Karadağ’da Gezilecek Yerler

Kotor Eski Şehir

Balkan Yarımadası’nın küçük ve dağlık bir ülkesi olan Karadağ, Adriyatik Denizi’nin kıyısında yükselen bir konuma sahip. Neredeyse 700.000 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapan Karadağ son yıllarda en çok tercih edilen turistik lokasyonlardan biri olarak biliniyor. Büyük bir yer olmamasına rağmen eşsiz doğası ve mutlaka görülmesi gereken kültürel lokasyonları ile ziyaretçilerine eşsiz bir seyahat yaşatmayı başarıyor. En önemli özellikleri arasında ise yalnızca birkaç gün içerisinde görülmesi gereken yerlerin tamamı hakkında bilgi sahibi olmanıza imkan tanıyor olması var. Üstelik Karadağ’ın Meşhur Yemekleri de yine ziyaretiniz esnasında lezzetli bir deneyim yaşatabilir.

Son zamanlarda Vizesiz Gidebileceğiniz Yurt Dışı Turları ilginizi çekiyor olabilir. Pek çok açıdan avantajlı bir seyahat yapmanız konusunda sizlere olanak sağlayan Karadağ’da gezilecek yerler uzun bir listeye sahip. Dolayısıyla küçük bir yer olduğunu aldanmadan seyahatiniz öncesinde gezmeniz gereken yerleri mutlaka planlamanız öneriliyor. Eğer daha önce Karadağ ziyareti yapmadıysanız ve gezmeniz gereken yerler ile ilgili bilgi sahibi değilseniz sizler için derlediğimiz seyahat listesini inceleyebilirsiniz.

Karadağ’da Gezilecek Yerler Listesi

 1. Kotor
 2. Podgorica
 3. Çetine
 4. Budva
 5. Tivat
 6. Bar
 7. Ulcinj
 8. Herceg Novi
 9. Kotor Eski Şehir
 10. Ostrog Manastırı

Karadağ’da gezilecek yerler elbette bunlarla sınırlı değil. Balkanların en güzel yerlerinden biri olan Karadağ, Vizesiz Balkan Ülkeleri arasında yer aldığı için oldukça avantajlı. Türkiye’ye yakın lokasyonda olması ise arabayla gelen turistlerin bile sayısının çok olmasını sağlıyor. Gelin, Karadağ’da mutlaka görülmesi gereken yerleri birlikte inceleyelim!

1.Kotor

Kotor
Kotor

UNESCO Dünya Mirası Alanı olması sebebiyle dikkat çeken Kotor, her köşesinde insanı büyüleyen noktalara sahip. Dağları inşa edilmiş surları ile Karadağ sahillerinin incisi olan Kotor kırmızı kiremitli çatıları ile kartpostalları andıran bir görüntü yaratıyor. Kotor peri masalı diyarı olarak da anılıyor. Dünyanın farklı lokasyonlarından ziyarete gelen turistlerin en çok ilgisini çeken noktalardan biri olan Kotor tur şirketlerinin de gözdeleri arasında.

Bir zamanlar Adriyatik Denizi’nin en işlek limanlarından biri olan Kotor, günümüzde Karadağ sahilinin en iyi korumuş kasabalarından biri olma özelliğine sahip. Ev sahipliği yaptığı San Giovanni Kalesi, Kotor’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında yer alıyor.

Gezilmesi gereken yerleri ile dikkat çeken bir lokasyona sahip olan Kotor, Karadağ’ın bugüne dek egemenliği altına girdiği medeniyetlerden kalan izleri halen taşıyor olması sebebiyle de dikkat çekici. Tercih edilmesini sağlayan çok sayıda özelliğe sahip olduğunu söylemek isteyen yanlış değil.

“Kotor konum için tıklayın”

2.Podgorica

Podgorica

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica, günübirlik geziler için en çok sevilen noktalardan biri. Karadağ’ı ziyaret ederken ziyaretinizi tam anlamıyla turistik bir gezi haline gelmesini istiyorsanız başkenti mutlaka ziyaret etmeniz öneriliyor.

Osmanlı kalıntılarıyla brütalist akımdaki blokların hakimiyetinin gözlendiği sokakları ve eşsiz sanat galerileri, Podgorica seyahatinizi çok daha eğlenceli hale getiriyor. Bunun yanı sıra şehirde çok sayıda park, bahçe ve oldukça hareketli bir gece hayatı olduğunu da dile getirmek gerekiyor.

