Ağva’da Gezilecek Yerler

Ağva Banner Görseli

Özellikle yaz aylarında İstanbul’a yakın olması sebebiyle kısa süreli seyahatler için en çok tercih edilen yerlerden biri Ağva oluyor.  Huzurlu ambiyansı, eşsiz bir tatil imkanı sunan doğası ve görenleri adeta büyüleyen tarihi yapılarıyla Ağva; unutamayacağınız anılar biriktirmenize yardımcı oluyor.

Ağva’da gezilecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Göksu Nehri
  2. Hacıllı Şelalesi
  3. Kadırga Koyu
  4. Ağva Sahil Parkı
  5. Pembe Kayalar
  6. Ağva Plajı
  7. Şile Limanı
  8. Şile Kalesi
  9. Akçakese Köyü
  10. Yeşilçay Deresi

Elbette Ağva seyahatiniz esnasında ziyaret etmeniz gereken yerler bu listeyle sınırlı değil. Dört mevsim sunduğu muhteşem manzaralar sebebiyle ziyaret edilen bir yer olan Ağva, her isteği başarılı şekilde karşılayan otelleri ve kamp alanları ile konaklama konusunda da sizlere farklı seçenekler sunuyor. Yaz tatillerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olmayı başaran Ağva, sezon boyunca oldukça kalabalık oluyor.

Ziyaretinizi planlarken gezmeniz gereken noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Küçük bir yer olmasına rağmen gezilmesi gereken yerler listesi oldukça uzun. Bu yüzden Ağva’nın her tarafını keşfetmek, geziniz esnasında unutulmaz bir deneyim yaşamak için gezilecek yerler listesine mutlaka göz atmalısınız.

1.Göksu Nehri

Ağva beldesinin batı kısmında kalan ve Karadeniz’e dökülen büyüleyici nehrin adı Göksu Nehri’dir. Bölgenin turizm olanakları oldukça geliştiği için özellikle yaz aylarında çok kalabalık oluyor. Fakat yılın her mevsimi ziyaretçiler tarafından ilgi gördüğünü söylemek gerekiyor.

Göksu Nehri etrafında konaklama şansı elde edeceğiniz butik Ağva Otelleri, kır evleri ve pansiyonlar bulunuyor. Dolayısıyla tatilde konaklama için farklı ihtiyaçları olan ziyaretçilerin istekleri kolaylıkla karşılanıyor. 

Yaz aylarında Göksu Nehrinin ziyaret ederek sandal, kano ve deniz bisikleti deneyimi yaşayabilir; bölgede bulunan balıkçı restoranlarında taze balıkların tadımını yapabilirsiniz. Eğlenceli ve huzurlu bir deneyim için ziyaret edebileceğiniz Göksu Nehri’ne merkezden toplu taşıma araçları ya da şahsi aracınız ile ulaşabilirsiniz.

2.Hacıllı Şelalesi

Hacıllı Şelalesi
Hacıllı Şelalesi

Hacıllı ya da Kurudere Şelalesi adı ile anılan bu şelale, Ağva’ya sadece 30 dakika uzaklıkta yer alıyor. Ağva’nın doğa harikalarından biri olan ve en özel turistik lokasyonlardan biri olarak anılan Hacıllı Şelalesi, Hacıllı Köyünde yer alıyor.

Günübirlik gezilerin vazgeçilmez adreslerinden biri olan Hacıllı Şelalesi, sular ve rüzgarlar ile şekillenmiş sarp kayalar arasında metrelerce yükseklikten dökülen bembeyaz manzarası ile görenleri büyülemeyi başarıyor.

