Prag’ta Gezilecek Yerler

Prag Banner Görseli

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag, teknolojik olarak gelişmiş bir altyapıya sahip olsa da Orta Çağ ruhunu da koruyor! El değmemiş ve bozulmamış güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken Prag, II. Dünya Savaşı’ndan en az etkilenmiş şehirlerden biri olması sebebiyle de tarihî dokusunu muhafaza etmeyi başarıyor.  Yurt dışı turları ile pek çok zenginliğe bu şekilde şahit olmanız mümkün.

Barok ve Gotik mimarinin en ihtişamlı eserlerini her adımda görebileceğiniz, kültürel açıdan unutulmaz bir seyahat imkanı sunan Prag; Avrupa’nın kalbi olarak da anılıyor. Prag’ta gezilecek yerler hakkında kafa karışıklığı yaşıyorsanız sizler için derlediğimiz gezilecekler listesini inceleyebilirsiniz. Öncelikli yerleri şu şekilde listelemek mümkün:

 1. Prag Kalesi
 2. Charles Köprüsü
 3. Astronomik Saat Kulesi 
 4. Kafka Müzesi
 5. Aziz Vitus Katedrali
 6. Lobkowicz Sarayı 
 7. Petrin Tepesi
 8. Wenceslas Meydanı 
 9. Dans Eden  Ev
 10. Belediye Sarayı (Municipal House) 

Şehir gezilecek yerler açısından çok büyük bir zenginliğe sahip. Muhteşem güzellikteki meydanları, tarih kokan mimari yapıları ve kaleleri ile her ziyaretçisini mutlu etmeyi başarıyor.

Şehrin size sunacaklarının yalnızca kültürel açıdan olacağını ise düşünmemelisiniz. Eğlence hayatı alanında da benzersiz bir deneyim sunan Prag’ın pek çok bölgesinde hayat 24 saat boyunca devam ediyor! Alışveriş, gece hayatı, sanat ve kültürü sizlere attığınız her adımda sağlayacak olan Prag seyahati için her mevsim de ayrı bir güzellik taşıyor. 

1.Prag Kalesi

Prag Kalesi
Prag Kalesi

7,3 hektar üzerine kurulu olan Prag Kalesi içerisinde saraylara, katedrale, yönetim binalarına ve bahçelere yer veren kompleks bir yapı. Avrupa’nın en geniş alanına inşa edilmiş yönetim merkezi olma özelliği taşıyan Prag Kalesi, UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Koruma altında olan Prag Kalesi, bugünkü haline gelene dek çok sayıda restorasyon çalışmasına uğramış olsa da orijinal yapısından ve kültürel ambiyansını muhafaza ediyor.

Prag merkezinde bulunan kaleye metro ya da tramvay ile ulaşabilirsiniz. Eğer yürümek istiyorsanız Charles Köprüsü’nden 15-20 dakikalık bir yürüyüş ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Kalede vakit geçirirken görmeniz gereken yerler arasında;

 • Aziz Vitrus Katedrali,
 • Eski Kraliyet Sarayı,
 • Prag Kalesi Altın Yol,
 • Aziz George Bazilikası,
 • Kraliyet Bahçeleri bulunuyor.

”Prag Kalesi konum için tıklayın”

2.Charles Köprüsü

Charles Köprüsü
Charles Köprüsü

Charles Bridge ya da Karl Köprüsü olarak adlandırılan bu tarihi köprü, şehrin en önemli tarihi yapılarından birisi konumunda. Sembol olarak da değerlendirilen bu köprü turistik gezilerin de en uğrak yerlerinden birisi olmayı başarıyor.
15. yüzyılda yapıldığı düşünülen Charles Köprüsü, Eski Kent Bölgesi’nde yer alıyor. Yay tasarımlı bir mimarı ile dizayn edilmiş olan Charles Köprüsü, 30 kadar heykele de ev sahipliği yapıyor.

Charles Köprüsü araç kullanımına kapalı olsa da geçmiş yıllarda at arabaları tarafından kullanılıyordu. Günümüzde ise taşıtların girmemesi köprüyü daha turistik hale getirmiş durumda. Charles Köprüsü’nde vakit geçirirken Aziz Luitgard, Aziz Vincent Ferref ve Aziz Jean de Matha gibi önemli heykelleri incelemeyi unutmamanızı öneriyoruz!