İsa’nın Dirilişi Katedrali, Milenyum Köprüsü, St. George Kilisesi ve Stara Varos adındaki tarihi semt Podgorica şehrinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında. Bunun yanı sıra  seyahatiniz esnasında Podgorica Modern Sanatlar Merkezi’ne de mutlaka zaman ayırmanız öneriliyor. Modern Sanatlar Merkezinde sergilenen eserlerin birçok farklı tema ve konuya sahip olduğunu söylemek mümkün. Merkezde çeşitli zamanlarda etkinlikler ve daha farklı sergilerde gerçekleşiyor. Bu gibi sebepler dolayısıyla hem dikkat çekici hem de oldukça eğlenceli bir lokasyon.

“Pongorica konum için tıklayın”

3.Çetine

Karadağ’ın en eski kraliyet başkenti olan çetine oldukça zengin tarihi ve köklü geçmişi ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Körfezin kalabalığından uzakta ve mükemmel bir kaçış noktası olarak ele alınan Çetine, mutlaka görülmesi gereken çok sayıda kültürel mekana da ev sahipliği yapıyor.

Lovcen Dağı’nın eteklerine 15. yüzyılın sonlarında kurulduğu düşünülen çetine şehri kurulduğu yıldan bugüne Karadağ’ın kültürel kalbi olarak ele alınıyor. Karadağ’da mutlaka gezilmesi gereken Karadağ Ulusal Müzesi gibi kültürel açıdan önemli pek çok yere de ev sahipliği yapıyor.

Yalnızca kültürel yerleri ile değil doğal güzellikleri ile de görenleri adeta büyüleyen Çetine, dağ eteklerinde yer alıyor. Kotor Körfezi’ne ve İşkorda Gölü’nün nefes kesici manzaralarına şahit olmak istiyorsanız Çetine’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz!

“Çetine konum için tıklayın”

4.Budva

Budva
Budva

Çetine’nin yaklaşık 30 km uzağında konumlanan ve Karadağ’ın en çok ziyaret edilen turistik yeri olma özelliğine sahip olan Budva, bölgenin Miami’si olarak biliniyor. Budva, hem plaja gitmeyi sevenlere hem bar müdavimlerine hitap ediyor. Çünkü gece hayatı konusunda oldukça aktif bir nokta. Budva, çarpıcı mimarisi ile de görenleri büyüleyen yapılara sahip.

M.Ö. 5. yüzyıla uzanan tarihi ile oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bu duvar, Orta Çağ’dan surlarla çevrili kaleleri, kuleleri ve kapıları ile tarihi bir bölge. Bunun yanı sıra tarihi sen plajının antik sulara tepeden bakan bir konuma sahip olduğunu da söylemek gerekiyor. Aktif gece hayatı sayesinde eğlenceli günler geçirebilir, unutulmaz ve tarihi plajlarda eşsiz bir yaz tatili yapabilirsiniz.

“Budva konum için tıklayın”

5.Tivat

Tivat
Tivat

Karadağ’ın en önemli özelliği, hayat standardının pek çok yerde aynı olması. Kafe, dükkan veya otellerin genellikle temiz ancak ambiyans olarak ortalama olduğunu söylemek yanlış değil. Fakat Tivat bölgesinde yer alan işletmeleri bu kategoride değerlendirmek doğru olmaz. Bölgede bulunan marina standartların daha yüksek hale gelmesini sağlamış.

Yugoslavya’dan benim mütevazı bir yaşam süren Karadağ, Kanadalılar tarafından yapılan Porto Montenegro isimli marina ile farklı bir standarda ulaşmış halde. Marina içerisinde birkaç dükkan ve sushi tadımı yapabileceğiniz farklı restoranlar mevcut. Mimari olarak dikkat çekici bir proje olmasına rağmen çok da büyük olmadığını dile getirmek gerekiyor. Yine de bir akşam yemeği için vakit ayrılması gereken yerlerin başında geliyor.

“Tivat konum için tıklayın”

6.Bar

Bar, Osmanlı’nın Kotor’u Almayı denediği ve başarısız olduğu pek çok seferde oldukça önemli bir rol oynamış olması ile dikkat çekici. 500 seneye yakındır bölgeye hükmeden Bar, bugüne dek gerçekleşen tüm tarihi olayların izlerini halen bünyesinde barındırıyor. En önemli özelliği ise hem Protestan hem Ortodoks bir nüfusa sahip olması.

