Urfa’da Gezilecek Yerler

Urfa Banner Görseli

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde konumlanan ve yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 7. büyük şehri olan Şanlıurfa, dokusu sayesinde keyifli bir gezi vadetmeyi başarıyor. Kent, tarihsel alışkanlık sebebiyle çoğu zaman sadece Urfa olarak da anılıyor. Urfa otelleri ile çok daha keyifli bir seyahat haline getireceğiniz Urfa seyahati, kültürel ve tarihi açıdan benzersiz olan bu şehirde unutulmaz bir gezi gerçekleştirmeniz konusunda sizlere olanak sağlar.

Bugüne dek birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Urfa, dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe’ye de ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra Urfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehirleri arasında sayılıyor.

Urfa’da gezilecek yerler hakkında planlama yaparak gezinizi keyifli hale getirebilirsiniz. Ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerine halen rastlamanın mümkün olduğu bu şehirde gezilmesi görülmesi gereken yerler listesi oldukça uzun olduğunu söylemek gerekir. Eğer planlama yaparken kafa karışıklığı yaşıyorsanız sizler için derlediğimiz gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz! 

  1. Balıklıgöl 
  2. Urfa Kalesi
  3. Göbeklitepe
  4. Harran 
  5. Halfeti
  6. Aynzeliha Gölü
  7. Germuş Kilisesi
  8. Deyr Yakup (Yakup Manastırı)
  9. Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi
  10. Reji Kilisesi

Bu noktalara yapacağınız seyahatler ile Urfa gezinizi benzersiz bir deneyime dönüştürebilirsiniz! Her geçen yıl bir öncekinden daha geniş bir turist kitlesine ev sahipliği yapan bu şehir dört mevsim boyunca ziyaret ediliyor olsa da yazın özellikle aşırı sıcaklar görüldüğünü belirtmek gerekiyor.

1.Balıklıgöl

Balıklıgöl
Balıklıgöl

Urfa yalnızca tarihi ve kültürel yerleri ile değil doğal güzellikleri ile de görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Şanlıurfa’nın sembol yerlerinden biri olan Balıklıgöl ise güzelliği ile görenleri adeta büyülüyor. 30 metre genişliğe, 150 metre uzunluğu ve 2 ile 3 metre arasında değişen bir derinliğe sahip olan Balıklıgöl, şehrin en önemli turistik cazibe noktalarından birisi konumunda.

Balıklıgöl, ev sahipliği yaptığı sazan balıkları sebebiyle bu isimle anılıyor. Fakat halk tarafından bu balıklara büyük bir saygı gösteriliyor. Balıklar avlanmıyor ve tüketilmiyor. Balıklıgöl hakkında pek çok rivayet ve efsane de bulunuyor. Bunlardan biri Hazreti İbrahim’i ateşe atıldıktan sonra gerçekleşen mucizenin Balıklıgöl civarında gerçekleştiği ile ilgili, buna göre; Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer bir anda küçük bir havuza dönüşüyor. Bugünkü balıklar da bu ateşi besleyen odunlar, sular ile alevler olarak kabul ediliyor. Mistik bir hava solumak için bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2.Urfa Kalesi

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan ve Urfa ya da Şanlıurfa Kalesi olarak adlandırılan bu tarihi yapı, kent ile özdeşleşmiş bir sembol olarak biliniyor. M.Ö. 2 bin yılında Romalılar tarafından inşa ettirildiği düşünülen ve bugüne dek birçok farklı egemenliğe ev sahipliği yapmış olan Urfa Kalesi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli restorasyon çalışmalarına uğramış. Şehre gelen turistler tarafından yoğun ilgi gören Kale, mimari yapıları incelemeyi sevenler tarafından da yoğun bir ilgi görüyor. İlçeye toplu taşıma araçları ya da şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabilir, ardından ilçe içerisinden kaleye yalnızca birkaç dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. 