Eğer daha sakin bir seyahat istiyorsanız köprüyü akşam saatlerinde ziyaret etmelisiniz. Şehir merkezine yakın konumda bulunan köprüye 123, 167 ve 191 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

3.Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi
Astronomik Saat Kulesi

1410 yılında inşa edildiği düşünülen Astronomik Saat Kulesi’nin en önemli özelliği dünyanın en eski üçüncü astronomik saati olması. Prag’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan Astronomik Saat Kulesi, Eski Kent Meydanı’nda bulunuyor ve aktif olarak çalışmaya devam ediyor.
Çek kralı tarafından dönemin en ünlü saat ustası olan Master Hanus’a yaptırılan Astronomik Saat Kulesi, Prag’ın sembolik yapıları arasında. Bilim, sanat ve astronomiyi temsil etmesi için yaptırılan Astronomik Saat Kulesi, bulunduğu yerde en görkemli yapılardan biri olmayı başarıyor.

Astronomik Saat Kulesi pazartesi hariç her gün 09.00 ile 21.00 saatleri arasında ziyarete açık. Rehberli turlar ile gezebileceğiniz Astronomik Saat Kulesi, günün her saati oldukça kalabalık. Kuleye giriş için ise 250 kron ödemeniz gerekiyor.

”Astronomik Saat Kulesi konum için tıklayın”

4.Kafka Müzesi

Kafka Müzesi
Kafka Müzesi

Prag’da Vitava Nehri’nin hemen yanında yer alan Kafka Müzesi, ünlü yazar Franz Kafka’yı daha yakından tanımanız için fırsat sunuyor. David Chernu tarafından tasarlanan ve hayata geçirilen müzede ünlü yazarın kitaplarının ilk basımı bulunuyor. Bunun yanı sıra yazara ait mektuplar ve kişisel eşyaları da barındırarak zengin bir koleksiyona sahip olan müze, yazarın hayranları tarafından adeta akına uğruyor.
Haftanın her günü 10.00 ile 18.00 arasında açık olan Kafka Müzesi, yazarın hatıraları ile dolu ve kültürel açıdan benzersiz bir müze! 2005 yılından beri aktif olarak hizmet veren Kafka Müzesi’ne 200 kron ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

”Kafka Müzesi konum için tıklayın”

5.Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali
Aziz Vitus Katedrali

Geç Gotik tarzda, 14. yüzyılda hayata geçirilen Aziz Vitus Katedrali Prag’ın en görkemli yapılarından biri olma özelliği taşıyor. Tarihi Prag Kalesi içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali, 1344 yılında İmparator IV. Charles’ın emri ile eski bir Roma bazilikası üzerine kuruluyor. Katedralin inşasında Matthias of Arras’ın önemli bir görev gerçekleştirdiği biliniyor.

Aziz Vitus Katedrali kasım ve mart ayları arasında pazar hariç her gün 09.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyaret ediliyor. Pazar günleri ise katedrali 12.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Nisan ve ekim ayları arasında ise ziyaret saatleri pazartesi, salı, çarşamba ve cumartesi 10.00-18.00; perşembe 09.00-17.00, cuma 10.00-17.30; pazar ise 12.00-17.00 saatleri arasında. Bilet ile girilen Aziz Vitus Katedrali’nin farklı bölümleri olduğu için giriş ücreti de değişkenlik gösteriyor.

”Aziz Vitus Katedrali konum için tıklayın”

6.Lobkowicz Sarayı

Lobkowicz Sarayı
Lobkowicz Sarayı

Prag Kalesi’nde yer alan Lobkowicz Sarayı’nın en önemli özelliği kale içerisinde yer alan tek özel mülk olması. 1500’lerin ikinci yarısında inşa edilen ve soylu bir Çek olan Jaroslav Pernstejn tarafından inşa ettirilen saray, yapıldığı dönemden günümüze kadar görenleri kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

Lobkowicz Sarayı’na giriş için ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak ziyaret için belirli dönemlere denk gelmeniz gerekiyor çünkü yılın büyük çoğunluğunda sarayın iç kısımları ziyaretçilere kapalı tutuluyor. Açık olduğu dönemlerde de giriş katı ziyarete açık olan Lobkobwicz Sarayı özellikle Ortaçağ ruhunu yakından görmek isteyenlere tarihsel bir fırsat sunuyor.