Sıcak yaz aylarında kaya göletinde serinleyebilir, çevresinde kaya tırmanma ve dağcılık gibi etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz. Hacıllı Şelalesi etrafında bulunan yürüyüş parkurları keyifli doğa yürüyüşleri yapmak için oldukça ideal. Hacıllı Şelalesine özellikle yaz aylarında rehberli doğa gezileri de yapılıyor. Bu gezilere katılarak şelalenin tarihi hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

3.Kadırga Koyu

Muhteşem koyları ile yaz tatillerinin vazgeçilmez adreslerinden biri Ağva, İstanbul’a çok yakın bir konumda bulunuyor. Bu özelliği ile Ağva’da yer alan Kadırga Koyu, yaz boyunca İstanbul halkı tarafından adeta akınına uğruyor.

Koyda yaz aylarında düzenlenen tekne turları doğayı keşfe çıkmanın en iyi seçeneklerinden biri. Merkezi yalnızca 7 km uzaklıkta yer alan ve dolayısıyla şahsi aracınız ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz Kadırga Koyu, doğa ile iç içe olmanızı sağlıyor.

Bölgenin en güzel doğal limanlarından biri olan ve sert Karadeniz dalgalarıyla şekillenen etkileyici Kadırga Koyu; adeta bir havuzu andırıyor. Çocuklu aileler ve kalabalık arkadaş grupları için de ideal olan Kadırga Koyu’nda trekking turlarına katılabilir veya büyüleyici fotoğraf kareleri çekme deneyimi yaşayabilirsiniz.

4.Ağva Sahil Parkı

Karadeniz’in serin rüzgarları eserken akşam yürüyüşleri yapmak istiyorsanız sizin için en ideal seçeneklerden biri Ağva Sahil Parkı. Sahil parkı boyunca kır bahçeleri hediyelik eşya alabileceğiniz tezgahlar, dinlenme alanları, kafeler ve keyifli yemekler yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından adeta akına uğrayan Ağva Sahil Parkı, yaz aylarında düzenlenen pek çok etkinlik ile de dikkat çekiyor. Dolayısıyla keyifli bir tatil isteyenler için çok sayıda olanağa sahip olan Ağva’da eğlenmek isteyenlerin adresi sahil parkı oluyor.

5.Pembe Kayalar

Pembe Kayalar Türkiye’nin en ilginç jeolojik oluşumlarından birisi olarak kabul ediliyor. Bu özelliği ile Ağva gezilerinin en popüler adreslerinden biri olurken her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Tarih öncesi dönemlere kadar uzanan oluşumu ve antik çağlardan beri dekoratif görünümüyle dikkat çekmesi Pembe Kayalar’ın günümüzde en önemli turistik yapılardan biri olmasını sağlıyor. Zamanla topraktaki değişimler nedeniyle pembe bir görünüm alan kayalara ismi de bu durumdan geliyor.

Ağva merkezinden kalkan Kandıra minibüslerinin tercih ederek Pembe Kayalar’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgeye rehberli doğa gezileri ve tekne turları da gerçekleşiyor. Çarpıcı fotoğraflar çekebileceğiniz ve kristal berraklıktaki deniz manzarasıyla keyifli bir gün geçirebileceğiniz Pembe Kayalar, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık hale geliyor.

6.Ağva Plajı

Ağva Plajı
Ağva Plajı

İstanbul halkı deniz ve güneşin tadını çıkarmak istediğinde tercih ettikleri ilk seçimlerden birisi Ağva Plajı oluyor! İstanbul’a yakın olması sebebiyle tercih edilen ve Karadeniz’in tertemiz sularını doyasıya yüzmek için tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden biri olan Ağva Plajı, belde merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz mesafede yer alıyor.

Oldukça geniş bir sahil olan Ağva Plajı, sahip olduğu ince kumlar ile Ege ve Akdeniz’i aratmıyor. 2,5 kilometre boyunca uzanan plajda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz tesisler de bulunuyor. Bunun yanı sıra plaj etrafında bulunan restoranlarda ve kafelerde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir; tuvalet ve soyunma odası gibi olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Ağva Plajı’na girerken herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak içeride verilen şezlong gibi hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız tesisler tarafından belirlenen ücreti ödemeniz gerekebilir.

