Keşfedilmeyi Bekleyen Ülkeler

Dünyada birbirinden güzel keşfedilmeyi bekleyen birçok lokasyon var. Farklı yerleri gezmeyi seven gezginler, yeryüzünün dört bir yanına yayılmaya devam ediyor. Eğer eşsiz bir seyahat tecrübesi yaşamak istiyorsanız, rotanızı daha az bilinen ülkelere çevirebilirsiniz. Bu yıl nereye gitmeli sorusundan yola çıkarak sizlere keşfedilmeyi bekleyen ülkeler rehberi hazırladık. Keyifli okumalar.

Perth

Avustralya’nın popüler şehirlerinin Sidney ve Melbourne olduğunu düşünüyorsanız, sizi bir de Perth’e alalım. Ülkenin dördüncü büyük şehri olan Perth, aynı zamanda Batı Avustralya’nın başkenti. Diğer şehirlere uzaklığından ötürü dünyanın en yalnız şehri olarak biliniyor olsa da, bu kadar fazla yeşilliğe sahip bir yer bulmak oldukça zor. King Park’ta yeşilliklere uzanarak güneşin tadını çıkarabilir, Swan Nehri’nde keyifli bir tur yapabilirsiniz. Şehir merkezine yakın bir çok plajın olduğunu da belirtmekte fayda var. Merkezin biraz dışında kalan Fremantle ise buranın tarihi yönünü görmek için mükemmel bir yer.

Perth şehrinin manzarası

Sevilla

Endülüs’ün tam merkezine bir seyahat, özellikle de yaz aylarında yapılacak en doğru tercihlerden birisi olacaktır. Guadalquivir Nehri tarafından ikiye bölünen İspanya’nın dördüncü büyük şehri olan Sevilla, Akdeniz’in sıcak atmosferini içinize çekmeniz için mükemmel bir seçim. Şehrin köklü tarihi sebebiyle gezilecek ve görülecek pek çok yer bulunuyor. Uçsuz bucaksız meydan Plaza de Espana, Alamillo Köprüsü, Altın Kule yani Torre del Oro, Santa Marie Katedrali, Alcazar Sarayı ve pek çok yapı, Endülüs’ün o çarpıcı ve köklü tarihini özetliyor.

Hamburg

Berlin’in popülaritesi ve gittikçe artan göç nüfusu, onu hala bir numara yapsa da,bu aralar ilgi başka bir Alman şehrine kayıyor; Hamburg. Bir liman şehri olan Hamburg aynı zamanda Berlin’den sonra Almanya’nın ikinci büyük şehri. Hamburg’un sahip olduğu mimari onu gizemli kılsa da, modern hayata olan adaptasyonu yeni kapılar aralıyor. Hamburg sokaklarında ve pazarlarında en iyi deniz mahsullerini bulabilir, farklı lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Hamburg’u ziyaret etmek için en doğru zaman mayıs ve eylül ayları olacaktır.

Chengdu

Çin’in Siçuan Bölgesi’nin başkenti olan Chengdu, ülkenin yeni yükselen ve gelişen şehirlerinden birisi. Çin’in tarihi atmosferini her sokakta hissedebilirsiniz. Burada bulunan dünyaca ünlü kahve zinciri markası bile geleneksel mimariye sahip bir binanın içerisinde bulunuyor. Şehrin en büyük temsilcileri ise videolarını severek izlemediğimiz pandalar. Burada pandalarla ilgili büyük bir araştırma merkezi de bulunuyor. Jin Nehri kıyısında ve Ginkgo ağaçlarının arasında keyifli bir yürüyüş yapabilir, 71 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük Buda heykelini Leshan’da ziyaret edebilirsiniz. Chengdu’nun sokak lezzetlerini de mutlaka keşfetmelisiniz.

Tiflis

Son zamanlarda çevrenizde Tiflis’e seyahat edenlerin sayısında bir artış yok mu? Hatta oraya yerleşenleri bir yavaş yavaş duymaya başladık. Komşumuz olan Gürcistan’ın başkenti Tiflis, aynı zamanda ülkenin en önemli ekonomi merkezi. Tiflis’e ayak basar basmaz post-Sovyet etkinin izlerini şehirde görebilmeniz mümkün. Sokaklar ise size buranın bir tarihi olduğunu hatırlatıyor. Şehirde özellikle sokak ve binaların dokusu korunmaya çalışılırken, aynı zamanda Gürcistan Merkez Bankası, Tiflis Müzik ve Tiyatro Merkezi, Tiflis Kamu hizmeti Binası gibi yapılarla da fütüristik yapılarla modern bir yüzü de gösteriliyor. Eski şehirde görebileceğiniz birçok sembolik yapıyla karşılaşmanız mümkün. Tiflis’in dışında kalan Kazbek Dağları’nın eteklerinde tek başına yükselen manastırı da ziyaret edebilirsiniz.

Bahamalar

Bahamalar, yani uzun adıyla Bahama Milletler Topluluğu Karayipler’de yer alan Amerika kıtasına bağlı bir ülke. Burayı cennetin bir parçası olarak tanımlamak doğru olacaktır. Ülke nüfusunun neredeyse %70’i başkent Nassau’da yaşıyor. Eğer şansınız olursa, Noel sonrası ya da yılbaşında gelmeye çalışın. Çünkü ülkenin en renkli geçidi Junkanoo, bu zamanda gerçekleşiyor. Bahamalar ile ilgili belki de en çok karşılaştığınız görüntü Pig Beach ve burada yüzen domuzlar olabilir. Bu şirin hayvanlar adeta adanın simgesi haline gelmiş. Tahmin ederseniz ki Bahamalar’ın mutfağı genel olarak deniz ürünleri ağırlıklı. Karides, ıstakoz ve istiridye gibi lezzetler, yanında siyah fasülye ile servis ediliyor. Burada kış ayları 21 derece, yaz ayları ise 27 derece civarında seyrediyor.

Keşfedilmeyi bekleyen ülkeler gezi rehberi ile her yönüyle zengin bir seyahat deneyimi sunuyor. Yurt dışı turlarına katıldığınızda dünyanın tüm güzelliklerini yakından keşfedebilirsiniz.