”Lobkowicz Sarayı konum için tıklayın”

7.Petrin Tepesi

Petrin Tepesi

Vitava Nehri’nin sol kıyısında bulunan Petrin Tepesi, Prag’ın en önemli cazibe merkezlerinden birisi konumunda. Şehrin en yeşil alanı olması sebebiyle dikkat çeken Petrin Tepesi, Prag’ı panoramik ve unutulmaz bir manzara ile seyretmek istiyorsanız ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor.
Füniküler ile en tepeye çıkabileceğiniz Petrin Tepesi’ne ulaşmak için yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Şehrin nefes kesen manzaralarını tepeye çıktığınızda görebileceksiniz. Burada Prag gezinizi ölümsüzleştirecek fotoğraflar çekebilirsiniz. Aynı zamanda tepede pek çok kafe ve restoranlar da yer alıyor. Tepedeki gözlem kulesine giriş için 150 kron ücret ödemeniz gerekiyor ve ziyaret saatleri ise kış aylarında 10.00 ile 18.00, yaz aylarında ise 10.00 ile 22.00 olarak belirlenmiş durumda.

”Petrin Tepesi konum için tıklayın”

8.Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı
Wenceslas Meydanı

Tipik bir şehir meydanı olarak bilinse de bundan çok daha fazlası olan Wenceslas Meydanı, Prag’ın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Birbirinden güzel tarihi yapılara ve restoranlara ev sahipliği yapan Wenceslas Meydanı, 24 saat boyunca canlı kalmaya devam ediyor.
Wenceslas Meydanı bugün eğlence merkezi olarak anılsa da tarih ve kültür dolu, köklü bir geçmişe sahip olduğunu unutmamak gerek. Prag’da alışveriş yapmak isteyen turistlerin ve yerel halkın en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Wenceslas Meydanı, yurt dışı turları ile de en çok ilgi gören turistik yerlerden biri olmayı başarıyor.

9.Dans Eden Ev

Dans Eden Ev

1997 yılında inşa edilen ve Vloda Milunic ve Frank Gehry tarafından tasarlanarak inşa edilen Dans Eden Ev, kendine ait farklı mimarisi ile dikkat çekmeyi başarıyor. Kültür merkezi olması amacı ile inşa edilen ve dışarıdan bakıldığında dalgalı gözükecek şekilde inşa edilen Dans Eden Ev, Prag’ın en sevilen turistik noktalarından biri olmayı başarıyor.
Dans Eden Ev’in içerisinde ofisler, kafeler ve restoranlar bulunuyor. Muhteşem bir panoramik manzaraya sahip olan Ginger & Fred Restoran ise bölgenin en sevilen restoranı! Bu özelliği ile Dans Eden Ev, Prag’ın Meşhur Yemekleri denemesi yapmak isteyenlerin de tercihi olmayı başarıyor.

Çek mutfağının tadını çıkartabileceğiniz Dans Eden Ev, muhteşem fotoğraflar çekmek için de özel fırsatlar sunuyor. Günün her saati çok kalabalık olduğunu ise söylemek gerekiyor. Ancak kalabalığın uğultusu arasında şehrin dinamik yapısını da keşfedebilirsiniz.

”Dans Eden Ev konum için tıklayın”

10.Belediye Sarayı (Municipal House)

Belediye Sarayı (Municipal House)
Belediye Sarayı (Municipal House)

Kendine ait farklı özellikleri ve tarihi yapıları ile Prag, turistik açıdan benzersiz deneyimler sunan bir şehir. Şehir içerisinde bulunan tarihi yapılar kadar yapıların bulunduğu merkezler de dikkat çekici.

Şehrin en dikkat çekici yapılarından biri olan ve uzun yıllar boyunca idari amaçlarla kullanılan Belediye Sarayı (Municipal House), günümüzde Prag’ın en önemli cazibe merkezlerinden biri. Art Nouceau binası olarak inşa edilen ve 1906 ile 1912 yılları arasında inşa edildiği düşünülen Belediye Sarayı, mimarisi ile ilk bakışta dikkat çekiyor.

Günümüzde çeşitli etkinliklerin yapıldığı bir yer olarak faaliyet gösteren Belediye Sarayı mozaik camları, heykelleri, sergileri ve konserleri ile yalnızca turistler tarafından değil, yerel halk tarafından da yoğun bir ilgi görüyor. Mimarisi ve dokusu ile hem tarihsel bir yolculuk hem de düzenlediği etkinliklerle zamanımızın ruhunu yakalamanızı sağlayacak olan bu sarayı ziyaret etmeniz öneriliyor.

