Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Kocaeli Banner Görseli

Kocaeli Türkiye’nin sanayi alanında en gelişmiş şehirlerinden biridir. İzmit Körfezi ve Karadeniz kıyılarında uzanan sahillere ev sahipliği yapan Kocaeli, kaliteli kayak merkezlerine ve milli parklara da sahiptir. Marmara Bölgesi’nde yer alan ve kendine özgü turistik şehirlerden biri olarak değerlendirilen Kocaeli, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Yılın her mevsimi Kocaeli’ni ziyaret etmek için uygundur. Kış aylarında kayak, yaz aylarında ise doğa tatili yapmak için ideal bir şehirdir. 

Kocaeli’de Gezilecek Yerler:

  1. Ormanya Doğal Yaşam Parkı
  2. Kerpe Kartal Kayaları
  3. Serindere Kanyonu
  4. Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi
  5. Kartepe Kayak Merkezi
  6. Beşkayalar Tabiat Parkı 
  7. Eskihisar Kalesi
  8. Yuvacık Barajı
  9. TCG Gayret Müzesi
  10. Seka Park 

Kocaeli’ne ulaşmak için hava, kara, deniz ve demir yolunu tercih edebilirsiniz. Tren ve otobüsler ile her şehirden kolayca ulaşabileceğiniz Kocaeli’ne özel aracınız ile de yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’da bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı da Kocaeli’ne ulaşmak için kullanılabilir. Havalimanından indikten sonra araç kiralama hizmetinden faydalanarak şehre ulaşabilirsiniz. Bunların haricinde Kocaeli’ne deniz yoluyla ulaşmak için Gebze- Eskihisar ve Yalova-Topçular arasında 24 saat düzenlenen arabalı vapur seferlerini de tercih edebilirsiniz. 

Seyahatiniz esnasında Kocaeli otelleri ile konaklayabilirsiniz. Şehrin farklı yerlerinde bulunan oteller farklı konseptler ile hizmet verirler. Bu durum her bütçe için bir tesis bulmanızı sağlar.

1.Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Kalabalık arkadaş gruplarının ve çocuklu ailelerin favorisi olan Ormanya Doğal Yaşam Parkı 189 hektarlık bir ormanlık alandır. Mantar evlerine, donanımlı kamp ve karavan alanlarına ev sahipliği yapan Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda yapabileceğiniz birçok aktivite mevcut. Bu aktivitelerin en başında  lamadan zebraya kadar olan 70’i aşkın türde 500’e yakın hayvanı gözlemlemek yer alıyor. Bunun yanı sıra yaşam parkında yer alan Hobbit evlerini ziyaret edebilir, ailenizle birlikte birbirinden güzel fotoğraflar çektirebilirsiniz

Tarım alanı, orman kütüphanesi ve hayvan çiftliği de dahil olmak üzere toplam 12 farklı bölümden oluşan Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda 6 yaşından büyük çocuklar için de pek çok etkinlik organize ediliyor. Tohum ekme, kuş evi inşa etme gibi etkinliklerde çocuklar, keyifli vakit geçiriyor. Yaşam parkında yer alan orman kütüphanesinde de 3 okuma salonu yer alıyor. Bu okuma salonlarında kuş sesleri eşliğinde kitap okumanız mümkün.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilir. Özellikle hafta sonu turları arıyorsanız Kısa Süreli Tatilleri Değerlendirme: Hafta Sonu Turları içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

”Ormanya Doğal Yaşam Parkı konum için tıklayın”

2.Kerpe Kartal Kayaları

Merkezden her saat başı kalkan minibüsler ile ulaşabileceğiniz Kerpe Kartal Kayaları milyonlarca yıllık bir oluşum sürecine sahiptir. Sert dalgalar ve rüzgarlar ile şekillenen birbirinden ilginç kayalıklar, Kerpe Kartal Kayalarının dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerinin yoğun ilgisini görmesini sağlar. Özellikle kış aylarında kendinize veya sevdiklerinize güzel bir tatil armağan etmek istiyorsanız Kasım’da gidilebilecek Tatil Rotaları yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Gün doğumunda ve batımında eşsiz bir kızıl renge boyanan gökyüzü Kerpe Kartal Kayalarının en sevilen zamanlarını oluşturur. Tertemiz sulara sahip olan kayalarda yaz aylarında yüzerek vakit geçirebilirsiniz. Eğer sonbahar ve kış aylarında bölgeyi ziyaret ederseniz tekne gezilerine katılmanız mümkün.

Kerpe Kartal Kayaları konum için tıklayın”

3.Serindere Kanyonu

Kocaeli’de mutlaka görülmesi gereken ilçelerin başında Serince geliyor. Şehrin en turistik ilçesi olduğunu söylemenin mümkün olduğu Serince, Serindere Kanyonu da dahil olmak üzere çok sayıda doğa harikası rotasyona ev sahipliği yapıyor.

