Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy Banner Görseli

Anadolu Yakası’nın en turistik ve hareketli ilçelerinden biri olan Kadıköy, şehrin sanat ve kültür merkezi olarak değerlendiriliyor. Kadıköy’de attığımız her adımda tiyatro ve sanat merkezleri ile karşılaşabilirsiniz. Her dönemi ilginizi çekebilecek farklı etkinliklere ev sahibi yapan Kadıköy Caddebostan Sahili, Moda Sahili ya da Bağdat Caddesi gibi yerleri de ziyaret etmenize imkan tanıyor. 

Kadıköy ziyaretiniz esnasında gerçekleştirebileceğiniz pek çok etkinlik bulunuyor. Yılın dört mevsimi boyunca İstanbul’a gelen ziyaretçilerin en sevdikleri ilçelerden biri olmayı başaran Kadıköy, keyifli bir İstanbul turu için mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 

Kadıköy’de gezilecek yerler:

  1. Moda Sahili
  2. Bahariye Caddesi
  3. Bostancı Gösteri Merkezi
  4. Moda Sahnesi
  5. Boğa Heykeli
  6. Yoğurtçu Parkı
  7. Süreyya Operası
  8. Nazım Hikmet Kültür Merkezi
  9. Kadıköy Çarşı (Timsahlı Mısır Çarşısı)
  10. Barış Manço Evi 

Hem kültürel hem de tarihi açıdan önemli yerlere ev sahipliği yapan Kadıköy, şehrin en turistik ilçelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple yurt içi ve dışından ziyaretçiler tarafından yılın dört mevsim adeta akına uğruyor. Keyifli vakit geçirmenize olanak sağlayacak pek çok mekana da ev sahipliği yapan ilçe, konaklamak isteyenlere de farklı seçenekler sunuyor. Farklı konseptler ile hizmet veren dolayısıyla her tatil anlayışına ve farklı bütçelere hitap edebilecek Kadıköy otelleri, konforlu bir seyahat imkanı sağlıyor.

1.Moda Sahili

Moda Sahili
Moda Sahili

Moda, Kadıköy’e bağlı en ilgi çekici semtlerden birisi. Marmara Denizi ve ada manzaralarının büyüleyici manzaralarına ev sahipliği yapan Moda Sahili ise Moda’nın en sevilen sahili. Yürüyüş yapmak ya da sahil boyunca bulunan kafe ve restoranlarda vakit geçirmek için ziyaret edebileceğiniz Moda Sahili deniz kıyısı boyunca uzanan yürüyüş parkuruna da bisiklet yollarına ev sahipliği yapıyor. 

İstanbul sokak lezzetleri deneyebileceğiniz seyyar arabalara ve lokantalara da yer veren Moda Sahili, İstanbul’da keyifli bir seyahat gerçekleştirmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin arasında. Moda Sahili’nin günün her saati çok kalabalık olduğunu ise söylemek gerekiyor.

Moda Sahili konum için tıklayın”

2.Bahariye Caddesi

Bağdat Caddesi ile hareketlilik konusunda yarışan Bahariye Caddesi, Kadıköy’de alışveriş yapmak ve eğlenceli bir gün geçirmek için gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor. 650 metre uzunluğunda olduğu için küçük bir cadde olarak değerlendirilmesine rağmen, her iki tarafını saran onlarca mağaza ve ortasından geçen nostaljik tramvay ile görülmeye değer. Kaliteli restoranları, eğlence mekanlarına ve kafelere de ev sahipliği yapan Bahariye Caddesi, Kadıköy’de mutlaka görülmesi gereken tarihi ve turistik yapıların pek çoğunu da bulunduruyor. Bu sebeple yılın dört mevsimi, günün her saati ise oldukça kalabalık.

