En Güzel Büyükada Plajları

Büyükada Plajları Banner Görseli

Tarihi yapıları, kültürel olarak görülmesi gereken yerleri ve ünlü koylarıyla yalnızca İstanbul’un değil, Türkiye’nin en kıymetli turistik noktalarından biri; Büyükada. Hem kültürel hem tarihi anlarda sizlere unutulmaz bir deneyim sunan Büyükada, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yapar.


Günübirlik geziler için en sevilen rotasyonlardan biri olan Büyükada, ev sahipliği yaptığı plajları ile dikkat çeker. Tatilinizi planlarken seçim yapmakta zorlanıyorsanız sizler için oluşturduğumuz Büyükada plajları listesine göz atabilir, olanakları değerlendirerek kendiniz için en ideal seçeneği tercih edebilirsiniz.

Büyükada Plajları

  • Eskibağ Plajı
  • Halik Koyu Plajı
  • Prenses Koyu Plajı
  • Aya Nikola Plajı
  • Viranbağ Plajı
  • Çamakya Koyu
  • Nizam Plajı
  • Yörükali Plajı
  • Beltur Büyükada
  • Sedef Adası

Sizler için derlediğimiz bu plajlar, Büyükada tatilinizi unutulmaz bir deneyim haline getirir. Tertemiz suyu, plaj etrafında bulunan işletmeler ve oteller gibi pek çok farklı etken, tercihinizi etkiler. Eğer günübirlik bir geziden ziyade uzun süre kalmak, kafanızı dinlemek ya da eğlenmek istiyorsanız Büyükada otelleri ile konaklama şansı yakalayabilirsiniz. Diğer otellerden herhangi birinde konaklarsanız adanın atmosferini tam anlamıyla deneyimleyebilirsiniz. Doğal güzelliği ile adeta büyüleyen koy ve plajları, tarihi açıdan da oldukça önemli bir yere sahip. Tatilinizi uzatarak gideceğiniz koyların listesini de artırabilir yada Büyükada’da gezilecek yerler içeriğimizi okuyabilirsiniz. Böylelikle merak ettiğiniz yerleri görme şansını daha kolay yakalayabilirsiniz.

1. Eskibağ Plajı

Eskibağ Plajı
Eskibağ Plajı

Büyükada’nın en popüler koylarından biri olan Eskibağ Koyu’ndaki Eskibağ Plajı, sessizlik ve huzur arayanların ilk tercihlerinden biri. Motor ile gelmek istiyorsanız yaklaşık olarak 25 dakikalık bir yolculuk yapmanız yeterli. Temiz ve berrak bir denize sahip olması hafta sonları turistler tarafından yaygın olarak tercih edilmesini sağlar.

Eskibağ Plajı etrafında bulunan işletmeler bölgeye dair yöresel yemekleri deneyimlemek isteyenler tarafından tercih edilir. Turistlere sundu eşsiz manzaralar, Eskibağ Plajını unutulmaz bir deneyim haline getirir. Huzurlu ve sakin bir ortamda keyifli bir şekilde yüzmek ve güneşin tadını çıkarmak isteyenlerin tercihi olan plaj, şezlong ve şemsiye kiralanabilecek tesisleri de ev sahipliği yapar. Bunun yanı sıra duş, ve tuvalet ve soyunma kabini gibi hizmetlerde koy içerisinde bulunur.

2023 yılı için Eskibağ Plajına hafta içi ve cumartesi günü 50 TL, pazar ve bayram günleri ise 60 TL giriş ücreti talep edilir. 0 ile 7 yaş grubu çocuklardan herhangi bir ücret talep edilmez.

“Eskibağ Plajı konum için tıklayın.”