Marmara Bölgesi’nin en zorlu yürüyüş parkurlarından birini bulunduran Serindere Kanyonu çeşitli illerden gelen macera severler ile dolup taşıyor. Bahar ve yaz aylarında kanyonun serin sularında yüzerek serinleyebileceğiniz Serindere Kanyonu dağ bisikleti turları, ATV turları, kampçılık ve kaya tırmanma gibi aktiviteler için de ziyaret ediliyor. Ayrıca Kocaeli’nin meşhur yemekleri listesini deneyebileceğiniz lezzetler sunan restoranlara da gidebilirsiniz.

Serindere Kanyonu konum için tıklayın”

4.Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

Gebze ilçesi sınırlarında yer alan Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi Türk müzeciliğinin kurucusu olarak değerlendirilen Osman Hamdi Bey tarafından, 1884 yılında hizmete açılmıştır. Dış mimarisi ve içerisinde yer alan antika mobilyalar ile süslü salonları tarihte yolculuğa çıkmanızı sağlar.

İçerisinde Osman Hamdi Bey’e ait bir balmumu heykeli, sanat eserleri ve kişisel eşyalarının sergilendiği koleksiyon bulunuyor. Çam ormanları arasında yer alan konak içerisinde faaliyet gösteren Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi 19. yüzyıl mimarisini daha yakından incelemek isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. Merkezden kalkan otobüsler ile ulaşabileceğiniz Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi konum için tıklayın”

5.Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi
Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli, İstanbul ve Bursa gibi şehirlere yakın konumda bulunur ve komşu olarak değerlendirilir. Bu durum Kartepe Kayak Merkezi’nin kış aylarında komşu şehirlerden gelen yerli turistlerin akınına uğramasının nedenidir. Merkeze 32 km uzaklıkta, 1600 metre yükseklikte kurulmuş olan Kartepe Kayak Merkezi, dünya standartlarında pistlere, kayak ekipmanları kiralayabileceğiniz ve özel ders alabileceğiniz işletmelere sahiptir.

Kayak tatili önerilerinin başında gelen Kartepe Kayak Merkezi, etrafında bulunan oteller ile keyifli bir kayak tatili imkanı sunar. Özellikle tatillerde ve yılbaşında kapasitesini tamamen dolduran Kartepe Kayak Merkezi’nde konaklamak istiyorsanız erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmanız öneriliyor. 

6.Beşkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli’nin sevilen bir gezi ve doğa alanı olan Beşkayalar Tabiat Parkı şehir merkezinden 27 kilometre uzaklıktadır. Kanyon duvarlarının devasa büyüklüğü, metrelerce yükseklikten dökülen şelale suları ve park içerisinde bulunan irili ufaklı dereler keyifli bir gezi destinasyonu olmasını sağlar.

Çam ormanları arasında dinlenmek ve doğa ile iç içe olmak için ziyaret edebileceğiniz Beşkayalar Tabiat Parkı binlerce yıllık mağaralara da ev sahipliği yapar. Rehberler aracılığıyla seyahat edebileceğiniz mağaralar Kocaeli seyahatinizi benzersiz bir deneyime dönüştürür. 

İyi düzenlenmiş yürüyüş yolları ve donanımlı kamp alanları da Beşkayalar Tabiat Parkı’nda bulunuyor. Büyük şehirlere yakın konumda olduğu için hafta sonu kaçamaklarının gözdesi olan Beşkayalar Tabiat Parkı kaya tırmanma ve dağcılık gibi aktiviteler için de ziyaret ediliyor.

7.Eskihisar Kalesi

Önemli bir tarihi hazine olan Eskihisar Kalesi, İzmit Körfezi’nin güney bölümünü kontrol etmek amacıyla, bölgeye hakim bir tepe üzerine yapılmıştır. Yapım tarihinin 1241 olduğu kale, Bizans döneminde inşa edilmiştir. 

Osmanlı döneminde de aktif olarak kullanılan ve genişletilen Eskihisar Kalesi 1998 yılında aslına uygun şekilde restore edilmiştir. Bu sayede turizme kazandırılmış ve bölgenin en dikkat çekici yapılarından biri haline gelmiştir. 

Eskihisar Kalesi konum için tıklayın”

8.Yuvacık Barajı

Yuvacık Barajı
Yuvacık Barajı

Kocaeli’nin en önemli doğal destinasyonlarından biri olan ve dört mevsim yerli ve yabancı turistler tarafından akına uğrayan Yuvacık Barajı, iki büyük derenin birleştiği vadide, Yuvacık Beldesi yakınlarında yer alıyor. Dere kenarında alabalık çiftlikleri görülmeye değer bir manzara yaratıyor.

