Bosna Hersek’te Gezilecek Yerler

Bosna Hersek'te Gezilecek Yerler Banner

Bosna Hersek, eşsiz güzellikteki doğası ve bugüne dek ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden taşıdığı izler ile mutlaka görülmesi gereken turistik lokasyonlardan biri. Bir deniz ülkesi olmamasına rağmen, keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak pek çok farklı noktaya sahip. Bosna Hersek seyahatiniz esnasında gezmeniz gereken yerleri ikiye ayırmanızı öneriyor. Bunlardan biri, Saraybosna ve çevresi diğeri ise Mostar ve çevresi olarak biliniyor. 

Bosna Hersek’te gezilecek yerler sanılanın aksine oldukça uzun bir listeye sahip. Eğer daha önce bu bölgeye herhangi bir ziyarette bulunmadıysanız gezmeniz gereken yerlerle ilgili kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için derledik! 

Bosna Hersek’te Gezilecek Yerler 

  1. Sebil Saraybosna 
  2. Başçarşı
  3. Mostar Köprüsü 
  4. Blagay Tekkesi
  5. Latin Köprüsü
  6. Morica Han 
  7. Saraybosna Taşlıhan
  8. Saraybosna Umut Tüneli
  9. Gaz Hüsrev Bey Camii
  10. Milijacka Nehri

Gezilecek yerler elbette bu listeyle sınırlı değil. Vizesiz balkan ülkeleri denildiğinde akla gelen Bosna Hersek’te bulunan pek çok farklı yer sizi eşsiz bir seyahate çıkarmak adına oldukça önemli bir rol oynuyor. Tarihî noktaları ile görenleri büyüleyen bu ülkede gastronomik açıdan da farklı bir deneyim yaşayacağını dile getirmek yanlış olmaz.  Seyahatiniz esnasında mutlaka Bosna – Hersek’in meşhur yemeklerinin tadımını yapmalısınız! 

1.Sebil Saraybosna

Sebil Saraybosna
Sebil Saraybosna

Başçarşı’da bulunan tarihî sebil, Sebil Saraybosna ismi ile anılıyor. Bosna Hersek için Saraybosna kentinin merkezi konumunda olan Başçarşı, Sevil Saraybosna’ya ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle her geçen gün daha geniş bir kitle tarafından ilgi görüyor. 1753 yılına kadar uzanan köklü tarihi ile dikkat çeken Sebil Saraybosna, bugünkü haline gelene dek pek çok farklı restorasyon çalışmasına uğramış.

Hem yerli halk hem ziyaretçiler için bir buluşma noktası görevi gören Sebil Saraybosna, tarihî açıdan da oldukça önemli bir konuma sahip. Sebil Saraybosna etrafında pek çok farklı Osmanlı camisi ve ahşap dükkanlar bulunuyor. Ziyaretinizi yaptıktan sonra etrafta bulunan dükkânları inceleyebilir ve camilerin mimari yapılarını inceleyerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

“Sebil Saraybosna konum için tıklayın”

2.Başçarşı

Başçarşı
Başçarşı

Başçarşı girişinde bulunan su sebili Osmanlı tarafından yaptırılmış olması sebebiyle ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken yapılardan biri olarak biliniyor. 15. yüzyılda kurulan ve günümüzde her çeşit dükkana, restoran ve kafelere ev sahipliği yapan Başçarşı Bosna Hersek’te mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. El emeği ürünler ve antikacılar ile dikkat çeken Başçarşı, keyifli bir seyahat için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoranlara ve kafelere ev sahipliği yapıyor olması konforlu bir seyahati mümkün kılıyor. Burada vakit geçirirken sevdiklerinize ya da kendiniz için hediyelik eşyalar satın alabilir böylelikle Bosna Hersek gezinize hayat boyu hatırlanacak bir anı haline getirebilirsiniz!

