları, tekke eşyaları ve daha birçok parçayı görebilirsiniz. Müze, Merkez ilçeye bağlı olan Zehrimar Camii Sokak’ta bulunuyor.

Diğer Müzeler: II. Beyazıt Külliyesi’nde yer alan Edirne Sağlık Müzesi, Merkez ilçedeki Lozan Anıtı ve Müzesi de rotanızı çevireceğiniz diğer müze kuruluşları.

Rüstem Paşa Kervansarayı: Rüstem Paşa Kervansarayı; 1561 yılında, Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı, Mihrimah Sultan’ın eşi Rüstem Paşa tarafından inşa edilmiş önemli bir yapıdır. Kervansaray iki katlı olup, 102 oda ve 21 dükkandan oluşuyor. Bugün büyük bir otel olarak hizmet vermekte…

Gala Gölü: Edirne’nin doğasının küçük bir özetidir Gala Gölü. Bir milli park özelliği taşıyan gölün çevresinde yapılaşmaya izin verilmiyor. Enez ve İpsala ilçeleri arasında yer alıyor ve birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Gala Gölü’nü Edirne gezilecek ve görülecek yerler listenize mutlaka dahil etmelisiniz.

Edirne Yapılacak Aktiviteler

  • Edirne´nin meşhur ciğer tavasının mutlaka tadına bakın.
  • Eğer haziran ayında Edirne’de olacaksanız, Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ne katılıp, güreş müsabakalarını izleyin.
  • Osmanlı’nın izlerini taşıyan köprüleri ziyaret edin. Uzun Köprü, Bayezid Köprü ve Meriç Köprüsü’ne çevirin rotanızı.
  • Edirne plajlarında serinlemek, dinlendirici olduğu kadar eğlendirici bir aktivite. Özellikle Saros plajlarının bol bol tadını çıkarın.
  • Ali Paşa Çarşısı’na gidin ve alışveriş yapmanın keyfine varın. Tatil dönüşünüzde sevdiklerinize vereceğiniz küçük hediyelik eşyalar alın.
  • Mayıs ayında düzenlenen Kakava Şenlikleri’ne katılın.
  • Türkiye’nin en batısındaki Ainos Antik Kenti’ni ziyaret edin. Bölge, Enez ilçesinde yer alıyor.
  • Edirne’de Ne Yenir?

    Osmanlı Devleti’nin başkentliğini yapmış olmasından dolayı saray mutfağının etkileri görülüyor Edirne yöresel yemeklerinde. Edirne’ye gidince ne yenir diye merak ediyorsanız ilk denemeniz gereken lezzetler arasında; Edirne ciğeri, akıtma, borani ve belmuş var. Badem ezmesi, Keşan köftesi, peynir tatlısı ve Edirne dil pastırması da yemenizi önerdiğimiz lezzetler arasında.