3.Göbeklitepe

Göbeklitepe
Göbeklitepe

Şanlıurfa gezilecek yerler listesinin başlangıç noktalarından biri olan Göbeklitepe, kentin en önemli tarihi mekanı olması sebebiyle dikkat çekiyor. Yalnızca Şanlıurfa ve Türkiye için değil, tüm dünya için oldukça önemli bir merkez olan Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski tapınağı olarak anılıyor. M.Ö. 10 bin yılına kadar uzanan köklü geçmişi ile Göbeklitepe insanlık tarihine dair önemli bilgilere yer veriyor. Bu özelliği ile dünya arkeoloji tarihi adına da önemli bir rol oynadığını söylemek gerekiyor. 

1963 yılında bir çiftçi tarafından keşfedilen ve 1995 yılında kazı çalışmaları yapılmaya başlanan Göbeklitepe’nin Neolitik dönemde inşa edildiği düşünülüyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Göbeklitepe, Haliliye ilçesi içerisinde bulunuyor. Şehir merkezine 20 km mesafede yer alan Göbeklitepe’ye toplu taşıma araçları ya da şahsi aracınız ile ulaşım sağlamanız mümkün. Bölge ören yeri olduğundan etrafında başka yapıların olmadığını ise unutmamalısınız.

4.Harran

Harran
Harran

Şanlıurfa’nın Suriye sınırına yakın bir ilçesi olan ve en turistik ilçelerinden biri olarak değerlendirilen Harran, merkeze 44 km uzaklıkta yer alıyor. En önemli özelliği ise dünyanın ilk bilim merkezlerinden biri olarak anılmasıdır. Dünyada kurulan ilk üniversitenin Harran’da kurulduğu kabul ediliyor.

Dolayısıyla bu ilçe yalnızca Türkiye için değil dünya için de önem taşıyor. 12. yüzyılda kurulduğu kabul edilen Harran Üniversitesi UNESCO tarafından da tescillenmiş durumda. Harran, Kuzey Mezopotamya’nın en eski yerleşim bölgelerinden birisi olarak da kabul ediliyor. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan ve günümüzde Arap kültürünün hakim olduğu ilçe, gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda yere ev sahipliği yapıyor. Harran’a ulaşmak için il merkezinden kalkan toplu taşıma araçlarını ya da şahsi aracınızı tercih edebilirsiniz. 

Harran’da yer alan yöresel restoranlar Urfa’nın meşhur yemekleri konusunda da benzersiz bir deneyim sunuyor. Dolayısıyla bu ilçe birçok açıdan seyahatinizi benzersiz hale getiriyor. 

”Harran konum için tıklayın”

5.Halfeti

Halfeti
Halfeti

Şanlıurfa gezilecek yerler listesinde yer alan Halfeti “Kayıp Kent” ya da “Saklı Cennet” olarak da değerlendiriliyor. Turistik bir bölge olarak değerlendirilen ve 2000 yılında Birecik Barajı’nın yapımı ile büyük bir kısmı sular altında kalan Halfeti, özellikle tarihsel dokusunu günümüzde  baraj sularıyla gösteriyor.

Halfeti’nin bir kısmı sular altında kalsa da günümüzde önemli yerlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Masallardan çıkmış gibi gözüken sokakları ve tarihi evleri ile ziyaretçilerini benzersiz manzaralar sunan Halfeti, geziniz esnasında bölgenin dokusunu en iyi şekilde hissetmeniz için fırsatlar sunuyor. Huzurlu ve sakin ambiyansı, keyifli bir Urfa seyahati yapmak isteyenler için en sevilen adreslerden biri olmasını sağlıyor. 

”Halfeti konum için tıklayın”

6.Aynzeliha Gölü

Aynzeliha Gölü
Aynzeliha Gölü

Şanlıurfa’nın merkezinde, Balıklıgöl bölgesinde konumlanan Aynzeliha Gölü, Balıklıgöl’den daha küçük bir göl olmasına rağmen oldukça büyük bir ilgi görüyor. Gölün hemen arka tarafında bulunan Şanlıurfa Kalesi ise, tek bir gün içerisinde şehre dair pek çok farklı turistik lokasyona seyahat etmeyi mümkün hale getiriyor. 

150 m2 alana yayılan bu gölün güzelliği sayesinde çok seveceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz. Birçok efsaneye konu olan ve turistler tarafından yoğun bir ilgi gören Aynzeliha Gölü, etrafında çay ve kahve içebileceğiniz işletmelere de yer veriyor. Bu sebeple keyifli bir seyahat için en sevilen seçeneklerden biri oluyor. 