Kendine ait özellikleri ile zengin bir nokta olan Bar, aktivite açısından yeterince zengin. Ancak içerisinde yer alan restoranlarda yerel yemeklerden deneyebilir, tarihi bir seyahat gerçekleştirme şansı elde edebilirsiniz.

“Bar konum için tıklayın”

7. Ulcinj

Ulcinj
Ulcinj

Ulcinj Karadağ’ın deniz kıyısında kurulu oldukça önemli bir sahil kenti. 11 binlik nüfusunun büyük çoğunluğunu Arnavutların oluşturduğu biliniyor. Bu sebeple Karadağ’ın Arnavut merkezi olarak da anılıyor. Kent içerisindeki tarihi ve mimari yapıların yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında bulunuyor.

Ulcinj kentinde seyahatinizi daha uzun hale getirmek istiyorsanız hostel ve otelleri tercih edebilirsiniz. Ulcinj Kent içerisinde mutlaka gezilmesi gereken yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ulcinj Eski Kent
  • Saska Gölü
  • Velika Plaza Plajı
  • Balsic Kalesi
  • Valdanos Koyu
  • Ada Bojana

8.Herceg Novi

Herceg Novi
Herceg Novi

Kotor’dan Hırvatistan’a doğru giderken geçtiğiniz tarihi sahil yerleşimlerinden biri olan Herceg Novi kendine ait mimarisi ve manzaraları ile oldukça etkileyici. Karadağ ziyaretinizi daha etkileyici bir deneyim haline getirmek istiyorsanız Herceg Novi’de yelken kurslarına katılabilir veya tekne turu yapabilirsiniz.

Özellikle tekne turları ile turistik lokasyonlar arasında olmayı başaran Herceg Novi, Karadağ’da mutlaka görmeniz gereken yerleri tek bir tur ile ziyaret etmenize imkan tanıyor. Herceg Novi kalkışlı ve yalnızca yarım günlük bir program olan tekne turları Mamula Fortess ve The Blue Cave gibi Karadağ’ın sembolik lokasyonlarını görmeniz konusunda sizlere yardımcı oluyor. Eğer talep ederseniz tekne turlarını değil tekne kiralama hizmetini de tercih edilebilir ve daha özel bir tekne gezisi gerçekleştirebilirsiniz.

“Herceg Novi konum için tıklayın”

9.Kotor Eski Şehir

Kotor Eski Şehir
Kotor Eski Şehir

UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir şehir olan Kotor Eski Şehir, Karadağ’ın en dikkat çekici şehirlerinden biri olma özelliğine sahip. Temiz havası ve korunan tarihi ile ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgi gören Kotor Eski Şehir, unutulmaz manzaralar sunuyor olması sebebiyle de ünlü.

Şehrin girişinde yazan “başkalarına ait olumlu istemeyiz ancak bizim olanı da kimseye vermeyiz” sözü yıllardır büyük bir ilgi ile turistler tarafından inceleniyor. Kotor Eski Şehir’e girdiğinizde karşınıza ilk olarak Saat Kulesi çıkıyor. Hemen yanında bulunan kafe ve işletmelerde solunabilir, ara sokaklarda evsiz ve keyifli bir seyahat yaşayabilirsiniz. Şehir içerisinde bulunan yapıların pek çoğu gotik tarzda olduğu için oldukça dikkat çekici. İçeride bulunan katedral ise 1,5€ vererek giriş yapabileceğiniz oldukça etkileyici bir yapı.

10.Ostrog Manastırı

Ostrog Manastırı
Ostrog Manastırı

Sümela’yı andıran görüntüsü ile günübirlik seyahatlerin vazgeçilmez noktalarından biri olan Ostrog Manastırı, Niksic şehrine bağlı. Bogetici bölgesinde bulunan manastırın 1655 yılında yapıldığı ve kurucusunun Sırp psikopos Basli olduğu biliniyor. Üst kilise ve alt kilise olmak üzere ikiye ayrılan manastır, Karadağ’da yer alan en dikkat çekici dini yapılardan biri olma özelliğine sahip.

Ostrog Manastırı ile ilgili dile getirilmesi gereken en önemli etkenlerden biri, ulaşımın zahmetli olması. Oldukça yüksek bir tepede yer alan manastıra yürüyerek çıkmak neredeyse imkansız. Bunun yanı sıra bölgeye toplu taşımada bulunmuyor olması günübirlik gezilere katılarak seyahat yapmayı daha mantıklı hale getiriyor.