3.Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü
Mostar Köprüsü

Bosna Hersek’te gezilecek yerlerin 3. sırası Mostar kentinde yer alan ve ismini de buradan alan Mostar Köprüsü, Bosna Hersek halkı için oldukça önemli bir yapı. Kenti adını veren köprü, Mimar Sinan’ın dolaylı yoldan eseri olarak biliniyor. Mimar Sinan’ın en sevdiği ve gelişmesine en çok katkı sağlayan öğrencilerinden biri olan mimar Hayrettin tarafından inşa edilen Mostar Köprüsü, tarihî açıdan önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra mimari açıdan da önemli bir yapı.

Merkezi bir lokasyonda yer alması sebebiyle ulaşım için zorluk yaşamaması ise turistler tarafından köprünün yaygın bir şekilde ziyaret edilmesini sağlıyor. Köprüyü ziyaret ettikten sonra şehir merkezini gezerek seyahatinizi tamamlayabilirsiniz!

“Mostar Köprüsü konum için tıklayın”

4.Blagay Tekkesi

Blagay Tekkesi
Blagay Tekkesi

Bosna Hersek’in en güzel şehirlerinden biri olan Mostar’da yer alan Blagay Tekkesi Buna Nehri kaynağının sağ kayasında konumlanıyor. 1446 ile 1520 yılları arasında inşa edildiği düşünülen bu tekke, tarih boyunca pek çok farklı sebep dolayısıyla hasara uğramış. Bu sebeple bugünkü haline gelene dek çeşitli restorasyon çalışmalarından geçmiş.

Sofi dervişlerinin ibadetlerini yerine getirmeleri amacıyla tercih ettikleri Blagay Tekkesi, günümüzde bu amaç için aktif olarak hizmet vermeye devam ediyor. Kayalık bir uçurumun dibinde konumlanan dolayısıyla kartpostallara konu olabilecek kadar eşsiz bir görsellik sunan Blagay Tekkesi pek çok açıdan dikkat çekici yapıların arasında yer alıyor.

5. Latin Köprüsü

Latin Köprüsü
Latin Köprüsü

Miljacka nehri üzerinde kurulu olan Latin Köprüsü, tarih derslerinin müfredatlarında yer alacak kadar önemli bir köprü olarak biliniyor. Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verme nedeni olan Habsburg tahtı veliahtı Arşüdük Franz Ferdinand ve eşi Sofia Latin Köprüsü adı verilen bu köprüde öldürüldü. Dolayısıyla dünya tarihi için çok önemli olduğunu ve sahip olduğu bu özellik sebebiyle yerli ve yabancı pek çok turist tarafından yoğun bir ilgi gördüğünü dile getirmek yanlış olmaz.

Tarihî açıdan dikkat çekici bir yapı olan Latin Köprüsü mimari açıdan da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Her yıl dünyanın farklı yerlerinden Bosna Hersek ziyareti yapmak için ülkeye gelen turistlerin en çok merak ettikleri yapıların arasında Latin Köprüsü olduğu biliniyor.

“Latin Köprüsü konum için tıklayın”

6.Morica Han

Morica Han
Morica Han

Bosna Hersek adına en önemli yapılardan biri olan Morica Han ülkenin tarihinden geriye kalan tek han olması sebebiyle dikkat çekici. Bu özelliği ile yerel halk tarafından çok yoğun bir ilgi gördüğünü ve bunun yanı sıra turistler tarafından da büyük bir ilgiyle karşılaştığını dile getirmek kesinlikle yanlış olmaz.

Morica Han içerisinde geleneksel Türk motifleri ile karşılaşmanız oldukça muhtemel. Bunun yanı sıra dingin bir atmosfere sahip olması Bosna Hersek de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri haline gelmesini sağlıyor. Hani içerisinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz restoran ve kafeler mevcut. Bunun yanı sıra yöresel lezzetleri veya hediyelik eşyaları satan dükkanları da han içerisinde bulabilirsiniz.

