Marmaris’te Gezilecek Yerler

Marmaris Banner Görseli

Türkiye’nin en önemli tatil beldelerinden biri olan Marmaris, gezilecek yerleri ve görülmesi gereken noktaları ile dikkat çeken bir ilçedir. Muğla ilinin Bodrumdan sonra en yüksek nüfusa sahip ikinci ilçesi olan Marmaris, Datça, Ula, Balan Dağı, Karadağ ve Akdeniz ile komşu konumdadır.

Marmaris, Muğla merkeze 1 saat uzaklıkta yer alıyor. Dalaman Havaalanına 1 saat uzaklıkta bulunan bu tatil beldesi, Bodrum’a ise yaklaşık olarak 2 saat uzaklıkta yer alıyor. Eğer ilçeye karayolu ile yolculuk yapmak istiyorsanız:

  • Otobüsle İstanbul’dan yaklaşık 13 saat, İzmir’den 5 saat, Ankara’dan 10 saat ve Bodrum’dan 3 saat yolculuk yapmanız gerekir.

Eğer yolculuğunuzu hava yolu ile yapmak istiyorsanız:

  • Dalaman Havalimanını tercih edebilirsiniz. Marmaris merkezine 90 km uzaklıkta yer alan havalimanı ile İstanbul’dan 1,5 saatte, Ankara’dan ise 1 saatte ulaşım sağlamanız mümkündür.

Marmaris’te gezilecek yerler denildiğinde herkesin aklına farklı yerler geliyor olması normal. Gezinizi daha keyifli hale getirecek ve Marmaris’in doğa güzellikleri ile eşsiz bir seyahat geçirmenizi sağlayacak marmaris’te gezilecek yerler ise şöyle sıralanabilir: Marmaris Kalesi ve Müzesi, Turgut Şelalesi, Dalaman Çayı, Yuvarlakçay, Azmak Nehri, Marmaris Eski Çarşı, Kleopatra Adası (Sedir Adası), Akyaka, Köyceğiz, Selimiye şeklindedir.

Özellikle yaz turizmi açısından en önemli ilçelerden biri olan Marmaris, tarihi, kültürel yapıları ve Marmaris plajları ve koyları ile dikkat çekiyor. Dolayısıyla tatiliniz esnasında planlamalarınızı yalnızca yaz turizmi açısından değil kültürel olarak da ele alabileceğiniz mutlaka dile getirmek gerekiyor. Gelin, Marmaris’te mutlaka görülmesi gereken yerleri birlikte inceleyelim!

Marmaris’te Gezilecek Yerler Listesi

1. Marmaris Kalesi ve Müzesi

Marmaris Kalesi
Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi, Marmaris’in simgesi haline gelmiş yapılardan biridir. İlçeye yapılan seyahatler sırasında mutlaka görmeniz gereken tarihi bir mekan olan Marmaris Kalesi ve Müzesi, İyonlar Döneminde inşa edildiği düşünülen bir yapıdır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yenilenmiş ve genişletilmiş olan kale, I. Dünya Savaşı’nda büyük ölçüde zarar görmüş olsa da günümüze gelmeyi başarabilmiş önemli bir yapıdır. Müze haline 1991 yılında getirilen ve etnografya salonu olarak düzenlenen yapı sanat galerisi, depo ve farklı kapalı alanlara ev sahipliği yapıyor. Müze içerisinde Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait pek çok farklı parça bulunuyor. Pazartesi günleri hariç her gün 08.30 ile 17.00 saatleri arasında ziyareti açık olan Marmaris Kalesi ve Müzesi ücret ödeyerek ziyaret edilebilir.

2. Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi

Marmaris’in saklı cenneti olarak bilinen Turgut Şelalesi, birbirinden güzel doğal havuzlara sahip bir bölgede. Ormanlık bitki örtüsü sebebiyle doğal bir klima görevi gören dolayısıyla çok sıcak yaz günlerinde dahi tercih edilebilecek Turgut Şelalesi, her noktası oldukça fotografik bir bölgedir. Farklı şelalelerden oluşan bir şelale kompleksi olan bu şelale, oldukça huzur verici bir ambiyansa sahiptir. Marmaris ilçesine bağlı olan Turgut Mahallesinde yer alan Turgut Şelalesine merkezden kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Herhangi bir giriş ücreti talep edilmeyen Turgut Şelalesi özellikle öğle saatlerinde oldukça kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yapıyor. Eğer daha sakin bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız sabah 11 öncesinde ziyaret etmeniz öneriliyor.

