Marmaris Plajları ve Koyları

Marmaris Plajları ve Koyları Banner Görseli

Türkiye’nin tatil cennetlerinden biri olan Marmaris, ev sahipliği yaptığı plajlar ve koylar ile yaz tatilini unutulmaz bir deneyim haline getirir. Muğla’nın en popüler ilçelerinden biri olan Marmaris; kendine özgü doğası, samimi halkı ve mutlaka görülmesi gereken plajları ile adeta büyüleyici. 

Bazılarına araba ile gidilen, bazılarına ise yalnızca tekne ile ulaşılan Marmaris plajları ve koyları, oldukça uzun bir listeye sahip. Marmaris’in plajları ve koyları her tatilcinin istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilir. Marmaris’te gezilecek yerler kadar uzun bir listeye sahip olan bu plaj ve koylar, eğlenceli ya da huzurlu; pek çok farklı şekilde kategorize edilebilir.

Marmaris’te planladığınız geziniz için araştırma yapıyor ancak hangi koyları gezmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, sizin için derlediğimiz plaj ve koylara mutlaka göz atmalısınız! Tatilinizi unutulmaz bir deneyim haline getirecek marmaris  plaj ve koylar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kleopatra Plajı (Sedir Adası).
  • İnce Kum Plajı.
  • Turunç Plajı.
  • Cennet Adası Plajı. 
  • Kızkumu Plajı.
  • Uzunyalı Plajı.
  • Marmaris Halk Plajı.
  • İçmeler Plajı.
  • Kumlubük Plajı.
  • Çiftlik Plajı. 

Mavinin her tonunu görmenin mümkün olduğu Marmaris koyları ve plajları, konaklama seçenekleri açısından da oldukça zengin. Unutulmaz bir tatil vadeden plaj ve koylarda uzun bir tatil yapabilir ya da her gün başka bir koyu ziyaret edebilirsiniz. Tatilinizi planlarken hangi koy ve plajların istek ve ihtiyaçlarını zatına daha ideal olduğuna dair verdiğiniz kararları ise mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Gelin, güzelliği ile sizi büyüleyecek Marmaris plajları ve koylarını birlikte inceleyelim!

1. Kleopatra Plajı (Sedir Adası)

Kleopatra Plajı (Sedir Adası)
Kleopatra Plajı (Sedir Adası)

Marmaris ya da Akyaka’dan 20 dakikada, Çamlı Köyünden ise 30 dakikada tekne yardımı ile Sedir Adasına ulaşabilirsiniz. 2023 yılı için gidiş dönüş tekne fiyatı kişi başı 270 TL olarak belirlenmiş. Eğer şahsi aracınız ile ulaşmak istiyorsanız Muğla Marmaris yolundaki Çamlık Köyü’ne aracınız ile gitmeli ve ardından plaj iskelesine ulaştıktan sonra aracınızı park etmelisiniz.

Kleopatra Plajı (Sedir Adası) için giriş ücreti 250 TL’. Plaj içerisinde bulunan şezlongları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak yaz aylarında çok kalabalık olan plajda yer bulmak için erken saatlerde gitmeniz gerekir. Etrafında yer olan işletmelerde yeme içme ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz, konaklamak istiyorsanız pansiyon ve otelleri tercih edebilirsiniz. İşletmeler, geç saatlere kadar hizmet vermeye devam ediyor.

“Kleopatra Plajı (Sedir Adası) konum için tıklayın.”

2. İncekum Plajı

İnce Kum Plajı
İnce Kum Plajı

Marmaris’in en güzel plajlarından biri olan İncekum Plajı için 2023 yılında belirlenen giriş ücreti 60 TL. Tertemiz ve cam gibi bir denize sahip plaj, Marmaris’te yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunuyor. İçeride şezlong, şemsiye gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler var.

İncekum Plajı özellikle yaz aylarının hafta sonları oldukça kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yapıyor. Eğer yer bulma konusunda zorluk yaşamak istemiyorsanız öğlen 12’den önce gelmeniz çok daha iyi olabilir. Hafta içi daha sakin olan İncekum Plajı, tatilini uzatmak isteyenler için otel ve pansiyon gibi farklı konaklama olanakları da sunuyor. Bunun yanı sıra İncekum’da ve çevresinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz farklı işletmelerde mevcut.