2. Halik Koyu Plajı

Büyükada’nın en çok tercih edilen plajlarından biri olan Halik Koyu Plajı, tertemiz ve turkuaz rengi bir suya sahip. Ancak özellikle hafta sonlarında çok kalabalık olduğunu değinmek gerekir. Eğer yer bulmakta zorlanmak istemiyorsanız hafta içi tercih edebilir ya da hafta sonu erken saatlerde gelebilirsiniz. Koy içerisinde tuvalet, soyunma kabini ve duş gibi olanaklar bulunur. Bunun yanı sıra içeride yer alan işletmelerden yiyecek ve içecek de alabilirsiniz. Genel olarak kumluk bir yapıya sahip olan Halik Koyu Plajı denizi oldukça sığ bir yapıda. Yüzmeyi yeni öğrenenler ve çocuklu aileler tarafından da yaygın olarak tercih edilen Halik Koyu’na giriş ücreti hafta içi ve cumartesi günü 50, pazar ve bayram günleri ise 60 TL olarak belirlenmiş.

Yaz aylarında yalnızca yerel halk tarafından değil turistler tarafından da yoğun bir ilgi gören plaj, temiz bir plaj. Böylelikle eğlenceli bir deniz günü geçirmeyi mümkün hale getirir.

“Halik Koyu Plajı konum için tıklayın.”

3. Prenses Koyu Plajı

Büyükada’nın en sevilen köylerinden biri olan Prenses Koyu, tertemiz denizi ile görenleri adeta büyüler. Koy içerisinde bir adet tesis bulunur. Bu test sayesinde şezlong ve şemsiye gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra duş, tuvalet ve soyunma kabinleri de koy içerisinde mevcut.

Prenses Koyu Plajı ile yapacağınız deneyim, eşsiz lezzetleri denemeniz konusunda da sizlere olanak sağlar. Pek çok farklı restoran ve kafe sahip olan koyda bölgeye ait yöresel lezzetleri deneyebilir, yeme içme ihtiyaçlarınızı keyifli bir şekilde karşılayabilirsiniz. Denizi sığ olduğu için bu plaj, çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler tarafından da tercih edilir.

Prenses Koyu Plajı için ücretler hafta içi 120, hafta sonu ise 150 TL olarak belirlenmiş. 0 ile 7 yaş arasındaki çocuklara ücretsiz olan plaj, 7 ile 12 yaş arasındaki çocuklar için %50 indirimli şekilde sunulur.

“Prenses Koyu Plajı konum için tıklayın.”

4. Aya Nikola Plajı

Aya Nikola Plajı

İstanbul ilinin adalar ilçesi sınırları içerisinde bulunan koy, her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turiste kapılarını açar. Masmavi bir denize sahip olan ve kalabalık arkadaş grupları ve çocuğu olan aileler tarafından da tercih edilen Aya Nikola Plajı, İstanbul’a oldukça yakın bir lokasyonda yer alır. Özellikle hafta sonlarında büyük bir rağbet gören bu plaj, hafta sonu öğlen saatlerinde yer bulunması neredeyse imkansız bir hal alır.

Sakinlikten hoşlanıyorsanız Aya Nikola Koyunu hafta içi günlerinde de tercih edebilirsiniz. İnce yapılı kumdan oluşan sahili ve sığ denizi, gönül rahatlığı ile tercih edilebilmesini sağlar. Koy içerisinde yeme içme ihtiyaçlarımızı karşılayacağınız işletmeler ve şezlong ya da şemsiye kiralayabileceğiniz tesisler yer alır. Giriş için ziyaretçilerinden herhangi bir ücret talep edilmiyor olması ise en sevilen özellikleri arasında yer alır. Koy içerisinde cankurtaran hizmetinde bulunuyor olması keyifli vakit geçirirken istenmeyen durumlarla karşılaşma riskini minimum seviyeye gelmesini sağlar.

“Aya Nikola Plajı konum için tıklayın.”

