İğneada’da Gezilecek Yerler

İğneada Banner Görseli

Çok küçük bir belde olmasına rağmen gezilmesi gereken çok sayıda yere sahip olan İğneada, Kırklareli’nin en sevilen ilçelerinden biri. Karadeniz’in en batısında, Trakya’nın ise en doğusunda yer alan İğneada, meşe ormanlarıyla yeşilin her tonunu ziyaretçilerine sunuyor. İnce kumlu sahili, bitmek bilmeyen ormanları, eşsiz güzellikteki gölleri ve temiz havası ile İğneada, İstanbul’a yalnızca 250 km uzaklıkta! Bu sebeple günübirlik seyahatler içinde en ideal noktalardan biri olmayı başarıyor. 

Hem yaz hem de kış aylarında ziyaret edilen İğneada’yı seyahat etmek için en ideal zaman aralığı ise bahar ayları! 2-3 gün konaklama ile keyifli bir yaz tatili imkanı sunan İğneada’yı ziyaret etmeden önce, gezmeniz gereken yerleri planlamanız öneriliyor. İğneada’da mutlaka seyahat etmeniz gereken yerler şu şekilde sıralanabilir.

İğneada’da Popüler Gezilecek Yerler

  1. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı
  2. İğneada Feneri
  3. Sislioba Kalesi
  4. Demirköy Dökümhanesi
  5. Bulanık Dere Longozu
  6. Limanköy
  7. Hamam Gölü ve Longozu
  8. Bulanık Meşe Ormanı
  9. Saka Gölü Longozu
  10. Beğendik Köyü

Siz de seyahatiniz öncesi İğneada’da gezilecek yerler hakkında planlama yaparak keyifli birkaç gün geçirebilirsiniz. Bir kaç günlük tatilinizde konaklama ihtiyaçlarınızı Kırklareli Otelleri sayesinde kolayca konaklayabilirsiniz. Doğa ve huzur ile iç içe oteller size yoğunluktan uzaklaşmak için iyi gelecektir. En yoğun olduğu aralık ise Haziran ve Eylül ayları arası oluyor. Eğer daha huzurlu bir tatil istiyorsanız ziyaretinizi sezon haricinde de gerçekleştirebilirsiniz.

1.İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı
İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

3155 hektarlık alan üzerinde yer alan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Istranca Dağları’ndan Karadeniz sahillerine doğru akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesi ile oluşan longoz ormanlarına ev sahipliği yapıyor. Hem Türkiye hem de Avrupa ölçeğini korumayı başarabilen en önemli longoz ormanlarından biri olan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, pek çok bitki ve hayvan çeşidine de ev sahipliği yapıyor.

Demirköy’e 25 km uzaklıkta yer alan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’na şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İğneada beldesi sınırları içerisinde yer alan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, ulaşımın oldukça kolay olduğu bir konumda yer alması sebebiyle de tercih ediliyor. Girişler ise ücretsiz.

”İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı konum için tıklayın”

2.İğneada Feneri

İğneada Feneri
İğneada Feneri

Limanköy Feneri ismi ile de anılan İğneada Feneri, Karadeniz’in en batısında bulunuyor olması sebebiyle dikkat çekici. 1866 yılında yaptırıldığı düşünülen İğneada Feneri’nin Fransızlar tarafından yaptırıldığı biliniyor. Bu sebeple Fransız Feneri ismi ile de anılıyor.

Elektrik tesisatının olmadığı yıllarda, kurma kolu ile çalıştığı düşünülen İğneada Feneri gazyağı ile denizi aydınlatıyordu. Kullanılan 100’lük halojen ampül ve plastik yansıtıcılar aracılığıyla 40 kilometre uzaktan bile görünebilecek kadar aydınlık oluyor. İğneada Feneri etrafında restoran ve çay bahçeleri bulunuyor. Demirköy ilçesi sınırları içerisinde yer alan İğneada Feneri’ne merkezden şahsi aracınız ile ulaşabilirsiniz. Feneri ücretsiz şekilde ziyaret edebilirsiniz.