”Ağva Plajı konum için tıklayın”

7.Şile Limanı

Dinlendirici deniz kokusu eşliğinde akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz ve günübirlik tekne gezileri ile Karadeniz’in en güzel koylarını keşfe çıkabileceğiniz Şile Limanı, Ağva’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi olarak biliniyor. 250 tekne bağlama kapasitesine sahip olan limanın çevresinde balık restoranlarından kafelere, yöresel ürünler alabileceğiniz mekanlardan eğlence mekanlarına kadar pek çok farklı tesis bulunuyor.

Şile Limanı sezon boyunca özellikle akşam saatlerinde çok kalabalık oluyor. Eğer şahsi aracınız ile ulaşım sağlamayı düşünüyorsanız otopark problemi yaşamamak için daha erken saatlerde gitmeniz öneriliyor. Bunun yanı sıra merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile de limana ulaşım sağlayabilirsiniz.

8.Şile Kalesi

Şile Kalesi
Şile Kalesi

Fotoğraf çekmekten hoşlananlar tarafından yoğun bir ilgi gören Şile Kalesi, 2015 yılında restore edildi. Restorasyon çalışması sonucu ünlenen ve günümüzde bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri haline gelen kalenin bundan iki bin yıl önce Cenevizliler döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor.

Şile Kalesi benzersiz bir manzaraya sahip olduğu için bölgenin en çok fotoğraflanan tarihi yapılarından biri olma özelliği taşıyor. Bölgede yapılan tekne gezileriyle küçük adaya çıkabilir ve kaleyi daha yakından fotoğraflayabilirsiniz. Kaleye doğrudan çıkış için izin verilmiyor. Ancak etrafında vakit geçirebilir, fotoğraf çekebilir ve doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

”Şile Kalesi konum için tıklayın”

9.Akçakese Köyü

Ağva’da sessiz ve huzurlu bir ortamda denize girmek istiyorsanız Akçakese Köyü sizin için en iyi seçenek olabilir. Akçakese Plajı’na ev sahipliği yapan köy; meşe ve kestaneler ile sarılı yemyeşil bir ormana da sahip bulunuyor.

Ağva’da yapılacak günübirlik seyahatlerin en sevilen noktalarından biri olan Akçakese Köyü, gelişmiş turizm olanaklarına rağmen sakin atmosferini koruyor. Köyde yılın çeşitli zamanlarında doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezileri de gerçekleşiyor.

Yöresel dekorasyonlarıyla bezenmiş köy evleri, aile pansiyonları ve butik otellerin yanı sıra donanımlı kamp alanlarına da sahip olan Akçakese Köyü; konaklamak isteyenlere pek çok farklı olanak sunuyor. Bunun yanı sıra köyde salaş balık restoranlarında balık ve mezelerin tadımı yapabilir, yeme içme ihtiyaçlarınızı en başarılı ve lezzetli şekilde karşılayabilirsiniz. Kendine ait çok sayıda özelliği ile Akçakese Köyü, Sonbaharda Tatile Gidilecek Yerler arasında girmeyi de başarıyor. 

Akçakese Köyü’ne ulaşmak için merkezden kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz. Minibüsler Akçakese Köyü’ne gitmek için Ağva merkezinden her saat başı hareket ediyor. 25 dakikalık bir yolculuk sonucunda merkezden köye ulaşabilirsiniz.

”Akçakese Köyü konum için tıklayın”

10.Yeşilçay Deresi

Yeşilçay Deresi, Ağva’nın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından birisi olmayı başarıyor. Endemik bitki türlerine ve balıklara ev sahipliği yapan Yeşilçay Deresi, etrafında balık restoranlarına, kır bahçelerine ve mesire alanlarına da yer veriyor.

Sessiz ve huzurlu bir atmosferde balık tutarak vakit geçirmek istiyorsanız dereyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şile’de Gezilecek Yerler listesinde de yer almayı başaran Yeşilçay Deresi’nde konaklama imkanı elde edeceğiniz pek çok farklı otel ve pansiyon da mevcut. Yaz aylarında kano ve sandallar ile doğal güzellikleri keşfe çıkabilir, bölgede bulunan kamp alanlarını kullanarak kamp yapabilirsiniz.