5. Viranbağ Plajı

Eskibağ Butik Otel tarafından işletilen 150 kişilik özel bir plaj olan Viranbağ Plajı, düğün ve parti gibi dilediğiniz organizasyonları gerçekleştirebileceğinize keyifli bir mekan. İskeleden kalkan motorla plajı ulaşabileceğiniz dolayısıyla kendinizi özel hissetmeniz konusunda sizlere yardımcı olan bu plaj, büyük tur yolu üzerinde yer alır. Dolayısıyla yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Plajda sunulan şemsiye, şezlong minder gibi hizmetlerden yararlanabilir, duş ve tuvalet sayesinde keyifli ve eğlenceli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tertemiz ve sakin bir havaya sahip olması sebebiyle tercih edilen Viranbağ Plajı, İstanbul’da keyifli ve ayrıcalıklı bir gün geçirmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri.

Hafta içi 50 TL hafta sonu ise 60 TL ödeyerek Viranbağ Plajına giriş yapabilirsiniz. Yeme içme olanakları sunan işletmelerde bu gibi ihtiyaçlarınız karşılayabilir, sakin ve huzurlu bir gün geçirme şansı elde edebilirsiniz.

“Viranbağ Plajı konum için tıklayın.”

6. Çamakya Koyu

Çamakya Koyu
Çamakya Koyu

Büyükada’da en çok tercih edilen plajlardan biri olan Çamakya Koyu, yosun ve Çakıl bakımından diğer plajda ile karşılaştırıldığında çok daha bakımlı. Çamakya Koyu Plajı’na giriş için herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak sezonca da şemsiye gibi olanaklardan yararlanmak istiyorsanız belirli bir ücret karşılığında hizmet satın alabilirsiniz. Adanın arka tarafında kalan ve yaklaşık 45 dakikalık bir yürüme mesafesi ile ulaşılabilecek Çamakya Koyuna talep ederseniz fayton yolculuğu da yapabilirsiniz. Fayton yolculuğu ile 10 dakikalık süre içerisinde ulaşım sağlanır. 2023 için şezlong ve şemsiye kullanma ücretinin 240 TL olduğu bilinir. Kalabalık arkadaş grupları ve çocuklu aileler için de uygun bir plaj olan Çamakya Koyu aile plajı olarak da adlandırılır.

Koyda yeme içme ihtiyaçlarımızı karşılayacağınız restoran ve kafeler bulunur. Bu işletmeler geç saatlere kadar hizmet vermeye devam eder.

7. Nizam Plajı

Nizam Plajı
Nizam Plajı

Büyükada’nın en iyi plajlarından biri olarak sunulan Nizam Plajı, adaya gelenlerin iskeleden hareket ile ulaşabileceklerini lokasyonda yer alır. Hafta içi 30 hafta sonları ise 40 TL olarak belirlenmiş ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Deniz ve kumsalı oldukça beğenilen bu plaj kaliteli hizmet anlayışına sahip. Bu sebeple yalnızca yerel halk tarafından değil turistler tarafından da yoğun ilgi görür. Duş, şezlong ve büfe plaj kapsamında mevcut olduğu için bu gibi ihtiyaçlarınız kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Plaj içerisinde hizmet veren büfe geç saatlere kadar aktif olarak hizmet vermeye devam eder.

Kaliteli sahile anlayışı ile dikkat çeken dolayısıyla oldukça sık şekilde tercih edilen Nizam Plajı’nda yapacağınız tatili uzatmak istiyorsanız bölgede bulunan otellerde konaklayabilirsiniz. Pansiyon ve otel ile hizmet veren Nizam Plajı, keyifli bir tatil geçirmeniz konusunda oldukça önemli bir rol oynar.

“Büyükada Nizam Plajı konum için tıklayın.”