3. Dalaman Çayı

Çevresinde tarım yapılacak kadar sulak bir alan olan Dalaman Çayı, Ege bölgesinde yer alır. Ekstrem su sporları için tercih edilen ve kendine ait farklı özellikleri sebebiyle dikkat çeken Dalaman Çayı, Marmaris’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Tatil severler tarafından yoğun bir ilgi gören çay, rafting gibi aktiviteler için oldukça idealdir. Dalaman ilçe sınırlarında yer alan ve turkuaz renkli suyuyla dikkat çeken Dalaman Çayı yemyeşil alanlara sahiptir. Tatlı severlerin uğrak yerlerinden biri olan Dalama Çayı, özellikle yaz aylarında kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yapar.

4. Yuvarlakçay

Herhangi bir giriş ücreti talep edilmeyen dolayısıyla tamamen ücretsiz şekilde ziyaret etme şansı yakalayacağınız Yuvarlakçay, Köyceğiz bölgesinde yer alır. Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olması sebebiyle dikkat çeken Köyceğiz, kendine ait doğası, havası, tarihi dokusu ve kültürel ambiyans ile görenleri adeta büyülüyor. Bu ilçe içerisinde yer alan Yuvarlak Çay sıcak yaz günlerinde ferahlamak isteyenler tarafından en çok tercih edilen noktalardan biridir. Zamanı yavaş aktığı bir yer olması sebebi ile dikkat çeken ancak özellikle yaz günlerinde oldukça kalabalık hale gelen yuvarlak çayda daha konforlu ve daha sakin bir gün geçirmek istiyorsanız sabah ya da akşam saatlerine tercih etmenizi öneriyor. Huzur bulmanızı sağlayan ambiyans ve kendine ait eşsiz doğası sebebi ile dikkat çeken Yuvarlakçay sizlere unutulmayacak güzellikte manzaralar sunuyor.

5. Azmak Nehri

Azmak Nehri
Azmak Nehri

Aileler, kalabalık turist grupları bir çiftler için uygun bir yer olan Azmak Nehri, Muğla ilinin doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Muğla’nın en büyük zenginliklerinden biri olması sebebiyle dikkat çeken ve Ula ilçesinde konumlanan Azmak Nehri, esnasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Azmak Nehri’nde yaptığınız seyahati daha keyifli ve daha konforlu hale getirmek istiyorsanız nehri çevresinde bulunan otellerde konaklama şansı yakalayabilirsiniz. Yarım pansiyon ya da her şey dahil farklı seçenekler ile sizlere hizmet veren oteller, çocuklu aileler ve kalabalık arkadaş grupları için de uygundur. Böylelikle ziyaretinizi daha keyifli hale getirebilir mi tatiliniz uzatabilirsiniz. Eğer günübirlik bir gezi düşünüyorsanız Akyaka ya da Muğla’dan minibüsler aracılığıyla da Azmak Nehri’ne ulaşabilirsiniz.

6. Marmaris Eski Çarşı

Tarihi Bedesten adı ile de anılan Marmaris Eski Çarşı, Marmaris’in merkezi konumunda yer alıyor. İpek, deri, halı ve kumaş gibi değerli eşyaların satışının gerçekleştiği Marmaris Eski Çarşı, Marmaris’te tarihi ve kültürel bir seyahat yapmanın yanı sıra alışveriş gerçekleştirmek isteyenler tarafından da tercih ediliyor. Haftanın her günü oldukça kalabalık olan ve özellikle turistler tarafından alışveriş amacıyla sıklıkla tercih edilen Marmaris Eski Çarşı, mimari olarak İstanbul kapalı çarşı anımsatıyor. İhtiyacınız olan her şeyi kolaylıkla bulabileceğiniz Marmaris Eski Çarşı yöreye özgü lezzetler bulmayı de mümkün hale getirecek işletmelere yer veriyor. Marmaris’in balı ve reçelinin oldukça ünlü oldu Marmaris Eski Çarşıda talep ettiğiniz lezzetler ile ilgili alışveriş yapabilir ya da sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