11.İsa’nın Diriliş Katedrali

Podgorica’da yer alan İsa’nın Diriliş Katedrali, bölgenin en önemli kültürel yapılarından biri. Büyük bir kubbeye ve beyaz taş duvarlara sahip olan katedralin altından haçları ise oldukça dikkat çekici. Sırp Ortodoks tarzı olarak inşa edilmiş bir yapı olan kategoriler şehir süresinde çarpıcı bir detay olarak ele alınıyor. 1993 yılında inşaatına başlamış olduğu düşünülen ancak halen tamamlanmamış olan katedral, buna rağmen içeriyi ziyaretçi kabul ediyor.

12.Saat Kulesi

Saat Kulesi
Saat Kulesi

Square of Arms olarak bilinen Ordu Meydanı, tam karşısında bulunan Saat Kulesi ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. 17 yüzyıl Barok ve Gotik stilinin bir arada kullanıldığı Saat Kulesi, mimari yapılardan hoşlananlar tarafından da yoğun bir ilgi görüyor. Saat kulesinin önünde ise “Utanç Sütunu” adı verilen başka bir yapı bulunuyor. Orta Çağ’da suç işleyen kişilerin hapse atılmadığı bunun yerine halka teşhir edilmeleri için Utanç Sütununa gönderildikleri biliniyor. Bu özelliği ile de geçmiş yıllara dair önemli hikayeler anlatan ve kesinlikle görülmeye değer olan Saat Kulesi, Karadağ’ın önemli yapılarının arasında yer alıyor.

“Saat Kulesi konum için tıklayın”

13.Njegos Mozolesi

Çetine’de yer alan Njegos Mozolesi, Karadağ’ın sembollerinden biri olma özelliğine sahip. Başlıca turist merkezlerinden biri olarak bilinen mozolenin içerisinde Peter II Petrovic Njegos’un kabri bulunuyor.

Devasa büyüklüğe sahip bu anıt mezar; güzelliği, mimarisi ve konumu sebebiyle yıllardır Karadağ’ın en çok ziyaret edilen yapılarından biri olmayı başarıyor. Mozoleye giriş için yaklaşık olarak 3€ ücret ödemeniz gerekiyor. Tarihini ve kültürünü daha yakından tanımak istiyorsanız turlara katılabilir ve böylelikle rehberli turlar aracılığı ile kültür dolu bir seyahat yapma şansı yakalayabilirsiniz. Turların ücretleri ise pek çok farklı etken ve tarih aralığı sebebiyle değişkenlik gösteriyor.

14.Aziz Ivan Budva Kilisesi

Karadağ’ın Budva kentinde bulunan ve 12. yüzyılda yapıldığı düşünülen Aziz Ivan Budva Kilisesi, Katolik dönemine ait bir kitlesi olarak biliniyor. Ülkenin kıyı bölgesinde bulunan ve en eski kiliselerden biri olma özelliğini taşıyan Aziz Ivan Budva Kilisesi, akşam saatlerinde aydınlatılan çam kulesiyle görenleri adeta büyülüyor.

1667 yılında bölgede meydana gelen depremde büyük bir hasar gören kilise bugünkü haline getirilene dek farklı restorasyon çalışmalarına uğramış. Şehre hakim olan yüksek kulesinin ise 1867 yılında eklendiği biliniyor. Yanında bulunan Piskoposluk Sarayı Kompleksi ve dini açıdan önemli bir rol oynamasının yanı sıra cam mozaikleri ile de mimari açıdan oldukça kıymetli.

15.Kanli Kula

Kanli Kula
Kanli Kula

Kanli Kula Kalesi, Adriyatik denizine hakim konumu ve boğaz manzarasıyla kritik bir öneme sahip. Osmanlı İmparatorluğu’nun kanlı savaşlar ile fethettiği bilinen bu kale ismini buradan alıyor. Kalenin fethedilmesi amacıyla yapılan savaşçı 2000 kadar askerin şehit olduğu biliniyor. Türkçe’ye “Kanlı Kule” olarak geçen ismi Karadağ yerli halkı tarafından “Kanli Kula” olarak adlandırılıyor.

Tabeladan başlayan ve bitmek bilmeyen merdivenleri çıkmak zahmetli olsa da 1€ ücret ödeyerek giriş yapacağınız kale oldukça etkileyici. Adriyatik Körfezine tamamen hakim bir lokasyonda bulunması yalnızca geziler için değil kültürel konserler ve etkinlikler için de tercih edilmesini sağlıyor.