7.Germuş Kilisesi

Germuş Dağları’nın eteklerinde, Germuş Köyünde yer alan Germuş Kilisesi, Haliliye ilçesi sınırlarında bulunuyor. Ermeni kilisesi olarak dizayn edilmiş olan Germuş Kilisesi, yalnızca yerli değil yabancı turistler tarafından da yoğun bir ilgi görüyor. 

Geçmiş yıllardan bugüne sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış olması sebebiyle dikkat Germuş Kilisesi’nin yapım yılı tam olarak bilinmese de 1881 yılında aslına uygun bir şekilde restore çalışmasına uğradığı biliniyor. Ermeniler açısından bölgedeki önemli kiliseler arasında yer alan yapı günümüzde bazı özel günlerde ibadete de açılıyor. Kendine ait özellikleri ile dikkat çeken bu yapıya ulaşmak için toplu taşıma araçlarını ya da şahsi aracınızı tercih edebilirsiniz. 

Germuş Kilisesi konum için tıklayın”

8.Deyr Yakup (Yakup Manastırı)

Şanlıurfa şehir merkezine yakın bir konumda, yalnızca 10 km uzaklıkta yer alan Deyr Yakup (Yakup Manastırı), yerel halk arasında Cin Değirmeni ya da Nemrut’un Tahtı olarak daralıyor. Bir anıt mezar olan ve yapısı sebebiyle de oldukça dikkat çeken Deyr Yakup, bölgenin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri oluyor. Kral Nemrut’un bu noktayı sayfiye alanı olarak kullanıldığına dair inanışlar da mevcut. Bölgeye ulaşmak için şahsi aracınızı kullanmanız gerekiyor. Ancak yapının günümüzde harap halde olduğunu ve etrafında yerleşim olmadığını da belirtmek gerekiyor.

9.Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Urfa’nın tarihi zenginliğini daha yakından tanımak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, kentin en dikkat çekici noktalarından birisi konumunda. Kent merkezinde bulunduğu için seyahatiniz esnasında kolaylıkla ulaşabileceğiniz Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi için çalışmalar 1948 yılında başlamıştır. 1956 yılında inşaatı başlayan müze 1969 yılında tamamlanarak bu yıldan beri aktif olarak faaliyet gösteriyor. 

33 adet canlandırma alanı ve 14 adet sergi salonu ile hizmet veren Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi oldukça zengin bir koleksiyona sahip. Göbeklitepe’de çıkarılan eserlerin büyük bir çoğunluğu da müzenin koleksiyonunda yer alıyor. Özellikle bölgenin tarihini yakından öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. 2023 yılı itibariyle giriş için 210 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak Müzekart’la da giriş yapabilirsiniz. Müze her gün 08.00 ile 17.00 saatleri arasında açık. 

10.Reji Kilisesi

Eyyübiye ilçesinde yer alan Reji Kilisesi, Aziz Petrus ya da Aziz Paulus Kilisesi olarak da adlandırılıyor. Hz. İsa’nın iki havarisinin anısına yapıldığı için bu gibi isimler ile de anılan Reji Kilisesi, 6. yüzyıla ait bir kilise kalıntısının üzerine inşa edilmiş bir yapı. 1861 yılında inşa edildiği düşünülen Reji Kilisesi, 1924 yılına kadar aktif olarak kullanılmış olsa da günümüzde kilise görevi görmüyor.

İçini de gezebileceğiniz bir yapı olan Reji Kilisesi’ne şehir merkezinden toplu taşıma araçları ile ya da şahsi aracınız ile ulaşabilirsiniz. Yapı aynı zamanda pek çok dizi ve filme de ev sahipliği yaptığından oldukça sevilen bir yapı olan ve turistler tarafından da yoğun bir ilgi gören Reji Kilisesi, mimari yapıları incelemekten hoşlananlar tarafından da ziyaret ediliyor. 

