Kapadokya Gezi Rehberi

Büyüleyici bir görünüme sahip Kapadokya bölgeye renk veren doğal güzellikleri, farklı kültürü, eşsiz lezzetleri ve farklı dokusu ile sizleri kendine hayran bırakmak için bekliyor. Kapadokya tatilinizde benzersiz doğal güzelliklere buluşmanın yanı sıra, damak çatlatan lezzetleri deneyimleme fırsatı bulacak ve yepyeni aktivitelerle tazelenmiş olarak geri döneceksiniz. Kapadokya her mevsim başka bir güzelliğini gözler önüne sererek gelenlerin burada mutlu anılar biriktirmesini sağlıyor. Ayrıca bölgede yapılacak birçok aktivite de sizi bekliyor. Bunlardan bazıları; Mükemmel doğa yürüyüşleri, ATV turları, yöresel lezzet tadımları, eşsiz bir balon deneyimidir. Kapadokya gezi rehberi içeriğimizde tüm bu detaylara ve daha fazlasına yer verilmiştir.

Kapadokya Hakkında

Görkemli görünümü ve peribacaları ile gelenleri kendine hayran bırakan Kapadokya, tarihi ve kültürüyle sizlere benzersiz bir deneyim yaşatacak.  Doğal güzelliklerinin yanı sıra birçok topluma ev sahipliği yapmasından dolayı kültürel olarak da oldukça zengin olan Kapadokya, önemli bir kültür turizmi durağı olmaktadır. Bölge aynı zamanda Times’ın Dünya’nın yeni 25 harikası listesinde de 5. sırada yer almaktadır. Bu bölgeyi gezerken özellikle Göreme Milli Parkı, Paşabağları, Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi, Ihlara Vadisi ve Mağaraları sizleri mest edecek.

Kapadokya bölgesi denildiğinde akıllara ilk gelen ise eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan balonlardır. Hem romantik hem de büyüleyici bir etkisi olan balon turları sizi mest edecek. Balon yolculuğuna çıkarak bölgeyi bir de yukardan izlemenin keyfine varabilir ve sabahın ilk saatlerinde başlayan bu görsel şölenle unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kapadokya Seyahat Planlama Tavsiyeleri

Güzelliğiyle sizleri büyüleyecek Kapadokya’da gerçekleştirilecek pek çok aktivite bulunuyor. Keyifli ve dolu bir tatil geçirmeniz için sizlerle seyahat planlama tavsiyelerimizi paylaşmak isteriz.

 • Seyahatinizi gerçekleştirmeye Göreme Açık Hava Müzesi’nden başlayabilirsiniz. Eğer Müze Kartınız bulunmuyorsa çıkarmayı ihmal etmemenizi öneririz.
 • Ihlara Vadisini ziyaret ederek büyüleyici bir doğa ile baş başa kalma imkanı bulabilirsiniz.
 • Kapadokya’nın yer altında bulunan Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı şehirlerini inceleyebilirsiniz.
 • Bölgede keyifli vakit geçirmek için önceden sanat etkinliklerinin ve festivallerinin tarihini de not almayı unutmamanızı öneririz.
 • Yanınızda mutlaka gittiğiniz mevsime yönelik kıyafetler bulundurmanızı özellikle belirtmek isteriz.
 • Balona bineceklerin özellikle mevsim koşullarını takip etmelerini ve balona biniş saatlerini teyit etmelerini öneririz.
 • Bölgeyi ATV ile dolaşıp benzersiz bir anı biriktirme fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • Eşsiz bir görsel şölene ev sahipliği yapan Kapadokya’da fotoğraflar çekerek kendinize unutulmaz anılar da yaratabilirsiniz.

Kapadokya Gezi Rehberi

Muhteşem bir ruha sahip olan Kapadokya hem büyüleyici hem de dinlendirici bir yapıya sahiptir. Birbirinden farklı pek çok yapıya ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Kapadokya’da pek çok özel alan ve önemli yerler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizlerle Kapadokya gezi rehberi altında paylaşmak isteriz.