16.Kotor Denizcilik Müzesi

Bir denizci kenti olarak bilinen Kotor’da denizcilik ile ilgili kültürel bir yapı olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uzun yıllar boyunca denizci Venediklilerin hakimiyetinde kalmış bir şehir olması ile günümüzde dikkat çeken Kotor hem ticaret hem de denizden gelen saldırılara karşı korunmak için güçlü olmak durumundaydı. Bu dönemleri anlatan ve şehrin güçlü olmak adına ne gibi mücadeleler atlattığını gösteren Kotor Denizcilik Müzesi ise oldukça kıymetli bir yapı.

18. yüzyılda yapıldığı düşünen ve Grgurna ailesine ait olan barok stili saray günümüzde müze amacıyla kullanılıyor. 4€ giriş ücreti ödeyerek ücretsiz kulaklık ile gezme şansı elde edebilirsiniz. Türkler’in işgalini ve konforu alamamasının gösteren tablo gibi kentin denizcilik ile ilgili yaptığı çalışmaların tamamı eser olarak müze içerisinde sergileniyor. Üç katlı olmasına rağmen küçük bir müze olarak sayılabilecek Kotor Denizcilik Müzesi, kısa süre içerisinde gezebileceğiniz bir yer.

17.Karadağ Ulusal Müzesi

Çetine kentinde bulunan Karadağ Ulusal Müzesi, 1896 yılından beri hizmet veriyor. 5 farklı bölümden oluşan ve Karadağ tarihini daha yakından tanımanız konusunda sizlere yardımcı olan Karadağ Ulusal Müzesi, turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor.

Genç bir ülke olmasına rağmen bugüne dek birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Karadağ, pek çok farklı özelliği sebebiyle dikkat çekiyor. Müzenin farklı bölümlere ayrılmış olması ise gezmeyi çok daha kolay hale getirirken seyahatinizi daha kültürel hale getirmeniz konusunda da sizlere yardımcı oluyor.

18.Kedi Müzesi

Kotor’da Yer alan Kedi Müzesi, dünyada ilk ve tek gelir temalı müze olma özelliğine sahip. Kotor sokaklarında gezerken birçok kedinin sizlere eşlik ettiğini ya da kendi hayatlarını yaşamaya devam ettiklerini görebilirsiniz. Yıllar içinde dünyanın birçok farklı yerinden gemiler ile Kotor’a gelen kediler günümüzde bu kentin adeta yerlisi olmuş durumda!

Yalnızca 1€ ücret ödeyerek giriş yapabileceğiniz müze oldukça küçük bir yapı. İçerisinde sergilenen eserlerin pek çoğu ilginç kedi resimlerinden, heykellerden ve hediyelik eşyalardan oluşuyor. Müze koleksiyonunun kedilere düşkünlüğü ile bilinen Kontes Montreale Mantica’nın kedi resmi koleksiyonunu bağışlaması ile başladığı biliniyor.

19.Stevi Stefan Adası

Stevi Stefan Adası
Stevi Stefan Adası

Perast ile birlikte Karadağ’ın kartpostallara en çok konu olan yeri, Stevi Stefan Adası. 15 yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulan ve 1442’de Osmanlı’nın Balkanlar’a düzenlediği seferlerden korunmak için etrafı kale duvarları ile örülen bu ada, günümüzde Karadağ’ın en çok ziyaret edilen lokasyonlarından biri.

Stevi Stefan Adası, dünyanın en güzel butik otel zincirlerinden biri olan aman tarafından otel olarak işletiliyor. Bu özelliği ile Karadağ’ın en özel oteli demek yanlış olmaz. Otele genellikle Hollywood yıldızları, devlet adamları ve dünyaca ünlü sporcular konaklamak için geliyor. Stevi Stefan Adası’na girmek için otelde konaklama zorunluluğu mevcut. Otelde konaklamadan adayı ziyaret etmenin tek yolu otelde yer alan restoranlarından birinde yemek yemek.

20.Kotor Körfezi

Avrupa’da vizesiz gidilebilen en kıymetli yerlerden biri olan Karadağ, Kotor Körfezi ile görenleri adeta büyülüyor. Adriyatik Denizi’ndeki en güzel koylardan birine yerleştirilmiş ve Venedik tarzı mimarisi ile görenleri büyüleyen Körfez, Karadağ’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin başında bulunuyor.

