Hafta sonu kaçamaklarının en vazgeçilmez adreslerinden Abant keşfedilecek rotalarıyla huzuru ve doğaüstü güzellikleri bir arada sunuyor. Özellikle şimdilerde en güzel zamanlarını yaşayan Abant göl manzaraları içinde çeşitli aktiviteleri de beraberinde getiriyor. Kendime ait bir hafta sonu tatilim olsun diyorsanız Abant gezi rehberi sizinle.

Yedigöller Milli Parkı

Bolu’nun 42 km kuzeyindeki Yedigöller Milli Parkı, 1965 yılında Milli Park olarak koruma altına alınmıştır. Havzada kayan kütleler zamanla vadilerin önlerini kapatmaya başlaması sonucu yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı sıralı 7 göl ortaya çıkmıştır. Bu göller sıralı olarak; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür. Çeşitli yaban hayvanın yaşadığı bu parkta farklı kuş türlerine de rastlayacaksınız. Bir doğa harikası olan Yedigöller Milli Parkı, tatil listenizde mutlaka olmalı.

Abant Tabiat Parkı

Abant’ın olmazsa olmazlarından biridir Abant Tabiat Parkı. Farklı ağaç türleriyle bezenmiş muhteşem bir göl ve göl çevresinde aktivite alanları bulunuyor. Binlerce kişinin fotoğraf karesine yansımış Abant Tabiat Parkı’nda zaman geçirmeden Abant’tan ayrılmayın.

Örmeci Yaylası

Abant’ın harika doğasında kamp yapmaya elverişli olan Örmeci Yaylası, doğa içinde yürüyüş yapılabilecek parkurlarıyla da bilinen bir bölge. Zengin bitki örtüsüne sahip yayla özellikle bahar aylarında renk cümbüşüne bürünüyor. Abant otellerinde konaklayarak çeşitli güzelliklere ev sahipliği yapan Abant’ı karış karış keşfedebilirsiniz.

Samandere Şelalesi

Abant’ın gezilecek ve görülecek yerleri listesine dahil edilmesi gereken bir diğer rota Samandere Şelalesi. Şelale yıllar öncesinde Tabiat Anıtı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. İçinde piknik ve mesire alanlarının bulunduğu bölge kuş sesleri arasında ziyaretçilerine huzurlu bir hafta sonu tatili vaad ediyor. Güzel bir yemek sonrası yürüyüş parkurlarında turlar atabilirsiniz.

Sinekli Yaylası

Abant’ın aktivite cenneti desek yalan olmaz Sinekli Yaylası için. Bisiklet turlarından safariye, kampçılıktan trekkinge kadar türlü seçenekleri bir arada bulabileceğiniz bu bölge Abant’ın en görülesi yerlerinden. Abant gezi listenizde mutlaka olmalı.

Güzeldere Şelalesi

Abant’ta uğramadan dönmemeniz en son durak Güzeldere Şelalesi. Mesire alanlarının bulunduğu bu durak Tabiat parkı olarak da bilinir. Ziyaretçilerini eşsiz manzaralar ve şelale sularının sesleri arasında karşılayan bu doğa harikası 135 metre yükseklikten kademeli olarak akmaktadır. Sonbaharda renk cümbüşüne dönüşen şelalede farklı ağaç türlerine rastlayacaksınız. Aynı zamanda Türkiye’nin sayılı büyük şelalelerinden biridir Güzeldere Şelalesi.