“İncekum Plajı konum için tıklayın.”

3. Turunç Plajı

Turunç Plajı
Turunç Plajı

Huzurlu bir tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihi olan Turunç Plajı, muhteşem bir denize sahip. Hem Çakıl hem de kum bir alana sahip olan plaj, otel şezlongları ile dolu olan büyük bir kısmı var. Eğer talep ederseniz bu tesislerden ücretli şekilde faydalanabilir ya da plajının sol kısmında yer alan halk plajında ücretsiz şekilde vakit geçirebilirsiniz.

Turunç Plajına ulaşmak için Marmaris Otogarından dolmuşa binebilirsiniz. Bunun yanı sıra Bodrum Marmaris feribotları yardımıyla da Turunç Plajına ulaşım mümkündür. Konaklamak istiyorsanız otel ve Pansiyonlardan faydalanabilir, çevrede bulunan kafe ve restoranlarda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

“Turunç Plajı konum için tıklayın.”

4. Cennet Adası Plajı

Cennet Adası Plajı
Cennet Adası Plajı

Doğa yürüyüşü yapmaya imkan tanıyan yolları, keyifli bir akşam yemeği yemek için eşsiz restoranları, ziyaret edilecek mağaraları ve tertemiz su ile dikkat çeken Cennet Adası Plajı, Marmaris seyahatinizin unutulmaz bir deneyim haline getirir. Tekne turu yardımıyla ulaşabileceğiniz bu plaj, konaklayabileceğiniz farklı işletmelere de ev sahipliği yapar. Tertemiz suyu olduğu için deniz tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan bölge, doğaseverler tarafından da yoğun bir ilgi görür. Tarihi kalıntıları ile dikkat çeken Cennet Adası Plajı, giriş için herhangi bir talep edilmediği plajların arasında yer alır.

“Cennet Adası Plajı konum için tıklayın.”

5. Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı
Kızkumu Plajı

Kız Kumu plajı ile eşsiz bir deniz deneyim yaşamak mümkün. Bu plajdan gideceğiniz denizin en önemli özelliği ise denizde yürümeyi mümkün hale getirmesi. Deniz içerisinden karşıda bulunan adaya kadar yaklaşık 600 metre yürüyerek geçebilirsiniz. Bu özelliğiyle yüzmeyi bilmeyenler ya da yüzmekten korkanlar tarafından da oldukça yaygın şekilde tercih edilir. Temiz ve berrak olan su yalnızca dizinize kadar gelir. Ancak Kızkumu Plajı’nda deniz oldukça çakıllıdır. Deniz ayakkabısı ile çok daha konforlu bir şekilde denize girebilirsiniz.

Kızkumu Plajı girişi için herhangi bir ücret talep edilmez. Eğer şahsi aracınız ile gelmeyi düşünüyorsanız araçlarınızı park etmek için bir otopark bulunmadığını bilmelisiniz. Genellikle yol kenarına araçlar park eder. Ancak özellikle yaz aylarında öğlen saatlerinde oldukça kalabalık hale gelir. Eğer yer bulma gibi bir kaygı yaşamak istemiyorsanız sabah saatlerinde gelmeniz önerilir.

“Kızkumu Plajı konum için tıklayın.”

6. Uzunyalı Plajı

Marmaris Halk Plajının bittiği noktadan başlayan ve İçmeler’e kadar yaklaşık 10 kilometrelik bir sahil şeridi boyunca uzanarak devam eden Uzunyalı Plajı, sahil boyunca pek çok restoran ve kafeye ev sahipliği yapar. Tatil esnasında ihtiyaç duyulabilecek mayo, deniz gözlüğü ya da havlu gibi eşyaların da satışını gerçekleştiren işletmeler; sahil yolu boyunca bulunur.