Kotor Körfezi’nde yapılması gereken aktivitelerin arasında bisiklet veya motosiklet kiralayarak etrafı incelemek var. Bunun yanı sıra kendine ait eşsiz bir mutfağa sahip olduğunu ve dolayısıyla yerel lezzetlerden katmanız gerektiğini de söylemek gerekiyor. Farklı noktalara ulaşmak için feribot seferlerini tercih edebilirsiniz.

“Kotor Körfezi konum için tıklayın”

21.İşkodra(Skadar) Gölü

İşkodra(Skadar) Gölü
İşkodra(Skadar) Gölü

Sahillerden iç bölgelere doğru yönelenlerin sıradışı bir deneyim ile karşılaştıkları İşkodra Gölü, açık hava meraklıları tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Göl, başkentin kalabalık sokaklarından uzaklaşmak ve doğayla iç içe keyifli bir gün geçirmek isteyen pek çok kişinin tercihi oluyor. Bağlı bulunduğu ulusal park, yüksek dağlarda bulunan balıkçı kasabaları ve küçük adalar ile eşsiz bir manzara sunan İşkodra(Skadar) Gölü, hem yerlilerin hem turistlerin Karadağ’da en çok ziyaret ettikleri doğal lokasyonlardan biri.

Günün en önemli özelliği Balkanların en büyük gölü olması. Yunus balığı şeklini almış olan göl, Karadağ ve Arnavutluk arasında konumlanıyor. Büyük bölümünün Karadağ tarafında kalıyor olması ise, bölge için çok büyük bir turistik avantaj.

Gölde vakit geçirirken manastır ve kiliseleri ziyaret edebilir, temiz sularda bulunan plajlarda keyifli bir yaz günü geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kano, bisiklet ve tekne turu gibi aktiviteler yapmanız adına da pek çok farklı işletme hizmet veriyor.

22.Gornja Lastva

Gornja Lastva
Gornja Lastva

Bir Tivat köyü olan Gornja Lastva deniz seviyesinden yaklaşık olarak 300 metre yükseklikte yer alıyor. Vrmac Tepesi eteklerinde konumlanan Gornja Lastva, 16. yüzyıla kadar Kotor bölgesi yönetiminde olsa da günümüzde çeşitli etkinlikler, festival ve ticaret için kullanılıyor.

Köyde 20 tane oldukça basit bir şekilde inşa edilmiş taş ev mevcut. Bulunan bahçelerin pek çoğunda üzüm bağları, taş banklar ve su sarnıçları bulunuyor. Bunun yanı sıra köy içerisinde barok tarzda inşa edilmiş bir kilisede bulunuyor. Dolayısıyla bölge, mimari yapıları ve yerel halkın samimi hisleri sebebiyle oldukça sevilen lokasyonlardan biri. Son yıllarda bölgede mimari açıdan pek çok çalışma yürütüldüğünü de dile getirmek gerekiyor.

“Gornja Lastva konum için tıklayın”

23.Durmitor Milli Parkı

Durmitor Milli Parkı
Durmitor Milli Parkı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Durmitor Milli Parkı, Karadağ’ın kuzeyinde konumlanıyor. Doğa harikası olma özelliği taşıyan ve ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi gören park, günübirlik turlar düzenlenen bir lokasyon. Yaklaşık 50€ ücret ödeyerek günübirlik turları tercih edebilir ve böylelikle milli parkın tarihi ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Merkezden gidiş geliş yaklaşık 450 km civarında yol yapılması gereken milli park görüntüsü ve sunduğu manzaralar oldukça etkileyici. Milli parka dahil olan birçok farklı kanyon ve köprü olduğunu ise mutlaka dile getirmek gerekiyor.

24.Lipa Mağarası

Küçük Lipa köyünde yer alan ve Çetince’ye yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Lipa Mağarası, günübirlik turlar yardımı ile ulaşabileceğiniz ve gezme şansı elde edebileceğiniz bir mağara. Mayıs ve ekim aylarında açık olan mağaranın kendine dair farklı özellikleri olduğunu dile getirmek mümkün.

Yaklaşık 10 € ücret ödeyerek giriş yapabileceğiniz mağara bir saatlik süreç içerisinde gezilebilecek büyüklüğe sahip. 2.5 kilometreyi aşkın yeraltı dünyasına adım atmanızı sağlayan Lipa Mağarası, aydınlatılmış kaya oluşumlarına hayranlıkla izlemeniz konusunda da önemli bir rol oynuyor.