“Morica Han konum için tıklayın”

7.Saraybosna Taşlıhan

Saraybosna Taşlıhan
Saraybosna Taşlıhan

Bosna Hersek ve Osmanlı tarihi için en önemli yapılardan biri olan Taşlıhan, Saraybosna konumunda yer alıyor. Ham içerisinde çeşme, avlu, cami ve depo olarak kullanılan alanlar mevcut. Hem tarihî hem de kültürel ögeleri ile dikkat çekiyor. Dolayısıyla turistler tarafından yoğun bir ilgi gören Saraybosna Taşlıhan, ziyaretçilerini zaman yolculuğuna çıkartmak adına oldukça önemli bir rol oynuyor.

Bosna Hersek ziyaretiniz esnasında karşılaşacağınız turistik yapıların tarih ile dolu olduğunu dile getirmek kesinlikle yanlış olmaz. Bu yapılardan biri olan Saraybosna taşlı hem sizi tarihin tozlu sayfalarında eşsiz bir seyahate çıkarmak adına inanılmaz bir deneyim vaat ediyor.

“Saraybosna Taşlıhan konum için tıklayın”

8.Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna’da yer alan Umut Tüneli; Bosna Savaşı sırasında askerlerin teçhizat, ilaç ve gıda gibi yardımları ulaşmaları amacıyla yapılmış 800 metre uzunluğunda bir tünel. Boşnakların şehirden ayrılmasını sağlamak amacıyla da kazınmış olan bu tünelin tarihî açıdan çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirmek yanlış olmaz. Kuşatma altında bulunan Saraybosna’nın dış dünyayla bağlantısını tamamen kesmesine imkan tanıyan bu tünelin 1993 yılında inşa edildiği biliniyor.

Ortalama uzunlukta bir insanın zorlukla yürüyebileceği Saraybosna Umut Tüneli, savaş yıllarında her gün neredeyse 1000 insanın hareketine eşlik ediyordu. Tarihe tanıklık etmek için mutlaka ziyaret etmeniz gereken Saraybosna Umut Tüneli, günümüzde bir müze olarak kullanılıyor. Giriş için kişi başı yaklaşık 10 Euro ücret ödemeniz gerekiyor.

“Saraybosna Umut Tüneli konum için tıklayın”

9.Gazi Hüsrev Bey Camii

Saraybosna’nın ikinci kurucusu sayılan Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey adına yaptırılmış olan bu cami, Bosna Hersek de dinî ve mimari yapılar ile ilgilenen kişilerin ilgisini çekiyor. Saraybosna ve çevresinde yaptırdığı eserler ile dikkat çeken Bosna Sancak Bey Gazi Hüsrev Bey inşa ettirdiği külliye ve kütüphane ile günümüzde halen ismi anılan önemli biri.

Günümüze ulaşan kültür mirasının önemli mimarlarından biri olması ile dikkat çeken Gazi Hüsrev Bey ve adına yapılan Gazi Hüsrev Bey Camii, 1531 yılından beri ayakta kalmayı başarmış yapıların arasında yer alıyor. Saraybosna’da Osmanlı mimarisinin göze çarpan eserlerinden biri olması sebebiyle de dikkat çeken caminin turistler tarafından yoğun bir ilgi gördüğünü dile getirmek mümkün.

”Gazi Hüsrev Bey konum için tıklayın”

10.Milijacka Nehri

Bosna Hersek’in başkenti olmasıyla dikkat çeken Saraybosna’da bulunan Milijacka Nehri sunduğu doğa güzellik gibi kartpostallara konu olabilecek manzaralar ile görenleri âdeta büyülüyor. Ancak günümüzde turistler tarafından yoğun bir ilgi gören bu nehrin bu denli yoğun ilgi görmesini sağlayan tek özelliği sunduğu görsellik değil.

Bunun yanı sıra tarihî açıdan da çok önemli olan Milijacka Nehri, pek çok farklı tarihî ve önemli olaya ev sahipliği yapmış bir nehir. Bunun yanı sıra Latin Köprüsü, Keçi Köprüsü ve Drevnjia Köprüsü gibi Bosna Hersek adına önemli köprülere de ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle dikkat çekici.