11.Riva Kalesi

Riva Kalesi

Tarihi bir hazine olarak değerlendirmenin yanlış olmayacağı Riva Kalesi; Riva Deresi ve Karadeniz’in buluştuğu muhteşem bir konumda yer alıyor. Bölgeye hakim yüksek bir kaya üzerine inşa edilmiş olan kalenin Bizans döneminden günümüze kalmış en önemli tarihi yapılardan biri olduğu düşünülüyor.

Riva kalesinin Cenevizliler tarafından inşa edildiği düşünülse de bugünkü haline gelene dek çeşitli dönemlerde eklemeler yapıldığı düşünülüyor. Sahip olduğu iki farklı etkileyici burnu ile Karadeniz’in muhteşem manzarasını tamamlayan Riva Kalesi, doğa fotoğrafçılığı yapmayı sevenler tarafından çok yoğun bir ilgi görüyor. Kalenin etrafında ise park alanı bulunmadığından şahsi aracınız ile giderken buna dikkat etmelisiniz.

”Riva Kalesi konum için tıklayın”

12.Maşatlık Parkı

Ağva tatiliniz esnasında doğa ile iç içe olup kafanızı dinleyebileceğiniz pek çok farklı yer bulunuyor. Bunların başında ise Karadeniz ve Şile Kalesi manzaraları eşliğinde muhteşem görüntüler sunan Maşatlık Parkı geliyor.

Eğlenceli bir park olması sebebiyle çocuklu aileler tarafından da tercih edilen Maşatlık Parkı, pek çok farklı turistik olanağa sahip bir park. Park içerisinde çocuk oyun parkları, yeme içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz sahil kafeleri, bisiklet yolları ve kır bahçeleri bulunuyor.

Maşatlık Parkı keyifli fotoğraflar çekmek ve doğayla iç içe olmak isteyenler tarafından da tercih ediliyor. Ancak Maşatlık Parkı’nda daha sakin ve huzurlu bir gün geçirmek istiyorsanız ilkbahar aylarında ziyaret etmeniz gerektiği öneriliyor. Park yaz aylarında ve özellikle akşam saatlerinde çok kalabalık oluyor.

”Maşatlık Parkı konum için tıklayın”

13.Ağva Aşıklar Yolu

Ağva’nın en sevilen yürüyüş ve gezi yollarından biri olan Aşıklar Yolu, Karadeniz yeşilinin her tonunu sunan doğası içerisinde keyifli yürüyüşler yapmanıza olanak sağlıyor. Yaz aylarında bile serin deniz esintileri eşliğinde yürüyüş yapmanıza olanak sağlayan ve fotoğraf çekmekten hoşlananlar tarafından ilgi gören Ağva Aşıklar Yolu, 1 kilometre uzunluğa sahip.

Yol boyunca restoranlar, kafeler ve hediyelik eşya dükkanları alabileceğiniz çeşitli işletmeler bulunuyor. Bu sayede yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir; çay ve kahve içerek tatilin tadını çıkartabilir ya da sevdikleriniz veya kendiniz için Ağva’yı unutulmaz hale getirecek hediyeler alabilirsiniz. Merkezi konumu sebebiyle Ağva Aşıklar Yolu, Ağva’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak biliniyor.

14.Şelale Piknik Alanı

Ağva’nın kahvaltı ve piknik için en çok tercih edilen yerlerinin başında Şelale Piknik Alanı geliyor. Kalabak Köyü’nde yer alan ve köy merkezinden kısa bir yürüyüş ile ulaşabileceğiniz Şelale Piknik Alanı; 10 hektarlık geniş bir alan üzerine kurulu. Bu özelliğiyle Ağva’nın en büyük mesire alanlarından biri olmayı başarıyor.

