Eşsiz Doğasıyla Kapadokya Avanos

Tabiatıyla, doğasıyla, rengarenk balonlarıyla süslü cennet Kapadokya. Daha önce hiç burayı gördünüz mü bilmiyoruz fakat Kapadokya’da öyle bir yer var ki gördüğünüzde aşık olacağınız, dönmek istemeyeceğiniz. İşte orası Avanos.

Avanos Hakkında

Kapadokya Turlarının olmazsa olmaz tabiatıyla ün yapmış cennet köşesi Avanos binlerce yıllık kültürü ile kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Antik adı “Venessa” olan Avanos çanak, çömlek ve halıcılık işleriyle ön planda. Buradan evinizi güzelleştirecek her türlü şeyi alabilirsiniz ya da sevdiklerinize birer hatıra niyetine götürebilirsiniz. Bu zamana kadar eşine pek rastladığı söylenemez bence doğası için. Peribacalarının güzelliği bir yandan şehir manzarası ayrı bir yandan daha neler neler saklı burada bir görseniz. Kaya kiliseleri, vadileri ile peribacaları kadar ünlü Avanos’ta. Nevşehir’den 18 km ötede ve gerçekten Kapadokya’nın en çarpıcı noktası burası. Doğasında yetişen lezzetli üzümlerinden yapılan şaraplarının tadına baktığınızda şaraplarıyla ünlü Şirince’deki, Şarköy’deki kadar lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Avanos Gezilecek Yerler

O zaman şimdi Avanos’ta gezilecek yerler nerelermiş bir de onlara bakalım;

Kızılırmak: Avanos’ta nefes alacağınız bir yer arıyorsanız Kızılırmak tam size göre. Burası şehir kalabalığından uzak yeşillik ve su kaynağı bölgesi. En lezzetli kiremitte balığı burada yiyeceksiniz. Çamurdan yapılan çanak çömleği de bol bir yer Kızılırmak. Avanos gezinizde kesinlikle listenizde olmalı.

Özkonak Yeraltı Şehri: Avanos’ta görülmeden dönülmemesi gereken durak Özkonak Yeraltı Şehri. Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirleri buranın en meşhur yerleri. Geçmişe kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız gezilecekler listenize eklemeyi unutmayın derim.

Zelve Ören Yeri: Macera severlerin vazgeçemediği rota Zelve Ören yeri aynı zamanda Avanos’un da görülmeye değer yerlerinden. Kapadokya’da en fazla peri bacalarını burada göreceksiniz. Avanos’a 5 km uzaklıktaki Zelve’yi listenizden eksik etmeyin. Hristiyanların bir zaman ki hem yerleşim hem de dini merkezi noktası burası.

Zelve Ören Yeri manzarası

Üzümlü Kilise: Kilisede üzüm motifleri olduğu için adına Üzümlü Kilise konulmuş. Üzüm dışında balık ve palmiye simgeleri buranın zenginliğine zenginlik katmış adeta. Aynı zamanlarda eski zamanların dini sembolleri de büyüleyici atmosferiyle Üzümlü Kilisesinde. Kısacası Avanoz’a gittiğinizde Üzümlü Kilisesini görmeyi unutmayın.

Avanos Kapadokya’nın en güzel en büyüleyici yerlerin bir arada toplandığı özel bir yer. Yaz tatilinize zenginlik katmak istiyorsanız peribacalarıyla ünlü Kapadokya’nın eşsiz doğasındaki Avanos’u gezin, görün. Tatilbudur.com’un sizin için seçilmiş diğer turlarına göz atmayı unutmayın.