Uçhisar Kalesi: Kapadokya’yı eşsiz bir manzarayla hatırlamak isterseniz mutlaka Uçhisar Kalesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Kapadokya’yı kuş bakışı olarak görebileceğiniz bu lokasyonda gün batımını izlemek sizin için muhteşem bir deneyim olacaktır. Gün batımında tüm vadinin de kızıl rengi alan görünümüyle rüya gibi anlara şahit olabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi: UNESCO Dünya Mirası’nda yerini alan Göreme Açık Hava Müzesi’ni özellikle gezmenizi öneririz. Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise gibi pek çok kiliseyi inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Tevrat, İncil ve Hz. İsa’nın hayatından izler taşıyan bu kiliselerin dışında buranın değerli olmasının nedenlerinden biri de manastır eğitiminin ilk başladığı yer olmasıdır.

Ihlara Vadisi: Dünya’nın İkinci Büyük Kanyonu olan Ihlara Vadisi’de sizleri bu coğrafyada karşılayan bir başka doğal güzellik olacaktır. Kolay yontulan kayaçlara da ev sahipliği yapmasıyla pek çok freskli kilise burada yer bulmuştur. Vadi hala en önemli medeniyet merkezlerinden biri olma özelliğini korumaktadır.

Bu eşsiz ambiyansa sahip bölgeyi ziyaret etmeden Kapadokya’da Gezilecek Yerler içeriğimizi de incelemenizi ve rotanıza mutlaka bu bölgeleri de eklemenizi özellikle vurgulamak isteriz.

Avanos’ta Gezilecek Yerler

Avanos’ta çanak atölyelerini ziyaret edebilir, burada çanak yapma deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunun yanı Avanos’ta gezilecek yerler sırasıyla sizleri büyüleyecek vadiler, tarihi dokusunu aktaracak evler ve manastırlar da sizleri bekliyor olacak. Avanos’ta gezilecek yerlere örnek vermek gerekirse ilk akla gelen noktalar Zelve Vadisi, Belha Manastırı, Tarihi Avanos Evleri olmaktadır. Avanos’ta tarihi yerleri ve seyahat rotası keşfetmek için Avanos gezi rehberi içeriğini okuyabilirsiniz.

Çavuşin’de Gezilecek Yerler

Çavuşin’de farklı kültürlerin izlerini taşıyan yapılara ve doğal güzelliklere rastlayabilirsiniz. Çavuşin’de gezilecek yerler arasında ise Çavuşin Eski Cami, Kızılçukur Vadisi, Çavuşin Kilisesi, Vaftizci Yahya Kilisesi yer almaktadır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka tarihe tanıklık edeceğiniz bölgelerde gezmenizi ve buranın hikayesini sizlerle paylaşacak yapılarla buluşmanızı öneririz.

Göreme’de Gezilecek Yerler

Göreme vadileri ve doğal güzellikleri ile sizleri kendisine aşık edecek. 1985 yılından beri Dünya Miras Listesi’nde bulunan, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Karlık Kilisesi, Aziz Theodore Kilisesi, Karain Güvercinlikleri gibi yapılara ev sahipliği yapan Göreme Milli Parkı ve büyüleyici güzelliklere sahip vadileriyle sizleri bekliyor. Göreme’de gezilecek yerler arasına mutlaka Aşk Vadisi’ni, Güvercinlik Vadisi’ni, Güllüdere Vadisi’ni de eklemeniz gerektiğini de söylemek isteriz.

Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Kaleleri, gün batımında sahne oldukları manzaraları ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Uçhisar’da gezilecek yerler ise Uçhisar Kalesi, Tığraz Kalesi, Kuran Kalesi olmaktadır. Bu bölgelere tanıklık ettiğinizde oldukça etkilenecek ve tekrar ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Ürgüp’te Gezilecek Yerler

