Samsun’da Gezilecek Yerler

Samsun Banner Görseli

Türkiye’nin nüfus bakımından en büyük on altıncı şehri olan Samsun, Orta Karadeniz’in en kalabalık şehri olması sebebiyle de turistik seyahatler için oldukça sık şekilde ziyaret ediliyor. İlk çağlara kadar uzanan zengin bir tarihe sahip Samsun, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlattığı şehir olması sebebiyle yakın dönem tarihi açısından da en önemli şehirlerden biri olarak anılıyor.

Köklü geçmişi, mimari güzellikleri ve mutlaka görülmesi gereken tarihi ve doğal yerleri ile Samsun; her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Hem yaz hem kış aylarında ziyaret edilen ancak özellikle ilkbahar aylarında ziyaret edilmesi gereken Samsun; tarihî, doğal güzellikleri ve kendisine özgü özellikleriyle zengin bir şehir. Dolayısıyla Samsun’da gezilecek yerler ve Samsun otelleri şehre yapılan ziyaretlerin her geçen gün artmasını sağlıyor.

Eğer Samsun ziyaretinizi planlarken zorlanıyorsanız sizler için derlediğimiz listeyi inceleyebilirsiniz. Yılın herhangi bir mevsiminde yapacağınız Samsun seyahatinde gezmeniz gereken yerler:

Samsun’da Gezilecek Yerler

 1. Bandırma Vapur Müzesi
 2. Vezirköprü
 3. Gazi Müzesi
 4. Onur Anıtı 
 5. Bafra
 6. Amisos Tepesi
 7. Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı
 8. Amazon Adası, Batı Park
 9. İlkadım Anıtı
 10. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

1.Bandırma Vapur Müzesi

Bandırma Gemisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması esnasında en önemli rolü oynayan araçlardan biri olarak biliniyor. 1878 yılında Trocadero ismi ile inşa edilen ve uzun yıllar boyunca yük taşıyan gemi 1891 yılında battığı yerden çıkarılmış, onarılarak tekrar kullanılabilir hale getirilmiş.

Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele süreci boyunca kullandıkları gemilerden biri olan ve günümüzde müze haline getirilen Bandırma Vapur Müzesi; Samsun’un tarihi ve Milli Mücadele hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen herkesin ziyaret etmesi gereken bir müze konumunda. Vapurun müze haline getirilmiş olması ise şehrin en dikkat çekici kültürel yapılarından biri olmasını sağlıyor!

2.Vezirköprü

Vezirköprü
Vezirköprü

Samsun’un en tarihi ilçelerinden biri olan Vezirköprü şehir merkezine yaklaşık 110 km uzaklıkta yer alıyor. Şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçları veya şahsi aracınız ile ulaşabileceğiniz Vezirköprü sarp kaya duvarları arasından benzersiz bir manzara sunuyor. Kaya tırmanma, dağcılık ve doğa yürüyüşleri gibi ekstrem doğa sporlarından hoşlananların en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri Vezirköprü oluyor.

Yılın her mevsimi bölgede rehberli doğa yürüyüşleri gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra Vezirköprü ilçesini ziyaret ettiğiniz esnada mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Vezirköprü Tabiat Parkı
 • Taceddin Paşa Camii
 • Kale Camii
 • Taş Medrese

Muhteşem tarihi yapıları bulunduran sokakları ile açık hava müzesini andıran Vezirköprü, Samsun seyahatinizi çok daha keyifli hale getirmeyi amaçlıyor. Özellikle bahar aylarında ilçenin kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yaptığını ise söylemek gerekiyor.

”Vezirköprü konum için tıklayın”

3.Gazi Müzesi

Samsun, Türkiye’nin tarihi açısından en önemli şehirlerden biri olduğu için şehir içerisinde tarihi ve kültürü daha yakından tanımanızı sağlayacak çok sayıda yapı bulunuyor. Bunların başında ise İlkadım ilçesinde yer alan Gazi Müzesi geliyor.