7. Kleopatra Adası (Sedir Adası)

Sedir Adası
Sedir Adası

Marmaris’te 16 km kadar uzaklıkta bulunan Kleopatra Adası turistik açıdan bölgenin en dikkat çekici yerlerinden biri olarak biliniyor. Sedir ya da Kleopatra Adası adı ile de anılan bu ada, altın rengi özel kumsalından aldığı ismi ile de dikkat çekiyor. Rivayete göre güzellik tanrıçası olarak da bilinen Kleopatra’nın burada yüzdüğüne inanılıyor. Bu sebeple Kleopatra Plajı olarak anılan ve kendine ait özellikleriyle dikkat çeken ada, özellikle yaz aylarında çok kalabalık oluyor.

Etrafında Antik Kent, köyü ve koylar gibi farklı yapılar bulunuyor. Kişi başı ücret ödeyerek gidebileceğiniz Kleopatra Adası (Sedir Adası) her gün 09.00 ile 20.00 saatleri arasında aktif olarak hizmet veriyor.

8. Akyaka

Akyaka
Akyaka

Marmaris’te tatil yapmak isteyenler için en sık şekilde tercih edilen Akyaka, hem popüler hem sakin bir tatil beldesi. Marmaris’in 31.2 km kuzeyinde, Gökova Körfezinin kıyısında yer alan Akyaka; çam ormanlarıyla kaplı tepeler ve deniz arasında bulunur. Doğal güzellikleriyle bolca ilgi çeken Akyaka, eski bir balıkçı kasabası olarak biliniyor. Zaman içerisinde turizm açısından önemli bir yere sahip akla gelen Akyaka, bölgenin en popüler tatili ve turizm merkezlerinden biri. Akyaka’da tatili yapmak istiyorsanız mavi bayraklı plajını tercih edebilir, bölgede bulunan otellerde konaklayan bilir ya da kamp yapabilirsiniz. Orman kampları, doğa yürüyüşü parkurları ve su sporları açısından çok zengin olan Akyaka, 2010 yılından bu yana “Yavaş Şehir” unvanına sahip olması ile de dikkat çekiyor.

9. Köyceğiz

Köyceğiz
Köyceğiz

Marmaris’in 55 km kuzeyinde yer alan Köyceğiz, Köyceğiz gölü etrafında kurulmuş bir beldedir. Diğer tatil beldelerinden farklı olarak Köyceğiz’de sahil kesimi bulunmuyor. Ancak doğanın sürprizleri ile dolu bir bölge olan Köyceğiz gölü ve çevresinde doğal güzellikleri ile adeta büyülüyor. Göl üzerinde bulunan hapishane adası isimli ufak ada ise oldukça dikkat çekici. Köyceğiz bölgesinde bulunan otel ve pansiyonları tercih ederek burada yapacağınız tatili daha konforlu bir daha keyifli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra denizin tadını çıkarmak istiyorsanız Köyceğiz kalkışlı tekne turlarını da tercih edebilirsiniz. Tur kapsamında pek çok farklı ada ve koy ziyaret ediliyor. Böylelikle bölgele ilgili daha detaylı bilgi edinebilir, tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

10. Selimiye

Selimiye
Selimiye

Marmaris’te mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri olan Selimiye temelde bir koydur. Bodrum Marmaris arasında mavi yolculuk yapan teknelerin mutlaka uğradıkları bu koy, merkeze yaklaşık olarak 1 saat uzaklıkta bulunur. Tertemiz denizi durgun söyle dikkat çeken bir nokta olan Selimiye, yaz tatili denildiğinde akla gelen ülkelerden biri olması sebebiyle de dikkat çekiyor. Kumlu bir plaja sahip olan Selimiye’de konaklama şansı yakalayacaksın çeşitli otellerde pansiyonda yer alıyor. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan Selimiye’de konaklamak istiyorsanız rezervasyonunuzu mutlaka önceden gerçekleştirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde yer bulmanız oldukça zor olabilir. İskele etrafında pek çok farklı lokantada bulunuyor. Böylelikle günübirlik seyahatlerimiz içinde yeme içme ihtiyacını karşılayabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

