Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum Banner Görseli

Bodrum, Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil beldelerinden biridir. 50’den fazla mavi bayrak plajı, bakir koyları ve eğlence yerleri sayesinde harika ve huzurlu bir tatilin merkezi konumundadır. Bodrum plajları ve koyları, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık hale gelir. Yaz tatili amacıyla tercih edilen ve doğa güzelliklerinin yanı sıra kültürel güzelliklere de sahip Bodrum, mutlaka görülmesi  gereken birçok farklı noktaya sahip.

Bodrum tatilinizin çok daha keyifli hale gelmesi, Bodrum’da gezilecek yerler ile ilgili planlama yaparak mümkündür. Böylelikle tatili süresince istediğiniz her yere ulaşma şansı yakalayabilirsiniz. Çok büyük bir şehir olmamasına rağmen zengin bir tarihe ev sahipliği yapan Bodrum, turistik açıdan oldukça önemli bir şehirdir.

Bodrum gezi rehberi ile ilgili artırma yaparak köklü bir tarihe sahip Bodrum ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bugüne dek ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin her birinden izler taşıyan Bodrum, gezilip görülecek pek çok farklı noktaya sahip. Deniz tatili olarak da değerlendirilebilecek belde, kültürel ve doğal güzellikleri sayesinde keyifli bir tatil geçirmenizi sağlar. Gelin, hem tarihi hem turistik özellikleri ile dikkat çeken Bodrum’un güzelliklerini birlikte inceleyelim!

1. Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Türkiye’nin liman kenti Bodrum’da yer alan Bodrum Kalesi, 1402 yılında Aziz Peter Kalesi adı ile inşa edilmiş. 1960 yılından beri Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan kale, Bodrum’un simgelerinden biri. Tarihin eski zamanlarında yapılan bu kale, güçlenmekte olan Osmanlı Devleti tehdidine karşı yapılmış. Şövalyeleri ana karada duydukları güvenli bölge ihtiyacını karşılayan kale, bugüne dek varlığını koruyabilmiş önemli bir yapı.

2. Bodrum Çarşısı

Bodrum’un en önemli noktalarından biri olan Bodrum Çarşısı, Bodrum’a dair birçok farklı alışveriş yapabileceğiniz bir nokta. Zeytinyağı, reçel ya da kuruyemiş gibi lezzetlerin satıldığı çok sayıda dükkanı bulundurur. Bodrum Çarşısı özellikle yaz akşamlarında oldukça keyifli bir hal alır. Yeme ve içme ihtiyacınızı karşılayabilecek kafeler, alışveriş yapacağınız dükkanlara gibi birçok farklı yere de ev sahipliği yapar. Kendiniz ya da sevdikleriniz için alışveriş yapabilir, Bodrum gezinizi her zaman hatırlanacak bir anıya dönüştürebilirsiniz.

3. Bodrum Antik Tiyatrosu

Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan Bodrum Antik Tiyatrosu, Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biri. Milattan önce dördüncü yüzyılda inşa edildiği düşünülen tiyatro, 1970’lerde restore edilmiş. Çok eski tarihlerden bugüne dek gelebilmiş ve varlığını korumayı başaran bir yapı olan Bodrum Antik Tiyatrosu, 13.000 kişi kapasiteye sahip. Altta 30 üstü 25 olmak üzere toplamda 55 sıraya sahip olacak şekilde inşa edilmiş.

4. Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum Yel Değirmeni
Bodrum Yel Değirmeni

Bodrum’da çok sayıda yel değirmeni bulunur. Yalıkavak, merkez ve Gümbet gibi tepelerin birçoğunda yel değirmenleriyle karşılaşmak mümkün. Sundukları eşsiz deniz manzarası, Bodrum’da gezilecek yerler arasında bulunmalarını sağlar. Özellikle fotoğraf meraklıları için eşsiz güzellikte olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Bodrum merkezi ve Gümbet koylarına bakan tepe üzerinde bulunan yedi adet yel değirmeninin 18. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Bodrum yel değirmenleri, Bodrum yarımadasının en popüler yel değirmenleri arasında bulunuyor ve 1970’li yılların sonuna kadar aktif bir şekilde kullanılmış.