25.Dobrota

Dobrota
Dobrota

Dobrota’nın en dikkat çekici özelliği, Karadağ’da bulunan diğer lokasyonlar kadar turistik bir yapı haline gelmiş olmaması. Genellikle yerel halk tarafından tercih edilen ancak konaklayabileceğiniz pek çok farklı pansiyon ve otele de ev sahipliği yapan Dobrota, İtalyan mimarisi ile karadağ’ın en tatlı yerleşim yerlerinden biri.

Oldukça dikkat çekici bir konuma sahip olan ve Kotor Körfezinde görmek isteyeceğiniz pek çok yerin ortasında konumlanan Dobrota, yerel halk tarafından da yoğun bir ilgi görüyor. Dobrota’da konaklarken yerel lezzetleri tatmak için restoranları ziyaret edebilir veya yerel halk ile birlikte yüzebilirsiniz.

“Dobrota konum için tıklayın”

26.Porto Montenegro (Karadağ Marinası)

Karadağ’ın Tivat şehrinde inşa edilmiş bir marina olan Porto Montenegro, 500’den daha fazla yata ev sahipliği yapabilecek kadar geniş bir kapasiteye sahip. Kanadalı milyarder Peter Munk tarafından inşa edildiği bilinen bu devasa marinanın lüks otelleri, seçkin restoran ve mağazalara, eğlence ve spor merkezlerine ev sahipliği yaptığında dile getirmek gerekiyor.

Düğünler, özel kutlamalar ve organizasyonlar için tercih edilen bir lokasyon olan Porto Montenegro (Karadağ Marinası), turistler tarafından da yoğun bir ilgi görüyor. Marinanın dünyanın en zengin ve lüks fiyatlarına ev sahipliği yaptırılıyor.

27.Kayaların Kadını Adası (Our Lady of Rocks Adası)

Kayaların Kadını Adası (Our Lady of Rocks Adası)
Kayaların Kadını Adası (Our Lady of Rocks Adası)

Kotor’dan Perast’a otobüsle geldikten sonra Kayaların Kadını Adası’na ulaşmak için tekneleri tercih edebilirsiniz. İnsan eliyle yapılmış bir kilise adası olması sebebiyle dikkat çeken ve Karadağ’da mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri olan Kayaların Kadını Adası (Our Lady of Rocks Adası) oldukça dikkat çekici. Ada içerisinde bir adet Denizcilik Müzesi bulunuyor. Doğal bir fotoğraf stüdyosunu andıran ada, özellikle fotoğraf çekmekten hoşlananlar tarafından çok yoğun bir ilgi görüyor.

28.Perast

Perast
Perast

İnsan yapımı adaları ve yerel mutfağı ile görenleri adeta büyüleyen Perast, Kotor’dan yalnızca 20 dakika araba yolculuğuyla ulaşabileceğiniz bir Orta Çağ kasabası. Yalnızca bir ana caddeye sahip dolayısıyla oldukça küçük bir yer olan Perast, bu özelliğine rağmen çok sayıda tarihi kilise ve saraya ev sahipliği yapıyor.

Bölgede yer alan Hotel Conte ve otelin içerisinde yer alan Conte Restaurant ise Perast’ın en dikkat çekici restoranı. Restoranda bölgeye ait yerel lezzetleri tadabilirsiniz. Lezzet takımımızdan sonra yerel tekne işletmecilerinden biri ile anlaşarak Kayaların Hanımı adındaki küçük adaya doğru yelken açmanız öneriliyor. Gerçekleştireceğiniz bu gezi, Karadağ seyahatinizi unutulmaz bir gün haline getirmeye aday!

“Perast konum için tıklayın”

29.Przno Plajı

Przno Plajı
Przno Plajı

Przno Plajı, Budva’da yer alıyor. Şehir merkezinden 4.7 km mesafe uzaklıkta bulunan plaj Przno köyünün plajlarından biri. Kum ve çakıl taşlarının süslediği plaj, keyifli bir sahil günü geçirmek isteyenlerin favorisi haline geliyor. Oldukça güzel bir denize sahip olması sebebiyle turistler tarafından yaygın olarak tercih edildiğini dile getirmek mümkün.

Przno Plajı, huzurlu bir tatil arayışında olan pek çok kişi tarafından da tercih edilmesiyle dikkat çekici. Przno Plajı içerisinde şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz işletmeler, yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoranlarda mevcut. İşletmeler tarafından sunulan hizmetlerin fiyatları ise değişkenlik gösteriyor.