8. Yörükali Plajı

1980’li yıllardan bugüne dek popülerliğini kaybetmeyen bir plaj olan Yörükali Plajı; yalnızca yerel halk tarafından değil, turistler tarafından da büyük bir ilgi görür. Beach kültürünü yaşatan ve hem konaklama hem plaj hizmetleri sunulan Yörükali Plajı, çeşitli tesislere de ev sahipliği yapar. Konaklama ve plaj hizmetleri sayesinde çok daha keyifli bir deneyim haline gelen Yörükali plajı, sıcak su, balkon ve uydu yayını olan odalara sahip bir tesisi bulundurur. Büyükada İskelesi’nden ücretsiz ulaşım imkanı sunan plajda cankurtaran ve çocuk oyun alanları da bulunuyor. Büyükada Plajları arasından güvenilir bir tercih yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Plaj çevresinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız işletmeler ise geç saatlere kadar hizmet veriyor. Hafta içi ve cumartesi 35 TL, pazar ve bayram günleri ise 40 TL ücret ödeyerek Yörükali Plajı’na giriş yapabilirsiniz.

“Büyükada Yörükali Plajı konum için tıklayın.”

9. Beltur Büyükada

Büyükada’da açılan 500 kişi kapasiteli plaj, hem Bostancı hem de Kartal’dan ücretsiz tekne servisi ile ulaşılabilecek bir lokasyonda yer alır. Maliyet anlamında büyük bir avantaj sağlayan ve yeni bir plaj olması sebebiyle yaygın olarak tercih edilen Beltur Büyükada, içerisinde yalnızca plaja değil kafe ve restoranlara da ev sahipliği yapıyor. Uygun fiyatlı menüleri ile ön plana çıkan dolayısıyla ekonomik bir sahil günü geçirmek isteyenlerin tercihi olan Beltur Büyükada platform şeklinde bir plaja sahip. Üst kısmında ise ağaçlar altında bir mesire alanı bulunuyor. Sıcak havalardan bunalırsanız dinlenebileceğiniz ve keyifli bir sahil günü geçireceğiniz Beltur Büyükada vapur mesafesinde denize girip plajda güneşlenme imkan yaratıyor. Hafta içi 200 hafta sonu ise 400 TL ödeme yaparak giriş yapabileceğiniz Beltur Büyükada Bostancı ve Kartal’dan doğrudan ücretsiz ulaşımın sağlandığı bir sahil.

“Beltur Büyükada Plajı konum için tıklayın.”

10. Sedef Adası

Sedef Adası
Sedef Adası

Kalabalık arkadaş grupları bir çocuğu olan aileler tarafından da yaygın olarak tercih edilen Sedef Adası’nda toplam 800 adet şezlong bulunur. 3000 metrekare kapalı ve toplam 5000 metrekarelik alan üzerine hizmet veren Sedef Adası, güneşin tadını sonuna kadar çıkarabileceğiniz bir sahil. Bostancı veya Kartal’dan vapur yardımıyla veya Büyükada’dan motor ile Sedef Adasına gelebilirsiniz.

Hafta içi 330, hafta sonu 350 TL ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Sedef Adasında cankurtaran hizmeti bulunur. 08.00 ile 20.00 saatleri arasında hizmet veren cankurtaran sayesinde güvenli bir sahil günü geçirebilirsiniz. Ücret dahilinde sizlere duş, tuvalet, şemsiye, hizmet ve su kaydırak gibi hizmetler sunuldu.

Sedef Adası içerisinde yeme içme ihtiyaçlarımızı karşılayacak çeşitli işletmeler bulunur. Geç saatlere kadar hizmet veren bu işletmelerde aperatif atıştırmalıklardan yöresel yemekleri kadar pek çok farklı seçenek bulabilirsiniz.

“Sedef Adası konum için tıklayın.”

Büyükada plajları listemiz bu kadar fakat farklı plajları ve bölgeleri merak ediyorsanız. “Balıkesir Plajları ve Koyları veya Fethiye Gezi Rehberi” içeriğimizi okuyabilirsiniz. Farklı bölgelerde ve farklı güzelliklerde görüşmek üzere 🙂