İstanbul Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sultanahmet Meydanı: Şehrin en görkemli tarihi yapılarına sahip olan Sultanahmet Meydanı, Bizans döneminde “Hipodrom”, Osmanlı döneminde ise “At Meydanı” olarak adlandırılıyordu. Meydan, İstanbul’a gelen turistlerin en yoğun ilgiyi gösterdiği yerdir. Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı başta olmak üzere; Örme Sütun, Yılanlı Sütun, İbrahim Paşa Sarayı, Binbirdirek Sarnıcı, Aya İrini Müzesi, III. Ahmet Çeşmesi, Alman Çeşmesi, Sultanahmet Meydanı ve çevresinde gezebileceğiniz önemli noktalardır. Sultanahmet semtinin olmazsa olmaz noktalarından diğer ikisi de İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Gülhane Parkı’dır.

Beyoğlu-Taksim: Tıpkı Sultanahmet gibi köklü bir tarihe ev sahipliği yapıyor Beyoğlu. En popüler noktaları ise İstiklal Caddesi, Galata, Taksim Meydanı… Beyoğlu gezilecek yerler arasında en popüler olan tarihi yapılar; St. Antuan Kilisesi, Galata Kulesi ve Galata Mevlevihanesi’dir. Tabii bunlarla da bitmiyor. Her semtinde farklı mimarilere, farklı dönemlere ait daha birçok yapı var. Galata’daki Kamondo Merdivenleri, Tophane Meydanı’ndaki Tophane Çeşmesi, Tophane Kasrı, Karaköy’deki Aşkenazi Sinagogu, Neve Şalom Sinagogu ve Yeraltı Camii ve Galata’daki Arap Camii (İstanbul’da yapılan ilk cami) Beyoğlu gezi listenizde mutlaka yerini almalı.

Çarşılar: İstanbul’un en önemli çarşılarının başında gelen Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı, hem yerli halk hem de turistlerin gün boyu ziyaret ettiği duraklardan biri. Her ikisi de Fatih ilçesinde bulunuyor. Kapalıçarşı’da hediyelik eşya dükkanları, baharatçılar, kuyumcular ve Osmanlı mutfağına ait yöresel yemekler sunan restoranlar arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Mısır Çarşısı da en az Kapalıçarşı kadar oldukça hareketli ve gün boyu kalabalık.

Kız Kulesi: Esasında Üsküdar’da bulunur Kız Kulesi, fakat bir semte veya bir ilçeye bağlanmayacak kadar da benzeriz bir noktadır. İstanbul’a dönüp bir de Kız Kulesi’nden bakmadıysanız çok şey kaçırdınız demektir. Efsanesini bilmeyen yoktur bu muazzam yapının.Kız Kulesi´ne geçmeden İstanbul´dan kesinlikle ayrılmayın.

İstanbul Yapılacak Aktiviteler
 • İstanbul’da yapmanız gereken ilk aktivite Boğaz turu olmalı. İstanbul Boğazı’ndan şehrin gerek doğasına gerek tarihi yapılarına bir çırpıda tanık olmak için Boğaz turuna çıkın.
 • Şehrin hemen hemen her noktasından alışveriş yapabilirsiniz. Yine de Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ilk adresiniz olmalı. Eğer dünyaca ünlü markalara ait giyim mağazalarını gezmek isterseniz Nişantaşı’na uğrayın.
 • Galata Kulesi’ne çıkıp Tarihi Yarımada’yı seyredin.
 • Üsküdar’dan küçük bir vapur yolculuğuyla Kız Kulesi’ne geçin ve İstanbul’a bir de buradan bakın.
 • Mümkünse İstanbul’un tüm adalarına yolculuk yapın.
 • Denize girmek isterseniz Adalar, Şile ve Çatalca ilk gitmeniz geren bölgeler olsun.
 • Emirgan Korusu’nu baştan sona gezin. Güzel bir piknikle gezinizi sonlandırın.
 • Ortaköy’de, İstanbul Boğazı’na karşı kumpir yiyin.
 • İstanbul’da Ne Yenir?

  İstanbul’un tüm ilçeleri ve semtlerinde Türk ve dünya mutfağına ait sayısız lezzeti deneyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Osmanlı sarayından Rum mutfağına kadar günümüze kadar damaklarda ayrı bir tat bırakan yemekleri olabildiğince keşfetmelisiniz İstanbul’da. Kebap, köfte, pilav, kuru fasulye, yaprak döner sunan restoranlar yemek için ilk tercihiniz olabilir. İstanbul’daki balık restoranları da oldukça rağbet görüyor. Özellikle Beyoğlu Nevizade’de sıralanmış balık restoranları her akşam yabancı turistlerle karşılaşacağınız bir nokta. Rakı-balık yapılabileceği sayılı yerlerdendir aynı zamanda. Diğer taraftan; İtalyan mutfağı, Çin mutfağı ve Fransız mutfağına özgü yemekler sunan mekanlar da tercihleriniz arasında olabilir.