11. Bozburun Yarımadası

Bozburun Yarımadası
Bozburun Yarımadası

Muğla ilinin Marmaris ilçesinde yer alan Bozburun bir tatil beldesi olarak biliniyor. İlçe merkezine 45 km mesafede yer olan Bozburun Yarımadası, Marmaris’e gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri. Eğer Bozburun Yarımadasına hava yoluyla ulaşmak istiyorsanız Dalaman Havalimanını tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 150 km uzaklıkta bulunan havalimanına servis ya da toplu taşım araçları ile ulaşım sağlamak mümkündür. Bozburun Yarımadasında konaklayabileceğiniz birçok farklı işletme bulunuyor. Oteller ve pansiyonların bazıları havalimanına ulaşım için ziyaretçilerine özel olarak kendi servisleri ile hizmet sunuyor. Eşsiz doğası, unutulmaz manzaralar ile görenlerin bir daha aklından çıkaramayacağı güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken Bozburun Yarımadası, içerisinde bulunan işletmeler sayesinde konforlu ve keyifli bir tatil yapmanız mümkün hale getiriyor.

12. İçmeler

İçmeler
İçmeler

Marmaris’e bağlı bir tatil beldesi olan içmeler merkeze yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunuyor. Canlı bir tatil beldesi olan dolayısıyla eğlenceli bir seyahat gerçekleştirmek isteyenler tarafından tercih edilen İçmeler gece hayatının en aktif olduğu yerlerden biri. Gece kulüpleri, barlar, restoranlar ve otel sayıları oldukça fazla. İçmelerde bulunan oteller seyahatinizi daha keyifli hale getirmek adına sizlere eşsiz bir hizmet sunuyorum. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından yaygın olarak tercih edilen bir belde olan İçmeler, hem gece hem de gündüz saatlerinde oldukça eğlenceli anlar yaşamamıza olanak sağlıyor. Dalaman Havalimanı’na 102 km mesafede yer alan İçmeler, toplu taşıma araçları ya da özel servisler sayesinde kolaylıkla ulaşım sağlanan bir nokta olarak biliniyor.

13. Saklıgöl

Kalabalık turist grupları, çocuklu aileler ve çiftler için uygun bir tatil beldesi olan Saklıgöl, Marmaris’in en can alıcı noktalarından biri olarak biliniyor. Ulaşımın oldukça kolay olduğu ve yemyeşil doğası ile dikkat çeken Saklıgöl, Muğla yönünden Sedir Adası yoluna girip Çamlıköy’e giriş yaparak ulaşılıyor. Ardından Marmaris Saklıgöl’ün sizleri karşıladığı bir yolu bulabilirsiniz. Dingin ve huzurlu bir ortama sahip olan Saklıgöl tatilin için tercih edebileceğiniz eşsiz noktalarından biri. Deniz ve güneşin tadını çıkarırken sakin bir yerlere gidip yeni yerler keşfetmek istediğinizde yapabileceğiniz bu yolculuk, özellikle yaz aylarında pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Saklıgöl ziyaretiniz esnasında unutulmaz bir mangal keyfi yapabilir işletmelerde yeme içme ihtiyaçlarımızı karşılayabilir ya da bölgede bulunan otellerde konaklayabilirsiniz.

14. Hisarönü

Hisarönü
Hisarönü

Marmaris’in sakin tatil beldelerinden biri olan Hisarönü, yaz aylarında bile bunaltıcı bir kalabalıkta değildir. Marmaris’in güney batısında yer alan ve oldukça popüler olmasına rağmen kalabalık turist gruplarına ayarlayabilecek altyapıya sahip olan Hisarönü oldukça güzel bir beldedir. Kalabalık turist gruplarına rağmen sakin kalmayı başarmasının en önemli özelliği ise bölgede bulunan diğer beldelere nazaran daha büyük olmasıdır. Marmaris Datça yolunun 22. kilometresinden itibaren görebileceğiniz Hisarönü tabelası, ulaşım konusunda sizlere yardımcı oluyor. Doğal güzellikleri ve eşsiz manzaraları ile misafirlerini büyüleyen hisar Hisarönü  denizi ve kumu kiremit rengini andıran bir plaja sahip. Sakin bir tatil tercih edenlerin seçenekleri olan Hisarönü pek çok farklı otel ve işletmede içerisinde yer veriyor. Temiz havasının ve suyunu ise astım ve kalp hastaları için şifa olduğu biliniyor.