Reji Kilisesi konum için tıklayın”

11.Soğmatar Antik Kenti

Bugüne dek birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Urfa, ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden izlerini halen taşıyor. Bu sebeple şehir içerisinde pek çok kalıntı ve antik kent ile karşılaşmak mümkün oluyor.

Bunlardan biri olan Soğmatar Antik Kenti, Roma döneminden miras kalmış bir antik kent olarak biliniyor. Gezegen ve ay tanrıçaları için tapındıkları bir kutsal alan olarak bilinen Soğmatar Antik Kenti, bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. İslami döneme kadar önemli bir merkez olmaya devam etmiş olan bu antik kent farklı alanlardan oluşuyor. Dolayısıyla tarihte önemli bir yere sahip olan Soğmatar Antik Kenti, günümüzde Urfa’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri! Fakat bölgenin antik kalıntılar sebebiyle yapılaşmadan uzak olduğunu ve geniş bir alanı sadece yürüyerek gezeceğinizi unutmamalısınız. 

Soğmatar Antik Kenti konum için tıklayın”

12.Bazda Mağaraları

Harran ilçesinde konumlanan Bazda Mağaraları ilçe merkezine 19 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. Şehir merkezine ulaşmak için ise 67 kilometrelik bir yol gitmek yeterli oluyor. 2 bin yıllık bir tarihe sahip olan ve köklü geçmişe sahip olan Bazda Mağaralarının Romalılar tarafından inşa ettirildiği düşünülüyor. 

Mağaraların bu denli yoğun bir ilgi görmesini sağlayan en önemli özelliği ise tarihin izlerini halen taşıyor olması. Geçmiş yıllarda çok sayıda yapı taşının temin edildiği bir alan olarak öne çıkan Bazda Mağaraları şehri ziyaret eden turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Mağaralar görkemli görüntüsüyle farklı bir deneyim sunmalarına karşılık bazı noktalarında bakımsızlık ne yazık ki göze çarpıyor.

Bazda Mağaraları konum için tıklayın”

13.Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin hemen yanında yer alan Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Roma villalarına ev sahipliği yapıyor. Şanlıurfa Belediyesinin altyapı çalışmaları sırasında tesadüfen keşfedilen ve günümüzde şehrin en turistik lokasyonlarından biri olmayı başaran Haleplibahçe Mozaik Müzesi, bugüne dek bölgede yapılan çalışmalar doğrultusunda ortaya çıkan mozaiklerin tamamının sergilendiği zengin bir koleksiyona sahip. Savaşçı Amazon Kraliçelerin tasvirlerinin de yer aldığı mozaikler, Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ne duyulan ilginin yoğun olmasını sağlıyor. Haleplibahçe Mozaik Müzesi her gün 08.30 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş içi 50 TL ücret ödenmesi gerekiyor veya Müzekart ile giriş yapabilirsiniz.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi konum için tıklayın”

14.Harran Kümbet Evleri

İsminden de anlaşılacağı üzere kentin klasik mimarisini yansıtan Harran Kümbet Evleri, mimari bir şölen sunuyor. M.Ö. 6 bin yılında kadar uzanan köklü tarihi ile Harran Kümbet Evleri, Urfa seyahatiniz esnasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi durumunda. Yapımında kullanılan malzemeler, görüntü açısından ilgi uyandıran tasarımları gibi pek çok farklı özelliği sebebiyle Harran Kümbet Evleri; hem yerli hem yabancı turistler tarafından adeta akına uğruyor.

Harran Kümbet Evleri’nde vakit geçirirken yapıları inceleyebilir, fotoğraflar çekebilir ve mimari açıdan sizlere benzersiz bir deneyim sunan evleri ziyaret ederek keyifli bir seyahat yapabilirsiniz. İklim şartları göz önünde bulundurularak inşa edilen yapıların her mevsim eşsiz bir atmosfere sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. 

15.Fırfırlı Camii

On İki Havari Kilisesi, Aziz Havariler Kilisesi ve Fırfırlı Camii isimleri ile anılan bu yapı Şanlıurfa’nın tam merkezinde bulunuyor. Bugünkü ismini süslemelerinde bulunan rüzgar gülü şekillerinden aldığı düşünülen Fırfırlı Camii’nin geçmiş yıllarda bir kilise olarak kullanıldığı ancak 1956 yılında camiye dönüştürüldüğü biliniyor. 