Sıcak günlerde bile serin kalmayı başarması ve soğuk sulara sahip kayalıklara ev sahipliği yapması Şelale Piknik Alanı’nın yaz aylarında çok yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor. Şelale Piknik Alanı etrafında bulunan ormanlarda çınar, ardıç, karaçam, akçaağaç ve yaban gülleri gibi pek çok farklı bitki çeşidi bulunuyor.

Şelale Piknik Alanı etrafında bahar ve yaz aylarında doğa yürüyüşleri düzenleniyor. Merkezden minibüs ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan Şelale Piknik Alanı, yöresel yemekleri deneyimlemeniz için farklı restoranlara da ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla piknik için tedariksiz gelmiş olsanız bile yöresel yemekleri doğa ile iç içe restoranlarda deneyimleyebilirsiniz!

15.Eski Kerpe Burnu

Fotoğraf çekmekten hoşlananların Ağva seyahatleri esnasında en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri Eski Kerpe Burnu oluyor. Binlerce yıllık kaya oluşumları ve panoramik Karadeniz manzarasını ziyaretçilerini en eşsiz şekilde sunan Eski Kerpe Burnu; her yıl düzenlenen fotoğrafçılık gezileri sebebiyle büyük bir ilgi görüyor.

Ağva merkezine yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta bulunan Eski Kerpe Burnu; sert rüzgarlar ve dalgalarıyla şekillenmiş benzersiz bir manzaraya sahip. Arkadan gelen dalga ve kuş sesleri ise dinlendirici bir gezi yapmanıza imkan sağlıyor.

Rengarenk balıkların sizlere eşlik ettiği Eski Kerpe Burnu’nda profesyoneller yardımıyla dalış yapabilirsiniz. Berrak denizin tadını gözlerden uzakta çıkarmanıza imkan sağlayan Eski Kerpe Burnu, ekstrem sporlar ve farklı deneyimler yaşamak isteyenler tarafından da yoğun bir ilgi görüyor. Eski Kerpe Burnu’na girişler ise ücretsiz.

”Eski Kerpe Burnu konum için tıklayın”

16.Ağva Feneri

Ağva Feneri ya da Ağva Deniz Feneri adı ile anılan bu yapı Ağva merkezinde mutlaka görülmesi gereken turistik yapıların arasında yer alıyor. Ağva denildiğinde akla gelen ilk yapılardan biri olan Ağva Feneri, fotoğraf çekmeyi sevenler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Bu özelliği ile Ağva ziyareti genellikle Ağva Feneri ile başlıyor.

Geçmiş yıllardan bugüne gelmeyi başarabilmiş bir yapı olması sebebiyle de dikkat çeken Ağva Feneri, hem mimari hem de tarihi açıdan önemli bir yapı. Muhteşem manzaralar sunuyor olması sebebiyle dikkat çeken fenere merkezden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmeyen feneri, istediğiniz herhangi bir saat dışından ziyaret edebilirsiniz.

”Ağva Feneri konum için tıklayın”

17.Akçakese Plajı

Akçakese Plajı
Akçakese Plajı

Ağva ile Şile arasında yer alan Akçakese Plajı, doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirmek ve eğlenceli bir deniz deneyimi yaşamak isteyen pek çok kişinin tercihi olmayı başarıyor. Doğal yollarla oluşmuş ve farklı şekillere sahip olan kayalarla çevrili, ince kumlu geniş sahili ile Akçakese Plajı; ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.

Dalgasız bir denize sahip olması yüzmeyi yeni öğrenenler ve çocuklu aileler için de uygun bir plaj olmasını sağlıyor. Tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için ziyaret edebileceğiniz Akçakese Plajı; sessiz ve huzurlu atmosferi sebebiyle oldukça sık şekilde ziyaret ediliyor olsa da kaotik bir ortam meydana gelmiyor. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor ancak plajın otoparkını kullanmak istiyorsanız aracınız için 100 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

”Akçakese Plajı konum için tıklayın”