5. Akvaryum Koyu

Bodrum Akvaryum Koyu
Bodrum Akvaryum Koyu

Bir göl kadar durgun olan Akvaryum Koyu, geçmiş yıllarda balık çiftliği olarak kullanılmış. Hiçbir sosyal donatıya sahip olmaması, Akvaryum Koyu’nun huzurlu kaybetmesine engel olmuş. Denize girmeyi mümkün kılan bu koy, sığ sulara sahip Deniz kenarı yer yer kumluk olsa da denizin dibi tamamen kumluk. Akvaryum Koyu’nda yeşil ve mavinin her tonunu görmek mümkün.

6. Torba Plajı

Bodrum Torba Plajı
Bodrum Torba Plajı

Hem sahili hem deniz tabanı tamamen kumsal olan Torba Plajı, kalabalık arkadaş grupları ve çocuklu aileler için uygun. Deniz seviyesinin yavaş yavaş derinleşiyor olması, yüzmeyi yeni öğrenen kişiler için ideal olmasını sağlıyor. Torba Plajı’nın suyu ılık. Zaman zaman dalgalı bir denize sahip olsa da gün içerisinde oldukça berrak ve temiz bir denizi ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

7. Bodrum Cennet Koyu

Bodrum Cennet Koyu
Bodrum Cennet Koyu

Bodrum Cennet Koyu, Bodrum’un en sevilen koylarından biri. Huzurlu bir ambiyansa sahip olan cennet koyu, eşsiz bir manzara ve denize sahip. Göltürkbükü Mahallesi’nde yer alan Bodrum Cennet Koyu, doğası ve büyüleyici yapısı ile göz dolduruyor. Eşsiz bir güzelliğe sahip doğa, bakir kalabilmeyi başarmış. Tertemiz ve berrak suları, dalgalı ve ılık.

8. Myndos Kapısı

Milattan önce 360’larda yapıldığı düşünülen Myndos Kapısı, Halikarnassos’un batısında bulunuyor. Kentin giriş kapılarından biri olan Myndos Kapısı, şehrin suları üzerine kalkan olarak inşa edilmiş. İki anıtsal kapıdan biri olma özelliğini taşıyan bu kapı, iki anıtsal kule ve iç avludan oluşuyor. Kulelerin onarımının birinci aşaması 1999 yılında gerçekleşmiş. Helenistik ve Roma dönemine ait tonozlu mezarlar bulunan Myndos Kapısı,tarihi kalıntılarıyla da dikkat çekiyor.

9. Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Bodrum/Ortakent’te bulunan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü; sergi, konser gibi çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği bir mekan. Sanatsal etkinliklerin yanı sıra nişan, düğün ve davet gibi organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz aylarında hizmet veren bu köy, geçmişten bugüne de üretilen güzellikleri sergilenmesine yardımcı oluyor. Sanatçıların birleşme noktası olan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, doğaya saygılı olmasıyla ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor.

10. Leleg Yolu

Kırmızı ve beyaz işaretli bir yürüyüş parkuru olan Leleg Yolu, ismini Bodrum’da yaşamış tarihi halk olan Leleg’lerden almış. 185 kilometrelik yürüyüş yolu, Etrim köyünden başlar ve Sabancı Parkı’na kadar uzanıyor. 2016 yılının mart ayında açılışı gerçekleştirilen proje, Bodrum Ticaret Odası tarafından bölgedeki turizm sezonunu uzatmak için hazırlanmış.

11. Yalıkavak ve Yalıkavak Marina

Bodrum Yalıkavak Marina
Bodrum Yalıkavak Marina

Yalıkavak ve Yalıkavak Marina, Bodrum’un en güzel yerlerinden biri. Ünlü plajları, lüks marina ve gözde tatil siteleri ile dikkat çeken Yalıkavak; Bodrum’a gelenlerin oldukça merak ettiği yerler arasında bulunuyor. Yalıkavak içerisinde gezilecek birçok farklı marina ve plajı var. Bunun yanı sıra marina, sanat köyleri ve kaya mezarları gibi tarihsel yapılara sahip.

12. Gümbet

Bodrum Gümbet
Bodrum Gümbet

Bodrum tatilinizi çok daha keyifli hale getirecek bir yer olan Gümbet, büyük ve uzun bir kumsala sahip. Hem büyük hem temiz plajlara sahip Gümbet, çocuklu aileler için uygun olmasıyla dikkat çekiyor. Kalabalık arkadaş grupları ve çocuklu ailelerin bütün gün vakit geçirebileceği çeşitli işletmeleri ev sahipliği yapıyor. Bodrum’a oldukça yakın olan Gümbet’te bulunan işletmelerde vakit geçirebilir ya da denizin tadını çıkarabilirsiniz.