Doğa ile iç içe olmak isteyenler tarafından ziyaret edilen Yuvacık Barajı huzurlu ve sakin bir atmosfere sahiptir. Körfez ve İzmit manzarası eşliğinde yürüyüşler yapmak için ziyaret edebileceğiniz Yuvacık Barajı’na, merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşabilir. Ancak toplu taşıma araçları bir noktaya kadar ulaşım sağlar. Kalan yolu yürüyerek devam etmeniz gerekir. Bunun için Yuvacık Barajı’na seyahat edeceğiniz zaman rahat ayakkabılar ve kıyafetler tercih etmeniz önerilir. 

Baraj içerisinde farklı seviyeler için düzenlenmiş yürüyüş parkurları bulunur. Bu sayede her seviyeden yürüyüşçü ve ziyaretçi keyifli bir gün geçirebilir.

Yuvacık Barajı konum için tıklayın”

9.TCG Gayret Müzesi

Gayret Gemisi 1972 yılından beri Türk Deniz Kuvvetleri’ne hizmet verir. Kore ile Vietnam savaşlarında da görev aldığı bilinen TCG Gayret Müzesi, Türkiye’nin en önemli tersanelerinden biri olan Gölcük Tersanesi’nde halka açılmıştır. İç bölümleri yenilenmiş olan gemi, Kocaeli’nin en önemli tarihi yapılarından biri olarak da değerlendiriliyor.

TCG Gayret Müzesi’ni haftanın her günü 09.00 ile 17.30 saatleri arasında, herhangi bir ücret ödemeden gezebilirsiniz. İç kısımlarında mutfak, yatakhane, çamaşırhane gibi bölümleri bulunan TCG Gayret Müzesi, Türkiye’nin ilk gemi müzesi olma özelliği de taşıyor. 

TCG Gayret Müzesi konum için tıklayın”

10.Seka Park

Türkiye’nin en büyük şehir içi parklarından biri olan Seka Park denize sıfır konumda, şehrin tam ortasında inşa edilmiştir. Eski Seka Kağıt Fabrikası’nın arazisinde yer alan ve 580 dönümlük geniş bir yeri kaplayan Seka Park yürüyüş parkurları, kafeler, balık restoranları, parklar ve bahçelere ev sahipliği yapıyor.

114, 126, 134 ve 146 numaralı otobüsler ile ulaşabileceğiniz Seka Park Kocaeli’nde keyifli vakit geçirmek isteyenlerin tercihidir. Yıl boyu konser gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan Seka Park özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça hareketlidir. 

11.Ballıkayalar Kanyonu ve Tabiat Parkı

Marmara Bölgesi’nin en önemli doğa gezisi mekanlarından biri Ballıkayalar Kanyonu ve Tabiat Parkı’dır. Fotoğraf safarileri için de sık sık ziyaret edilen Ballıkayalar Kanyonu ve Tabiat Parkı 500’e yakın vahşi hayvan türüne ve yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapıyor. 850 hektarlık bir alan üzerine kurulu, 1.5 kilometre boyunca uzanan devasa sarp kayaları bulunduran Ballıkayalar Kanyonu ve Tabiat Parkı, Türkiye’nin en güzel yürüyüş parkurlarından biridir.

Yılın her mevsimi ziyaret edilen Ballıkayalar Kanyonu ve Tabiat Parkı içerisinde şelaleler, dereler ve göletler bulunduruyor. Su kuşlarının fotoğraflarını çekebileceğiniz, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz Ballıkayalar Kanyonu ve Tabiat Parkı Kocaeli’nde kamp yapmak için de ziyaret ediliyor.

12.Cebeci Plajı ve Sahili

Karadeniz manzaraları eşliğinde yürüyüş yapmak ve denizin tadını çıkartmak için ziyaret edebileceğiniz Cebeci Plajı ve Sahili altın renkli kumları ile ünlüdür. Mavi bayraklı bir plaj olan Cebeci Plajı ve Sahili etrafında her bütçeye uygun konaklama seçeneklerine de yer verir.

Yalnızca denize girmek için değil, yürüyüş yapmak ya da bölgede bulunan balık restoranlarında yemek yemek için de Cebeci Plajı ve Sahili’ni ziyaret edebilirsiniz. Bölgenin hafta sonlarında ve yaz aylarında çok kalabalık olduğunu söylemek gerekiyor. 

Cebeci Plajı ve Sahili konum için tıklayın”

13.Ayrı Gezegen Cam Terası

Kartepe’nin eteklerinde yer alan Ayrı Gezegen Cam Terası Kocaeli’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. 2019 yılından beri hizmete açık olan Ayrı Gezegen Cam Terası her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettikleri bir gezi alanıdır. 