Pek çok otel ve beach bulunan plajda ücreti dahilinde hizmet olabilir, tatilinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz. Plaja ulaşmak için öncelikle Marmaris ilçe merkezine gelmeniz ve ardından buradan kalkan dolmuş seferleri ile ulaşım sağlamanız gerekir. Eğer talep ederseniz taksi ya da şahsi aracınız ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Uzunyalı Plajı ulaşımı için karayolu, deniz yolu ve hava yolu alternatiflerini tercih edebilirsiniz.

“Uzunyalı Plajı konum için tıklayın.”

7. Marmaris Halk Plajı

Merkezden uzaklaşmadan plaj tatili yapmak isteyenler tarafından tercih edilen Marmaris Halk Plajı, tertemiz bir denize sahip. Ancak yaz aylarında en kalabalık olan plajlardan biridir. Eğer yer bulmak istiyorsanız sabah saatlerinde gitmeniz önerilir. Sığ ve dalgasız bir denize sahip olması çocuklu aileler yüzmeyi bilmeyenler tarafından da tercih edilmesini sağlar. Halk plajı olması sebebiyle giriş için herhangi bir ücret talep edilmez. Kişisel şemsiyeni de sandalyeleriniz ile keyifli bir sahil günü yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra şemsiye ve şezlong kiralamak isteyenler için cüzi fiyatlarla bu gibi bir hizmette verilir. Plaj etrafında çok sayıda kafe ve büfe de yer alır.

“Marmaris Halk Plajı konum için tıklayın.”

8. İçmeler Plajı

İçmeler Plajı
İçmeler Plajı

Marmaris plajları arasında yer alan ve kesinlikle en popüler olan içmeler plajı, beldenin merkezine yalnızca 8 km uzaklıkta yer alır. Özel aracınız ile yalnızca 15 dakika içerisinde İçmeler Plajı’na ulaşabilirsiniz. Fakat şahsi bir aracınız bulunmuyorsa Marmaris Otogarından geç saatlere kadar plaja ulaşım sağlayan minibüsleri tercih edebilirsiniz. Ulaşımın kolay olması ve keyifli olanaklar sunması İçmeler Plajının özellikle yaz aylarında çok kalabalık olmasına yol açar.

İçmeler Plajı seyahatimiz esnasında etrafta bulunan kafe ve restoranlarda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Eğer tatilinizi uzatmak istiyorsanız bölgede bulunan otellerde konaklayabilir, eşsiz denizin tadını daha uzun süre boyunca çıkartabilirsiniz.

“İçmeler Plajı konum için tıklayın.”

9. Kumlubük Plajı

Kumlubük Plajı
Kumlubük Plajı

Amos Koyu ve antik kente çok yakın konumda bulunan Kumlubük Plajı, deniz tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Tesis olanakları konusunda oldukça zengin olan bu plaj, diğer plaj ve koylar ile karşılaştırıldığı takdirde çok daha sakin. Dolayısıyla kalabalık sebebiyle kendinizi rahatsız hissetmek istemiyorsanız tercih edebilirsiniz. Üstelik plaja giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Şnorkel ile dalış yapabilir, denizin keyfini çıkarabilir ve plaj etrafında bulunan tesislerde konaklama şansı elde edebilirsiniz. Eğer tenha ve sakin bir tatil yapmak istiyorsanız tercihinizi yapabileceğiniz Kumlubük Plajına ulaşmak için bir araç ihtiyacınız olduğunu ise unutmamalısınız. Eğer aracınız yoksa ancak Turunç’tan kalkan dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

“Kumlubük Plajı konum için tıklayın.”

10. Çiftlik Plajı

Marmaris’in en güzel plajlarından biri olan Çiftlik Plajı’na araçla ulaşmak oldukça zor. Ancak isterseniz şahsi aracınız ile ulaşabilir, talep ederseniz günübirlik tekne turları ile ulaşma şansı elde edebilirsiniz. Karayoluyla ulaşım için oldukça virajlı yollardan geçmeniz gerekir.