Günümüzde müze olarak kullanılan ve zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapan yapının 1902 yılında inşa edilen tarihi bir konak olduğu biliniyor. Kurtuluş Savaşı’nın ardından Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilen ve Atatürk’ün eşi Latife Hanım ile Samsun ziyaretlerinde konakladıkları bilinen konak, 1940 yılında yapılan düzenleme ile müze haline getirilmiş.

Milli Mücadele dönemine ait fotoğraflar, Atatürk ve komutanların çalışma masalarında bire bir ölçüyle tasvir edildikleri balmumundan hazırlanmış heykeller, Tütün İskelesi’nin minyatür bir örneği ve Atatürk’ün kişisel eşyaları gibi zengin bir koleksiyona sahip olan Gazi Müzesi, Samsun’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında yer alıyor. Müze haftanın her günü 08.30 ile 16.30 arasında ziyaret edilebilir.

Gazi Müzesi konum için tıklayın”

4.Onur Anıtı

İlkadım ilçesinde yer alan Onur Anıtı, Atatürk Parkı’nda konumlanıyor. Şehrin simgesi olan ve Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı noktada yer alan Onur Anıtı Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan bu anı simgelemek üzere tasarlanmış. Cumhuriyet tarihinde tasarlanan ilk anıtlardan biri olması sebebiyle tarihi açıdan da önemli bir yere sahip bulunuyor.

Samsun Valisi Kazım Paşa tarafından Samsun halkı adına Avusturyalı heykeltıraş H. Krippel’e ısmarlanan ve 1927 yılının 19 Mayıs günü kaidenin resmi temel atma töreni yapılan Onur Anıtı’nın inşası 1931 yılında tamamlanmış. 1932 yılında ise anıtın resmi açılışı yapılmış. Resmi açılışı yapıldığı günden bugüne şehrin en önemli sembollerinden biri olmayı başaran Onur Anıtı, büyüleyici güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Samsun geziniz esnasında bu anıtı ziyaret ederek Milli Mücadele dönemini daha yakından kavrama şansı elde edebilirsiniz.

Onur Anıtı konum için tıklayın”

5.Bafra

Bafra
Bafra

Samsun’da doğal güzelliği ile büyüleyen ve yaz tatilleri için oldukça yoğun bir ilgi gören çok sayıda ilçe bulunuyor. Bunların başında ise Bafra geliyor.

Şehir merkezine 51 km uzaklıkta bulunan; merkezden kalkan toplu taşıma araçları ya da şahsi aracınız ile ulaşmamızın mümkün olduğu Bafra, Kızılırmak’ın oluşturduğu bir ova üzerine kurulmuş. Konumu sebebiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ilçe verimli toprakları ile bugüne dek Venedikliler, Cenevizliler, Rumlar ve Osmanlılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış.

Günübirlik seyahatler için en ideal noktalardan biri olan Bafra; kamp yapılabilecek alanlara da sahip bulunuyor. Liman Gölü, Bafra Kuş Cenneti ve Balık Gölü gibi Samsun için önemli yerler de Bafra’da yer alıyor. 

”Bafra konum için tıklayın”

6.Amisos Tepesi

Samsun’un ve içerisinde yer aldığı İlkadım ilçesinin en kıymetli turistik yerlerinden biri olan Amisos Tepesi, sunduğu muhteşem manzaralar ile görenleri büyülemeyi başarıyor. 2008 yılından beri seyahate açık olan ve dört farklı bölümden oluşan Amisos Tepesi, bütün bölümlerin oldukça etkileyici yapılar olması sebebiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 

M.Ö. 6. yüzyılda ilk yerleşimin başladığı tepe olarak bilinen ve bugün birçok farklı medeniyetin izlerini halen taşıyan Amisos Tepesi, yalnızca Türkiye için değil dünya için önemli bir turistik lokasyon konumunda. Helenistik dönemde inşa edilen Baruthane Tümülüsleri ise Amisos Tepesi ziyaretiniz sırasında mutlaka incelemeniz gereken yapıların başında geliyor!

Amisos Tepesi konum için tıklayın”

7.Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı

Samsun il merkezine yaklaşık 125 km uzaklıkta yer alan Şahinkaya Kanyonu içerisinde bulunan Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı, Samsun’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken doğal güzelliklerin başında geliyor. Alanın ana kaynağını oluşturan baraj gölünde yer alan kanyon, doğal bir görünümle ikiye ayrılmış olması sebebiyle görenleri adeta büyülüyor.

Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı aktivite açısından da oldukça önemli bir zenginlik sunuyor. 2015 yılından beri “Tabiat Parkı” olarak koruma altında tutulan Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı; karaca, tilki, porsuk, yaban kedisi ve su samuru gibi çok sayıda hayvana da ev sahipliği yapıyor.

Ekoturizm açısından son derece zengin olan Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı; tekne gezisi, tırmanma, sportif olta balıkçılığı ve su altı dalışı gibi ekstrem sporlar adına da ideal bir lokasyon konumunda. Bunun yanı sıra kamp yapmak istiyorsanız da Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz! Şehir merkezinden toplu taşıma araçları ya da şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı’na girişte kişi başı veya araç üzerinden ücret ödemeniz gerekiyor.

8.Amazon Adası, Batı Park

Samsun tarihi ve kültürel açıdan önemli yapıları ile olduğu kadar doğal güzellikleriyle de dikkat çekmeyi başarıyor. Öyle ki şehirde birbirinden farklı iki büyük park bulunuyor. Bunlardan biri olan Batı Park, İlkadım ilçesinde konumlanıyor.

Toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Batı Park içerisinde Amazon Adası ile anılan ilgi çekici bir bölüme sahip. Geçmiş yıllarda Amazon kadınlarının yaşadığı düşünülen bu bölgede günümüzde çarpıcı heykeller ve anıtlar sergileniyor.

Bunun yanı sıra Amazon Adası, Batı Park denize sıfır konumda olduğu için yürüyüş yapmak adına en ideal yerlerden biri. 825.000 metrekarelik devasa bir alanı kaplayan Batı Park’ta yeme içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz restoranlar, spor sahaları, go-kart pisti ve yürüyüş parkurları bulunuyor. Dolayısıyla park içerisinde yapılacak çok sayıda aktivite olduğundan keyifli vakit geçirebilirsiniz.

9.İlkadım Anıtı

Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’da ayak bastığı ilk yer olan iskelede, bu anı ölümsüzleştirmek için yapılmış bir anıt bulunuyor. İlkadım Anıtı ismi ile anılan ve görenleri büyüleyen bu heykel, kıyıdan 250 metre içeride yer alan iskelenin yerini belirli hale getirmek için dikilmiş.

Dayanışmayı simgeleyen ve anıt taş blok kaide üzerinde bulunan İlkadım Anıtı, Milli Mücadele’nin ne büyük zorluklar ile kazanıldığını gösterecek nitelikte. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken anıtın önü ise her mevsim kalabalık oluyor!

İlkadım Anıtı konum için tıklayın”

10.Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin en önemli özelliği, Türkiye’nin en büyük deltalarından biri olması. Liman Gölü, Balık Gölü, Uzun Göl, Çernek Gölü, Tatlı Göl, Karaboğaz Gölü, Gıcı Gölü isimleri ile anılan 7 farklı göle ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ismini ev sahipliği yaptığı 350’den fazla kuş türünden alıyor! 

Balıkçılık, kuş gözlemciliği ve doğa yürüyüşleri için en ideal noktalar arasında yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti; tepeli pelikanlarından şah kartallarına; bir başka yerde görmenin mümkün olmadığı uçan canlılar ile karşılaşmanızın mümkün olduğu bir lokasyon! UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti; Samsun seyahatiniz esnasında mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

11.Anadolu Aslanı

Amazon Köyü sınırları içerisinde yer alan Anadolu Aslanı, İlkadım ilçesinde konumlanıyor. Şehir içi ulaşım araçlarıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Anadolu Aslanı, devasa büyüklükte bir heykel olmasının sebebiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. İki farklı aslan figürünün bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir çalışma olan Anadolu Aslanı, parkın en sevilen bölgelerinden biri olmayı başarıyor. Heykel etrafında pek çok hediyelik eşya satan dükkan ve kafeterya bulunuyor.