Sapanca Gölü ve Saman Dağları’nın eşsiz manzaralarına şahit olmanızı sağlayan Ayrı Gezegen Cam Terası şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Etrafında yer alan kır bahçeleri ve balık çiftliklerinde de vakit geçirebileceğiniz Ayrı Gezegen Cam Terasına merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. 

14.Bayramoğlu Adası

Darıca ilçesinde, Kocaeli’nin en batı ucunda yer alan Bayramoğlu Adası tertemiz bir plaja sahiptir. Yaz aylarında bile huzurlu kalmayı başaran atmosferi ile kafa dinlemek isteyenlerin tercihidir. Tatil cenneti olarak değerlendirilen Bayramoğlu Adası, yanında yer alan Balyanoz Limanı ile de önemlidir. Liman tekne ve yat destinasyonları arasında bulunan en önemli duraklardan biridir.

Bayramoğlu Adası’nda butik oteller, pansiyonlar, balık restoranları ve kafeler yer alıyor. Günübirlik olarak tekne turları ile de ziyaret edebileceğiniz ada, şnorkelli dalış gibi birçok aktivite imkanı sunuyor. 

15.Kocaeli Bilim Müzesi

Özellikle çocuklarınızla seyahat ediyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Kocaeli Bilim Müzesi’dir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK’ın katkılarıyla 2015 yılında açılan ve her yaştan çocuğun ilgisini çekmeyi başaran müze, teknoloji ve bilimi eğlenceli bir şekilde anlatmayı amaçlıyor. 8500 metrekarelik geniş bir alan üzerine kurulu Kocaeli Bilim Müzesi 250’den fazla deney alanına, sergi salonuna, kütüphanelere ve ilginç atölyelere yer veriyor. 

Kocaeli Bilim Müzesi’nde yılın her dönemi konferanslar, eğitimler, workshoplar ve bilim gösterileri düzenleniyor. Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan müzeyi 08.30 ile 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş için ücret talep edilmiyor. 

Kocaeli Bilim Müzesi konum için tıklayın”

16.Bağırganlı Koyu

Doğa yürüyüşleri yapmak, denize girmek veya kamp yaparak doğanın tadını çıkartmak için ziyaret edilen Bağırganlı Koyu, Kandıra ilçesindedir. Etrafında bulunan büyüleyici kaya oluşumları ile muhteşem bir atmosfere sahip olan Bağırganlı Koyu, Karadeniz’in en güzel koylarından biridir.

Kristal berraklığa sahip olan denizi şnorkel ile dalış yapmak için idealdir. Doğal sit alanı olduğu için koruma altında tutulan Bağırganlı Koyu’nda hiçbir yapılaşma bulunmuyor.

Şahsi aracınız ile ulaşabileceğiniz Bağırganlı Koyu özellikle yaz aylarında oldukça kalabalıklaşır. Su altı güzelliklerine şahit olmak için ziyaret edebileceğiniz Bağırganlı Koyu’nda daha sakin bir gün geçirmek için akşam ya da sabah saatlerinde gelmenizi öneriyoruz. 

Bağırganlı Koyu konum için tıklayın”

17.Nüzhetiye Şelalesi

Kocaeli ve komşu şehirlerin en önemli trekking parkurlarından biri Nüzhetiye Şelalesi’dir. Bakir doğal güzellikler ile dolu olan Nüzhetiye Şelalesi hafta sonları ziyaretçiler ile dolup taşar. Yaz ayları, şelalenin en yoğun olduğu dönemdir.

Sarp kayalar üzerinden dökülen bembeyaz sular, buz gibi göletler, şelale etrafında bulunan kır bahçeleri ve balık restoranları keyifli vakit geçirmeye imkan tanır. Bursa ve İstanbul gibi büyük şehirlere çok yakın konumda bulunması günü birlik seyahatlerin vazgeçilmez adreslerinden biri olmasını sağlar. 

18.İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi Kocaeli’nin simgesel yapılarından biridir. Halk arasında Kocaeli Saat Kulesi ismiyle de anılıyor. 16 metre yüksekliğe sahip olan İzmit Saat Kulesi 1902 yılında, II. Abdülhamit’in anısına inşa ettirilmiştir. Etkileyici bir mimari olan İzmit Saat Kulesi, neoklasik mimari ile tasarlanmıştır. Çevresinde kafeler, restoranlar, hediyelik eşya dükkanları ve yürüyüş yolları bulunan İzmit Saat Kulesi, merkezi bir konumda yer alıyor. Dolayısıyla ulaşımı merkezden yürüyerek, dakikalar içerisinde sağlayabilirsiniz. 

İzmit Saat Kulesi konum için tıklayın”