”Bahariye Caddesi konum için tıklayın”

3.Bostancı Gösteri Merkezi

1991 yılında açılan ve açıldığı yıldan beri şehrin en önemli gösteri merkezlerinden biri olmayı başaran Bostancı Gösteri Merkezi, Kadıköy seyahatiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Her yıl binlerce sanat tutkunu misafir eden merkez, yıl boyu düzenlenen çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Mehmet Şevki Paşa Caddesi üzerinden yapacağınız kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçları ile ulaşabileceğiniz Bostancı Gösteri Merkezi Kadıköy’ün en güzel konumunda yer alıyor. Dünyaca ünlü müzisyenler tarafından verilen konserlerden tiyatro gösterilerine geniş bir etkinlik listesine sahip olan Bostancı Gösteri Merkezi’ni ziyaret etmeden önce etkinlik takvimine göz atmanızı öneriyoruz. 

Bostancı Gösteri Merkezi konum için tıklayın”

4.Moda Sahnesi

Yalnızca Kadıköy için değil, İstanbul için en önemli sinemalardan biri olan tarihi Moda Sineması’nın restore edilmesi ile oluşturulan ve kullanıma açılan Moda Sahnesi 2013 yılından beri hizmet veriyor. Yılın her döneminde gerçekleşen farklı etkinlikler ile sanat meraklılarının ilgisini çekmeyi başaran Moda Sahnesi’nde dünyanın pek çok ülkesinden tiyatro ekipleri gösteriler gerçekleştiriyor. 

Dans gösterileri, akustik müzik konserleri, farklı alanlarda yapılan atölyeler ya da söyleyişler gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Moda Sahnesi, bağımsız film gösterimlerine katılmak için de şehrin en ideal yerlerinden birisi. Ziyaretiniz öncesi hangi etkinliklerin gerçekleştiğini incelemeyi ve bilet almayı unutmamalısınız. 

”Moda Sahnesi konum için tıklayın”

5.Boğa Heykeli

Kadıköy’ün sembolü olan Boğa Heykeli, ilçenin en popüler buluşma noktası. Fotoğraf çektirmek için uğrayabileceğiniz Boğa Heykeli, tunç malzeme ile 1864 yılında tasarlanmış. İlk olarak Paris’te sergilenen, bu esnada Osmanlı Padişahı Abdülaziz’in ilgisini çeken Boğa Heykeli, padişah tarafından satın alınmış, önce Beylerbeyi Sarayı’nda, daha sonra Yıldız Köşkü’nde ve son olarak Kadıköy’de sergilenmeye başlamıştır. İngiltere, İspanya, Belçika ve Amerika’da benzerlerine rastlamanın mümkün olduğu bu heykel, Kadıköy’ün en çok fotoğraflanan sanat eseridir. Boğa Heykeli’nin önü günün her saati oldukça kalabalık ve hareketli. 

”Boğa Heykeli konum için tıklayın”

6.Yoğurtçu Parkı

Marmara Denizi kıyısında bulunan ve Koşuyolu’nda yer alan Yoğurtçu Parkı Kadıköy’ün en popüler rekreasyon alanlarından birisi konumunda. Moda semtinde yer alan ve sevilen bir gezi alanı olan Yoğurtçu Parkı yalnızca turistler tarafından değil, yerel halk tarafından da özellikle hafta sonlarında akına uğruyor.

Yoğurtçu Parkı 800 metrelik bir koşu parkuruna, çiçek bahçelerine, yürüyüş ve bisiklet yollarına ev sahipliği yapıyor. Kurbağalıdere Köprüsü’ne kadar uzanan Yoğurtçu Parkı Süreyya İlmen, Yunus Emre ve Mustafa Kemal Atatürk gibi önemli isimlerin heykellerine de ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle ziyaret ediliyor. Parkta yıl boyunca düzenlenen farklı etkinlikler keyifli vakit geçirmeye olanak sağlıyor. 