13. Turgutreis

Bodrum Turgutreis
Bodrum Turgutreis

500 yılı aşkın tarihi ve tertemiz denizi ile Bodrum’un en dikkat çekici yerlerinden biri olan Turgutreis, aslında bir mahalle. Mahalle olmasına rağmen oldukça geniş bir alana kurulmuş. Akyol’dan Kadıkalesi’ne kadar uzanan Turgutreis; çok uzun bir sahil şeridine sahip. Zeytin ağaçları ve mandalina bahçeleri ile doğa ile iç içe bir gün geçirmeniz konusunda sizlere yardımcı oluyor. Neşeli bir atmosfere sahip olan Turgut Reis, Bodrum’un en sevilen noktalarından biri.

14. Bitez

Bodrum Bitez
Bodrum Bitez

Bitez, Bodrum’un en güzel koylarından birine ev sahipliği yapıyor. Güzel koyları ve plajları ile ünlü olan Bitez, bunun yanı sıra deniz sörfü için de ideal bir belde. Kumlu ve sıcak bir denize sahip belde, Bodrum’un en uzun sahil şeridine sahip olması ile ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor.

Bitez denizi, dalgasız ve sakin olması ile biliniyor. Denizinin oldukça temiz olmasını ister büyük bir ilgi görmesini sağlıyor. Diğer Bodrum plajlarına göre ılık bir suya sahip Bitez plajı ise sığ suyu sayesinde çocuklu aileler ve yeni yüzme öğrenenler için uygun. Siz de ailecek gittiğiniz tatil planlarında Bitez’i de dahil edebilirsiniz.

15. Gümüşlük

Bodrum Gümüşlük
Bodrum Gümüşlük

Berrak bir denize sahip Gümüşlük, özellikle taze balığı ile ünlü. Bodrum yarımadasının en popüler tatil beldelerinden biri olan belde, kentleşmeden korunmuş. Bu sebeple huzurlu ve sakin bir atmosfere sahiptir. Bodrum’un en bohem yerlerinden biri. Yemyeşil doğası ve muhteşem manzaralar sunan restoranları ile yaz tatilinizin çok daha keyifli hale gelmesini sağlıyor.

16. Akyarlar

Bodrum Akyarlar
Bodrum Akyarlar

Masmavi bir denize sahip Akyarlar, uzun sahil şeridi ile huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihi oluyor. Güneşin batışının izlenebileceği en güzel yerlerden biri olan Akyarlar, su sporları tutkunları içinde oldukça ideal. Bodrum’un en güzel denizlerinden biri de burada bulunuyor. Kararında soğukluğu ve çok temiz olması sebebiyle büyük bir ilgi gören deniz, berrak bir görüntüye sahip. Rüzgar olmadığı sürece Akyarlar’daki deniz, dalgasız ve sakin olmasıyla biliniyor.

17. Bodrum Barlar Sokağı

Bodrum, yalnızca tarihi ve doğal güzellikleriyle değil eğlenceli gece hayatıyla da ünlü olan bir şehir. Gümbet’te bulunan barlar sokağı, gece hayatının en popüler ve hızlı olduğu noktaların arasında geliyor. Kumsalın tadını çıkartma konusunda da önemli bir rol oynayan Gümbet, havanın kararmasıyla çok daha eğlenceli bir hal alıyor. Bodrum Barlar Sokağı, akşam yemeği yiyebileceğiniz ya da içki içebileceğiniz bir çok farklı işletmeye ev sahipliği yapıyor.

18. Güvercinlik

Bodrum Güvercinlik
Bodrum Güvercinlik

Bodrum ziyaretiniz sırasında mutlaka görülmesi gereken Güvercinlik, en sevilen tatil beldelerinden biri. Bölgenin büyük bir bölümü ise doğal sit alanı. Doğal güzellikleri ve deniz turizmi açısından önemli bir yere sahip olması, Güvercinlik’e duyulan ilginin artmasını sağlıyor. Birçok farklı koya ev sahipliği yapan güvercinlik yemyeşil dağları ve masmavi denizleri ile keyifli tatillerin adresi.