”İğneada Feneri konum için tıklayın”

3.Sislioba Kalesi

Sislioba Kalesi
Sislioba Kalesi

Roma Dönemi garnizonu olan Sislioba Kalesi, yalnızca İğneada için değil, Kırklareli için en kıymetli tarihi zenginliklerden biri olarak biliniyor. Tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan Sislioba Kalesi, bölgede turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri olmayı başarıyor.

Düzgün yontulmuş yerel taş ve beyaz kireç harcından inşa edildiği görülen Sislioba Kalesi, ismini 4 km mesafede yer alan Sislioba Köyü’nden alıyor. Ancak kaleye ulaşmak için orman içinden uzun bir yürüyüş yapmanız gerekiyor!

Roma Dönemi’nde inşa edildiği düşünülen Sislioba Kalesi, uzun yıllardır varlığını sürdürmeye devam ediyor. Ancak kalenin günümüzde yıkıntılardan oluştuğunu söylemek gerekiyor. 24 saat açık olan Sislioba Kalesi’ni ücretsiz şekilde gezebilirsiniz. Sislioba mevkiinde yer alan Sislioba Kalesi’ne şahsi aracınız ile ulaşabilirsiniz.

4.Demirköy Dökümhanesi

Demirköy Dökümhanesi
Demirköy Dökümhanesi

Demirköy Demirhanesi Osmanlı’nın ilk savaş endüstrisi merkezi olarak değerlendiriliyor. Fatih Dökümhanesi adıyla da anılan Demirköy Dökümhanesi, İstanbul’un fethinde kilit bir rol oynamış olması sebebiyle dikkat çekiyor. Türk tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Demirköy Dökümhanesi, 10 bin metrekarelik geniş bir alana yayılacak şekilde tasarlanmış.

Bölgede gerçekleşen arkeoloji çalışmaları halen devam ediyor. Çalışmaların başında ise Mimar Sinan Üniversitesinde görev alan Doç. Dr. Nurcan Yazıcı Metin yer alıyor. Farklı bölgelerden oluşan Demirköy Dökümhanesi, tarihe ışık tutacak çok sayıda kazı çalışmasına ev sahipliği yapıyor.

Yapılan çalışmalar sonrasında elde edilen eserler bölgede açılan müzede sergileniyor. 2019 yılından beri açık olan müze ve Demirköy Dökümhanesi, Sivriler mevkiinde bulunuyor. Dökümhaneyi ücretsiz şekilde gezebilir, şahsi aracınız ile bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Demirköy Dökümhanesi konum için tıklayın”

5.Bulanık Dere Longozu

Longoz Ormanları Milli Parkı sınırları içerisinde konumlanan çok sayıda göl bulunuyor. Bulanık Dere Longozu ise bu bölgede konumlanan göllerin en büyüğü olma özelliğine sahip. Bulanık Dere Longozu içerisinde yer alan su kendini Deniz Gölü’ne taşıyor.

Doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin tercihi olmayı başaran Bulanık Dere Longozu, huzurlu bir gün için en ideal lokasyonlardan biri. Longoz etrafında yer alan mesire alanlarında piknik yapabilir, temiz havanın ve doğanın güzel renklerinin tadını çıkartabilirsiniz.

Demirköy mevkiinde konumlanan Bulanık Dere Longozu’na ulaşım için toplu taşıma araçları tercih edilebilir. Ancak şahsi aracınız ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

6.Limanköy

Limanköy
Limanköy

Doğal güzelliği ile dikkat çeken çok sayıda yer İğneada’da bulunuyor olsa da en dikkat çekici olanı kuşkusuz ki Limanköy! Dört mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olması Limanköy’ü Sonbaharda Tatile Gidilebilecek Yerler arasında bulunduruyor. İstanbul’a yakın konumda bulunması sebebiyle hafta sonu seyahatlerinin vazgeçilmez noktalarından biri olan Limanköy masmavi göllere, kökleri sular içerisinde kalmış ağaçlara, yemyeşil ormanlara ve Yıldız Dağları’na ev sahipliği yapıyor. 

