Kapadokya Gezilecek ve Görülecek Yerler

Göreme: Kapadokya ile Göreme arasında yaklaşık 42 kilometre bulunuyor. Göreme’nin mistik atmosferi eşliğinde daha önce hiç görmediğiniz gezi noktalarını keşfedebilirsiniz. Göreme, hem kiliseleri hem de peribacaları ile Kapadokya’nın en gözde gezi bölgesidir. 10. yüzyılla tarihlendirilen Tokalı Kilise, gizli geçitleri ve sığınaklarıyla Fırkatan Kilisesi, 11. yüzyılda yapıldığına dair bilgiler bulunan Saklı Kilise, iç mekanıyla büyüleyici bir atmosfere sahip olan Karanlık Kilise Göreme’de gezebileceğiniz yerler arasında. Kapadokya gezilecek ve görülecek yerler listenize ilk olarak Göreme´yi ekleyebilirsiniz.

Ürgüp: Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyor Ürgüp ve Kapadokya gezilerinde en çok ilgi gören bölge olmaya devam ediyor. Kapadokya’ya 50 kilometre uzaklıkta yer alan Ürgüp de en az Göreme kadar uzun bir keşif alanına sahip. Ürgüp Müzesi, Sarıhan, Aziz Theodore Kilisesi, Ürgüp Kadıkalesi, Ayvasil Kilisesi, Temenni Anıt Mezarı ve Taşkın Paşa Camii Kapadokya’daki gezinize ekleyeceğiniz rotalar arasında mutlaka yerini almalı.

Uçhisar: Kapadokya’yı en tepeden seyretmek isteyenlerin ilk durağı Uçhisar Kalesi oluyor. Bölgenin tüm güzelliğini bir çırpıda görebileceğiniz Uçhisar Kalesi’ne mutlaka çıkmalısınız. Ardından Görkemli Karakale ve önemli bir yeraltı sığınağı olan Tığraz Kalesi’ne çevirebilirsiniz rotanızı. Uçhisar Kapadokya’ya 38 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Avanos: Kapadokya’nın en önemli yeraltı şehitlerine, kiliselerine ve ören yerlerine sahiptir Avanos. Aynı zamanda en çok ziyaret edilen bir bölgedir. Avanos’ta ilk olarak Özkonak Yeraltı Şehri’ni daha sonra Zelve Ören Yeri’ni ve ünlü Üzümlü Kilisesi’ni gezmelisiniz.

Ihlara Vadisi: Kapadokya’nın en popüler yürüyüş rotalarından biridir Ihlara Vadisi. Hem benzersiz doğası hem de tarihi noktalarıyla büyüleyen Ihlara Vadisi, tarih boyunca birçok keşiş ve rahibin inziva yeri olmuş. Vadideki Belisırma Köyü ve Yılanlı Kilise başta olmak üzere birçok yer keşfedebilirsiniz.

Kapadokya Yapılacak Aktiviteler

  • Kapadokya’yı tepeden izlemek için balon turlarına katılın.
  • Zamantı Çayı´nda rafting turlarına katılın.
  • Jeep safari turlarıyla bölgenin doğasını yakından görme fırsatını yakalayın.
  • Küçük dükkanlardan bölgeye ait hediyelik eşyalardan satın alın. Özellikle el dokuması halı ve kilimlerden birer tane edinin.
  • Kapadokya’da Ne Yenir?

    Kapadokya yöresel yemekleri arasındaki; testi kebabı, çömlek fasulye ilk denemeniz gereken lezzetlerdir. Sütlü çorba, düğü çorbası, nohtlu yahni, kayısı dolması, gendime ve dıvıl ise Kapadokya’da deneyebileceğiniz yöresel tatların bazıları. Yöreye özgü yemeklerin dışında Türk ve dünya mutfağına ait birçok yemek seçeneği de bulunuyor Kapadokya’da. Geziniz sırasında ünlü Kapadokya şaraplarının tadına bakmayı ihmal etmeyin.