Belediye Sarayı’nın halka açık alanlarını haftanın her günü 07.30 ila 23.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret için yetişkinlerin 270, çocukların ise 220 kron ücret ödemeleri gerekiyor. Eğer talep ederseniz rehberli turlara da katılabilirsiniz.

11.John Lennon Duvarı (Lennon Wall)

John Lennon Duvarı (Lennon Wall)
John Lennon Duvarı (Lennon Wall)

Prag’ın barış ve özgürlük simgesi olan John Lennon Duvarı (Lennon Wall), Prag’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi konumunda. Fransız Büyükelçiliği Binası’nın hemen karşısında yer alan John Lennon Duvarı, 1960’lı yıllarda duvar siyasi söylem ve sloganların yazıldığı bir yer olarak kullanılıyordu. 1980’de dünyaca ünlü Beatles grubunun solisti John Lennon’un öldürülmesi ile duvara sanatçının adı verildi.

Şiir ve resimlerle ile süslü olan duvar, 1988’li yıllarda ülkede özgürlük akımın sembolü haline geldi. Halen Prag için en önemli sembollerden biri olan John Lennon Duvarı günümüzde kenti ziyaret edenler tarafından fotoğraf çektirmek için en önemli yerler konumunda.

John Lennon Duvarı günün her saati kalabalık ve canlı. Dış alanda olduğu için her zaman görebileceğiniz bu duvarın etrafında yer alan parklarda veya kafelerde zaman geçirebilirsiniz. Sanat severler de dahil olmak üzere, bütün turistler tarafından yoğun bir ilgi gören duvarın çevresindeki sokak sanatçılarını da dinleme veya izleme şansı elde edebilirsiniz.

”John Lennon Duvarı (Lennon Wall) konum için tıklayın”

12.Strahov Manastırı

Strahov Manastırı
Strahov Manastırı

1140 yılında inşa edildiği düşünülen Strahov Manastırı, Petrin Tepesi’nde konumlanıyor. 1258 yılında yaşanan yangın nedeni ile zarar görmüş olsa da bakım ve onarım çalışmaları sayesinde ayakta kalmayı başarıyor.

Manastır olarak anılsa da bütünlüklü bir kompleks demenin daha doğru olacağı Strahov Manastırı içerisinde pek çok ilgi çekici yapı bulunuyor. Bu yapıların başında gelen Ulusal Edebiyat Müzesi, çok eski dönemlerden kalma el yazıları bulunduran bir koleksiyona sahip. 130 binden daha fazla çoğu Ortaçağ dönemine ait eser bulunduruyor olması sebebiyle dikkat çeken Ulusal Edebiyat Müzesi, Strahov Manastırı’nı Prag’ın mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerinden biri haline getiriyor. Manastıra giriş için ücret ödemeniz gerekmiyor.

”Strahov Manastırı konum için tıklayın”

13.Barut Kapısı (Powder Tower)

Barut Kapısı (Powder Tower)
Barut Kapısı (Powder Tower)

Barut Kulesi ya da Barut Kapısı ismi ile anılan bu yapı, Eski ve Yeni Kent Bölgesi arasında bulunan 13 kapıdan birisi konumunda. 1475 yılında inşa edildiği düşünülen Barut Kapısı (Powder Tower), Prag’ta bulunan Gotik mimarinin en iyi örneklerinden kabul ediliyor.

Prag’da en çok fotoğrafı çekilen yapı olma özelliği taşıyan Barut Kapısı, bugünkü haline gelene dek çeşitli restorasyon çalışmalarından geçmiş. Günümüzde sahip olduğu görkemli görüntüsüne ise ziyaretçileri kendisine çekmeyi başarıyor. 150 kron ücret ödeyerek girebileceğiniz Barut Kapısı kış aylarında 10.00-18.00; yaz aylarında ise 10.00-21.00 saatleri arasında açık.

14.Prag Ulusal Müze

Prag Ulusal Müze
Prag Ulusal Müze

Çek Cumhuriyeti’ne ait en eski ve en büyük müze olma özelliğine sahip olan Prag Ulusal Müze, zoolojiden antropolojiye, arkeolojiden sanat ve müziğe, çok geniş bir koleksiyona sahip. Tek başına beş milyondan daha fazla eser barındırması, koleksiyona duyulan ilgiyi çok yoğun hale getiriyor.

