Şanlıurfa Gezilecek ve Görülecek Yerler

Balıklı Göl: Balıklı Göl, Şanlıurfa’nın en meşhur gezi noktasıdır ve aynı zamanda Urfa gezilerinin ilk durağıdır. Nemrut’un Hz. İbrahim’i ateşe atmasıyla ateşin göle dönüşmesine dair bir efsanesi vardır. Kutsal kabul edildiği için göldeki balıklara dokunulmuyor. Şehrin simgesi olan gölde balıklara yem atıp, çevresinde gezintiye çıkabilirsiniz.

Urfa Kalesi: Şanlıurfa’nın tarihini simgeleyen bir yapıdır Urfa Kalesi. Şehrin merkezindeki sarp bir kayalık üzerinde bulunan kalenin hangi yıl yapıldığı bilinmemekle birlikte, 812-814 yılları ile tarihlendiriliyor. Kalenin toplam 25 burcu olup, içerisinde Bizans ve Selçuklu yapıları mevcut. Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı dönemlerinde ise onarım geçirdiği biliniyor.

Kızlar Sarayı: Binekli Köyü’ne yakın konumda yer alan ve şehrin önem bir kalıntısı olan Kızlar Sarayı’nın tanıtımı pek yapılmamış olsa da gezilip görülmesi gereken yerlerin içerisinde mutlaka yerini almalı. Kızlar Sarayı’nın bulunduğu tepede Süryanice yazıtların olması bölgenin Yazıtlı Tepe olarak adlandırılmasını sağlamış. Sarayın esas adı Kasr-ul Benat’tır ve ilk incelemeler 1905 yılında gerçekleşmiştir.

Halfeti Antik Kenti: Urfa’ya gelip de Halfeti’yi görmeyen yoktur. Zengin tarihi ve önemli kalıntılarının yanı sıra siyah gülün anavatanıdır bu eski yerleşim alanı. Geçmişten günümüze birçok isim değiştiren Halfeti, her adımda farklı dönemlere ait kalıntılarıyla şehrin en ideal gezi noktasıdır.

Bazda Mağaraları, Göbekli Tepe, Şanlıurfa Müzesi, Harran Ovası, Fırfırlı Camii, Tektek Dağları Milli Parkı ve Yücelen Mağaraları da Şanlıurfa gezilecek ve görülecek yerlerden birkaçı.

Şanlıurfa Yapılacak Aktiviteler

  • Geleneksel Şanlıurfa sıra gecelerine katılın.
  • Halfeti’de düzenlenen tekne turlarıyla çevre bölgeleri gezin. Tekneler Zeugma Antik Kenti’ne de uğruyor.
  • Şanlıurfa’nın tarihi çarşılarını hem gezin hem de alışveriş yapın. Sipahi Çarşısı, Kınacı Pazarı, Pamukçu Pazarı’na kesinlikle uğrayın ve halı, kilim gibi yöresel ürünlerden satın alın.
  • Dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu Harran’ı baştan sona gezin.
  • Urfa kebabı ve çiğ köfte yemeden evinize dönmeyin.
  • Şanlıurfa’da Ne Yenir?

    Tarihi boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Şanlıurfa, mutfağındaki birbirinden güzel yemekleriyle her damağa hitap ediyor. Şanlıurfa yöresel lezzetleri denildiğinde akla ilk gelenler çiğ köfte ve kebaptır. Ülkemizin hemen hemen her noktasında yapılan bu iki lezzeti bir de Şanlıurfa’da deneyin. Kazan kebabı, Yahudi köftesi, külünçe, yumurtalı çiğ köfte ve tepsi kebabını şehrin Merkez ilçede yoğunlaşan restoranlarında masanıza taşıyabilirsiniz.