Yoğurtçu Parkı konum için tıklayın”

7.Süreyya Operası

Süreyya Operası Kadıköy’ün simgesel tarihi yapılarından birisi. 1920’lerin ilk yarısında Süreyya İlmen Paşa tarafından yaptırılan ve mimari yapısıyla dikkatleri çeken opera, uzun süre opera, bale ve  tiyatro salonu olarak hizmet vermiştir. İstanbul Anadolu yakasının ilk, Türkiye’nin ise altıncı opera binası olması ise tarihi açıdan da özel bir yere sahip olmasını sağlıyor.

Yalnızca ilçenin değil, şehrin sembolik tarihi yapılarından biri olarak değerlendirilen Süreyya Operası özellikle mimariye ilgi duyanlar tarafından ziyaret ediliyor. Art Deco mimari tarzı ile dünyanın her yerinden ziyaretçilerin ilgisini çeken opera, 570 kişilik kapasitesiyle unutulmaz bir akşam geçirmek isteyenlerin tercihi konumunda. 

Süreyya Operası konum için tıklayın”

8.Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Kadıköy’ün en hareketli noktalarından biri kuşkusuz ki Bahariye Caddesi. Antikacılar Sokağı olarak da bilinen Ali Suavi Sokağı üzerinde bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi ise, Bahariye Caddesi’nin en önemli yerlerinden birisi konumunda. 

Sanat ve kültür meraklılarının ortak noktası olarak değerlendirilen Nazım Hikmet Kültür Merkezi, yıl boyunca ilginizi çekebilecek çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Önemli söyleşilerin, seminerlerin ve müzik dinletilerinin yıl boyunca gerçekleştiği Nazım Hikmet Kültür Merkezi, atölye ve workshop gibi aktiviteleri ile de şehrin sevilen merkezlerinden birisi durumunda. Turistik noktaları kısa bir yürüyüş mesafesinde olması ise İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler listelerinin başında yer almasını sağlıyor.

9.Kadıköy Çarşı (Timsahlı Mısır Çarşısı)

Turistik açıdan dikkat çekici bir yer olan ve eğlenceli vakit geçirmek isteyenler tarafından ziyaret edilen Kadıköy, tüm bu özelliklerinin haricinde şehrin en tarihi semtlerinden birisi. Geçmiş yılların ambiyansını ve tarihi atmosferi daha yakından incelemek ve içerisine girmek istiyorsanız görmeniz gereken yerlerin başında ise Timsahlı Mısır Çarşısı ismi ile de anılan Kadıköy Çarşısı bulunuyor. Antikacılar, el yapımı sanat eserleri, yöresel giysiler ve yiyecekler satan çok sayıda dükkana ev sahipliği yapan Kadıköy Çarşı (Timsahlı Mısır Çarşısı) içerisinde tarihi camilere, sanat merkezlerine ve kiliselere de yer veriyor. Geleneksel Türk ve Osmanlı mutfağından lezzetler tadabileceğiniz Kadıköy Çarşı günün her saati hareketliliğini koruyor.

10.Barış Manço Evi

Barış Manço Türkiye’nin en önemli sanatçılarından birisi olarak kabul ediliyor. Vefatının ardından yıllar geçmiş olmasına dair hala önemini korumayı başaran ve Türk sanatı için bir yol gösterici olarak değerlendirilen Barış Manço’nun Moda semti ile özdeşleşti biliniyor. 

Moda semtinde yer alan evinin ölümü sonrasında restore edilmesi ile hizmet vermeye başlaması Barış Manço Evin’ni oluşturmuştur. Kültür ve sanat tutkunlarının uğraması gereken yerlerin başında gelen Barış Manço Evi antikalarla süslü odaları, ünlü sanatçının kişisel eşyaları ve keyifli atmosferi ile görülmesi gereken bir kültürel merkezdir. 2010 yılından beri hizmet veren Barış Manço Evi’ni haftanın her günü 09.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Barış Manço Evi konum için tıklayın”

11.Moda İskelesi

Moda İskelesi
Moda İskelesi

Moda İskelesi etkileyici mimarisi ile Kadıköy’ün mutlaka görülmesi gereken simgesel yapılarından biri olarak anılıyor. Özellikle gün batımında eşsiz bir manzara sunan Moda İskelesi, ünlü mimar Vedat Tek tarafından 1917 yılında inşa edilmiştir. Paha biçilemez Kütahya çinileri ile süslü olan Moda İskelesi, lodos fırtınalarında hasar görmüş olsa da aslında uygun şekilde restore edilmiş. 