1800’lü yıllarda kurulan ve bugünkü yerine 1891 yılında geçirilen Prag Ulusal Müzesine giriş için 200 kron ücret ödemeniz gerekiyor. Bu müzede eski çağlardan modern dönemlere kadar pek çok esere ve kalıntıya denk gelebileceğiniz için mutlaka ziyaret etmelisiniz tavsiye ediliyor. Müze haftanın her günü 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

”Prag Ulusal Müze konum için tıklayın”

15.Prag Eski Şehir Meydanı

Prag Eski Şehir Meydanı
Prag Eski Şehir Meydanı

Prag’ın tarihi ve hareketli noktalarından biri olan Prag Eski Şehir Meydanı, Eski Belediye Binası, Franz Kafka’nın yaşadığı ev, Astronomik Saat Kulesi ve Tyn Kiliesi gibi pek çok yere ev sahipliği yapıyor.

Belirli bir süre boyunca pazar yeri olarak kullanılmış olan Prag Eski Şehir Meydanı popülerliğini korumaya devam ediyor. Hayatın durmadığı bir meydan olan Prag Eski Şehir Meydanı’nı istediğiniz herhangi bir saat ziyaret edebilirsiniz. Canlılığını hiç yitirmeyen bu alanda sokak sanatçılarını izleyebilir, sokak lezzetleri deneyebilir veya ünlü mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

”Prag Eski Şehir Meydanı konum için tıklayın”

16.Tyn Kilisesi

Tyn Kilisesi
Tyn Kilisesi

Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Tyn Kilisesi, Prag’ın en tanınmış yapılarından biri olma özelliğine sahip. Eski Kent Meydanı’nda bulunan Tyn Kilisesi sahip olduğu görkemli mimarinin yanı sıra iç mekan süslemeleri ile de şehrin en dikkat çekici yapılarından biri olarak biliniyor.

1385 yılında inşa edildiği düşünülen Tyn Kilisesi hakkında yapılan araştırmalar, kökenlerinin daha da eski dayandığını gösterecek nitelikte. Dış mekan tasarımında Gotik, iç mekan tasarımında Barok tarzın hakim olması ise bu alanda yapılan ilginç örneklerden biri olmayı başarıyor.

Pazar hariç her gün 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Tyn Kilisesi, pazar günleri 10.30 ve 12.00 saatleri arasında ibaret için açık. Özellikle gündüz saatlerinde kilise turistler tarafından adeta akına uğruyor. Bunun yanı sıra bazı zamanlar kilisede dini konserler de gerçekleşiyor.

”Tyn Kilisesi konum için tıklayın”

17.Mala Strana Bölgesi

Prag’da “Barok İncisi” olarak anılan Mala Strana Bölgesi, şehrin en romantik ve büyüleyici mahallesi olarak biliniyor. 16. yüzyıldan kalma binaları ile dikkat çeken bir bölge olan Mala Strana Bölgesi, turistik açıdan önemli bir cazibe merkezi.

Özellikle doğal güzellikleriyle dikkat çeken ve eski bir yerleşim yeri olan burada tarihi Çek kültürünü çok daha iyi şekilde keşfedebilirsiniz. Yerel lezzetlerden tarihi evlere kadar keşfetmeniz için özel fırsatlar sunan bölgeye bir gününüzü ayırabilirsiniz. “Vize Nasıl Alınır? Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?” gibi durumları hallettikten sonra Çekya ziyaretiniz sizler için bu bölgeyle unutulmaz bir deneyime dönüşebilir!

18.İspanyol Sinagogu

İspanyol Sinagogu
İspanyol Sinagogu

Yeni Mağribi tarzda inşa edilmiş olan İspanyol Sinagogu, süslü iç mekanları ile dikkat çekiyor. 19. yüzyıl sonlarında inşa edildiği düşünülen İspanyol Sinagogu, ibadete açık durumda. Özellikle mimari dokusuyla Yahudiler için önemli sinagoglar arasında sayılan yapıya giriş için ibadet saatleri dışını tercih etmelisiniz. Sinagogun hemen yanında bulunan Yahudi Müzesi de özellikle Avrupa’daki Yahudilerin tarihlerini ve geleneklerini görebilmeniz için fırsat sunuyor. Sinagoga merkezi konumda bulunması sebebiyle yürüyerek şehrin farklı noktalarından ulaşabilirsiniz.

”İspanyol Sinagogu konum için tıklayın”