Yarım ada şeklinde bir çıkıntının üzerinde konumlanan Limanköy, 120 yıllık köklü bir geçmişe sahip. Romanya’dan göçen Türkler tarafından kurulduğu düşünülen Limanköy, tarihi bir yerleşim olması sebebiyle dikkat çekiyor.

Limanköy’de köy kahvaltısı yapabileceğiniz eşsiz kahvaltıcılar var. Bunun yanı sıra bölgede yer alan butik otellerde konaklayabilirsiniz. Deniz mahsullerine ulaşmak için en ideal yerlerden biri olduğunu da bilmelisiniz! Bölgeye şahsi aracınız ile ulaşabilirsiniz.

”Limanköy konum için tıklayın”

7.Hamam Gölü ve Longozu

Hamam Gölü ve Longozu
Hamam Gölü ve Longozu

Milli Park içerisinde yer alan 7 gölden biri olan Hamam Gölü ve Longozu, sahile 1200 metre mesafede yer alıyor. Yaz aylarında suyu çekilen Hamam Gölü ve Longozu, eşsiz bir manzara sunuyor. Göl içerisinde tatlı su levreği ve kerevit gibi balık türleri yer alıyor. Nilüfer çiçeklerinin yetiştiği tek göl olması ise Hamam Gölü’nün en önemli özelliği olarak biliniyor!

Avrupa Sibirya tatlı su florasına sahip olan Hamam Gölü ve Longozu 19 hektarlık geniş bir alana yayılıyor. Yaban ördeği, kuğu ve göçmen kuş türlerine yaşam alanı olan Hamam Gölü ve Longozu Demirköy mevkiinde konumlanıyor. Doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin tercihi olmayı başaran Hamam Gölü ve Longozu’na şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

”Hamam Gölü ve Longozu konum için tıklayın”

8.Bulanık Meşe Ormanı

İğneada Longozu’nun belirli bir bölümünü oluşturan Bulanık Meşe Ormanı, İğneada’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken turistik noktalardan biri. Suya yakın bölümlerinde kızılağaç ve dişbudak gibi bitki türlerine ev sahipliği yapan Bulanık Meşe Ormanı’nın kuru bölümlerinde ise saplı meşe başta olmak üzere pek çok meşe türü bulunuyor.

Ormana kişisel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeşilin her tonunu görmenize imkan tanıyan Bulanık Meşe Ormanı giriş için ücret talep edilmeyen bir yer.

9.Saka Gölü Longozu

İğneada Longoz Ormanları’nın en güney ucunda yer alan Saka Gölü Longozu, lagün gölü olma özelliğine sahip olduğu için dikkat çekiyor. Bir diğer önemli özelliği ise yılın belirli dönemlerinde deniz ile birleşiyor olması. 5 hektarlık bir alana yayılan Saka Gölü Longozu, bölgede yer alan 7 önemli gölden biri. Yetkili merciler tarafından koruma altına alınmış olan Saka Gölü Longozu, pek çok balık türüne de ev sahipliği yapıyor.

Büyük bir bölümünün sazlıklar ile kaplı olduğu bilinen Saka Gölü Longozu, diğer göllere oranla kumsala daha yakın konumda yer alıyor. Demirköy mevkiinde konumlanan Saka Gölü Longozu, kolay ulaşımı sebebiyle de turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor.

”Saka Gölü Longozu konum için tıklayın”

10.Beğendik Köyü

İğneda’da kamp yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz en güzel noktalardan biri Beğendik Köyü, konum olarak Bulgaristan sınır kapısına oldukça yakın. Beğendik Köyü renkli sosyal yaşamı ile de dikkat çekici. Özellikle yaz aylarında köyde düğünler sabaha kadar sürüyor.

Köyde yaban domuzu, tilki, çakal, ceylan ve karaca gibi doğal yaşam alanları bulunuyor. Doğal yaşam alanlarında kamp kurmak ise yasak.