Hafta sonları iskele içerisinde gerçekleşen  kahvaltılar hem yerel halk hem de turistler tarafından adeta akına uğramasını sağlıyor. Bununla birlikte Moda İskelesi dinlendirici deniz havası eşliğinde keyifli yürüyüşler yapmak veya iskelede çay içmek için de ziyaret ediliyor. 

Moda İskelesi konum için tıklayın”

12.İstanbul Oyuncak Müzesi

Yalnızca çocuklar tarafından değil, nostaljik bir seyahat yapmak isteyen herkes tarafından ziyaret edilmesi gereken İstanbul Oyuncak Müzesi Kadıköy’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Zengin bir koleksiyona sahip olan İstanbul Oyuncak Müzesi 1007 yüzlü yıllardan beri üretilen pek çok oyunca ev sahipliği yapıyor. Sunay Akın tarafından 2005 yılında açılan ve açıldığı günden beri aktif olarak hizmet veren İstanbul Oyuncak Müzesi’nin içerisinde oyuncak satın alabileceğiniz bir mağaza da bulunuyor. 

İstanbul Oyuncak Müzesi hafta içi 10.00 ile 18.00, hafta sonu ise 10.00 ile 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Giriş için 160 TL ücret talep ediliyor.  

İstanbul Oyuncak Müzesi konum için tıklayın”

13.Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı, ismini bulunduğu Fenerbahçe Adası’ndan alıyor. Yeşilliklerle çevrili bir alanda, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi manzaraları eşliğinde keyifli bir rekreasyon alanı olan Fenerbahçe Parkı 1500’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte park içerisinde kır bahçeleri, dinlenme alanları, yürüyüş yolları, kafeler ve rengarenk çiçekler bulunuyor. 

Ünlü sinema sanatçılarının heykellerine de ev sahipliği yapan ve içerisinde bir seyir terası bulunan Fenerbahçe Parkı’nda, İstanbul manzaralarının tadını çıkartabilir ve doğa ile iç içe bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık olan Fenerbahçe Parkı, özellikle hafta sonlarında turistler ve yerel halk tarafından adeta akına uğruyor.

Fenerbahçe Parkı konum için tıklayın”

14.Haldun Taner Sahnesi

Kadıköy meydanından kısa bir yürüyüş yaparak Ulaşabileceğiniz Haldun Taner Sahnesi, İstanbul’un en sevilen tiyatrolarından birisi durumunda. İsminin ünlü tiyatro ve kabare yazarı olan Haldun Taner’den alan tiyatro, 1925 ile 1927 yılları arasında inşa edilen bir binada hizmet veriyor. Birinci ulusal mimarlık akımının en önemli yapılarından biri olarak gösterilen binada hizmet veren Haldun Taner Sahnesi, çarpıcı iç dekorasyonları ve otantik atmosferi ile keyifli bir tiyatro deneyimi sunuyor.

286 kişilik kapasiteye sahip olan Haldun Taner Sahnesi yıl boyu pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Etkinlik takvimini inceleyerek, ilginizi çeken aktivitelere katılabilirsiniz.