Ürgüp’te farklı doğal yapılara tanık olabilir, ATV turuyla çevreyi gezebilir ya da gün batımını eşsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Ürgüp’te gezilecek yerler ise Muhteşem görünümüyle simgeleşmiş Peribacaları, 397 basamak sonrasında sizleri büyüleyecek Ihlara Vadisi ve yeraltının muhteşem gizemiyle sizleri buluşturacak Derinkuyu Yeraltı Şehri olarak listelemek isteriz.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Dört mevsim ziyaretçilerini büyülemek için bekleyen Kapadokya, ziyaret ettiğiniz her mevsimde size ayrı bir yanını gösterecek ve size yeni deneyimler yaşatacaktır. Kapadokya’da gerçekleştirmek istediğiniz tatili planlarken de mevsim oldukça önemlidir. Kapadokya’da mutlaka balona binmek istiyorsanız eğer yaz ve bahar aylarını tercih etmeniz uygun olacaktır. Farklı tarihlerde gerçekleşen festivalleri ve yarışmaları da takip ederek tatilinizi planlayabilirsiniz.

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Değişik bir auraya sahip yapılarda konaklamak isterseniz taş ev formundaki Kapadokya Otelleri ile konaklama yapabilirsiniz. Benzersiz bir doğaya, tarihe ve kültüre ev sahipliği yapan Kapadokya’da harika bir tatil deneyimi geçirmek için rezervasyonunuzu gerçekleştirerek bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Kapadokya’da konakların otellere dönüştürülmesiyle keyifli bir konaklama ortamı tercih edebilirsiniz. Kapadokya butik otellerini tercih etmeniz halinde de keyifli ve dingin bir tatil planlayabilirsiniz.

Eğer tercihiniz Kapadokya’nın dokusunu oluşturan mağara odalarında konaklamak ise size benzersiz bir deneyim sunacak, hayal ettiğiniz konaklama hizmetini sunup, sizlerin buradan büyülenerek ayrılmanızı sağlayacak otel önerilerimiz bulunmaktadır.

 • Nino Cave Suites
 • Utopia Cave Suites
 • Solo Cave Suites
 • Kappadoks Cave Suits
 • Kalsedon Cave Suits

Farklı ve özgün bir konsept arayanlardansanız ise bahçesinde bulunan peri bacası ile doğayla sizi baş başa bırakacak geniş bahçesi ve görkemli manzarasıyla sizi büyülecek A la Mode Elixir Cappadocia sizin için doğru tercih olacaktır. Konforunuz için her şeyi düşünen otelde zengin menülerde sizleri bekliyor olacak. Aradığınız her konsepte uygun Kapadokya Otelleri için TatilBudur’u ziyaret edebilir ve sizinle örtüşen o muhteşem tatili gerçekleştirebilirsiniz.

Kapadokya’ya Ulaşım

 • Kapadokya’ya uçakla ulaşım; Nevşehir veya Kayseri havalimanlarını kullanabilirsiniz. Bu yolculuk İstanbul’dan yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Havalimanından merkeze direkt otobüs seferi olmadığı için shuttle servisler veya özel transfer araçlarını kullanabilirsiniz.
 • Kapadokya’ya arabayla ulaşım; Kapadokya’nın birçok girişi olduğundan yola çıkacağınız şehir üzerinden en doğru istikameti belirleyip rotanızı oluşturmanız gerekmektedir.
 • Kapadokya’ya otobüsle ulaşım; Bölgeye birçok şehirden direkt kalkan otobüsler mevcuttur. İstanbul-Kapadokya otobüs yolculuğu yaklaşık olarak 10 saat civarı sürmektedir.

Kapadokya’da fazla zaman harcamadan belli bir noktadan başka bir noktaya rahatça ulaşabilirsiniz. Özellikle merkezi bir konumda konaklamanız durumunda çoğu yere yürüyerek ulaşmanız mümkündür. Bisikletle ya da ATV ile de bölgeyi keyifli bir şekilde keşfedebilirsiniz. Toplu taşımanın çok sık olmamasından dolayı gitmek istediğiniz lokasyona geç kalabilirsiniz. Bölgede yaygın bir taksi kullanımı da mevcuttur bu sayede gideceğiniz yere hızlıca ulaşabilirsiniz.

