Kırklareli Gezilecek ve Görülecek Yerler

İğneada: Longoz ormanlarıyla dünyada eşine az rastlanır bir doğaya hakimdir İğneada. Kırklareli’ne 93 kilometre uzaklıkta yer alan İğneada, Demirköy ilçesinde bulunuyor. İğneada, aynı zamanda birçok kuş türüne ev sahipliği yapmakta… Her mevsim ziyaret edilen bölge, özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun bir ilgi görüyor. Bu durum İğneada’daki otellerin de sayısının artmasını sağlamıştır. Kırklareli gezilecek ve görülecek yerler listenize ilk olarak İğneada’yı ekleyin .

Kanlıgeçit Höyüğü: Kırklareli’nin tarihine ışık tutan bölgelerin başında Kanlıgeçit Höyüğü geliyor. İlk olarak Prof. Dr. Mehmet Özdoğan tarafından 1981 yılında tespit edilen höyük, 1994 yılı itibari ile arkeolojik kazılarla araştırma konusu olmuştur. Kanlıgeçit, il merkezinin 500 metre güneyinde yer alıyor. Yapılan araştırmalarda höyüğün ilk olarak Erken Tunç Çağı’nda yerleşim alanı olarak kullanıldığı ortaya çıkmış.

Kıyıköy Kastro: Bir tarafı göl, diğer tarafı denizle çevrili olan Kıyıköy Kastro, Kırklareli’nin kamp için en ideal noktasıdır. Denize girmek ve akşam saatlerinde kamp kurup mangal yapma imkanı veren Kıyıköy Kastro, Vize ilçesine bağlı. Çerkezköy ve Saray’ı geçtikten sonra tabelalar yardımıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kastro sahilinde duş, WC gibi hizmetler mevcut.

Dupnisa Mağarası, Balkaya Köyü, Beğendik Köyü, Aşağı Pınar Höyüğü, Vize Kalesi, Pınarhisar Kalesi ve Aya Nikola Manastırı Kırklareli’nde rotanızı çevireceğiniz diğer gezi noktalarıdır.

Kırklareli Yapılacak Aktiviteler

  • Kırklareli’nde güzel bir köy kahvaltısıyla güne başlayın.
  • Kamp kurmak için Kıyıköy Kastro ve Demirköy’ü tercih edin. Bu bölgeler denize girmek için de oldukça ideal.
  • Şehrin yöresel el işlemelerinden ve dokumalarından mutlaka evinize de götürün.
  • Dereköy Ormanları’nda bisiklet turuna çıkın.
  • Kırklareli’nde Ne Yenir?

    Kırklareli mutfağında et ve süt ürünleri ile sebze ve meyvelerin önemli bir yeri vardır. Aynı zamanda yemeklerde hamur işleri de ön plana çıkar. Kırklareli tatilinizde yöre mutfağına ait kapama, soğan aşı, tas kebabı, sulu kaçamak ve sebzeli gerdan yemeğinin tadına mutlaka bakmalısınız.