”Milijacka Nehri konum için tıklayın”

11.Mogorjelo

Mogorjelo
Mogorjelo

Bosna Hersek’in Pocitelj kentinde konumlanan Mogorjelo, Roma döneminde inşa edildiği düşünülen bir yapı. Villa Rustica’nın kalıntılarına sahip bir bölge olduğu için tarihî açıdan dikkat çeken ve turistler tarafından yoğun bir ilgi gören Mogorjelo dördüncü yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor olması sebebiyle dikkat çekici. Yapının inşa edilmesinin ardından beşinci yüzyılda çıkan bir yangın ile yanarak büyük bir hasara uğradığı biliniyor. Bölgede birinci yüzyıldan kalma tarım alanları da bulunuyor olması pek çok açıdan dikkat çekici olmasını sağlarken hem kültürel hem tarihî açıdan önemli bir yer haline gelmesini sağlıyor.

”Mogorjelo konum için tıklayın”

12.Klepçi Köprüsü

Bosna Hersek’in Pocitelj kentinde bulunan ve Osmanlı mimarisini tamamen aynı olacak şekilde taşıyan Klepçi Köprüsü, bölgenin turistik olarak en dikkat çekici yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. 17. yüzyılda Şişman İbrahim Paşa’nın bölgede bulunan han ve hamamları inşa edilirken restore edildiği biliniyor. Yakın tarihte gerçekleşen savaşlar nedeniyle zarar görmüş olsa da hem tarihî hem mimari açıdan önemli bir yapı olması sebebiyle turistler tarafından çok yoğun bir ilgi görüyor ve ziyaret ediliyor.

13.Herzegovina Müzesi

Herzegovina Müzesi
Herzegovina Müzesi

Bosna Hersek’in Trebinje bölgesinde bulunan Herzegovina Müzesi, Ulusal Tarihî Müzesi ismi ile biliniyor. 1888 yılında inşa edildiği bilinen müzenin inşa fikrinin 1850 yıllarına dayandığı dolayısıyla tarihî açısından oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğu biliniyor. Bosna Hersek yöneten iki devlet arasında anlaşma sağlanamıyorsa olması müzenin inşasını belirli bir süre boyunca geciktirmiş olsa da Herzegovina Müzesi günümüzde en çok tercih edilen kültürel yapılardan biri.

Yerel halk tarafından da yoğun ilgi gören Herzegovina Müzesi, özellikle turistler tarafından büyük bir beğeni topluyor. Bosna Hersek tarihi ile ilgili daha yakından bilgi edinmek istiyorsanız Herzegovina Müzesi sizler için en ideal seçeneklerden biri!

14.Trebinje Özgürlük Meydanı

Trebinje Özgürlük Meydanı ya da Trg Slobode, Trebinje konumunda yer alıyor. Şehrin en büyük ve en tarihî meydanı olma özelliği taşıyan Özgürlük Meydanı, hem yerel halk hem turistler tarafından çok yoğun bir ilgi ile karşılaşıyor. Şehrin merkezinde bulunuyor olması ise ulaşım esnasında herhangi bir zorlukla karşılaşmamanızı sağlıyor. Pek çok tarihî kalıntıya ev sahipliği yapan ve sosyolojik etkilere ev sahipliği yapmasıyla dikkat çeken Trebinje Özgürlük Meydanı, Bosna Hersek’te mutlaka görülmesi gereken merkezlerden biri olarak biliniyor.

15.Tvrdos Manastırı

Tvrdos Manastırı
Tvrdos Manastırı

Bosna Hersek’in Trebinje bölgesinde yer alan Tvrdos Manastırı, 15. yüzyılda inşa edildiği bilinen yapıların arasında yer alıyor. Sırp Ortodoks manastırı olan ve tarihî açıdan çok önemli bir yere sahip yapı, bölgenin en eski tarihî eserlerinden biri olma özelliğini taşıyan kilisenin temellerine de ev sahipliği yapıyor.