30.Kamenovo Plajı

Kamenovo Plajı
Kamenovo Plajı

Budva’da yer alan Kamenovo Plajı, şehir merkezine 4 km uzaklıkta bulunduğu için oldukça yaygın ve popüler. Kamenovo Köyü’nde yer aldığından ismini buradan alan plaj köye yalnızca 0.3 km uzaklıkta yer alıyor.

Uçurumlara çevrili bir plaj olan Kamenovo Plajı, kısa ve düz bir kıyı şeridine sahip. Kristal ve turkuaz renkli suya, hafif ince çakıl taşlarının eşlik ettiğini görebilirsiniz. Hafif ince çakıl taşları ayaklarınızı rahatsız etmeyeceği için denizle deniz ayakkabısı olmadan da giriş yapmak mümkün.

Plajda şemsiye ve şezlong hizmete sunan çeşitli işletmeler mevcut. Değişen fiyat aralıkları dahilinde şezlong ve şemsiye hizmetlerinden faydalanabilir ve yine işletmeler tarafından sunulan tuvalet ve soyunma kabinlerinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

“Kamenovo Plajı konum için tıklayın”

31.Mogren Plajı

Mogren Plajı
Mogren Plajı

Kotor Eski Şehir’e yakın konumda bulunuyor olması sebebiyle tercih edilen Mogren Plajı pitoresk kayalıklar ile çevrilebilir sahil şeridinde yer alıyor. Budva Rivierası’nın en güzel plajlarından biri olma özelliğine sahip olan Mogren Plajı, özel bir plaj. 2€’dan başlayan fiyatlar ile ücret ödeyerek giriş yapabileceğiniz plajın sezon boyunca oldukça kalabalık olduğunu dile getirmek gerekiyor.

Suya yaklaşan kayalıklar ile dikkat çekici bir görüntü yaratan ve küçük çakıl taşları ile altın rengi kuma sahip plaj, deniz keyfini doruklarda yaşamanızı sağlıyor. İki farklı giriş kısmı olan Mogren Plajında ücretli şezlong ve şemsiyeleri den yararlanabilirsiniz. Şezlong ve şemsiyelerin fiyatının 15€ ile başladığını dile getirmek mümkün. Değişen fiyatlar ile sizde kalabalık bir sahil gününde keyifli vakit geçirme şansı yakalayabilirsiniz.

“Mogren Plajı konum için tıklayın”

32.Trsteno Plajı

Trsteno Plajı
Trsteno Plajı

Kotor’da yer alan plajlardan bir diğeri olan Trsteno Plajı, Kotor şehir merkezine 15.9 km mesafede konumlanıyor. Dubraljevina köyünün içerisinde yer alan Trsteno Plajı, kentsel bir alanda bulunmasına rağmen dağlar ile çevrili olması sebebiyle ferah ve sakin bir plaj olarak ele alınabilir.

Kristal turkuaz su rengi ve altın rengi kumlar Trsteno Plajının oldukça popüler olmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra su tamamen kumluk olduğu için herhangi bir deniz ayakkabısına ihtiyaç duymadan da deniz keyfi yaşayabilirsiniz.

Trsteno Plajı, özellikle sakin bir tatil geçirmek ve kafa dinlemek isteyenler için ideal. Sezon boyunca kalabalık olmasına rağmen huzurlu bir tatile imkan verdiğini dile getirmek yanlış olmaz. Plajda birçok farklı işletme mevcut. Değişen fiyat aralıklarında işletmeler tarafından sunulan şemsiye ve şezlong gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

“Trsteno Plajı konum için tıklayın”

33.Saint Nikola Plajı

Saint Nikola Plajı
Saint Nikola Plajı

St. Nicholas Adasında yer alan ve Slovenska Plaza’nın karşısında konumlanan Saint Nikola Plajı, Budva sahiline yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunuyor. 40 hektarlık geniş bir kayalık alanı ve aşırı büyümüş bir ada olmasıyla öne çıkan plaj, çakıllı vahşi kumsalları ile dikkat çekiyor.

Saint Nikola Plajı, Karadağ’ı deniz tatili için tercih edenler tarafından en sevilen plajlardan biri. Denizinde çok sayıda deniz kestanesi bulunduğu için suya mutlaka ayakkabı ile girilmesi öneriliyor. İçeride bulunan restoranlardan 10€ ile 15€ arasında şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Plaj içerisinde duş, soyunma kabini ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar mevcut. Eğer talep ederseniz değişen ücretler dahilinde su sporları yaparak da vakit geçirmeniz mümkün.