Kendine ait bir halk plajına sahip olan koyu, tertemiz denizi ile dikkat çekiyor. Ancak plaj etrafında yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler oldukça sınırlı. Eğer günübirlik bir seyahat yapmak istiyorsanız yiyecek ve içecek getirmeyi unutmayın! Halk biletine giriş için herhangi bir ücret ise talep edilmiyor.

“Çiftlik Plajı konum için tıklayın.”

11. Akyaka Plajı

Akyaka Plajı
Akyaka Plajı

Balıklarla yüzüme deneyimi yaşayacağınız, mavi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz Akyaka Plajı; Marmaris’te denize girmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Yaz aylarında oldukça kalabalık ve kumlu bir plaja sahip Akyaka Plajı, kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yapar. Boyu aşmayan denizi, çocuklu aileler ve yüzmeyi yeni öğrenenler tarafından yaygın olarak tercih edilmesini sağlar. Plaj içerisinde yer alan işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Eğer böyle bir hizmet satın almak istemiyorsanız kendi havlunuz ya da sandalyeniniz ile de keyifli bir gün geçirmeniz mümkün.

“Akyaka Plajı konum için tıklayın.”

12. Akçapınar Plajı

Akyaka liman iskelesinin karşısında yer alan bu plaj, Kadın Azmağı üzerindeki tahta köprüyü kullanarak ulaşabileceğiniz bir konumda bulunur. Kumlu bir yapıya sahip olan Akçapınar Plajı denizi oldukça sığdır. Gökova Körfezi’nden batısından gelen meltem rüzgârlarının en açık olduğu alandır. Bu sebeple uçurtma sörfü için en ideal yerlerden biridir. Plaj içerisinde uçurtma sörfü eğitimi veren pek çok farklı okul bulunur. Yaz tatilinizi eğitimler ile geçirebilirsiniz. Eğitimler, sabah 11:00 ile akşam 19:00 arasında devam eder. Kano kiralayarak denizin tadını çıkarabilir, ücretsiz plajda şezlong ve şemsiye kiralayarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

“Akçapınar Plajı konum için tıklayın.”

13. Cin Bükü Koyu

Selimiye köyünün dışarısında yer alan dolayısıyla kıyıdan uzak Cin Bükü Koyu, diğer koylara oranla daha tenha olmasıyla öne çıkar. Koyda bulunan çok sayıda otelde konaklama imkanı sağlayabilir, Marmaris gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Aileler, çocuklar, kalabalık arkadaş grupları gibi farklı istek ve ihtiyaçları olan turist gruplarına uygunluk sağlayan koy; doğal güzelliği ile görenleri adeta hayran bırakır.

Diş için herhangi bir ücret talep edilmeyen bu koy, oldukça sessiz ve sakin. Koy içerisinde hiçbir işletme bulunmaz. Her otelde konaklamıyorsanız yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamak için hazırlıklı gelmeniz gerekir.

“Cin Bükü Plajı konum için tıklayın.”

14. Ayın Koyu

Marmaris’in Datça Yarımadası üzerinde yer alan Ayın Koyu, Türkiye’nin en iyi plajlarından biri olma özelliğine sahip. Çakıl taşlarını oluşan plajı ve temiz deniz suyu ile dikkat çeken koyun küçük bir iskelesi var. Bu iskele sayesinde bölgedeki tekneler kolaylıkla yanaşabilir. Ayrıca koyda hizmet alabileceğiniz, plaj ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir işletme bulunur.

Dalış için oldukça uygun olduğu için dalış yapmak isteyenler tarafından yoğun olarak ilgi gören Ayın Koyu, özel eğitmenlerle dalış imkanı sunar. Bunun yanı sıra çevresinde yeme içme olanakları sunan tesisler bulunur. Bunun yanı sıra otel ve pansiyonlar sayesinde konaklama imkanı da elde edebilirsiniz.

“Ayın Koyu konum için tıklayın.”

15. Kadırga Koyu

Kadırga Koyu
Kadırga Koyu

Kadırga Koyu’na yalnızca tekne ile ulaşım mevcut. Kara yoluyla ulaşımın mevcut olmadığı bu koy, diğer koylar ile karşılaştırıldığı takdirde daha sakin. Günübirlik tekne turları ile tercih edilen ve yalnızca deniz üzerinden ulaşılan koy, keyifli bir denize sahip.