3 km sahil şeridi ile İğneada’nın en sevilen yerlerinden biri olan Beğendik Köyü, Türkiye’nin en berrak suyuna sahip. Demirköy ilçesine yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alan Beğendik Köyü’ne, şahsi aracınız ya da bölgeye giden servisler aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

”Beğendik Köyü konum için tıklayın”

11.İğneada Plajı

İğneada Plajı
İğneada Plajı

40-50 metre genişliğinde ve yaklaşık olarak 10 kilometre uzunluğunda olan İğneada Plajı, tertemiz bir kumsal olması sebebiyle İğneada’nın en dikkat çekici turistik yerlerinden biri. Yaz sezonu boyunca çok kalabalık olan İğneada Plajı hem yerli hem de yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor.

Plajın etrafında tuvalet, duş, soyunma kabini, çay bahçesi ve lokanta gibi olanaklar bulunuyor. Karadeniz’in en güzel kıyılarından birine sahip olması sebebiyle yoğun bir ilgi gören İğneada Plajı yaz tatili için ziyaretçilerine eşsiz olanaklar sunuyor. Plaj etrafında konaklayabileceğiniz İğneada otelleri de yer alıyor. Böylelikle tatilinizi uzatabilir ve daha keyifli hale getirebilirsiniz.

”İğneada Plajı konum için tıklayın”

12.Beğendik Plajı

Beğendik Plajı
Beğendik Plajı

İğneada nahiyesine bağlı bir köy olan Beğendik, 3 kilometre uzunluğuna sahip eşsiz güzelliği ile görenleri büyülemeye devam ediyor. El değmemiş bir kumsala sahip olan Beğendik Plajı, doğal bir koy olması sebebiyle sık sık ziyaret ediliyor. Deniz oldukça temiz, bu sebeple yaz aylarında keyifli bir tatil için oldukça yaygın şekilde tercih ediliyor.

Beğendik Plajı adından da anlaşılacağı üzere Beğendik Köyü’nde yer alıyor. Plajda vakit geçirirken yeme içme ihtiyaçlarınızı köyde yer alan bakkallardan karşılayabilirsiniz. Plaj 24 saat açık ve ücretsiz şekilde girebilirsiniz. Ancak doğal bir koy olması sebebiyle şemsiye ve şezlong gibi olanaklar bulunmuyor. Beğendik Köyü dolmuşları ile plaja ulaşım sağlayabilirsiniz.

”Beğendik Plajı konum için tıklayın”

13.Mert Gölü

Mert Gölü
Mert Gölü

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı içerisinde yer alan Mert Gölü, kano turu, doğa yürüyüşü ve kamp için en ideal noktalardan biri. Mert Gölü’nün sahil ile buluştuğu noktada yılın her ayı kano turları gerçekleşiyor olması, bu noktanın İğneada’nın en çok tercih edilen turistik konumlarından biri olmasını sağlıyor.

Kano turlarını 25 TL karşılığında rehber ile gerçekleştirebileceğiniz gibi bireysel olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Keyifli aktiviteler yapmak için tercih edilen Mert Gölü, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Göl etrafında bulunan mesire alanlarında piknik yaparak doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

Demirköy mevkiinde konumlanan Mert Gölü’ne şahsi aracınız ile ulaşabileceğiniz gibi toplu taşıma araçları ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Giriş için ücret talep edilmiyor.

”Mert Gölü konum için tıklayın”

14.Pedina Gölü

Longoz Ormanları Milli Parkı’nın batısında yer alan Pedina Gölü, meşe ağaçları ile çevrili muhteşem bir atmosfere sahip. Ev sahipliği yaptığı karaleylek popülasyonu sebebiyle özel koruma alanı statüsünde yer alan Pedina Gölü Avrupa ve Afrika arasındaki kuş göç yolu üzerinde yer alıyor. Sonbahar göçü sonrası leylek ve su kuşları için beslenme, dinlenme, üreme ve barınma alanı olarak kullanılıyor. Bu gibi özellikleri ile İğneada’nın en önemli noktalarından biri olmayı başarıyor.