Haldun Taner Sahnesi konum için tıklayın”

15.Kadife Sokak (Kadıköy Barlar Sokağı)

Kadife Sokak ya da bilinen ismi ile Kadıköy Barlar Sokağı, Kadıköy’ün en popüler gezi alanlarının başında geliyor. Bahariye ile Caferağa semtlerinin arasında yer Kadife Sokak eğlencenin hiçbir zaman son bulmadığı, Kadıköy’ün en hareketli sokaklarından biridir. Canlı müzik dinleyebileceğiniz onlarca mekana ev sahipliği yapan Kadife Sokak (Kadıköy Barlar Sokağı) tarihi atmosferini de kaybetmemiş olması sebebiyle yoğun bir ilgi görüyor. Özellikle gece saatlerinde kalabalık turist gruplarına ve yerel halkı ağırlayan Kadife Sokak, dünya lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlar da bulunduruyor. Eğlence mekanları ve restoranların haricinde sanat galerileri ve müzik aleti satın alabileceğiniz mağazalar da Kadife Sokak’ta bulunuyor.

16.Özgürlük Parkı

İstanbul’un kalabalık semtlerinden biri olan Kadıköy’de yer alan Özgürlük Parkı, Göztepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunuyor. Park içerisinde tenis kortu, futbol ve basketbol sahaları, oyun alanları, spor aletleri, yürüyüş kordonu, bisiklet yolu, süs havuzları, hayvanlar için özel alanlar, kafeterya, piknik alanı ve amfi tiyatro bulunuyor. Güneşli günlerin ve yaz aylarının vazgeçilmez rekreasyon alanlarından biri olan Özgürlük Parkı, Kadıköy merkezinden kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda yer alıyor.

Özgürlük Park’ı etrafında konaklayabileceğiniz Kadıköy otelleri bulunuyor. Tam ya da yarım pansiyon gibi konseptler ile hizmet veren oteller, bütçeniz ve tatile ihtiyacınıza uygun bir seçeneği tercih edebilmenizi sağlıyor.

17.Kadıköy Sanatçılar Sokağı (Ali Suavi Sokağı)

Otantik atmosferi ile İstanbul’daki romantik yerler listelerinde bulunan Kadıköy Sanatçılar Sokağı, Ali Suavi Sokağı ismiyle de anılıyor. Bahariye Caddesi’nde bulunan ve caddenin en önemli sokaklarından biri olan Ali Suavi Sokağı, restorasyon çalışmasına uğradıktan sonra Kadıköy Sanatçılar Sokağı olarak hizmet vermeye başlamış. Birbirinden güzel el sanatı ürünlerinin satışının yapıldığı pek çok tezgah ile keyifli bir alışveriş deneyimi vadeden Kadıköy Sanatçılar Sokağı (Ali Suavi Sokağı) her iki tarafında 50’den fazla stant bulunduğu için gününüzün belirli bir kısmını ayırmanız gerekiyor. Karakalem ve yağlı boya tablolar, bakır ürünler, çömlekler, cam işlemeler gibi binlerce farklı sanat eserinin satışının yapıldığı Kadıköy Sanatçılar Sokağı, yıl boyu konser ve sergi gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

18.Kadıköy İskele Meydanı

Kadıköy Meydan İskele
Kadıköy Meydan İskele

Kadıköy Meydan ya da Rıhtım Meydan isimleriyle damla Kadıköy İskele Meydanı, tarihi ve turistik güzellikleri keşfetmeye başlamak için bulunmanız gereken başlangıç noktası. İskele Meydanı’nda Boğaz manzarası eşliğinde hizmet veren, yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ya da keyifli molalar verebileceğiniz kafe ve restoranlar bulunuyor. Haydarpaşa Tren Garı ile İnceburun Feneri arasında uzanan Kadıköy İskele Meydanı, semtte düzenlenen gösterilerin, mitinglerin ve etkinliklerin de ana merkezi konumunda. Etrafında mutlaka görülmesi gereken çok sayıda kültür merkezi ve turistik yer bulunduran Kadıköy İskele Meydanı, Osmanlı döneminden beri bölgenin en sevilen buluşma noktalarından birisi konumunda. 

Kadıköy İskele Meydanı konum için tıklayın”