Kapadokya’da Lezzet Durakları

Kapadokya’yı ziyaret ettiğinizde muhteşem sunumuyla Testi Kebabını tatmanızı öneririz. Çömleğin kırılmasıyla sizi damak çatlatan bir lezzetle buluşturan bu yemeğin tadı damağınızda kalacak. Yöreye özgü bir diğer lezzet ise üzüm suyu, nişasta ve unla hazırlanan tepside kurutulduktan sonra da kahve yanına çok yakışacak lezzetli bir atıştırmalık olmasıyla bilinen Köftür’ü mutlaka tatmanızı öneririz.

Ayrıca deneyimleyebileceğiniz diğer lezzetler ise Sızgıt, Nevşehir Mantısı, Nevşehir Tavası, Soğanlama gibi tatlardır. Bölgede gerçekleşen şarap tadımlarını da kaçırmamanızı öneririz. Beğendiğiniz şaraplardan hem kendinize hem de sevdiklerinize alarak bu eşsiz lezzetleri evinize götürebilirsiniz.

Kapadokya’da Alışveriş

Kapadokya’da gerçekleştirdiğiniz tatilinizden dönerken evinize ya da sevdiklerinize götürebileceğiniz birçok hediye alternatifi bulabilirsiniz. Bu öneriler arasında peri bacaları objeleri, magnetler, çanak, çömlek, halı, kilim ya da buranın harika şarapları yer alır. Yöreye özgü taşlar alarak da sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Kapadokya Gece Hayatı

Kültürel anlamda bir zenginliği olan Kapadokya’da daha buraya özgü gece eğlenceleri bulunmaktadır. ‘’Türk Gecesi’’ konseptine uygun gecelerde yerli ve yabancı turistleri eğlenceli bir ortam beklemektedir.  Türk gecelerinde eşsiz lezzetli yemekler, farklı bölgelerden folklorik danslar ve oryantal şovlar sizleri bekliyor. Bunun yanı sıra sürpriz şovlara ve eğlencelere de hazırlıklı olmanızı belirtmek isteriz.

Kapadokya’nın kültürüne, tarihine, coğrafyasına uygun bir eğlence tarzı ve akşam oturmak için buna uygun tasarlanmış restoranları bulunmaktadır. Günün her saati olduğu gibi Kapadokya’nın gecesi de sizi harika bir görünümle buluşturacaktır.

Kapadokya Festivalleri

Kapadokya’nın kendine has birkaç tane festivali bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken festivallere gelin hep birlikte bir göz atalım.

 1. Cappadox Festivali: Yöreye özgü sanatı ve müziği harmanlayan gastronominin ve doğa sporlarının da içerisinde yer aldığı Cappadox Festivali Mayıs ayında gerçekleşir.
 2. Runfire Kapadokya: Temmuz ayında gerçekleşen bu etkinlik Kapadokya Vadilerinde gerçekleştirilen koşu maratonunu kapsar.
 3. Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali: Keyifli bir bisiklet festivali olan bu etkinlik Eylül ayında gerçekleşmektedir.
 4. Kapadokya Ultra Trail: Bölgenin doğal güzellikleri arasında oluşturulan parkurda Ekim ayında gerçekleştirilen bir koşu festivalidir.
 5. Klasik Keyifler Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali: Müzikseverlerin bir araya geldiği şahane bir etkinliktir.
 6. Aksalur Kiraz Bayramı: Aksalur kasabasında her sene Haziran ayında düzenlenen festivalde bölgede yetişen birbirinden lezzetli kirazların tadına bakabilirsiniz.
 7. Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali: Seramik sanatıyla bütünleşen Avanos’ta her sene Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali genellikle Eylül ayında düzenlenmektedir.
 8. Hacı Bektaşi Veli’yi Anma Törenleri ve Sanat Festivali: Her sene Ağustos ayında 3 gün boyunca kutlanan festival birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Hacı Bektaş Veli’nin inzivaya çekildiği Çilehane’deki mağara ve günahı olanların geçemeyeceğine inanılan Delikli Taş, en çok ziyaret edilen noktalar arasında gelmektedir.
 9. Kozaklı Termal Kaplıcaları Festivali: Termal kaplıcalarıyla meşhur olan Kozaklı, her sene Kozaklı Termal Kaplıcaları Festivaline ev sahipliği yapmaktadır.