Göl etrafında dik sığır sazı, zambak, dar yapraklı saz gibi bitkiler bulunuyor. Sunduğu muhteşem manzaralar sebebiyle de turistik açıdan dikkat çekici bir nokta olan göl Demirköy mevkiinde konumlanıyor. Şahsi aracınız ile gidebileceğiniz gibi toplu taşıma araçları ile de ulaşabileceğiniz Pedina Gölü’ne ücretsiz şekilde girebilirsiniz.

”Pedina Gölü konum için tıklayın”

15.Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası’nın bundan yaklaşık 180 milyon yıl önce oluştuğu düşünülüyor. Birbirine bağlı 2 kat ve dört mağaradan oluşan Dupnisa Mağarası, 2720 metrelik toplam uzunluğu ile dikkat çekmeyi başarıyor. Üst katında yer alan Kuru ve Kız Mağaraları, İğneada’da en çok tercih edilen turizm noktalarından birisi konumunda.

Mağara kuru ve sulu olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kuru mağaranın sıcaklığı 17 dereceyi bulurken, sulu mağaranın sıcaklığı genellikle 10 derece civarında oluyor. Şahsi araçlarınız ile ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan Dupnisa Mağarası’na giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

”Dupnisa Mağarası konum için tıklayın”

16.Balkaya Köyü

Doğaseverlerin gözdesi olmayı başaran Balkaya Köyü, İğneada’da yer alan diğer turistik lokasyonlar kadar popüler hale gelmiş değil. Bu sebeple huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Konaklama yapmak istiyorsanız köyde yer alan oteli tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra köy içerisinde yer alan mağarayı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Vize’ye bağlı olan Balkaya Köyü’ne ulaşmak için Vize Otobüs Garajı’nın yanından kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Eğer bu yöntemi tercih etmiyorsanız şahsi aracınız ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

”Balkaya Köyü konum için tıklayın”

17.Çilingoz Tabiat Parkı

Doğal güzellikleri ile görenleri büyüleyen İğneada’da huzurlu bir kaçamak yapmak istiyorsanız sizin için en ideal noktaların arasında Çilingoz Tabiat Parkı var. Kamp yapmak için de tercih edebileceğiniz Çilingoz Tabiat Parkı İstanbul gibi büyük şehirlere yakın konumda olması sebebiyle günübirlik ya da 1-2 günlük geziler için tercih ediliyor.

1775 hektarlık geniş bir alan üzerine kurulu olan Çilingoz Tabiat Parkı’na özel araçlarınız ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Park etrafında bulunan restoranlarda Kırklareli’nin Meşhur Yemekleri’ni denemeniz önerilir!

”Çilingoz Tabiat Parkı konum için tıklayın”

18.Cehennem Şelaleleri

Cehennem Şelaleleri
Cehennem Şelaleleri

İğneada ve kamp düşüncesi aynı anda akıllara geldiğinde düşünülen ilk yer Cehennem Şelaleleri oluyor! Etrafında bulunan mesire ve kamp alanları ile Cehennem Şelaleleri İğneada’nın doğal güzelliklerini ziyaretçilerine sunan eşsiz bir lokasyon. Dinlendirici bir yer olması sebebiyle de yılın 4 mevsimi turistler tarafından ilgi gören Cehennem Şelalelerinde kamp ya da piknik yapabilir; doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer seyahatinizi hafta sonu gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız Cehennem Şelaleleri çok kalabalık olabilir. Daha sakin bir günde ziyaret etmek ve doğa ile baş başa olmak istiyorsanız hafta içi sabah ya da akşam saatlerinde ziyaret etmeniz önerilir. Şelalenin serin sularında yüzebilir, şelale etrafında yer alan kafelerde dinlenerek vakit geçirebilirsiniz. Vize’de yer alan Cehennem Şelalelerine ulaşmak için bölgeye gelen otobüsleri tercih edebilir ya da şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

”Cehennem Şelaleleri konum için tıklayın”