Bosna Hersek ziyaretiniz esnasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu manastır yapıldığı tarihten bu yana başarılı bir şekilde gelmiş ve ayakta kalmış yapılardan biri olması sebebiyle dikkat çekici. Tvrdos Manastırı için Bosna Hersek’e ait en eski yapılardan biri olduğunu dile getirmek kesinlikle yanlış olmaz.

”Tvrdos Manastırı konum için tıklayın”

16.Savaş ve Soykırım Kurbanları Müzesi

Savaş ve Soykırım Kurbanları Müzesi, Bosna Hersek Mostar kentinde konumlanıyor. Orijinal ismi Museum Of War And Genocide Victims olan müze soykırım ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve tarihin tozlu sayfalarında bir gezintiye çıkmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yapı. Her yıl dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri kapılarını açan ve ikonik bir müze olarak bilinen Savaş ve Soykırım Kurbanları Müzesi; müzesi sabah 09:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında ziyaretçiler için kapılarını açık tutmaya devam ediyor. Müzeye giriş için 6.49 USD ücret ödemeniz gerekiyor.

”Savaş ve Soykırım Kurbanları Müzesi konum için tıklayın”

17.Mostar Meryem Katedrali

Bosna Hersek denildiğinde pek çok kişinin hakkına genellikle katedral gibi tarihî ve dinî açıdan önemli yapılar geliyor. Mimari açıdan seyir zevki yaşatan bu yapıların arasında bulunan Mostar Meryem Katedrali ise Mostar-Duvno piskoposluğuna ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle dikkat çekici. Yapının altıncı yüzyıla dayandığı bilinen ancak 1980 yılında inşa edildiği düşünülen Mostar Meryem Katedrali altı büyük çana sahip çan kulesi ve kendine ait mimari özellikleri ile görenleri âdeta büyülüyor.

Katedralin pek çok farklı sebep dolayısıyla yoğun bir ilgiyle karşılaştığını dile getirmek yanlış olmaz. Mostar şehrinde yer alan ve merkezi konumu sebebiyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz Mostar Meryem Katedrali; yalnızca mimarı açıdan değil, tarihî yapıları ilgi duyan kişiler tarafından da yoğun bir ilgi görüyor. Ziyaretiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken katedral, günümüze kadar başarıyla gelmiş yapıların arasında geliyor olması sebebiyle de dikkat çekici.

”Mostar Meryem Katedrali konum için tıklayın”

18.Srebrenitsa Soykırım Anıtı

Bosna Hersek denildiğinde herkesin hakkında farklı bir tarihî olay geliyor olabilir. Soykırımlar ve kendine ait özellikleri ile dikkat çeken bu ülke, tarihî yerleri gezmekten hoşlananlar tarafından her yıl adeta akına uğrar. Bosna Hersek gezilmesi gereken yerler ile ilgili araştırma yapıyorsanız ve tarihî yapıları gezmekten hoşlanıyorsanız sizin için en ideal yerlerden bir diğeri ise Srebrenitsa Soykırım Anıtı.

Srebrenitsa Soykırım Anıtı, 1995 yılında yaşanan Boşnak soykırımından geride kalanların başarılı bir şekilde sunulduğu ve tarihin tozlu sayfalarına başarılı bir şekilde gezi gerçekleştiren anıt. 2000 yılında hayata geçirilen anıt soykırım esnasında hayatını kaybedenlerin yaşamları ile ilgili bilgileri ziyaretçilerine sunuyor. Toplu mezarlara da ev sahipliği yapan anıt soykırımın sonuçlarını başarılı bir şekilde yansıtıyor olması sebebiyle her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Dünyanın farklı noktalarından Bosna Hersek ziyareti gerçekleştiren turistlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olan Srebrenitsa Soykırım Anıtı, yerel halk tarafından da belirli aralıklar ile ziyaret ediliyor.

”Srebrenitsa Soykırım Anıtı konum için tıklayın”

Bosna – Hersek’te gezilecek yerler listemiz bu kadar! Fakat balkan bölgelerini keşfetmek ve gezi rotaları oluşturmak isterseniz, Karadağ’da gezilecek yerler içeriğimizi okuyabilirsiniz.