Herhangi bir isim konulmaması sebebiyle Fırfırlı Camii ismiyle de anılan ve bazilika planında inşa edilen bu yapı, göz kamaştıran taş işçiliğiyle Urfa’nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi yapıları arasında yer etmeyi başarıyor. Şehir merkezinde yer alması sayesinde yürüyerek de yapıya ulaşabilirsiniz. Günümüzde ibadete açık olduğundan caminin içini görmek için ibadet dışındaki saatleri tercih edebilirsiniz. 

Fırfırlı Camii konum için tıklayın”

16.Şanlıurfa Mutfak Müzesi

2011 yılında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Hacıbanlar Evi’nin restore edilmesi ile hayata geçirilen Şanlıurfa Mutfak Müzesi, turizm ve topluma kazandırılmış önemli bir müze olarak öne çıkıyor. Kentin merkezinde bulunan ve beş farklı odadan oluşan Şanlıurfa Mutfak Müzesi mutfak malzemelerinin sergilendiği bir koleksiyona sahip. Müzenin en büyük amacı ise zengin Urfa mutfağının kökenlerini ziyaretçilerine gösterebilmek.

Kentin kültürüne dair önemli bir hafıza merkezi olması sebebiyle dikkat çeken Şanlıurfa Mutfak Müzesi aynı zamanda bölge yemeklerini yapmayı öğrenmek isteyenler için kurslar da düzenliyor. Belki fırsatınız olursa müzedeki kurslara da katılarak Urfa’nın Meşhur Yemekleri’ni yerinde yapmayı öğrenebilirsiniz! 

Şanlıurfa Mutfak Müzesi konum için tıklayın”

17.Tektek Dağları Milli Parkı

Tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çekmeyi başaran Urfa’da mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerin arasında Tektek Dağları geliyor. 2007 yılında milli parkı ilan edilen ve günümüzde koruma altında olan Tektek Dağları Milli Parkı, Senem Mağarasına, Şuayip Şehrine ve Soğmatar Harabelerine de ev sahipliği yapıyor.

Kent merkezinden 65 kilometrelik bir mesafede yer alan ve şahsi aracınız ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Tektek Dağları Milli Parkı, Harran ilçesinde konumlanıyor. Tektek Dağları Milli Parkı’nda doğa yürüyüşleri yapabilir, mesire alanlarında sevdikleriniz ile vakit geçirebilir ve mağaraları gezerek tarihi bir seyahat yapma şansı yakalayabilirsiniz. 

Tektek Dağları Milli Parkı konum için tıklayın”

18.Şanlıurfa Bakırcılar Çarşısı

Şanlıurfa Bakırcılar Çarşısı geçmiş yıllardan bugüne dek gelebilmeyi başaran ve isminden de anlaşılacağı üzere özellikle bakır ürünlerin satışının gerçekleştirildiği bir çarşı özelliği taşıyor. Atmosferi ile görenleri adeta büyüleyen ve sizleri tarihte bir yolculuğa çıkaracak olan Şanlıurfa Bakırcılar Çarşısı, el emeği pek çok farklı bakır ürünün satışını gerçekleştiren tezgahlar bulunduruyor. 

Misafirperver esnafı ile hem eğlenceli vakit geçirebileceğiniz hem el yapımı ürünlere dair alışveriş yapabileceğiniz Şanlıurfa Bakırcılar Çarşısı kendiniz ya da sevdikleriniz için hediye almak istiyorsanız şehirde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Şehir merkezinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda yer Şanlıurfa Bakırcılar Çarşısı, yılın her mevsimi ve haftanın her günü oldukça kalabalık oluyor. Bakırdan yapılan yeme içme gereçlerinden aksesuarlara; dekoratif ürünlerden hediyelik eşyalara pek çok farklı ürünü inceleme şansı yakalayacağınız Şanlıurfa Bakırcılar Çarşısı, her zaman size Urfa’yı hatırlatacak eşyalar almanıza imkan tanıyor!

Şanlıurfa Bakırcılar Çarşısı konum için tıklayın”