15. Turunç

Tertemiz denizi ve efsanelere konu olmuş güzellikteki plajı ile dikkat çeken Turunç, hem kumlu hem de taşlı bölgelere sahip olan bir plaja ev sahipliği yapıyor. İstediğiniz yerde konaklayabileceğiniz ve denizin keyfini sonuna kadar yaşayabileceğiniz Turunç, temelde bir koy. Turunç’ta seyahatinizi daha keyifli hale getirebileceğiniz ve kaldığınız gün süresini uzatabileceğiniz çok sayıda otel ve işletme bulunuyor. Ancak Turunç’un Marmaris’in en sevilen koylarından biri olduğunu dolayısıyla otel rezervasyonunuzu önceden yaptırmanız gerektiğini mutlaka dile getirmek gerek! 2-3 metre sonra derinleşen  ve dalgasız denize çocuklar ve yüzmeyi yeni öğrenenler için de oldukça ideal. Plajın büyük bir kısmı otellere ait olsa da son kısımda yer alan halk plajı, günübirlik geziler için tercih edilebilir. Küçük bir tatil beldesi olsa da her türlü ihtiyacımızı karşılayabilecek işletmeye yer veren Turunç, denize bakan kıyı restoranları ve otelleri ile görenleri adeta büyülüyor.

16. Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kentinin kuruluşu ile ilgili net bir bilgiye ulaşmak mümkün olmasa da yapılan çalışmalar harabelerin Helenistik ve Roma dönemine ait olduğunu gösteriyor. Helenistik ve Roma döneminde yerleşim yeri olarak tercih edilen Knidos Antik Kenti, Marmaris’te tarihi ve kültürel bir tur gerçekleştirmek isteyenler tarafından da tercih ediliyor. Köklü bir geçmişi olduğu düşünülen ancak bugüne dek gelmeyi başarmış yapıları da ev sahipliği yapan Knidos Antik Kenti, çeşitli restorasyon çalışmalarına uğramış olsa da orijinalini kaybetmemiş. Antik kenti ziyaret etmek istiyorsanız  giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Eğer müze kartı sahipseniz herhangi bir ücret ödemeden giriş yapabilir ve antik kenti ziyaret edebilirsiniz.

17. Kaunos Kral Mezarları

Görkemli kaya mezarları ve etrafını çevreleyen unutulmaz manzarası ile yalnızca Marmaris’in değil Muğla’nın en çok ziyaret edilen Ören yerlerinden biri olan Kaunos Kral Mezarları, antik kent olarak biliniyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan ve kendine ait çok sayıda efsane ile dikkat çeken Kaunos Kral Mezarları, hem yaz hem de kış aylarında yaygın olarak tercih ediliyor. Giriş ücreti ödeyerek giriş yapabileceğiniz Kaunos Kral Mezarlarını müze kartınız bulunuyorsa ücretsiz şekilde gezebilirsiniz. 08.30 ila 19.30 saatleri arasında hizmet veren Kaunos Kral Mezarları her gün açık.

18. Cennet Adası

Marmaris’in en güzel tatil bölgelerinden biri olan Cennet Adası, seyahat severlerin kendini başka bir dünyada hissetmesini sağlayacak kadar eşsiz bir yer. Aslında bir yarımada olan Cennet Adası, Marmaris koyunun girişinde konumlanıyor. Teknelerin uğrak yerlerinden biri olması sebebiyle dikkat çeken Cennet Adası, doğa yürüyüşleri yapmak ya da denizin tadını çıkarmak için tercih edilebilecek en güzel noktalardan biri. Cennet Adası içerisinde bulunan otellerde konaklayabilir, işletmelerde yeme içme ihtiyacınızı karşılayabilir ve muhteşem manzaralara şahitlik edebilirsiniz.

Marmaris gezilecek yerler listemiz bu kadardır. Muğla iline bağlı farklı destinasyonların turistik yerlerini merak ederseniz, Bodrum’da gezilecek yerler içeriğimizi ve Fethiye’de gezilecek yerler içeriğimizi okuyabilirsiniz.