Küçük bir koy olmasına rağmen içerisinde konaklayan bileceğiniz otel ve pansiyonlar ve bunun yanı sıra yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız işletmeler mevcut. Eğer isterseniz tatilinizi pansiyon ve oteller yardımıyla uzatabilir, işletmeler sayesinde gününüzü çok daha keyifli ve konforlu hale getirebilirsiniz. Kadırga Koyu ve plaja girmek için ise herhangi bir ücret talep edilmediğini söylemeden geçmeyelim.

“Kadırga Koyu konum için tıklayın.”

16. Dişlice Adası Koyu

Dişlice Adası Koyu
Dişlice Adası Koyu

Aşk adası adıyla da anılan Dişlice Adası Koyu, Marmaris Hisarönü ilçesine bağlı. Doğaüstü bir manzara sunan dolayısıyla güzelliğiyle büyüleyen bu koy, yalnızca Marmaris’ten kalkan tekneler ile ulaşılabilir. Şahsi aracınız ile ulaşmak istiyorsanız karayolu bulunmadığını dile getirmek gerekir. Dişlice Adası’nda yapacağınız tatili daha konforlu hale getirmek için bölgede bulunan işletmeleri tercih edebilirsiniz. Yeme içme ihtiyaçlarımızı karşılayan tesislerin yanı sıra tatilinizi uzatmak için tercih edebileceğiniz otellere de koy içerisinde yer verilir. Koya giriş için herhangi bir ücret talep edilmez.

“Dişlice Adası Koyu konum için tıklayın.”

17. Gebekse Koyu

Günübirlik tekne turları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Gebekse Koyu, cam gibi bir deniz ile dikkatleri üstüne çekiyor. Koyun en önemli özelliği ise karayoluyla ulaşım olmaması. Dolayısıyla şahsi aracınız ya da otobüsle ulaşmak istiyorsanız mümkün olmadığını bilmelisiniz. Ancak tekne turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Virane halde bir kiliseye de ev sahipliği yapan koy, günübirlik tekne turlarının en gözde duraklarından biri.

Etsiz olarak giriş yapabileceğiniz Gebekse Koyu, sezon boyunca kalabalık olmuyor. Konaklama ve işletme açısından zengin olanaklara sahip olmasa da mavi ve yeşilin her tonunu sunan doğası oldukça dikkat çekici. Yüzme ve güneşlenme gibi aktiviteler yapabilir veya su sporları ile vakit geçirebilirsiniz.

“Gebekse Koyu konum için tıklayın.”

18. Sarıdana Koyu

Ailecek gidilecek bir koy arayışında olanlar için en ideal seçeneklerden biri Sarıdana Koyu’dur. Sığ bir denize sahip, kendine ait doğası ile piknik yapmak için en ideal koylardan biri olan Sarıdana Koyu; yaz aylarında bile gölgenin ferahlığını yaşayabileceğiniz ağaçlar ile kaplıdır. Ancak koy içerisinde yeme ya da içme ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz hiçbir tesis bulunmaz. Bu tip ihtiyaçlarınızı karşılamak için önceden hazırlık yapmanız ve yanınızda getirmeniz gerekir.

Koya şahsi araçlarınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kamp yapmak için de imkan tanıyan koy, özellikle yaz aylarında kampçılar tarafından yoğun bir ilgi görür. Eğer kamp yapmak istiyorsanız mutlaka erken saatlerde gelmeniz gerekir. Koy içerisinde duş ve tuvalet bulunmadığını da söylemekte fayda var.

“Sarıdana Koyu konum için tıklayın.”

Marmaris Plajları ve Koyları listemiz bu kadar fakat farklı plajlar ve koyları keşfetmek isterseniz. “Alaçatı Beach ve Plajları, Bodrum Plajları ve Koyları, Antalya Plajları ve Koyları yazılarını okuyabilirsiniz. Farklı bölgelerdeki farklı güzelliklerde görüşmek üzere 🙂