Anadolu Aslanı konum için tıklayın”

12.Samsun Panorama Müzesi

Dijital ve diagromik olmak üzere iki bölümden oluşan Samsun Panorama Müzesi, Samsun’un köklü tarihini daha yakından tanımak isteyenler tarafından ziyaret edilen bir yapı. Üstü kapalı olarak tasarlanan tek panoramik müze olması sebebiyle Karadeniz Bölgesi’nde bir ilk olan Samsun Panaroma Müzesi; oldukça zengin bir koleksiyona sahip. Müzede çeşitli tabloların ve heykellerin dijital hallerini görebilirsiniz. İçinde yer alan hediyelik eşya mağazasından kendiniz veya sevdikleriniz için hediyeler alabilirsiniz.

Samsun Panaroma Müzesi’ni haftanın 7 günü ziyaret edebilirsiniz. Samsun Panaroma Müzesi yaz sezonunda 08.30 ile 18.45; kış sezonunda ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Samsun Panaroma Müzesi konum için tıklayın”

13.Ayvacık

Yalnızca Türkiye için değil, dünya için önemli bir ilçe olan Ayvacık, doğal güzelliği ile görenleri büyülemeyi başarıyor. Mutlaka keşfedilmesi gereken ve fotoğraf safarisi için en çok tercih edilen ilçelerden biri olan Ayvacık, Karadeniz cennetlerine ev sahipliği yapıyor.

Ayvacık ilçe merkezinde yalnızca 60 km uzaklıkta, Yeşilırmak üzerine kurulu bir ilçe olarak biliniyor. Köklü bir geçmişe sahip olduğu bilinen ve ilçe içerisinde mimari açıdan etkileyici çok sayıda yapı bulunan Ayvacık, rehberle doğa yürüyüşleri, balık avlama turları ve kano gezileri gibi ekstrem sporlar için uygun olan etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

14.Ladik Gölü

Ladik Gölü
Ladik Gölü

Zengin balık çeşitliliği ile hem yöre halkı hem de turistler tarafından yoğun bir ilgi gören Ladik Gölü özellikle yaz aylarında yapılan yelken ve kano gibi su sporları sebebiyle sıklıkla ziyaret ediliyor. İlçe merkezine yalnızca 10 km mesafede yer alan ve ilçe merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz göl şifalı kaplıcalara ve kayak merkezine de yakın konumda yer alıyor.

Ladik Gölü’nde vakit geçirirken balık tutabilir, doğa yürüyüşleri yapabilir ya da doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ekstrem su sporları içinde ideal bir nokta olan ve yaz aylarında yoğun bir ilgi gören Ladik Gölü etrafında gölden çıkarılan lezzetli balıkları yiyebileceğiniz restoranlar da bulunuyor!

15.Tekkeköy Mağaraları

Şehir merkezine yalnızca 15 km uzaklıkta yer alan Tekkeköy ilçesinde yer alan mağaralar ilk insanların yaşadığı yer olarak biliniyor. Bu özelliği ile dünyanın her yerinden meraklıların ilgisini çekmeyi başaran Tekkeköy Mağaraları, ilk insanların tasvir edildiği etkileyici heykelleri de yakınında bulunduruyor olması sebebiyle Samsun seyahati esnasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olmayı başarıyor.

Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda çıkartılan paha biçilmez eserler de mağaranın yanında yer alan müzede sergileniyor. Benzersiz manzaralar sunuyor olması sebebiyle de yoğun bir ilgi gören Tekkeköy Mağaraları, tarihi bir yolculuk yapmak isteyenlerin favori adreslerinden birisi durumunda.

16.Terme

Karadeniz kıyısında, il merkezine 57 km uzaklıkta yer alan Terme; doğallığını bozmadan kalmayı başarabilmiş ve tarihi mekanlarıyla mutlaka keşfedilmesi gereken bir ilçe. Kilikyalılar, Medler, Persler ve Romalılar başta olmak üzere çok sayıda medeniyete binlerce yıllık tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı bilinen Terme, bu medeniyetlerden izleri halen taşımaya devam ediyor. 

Terme’nin tarihi sokakları adeta bir açık hava müzesini andırıyor! Terme ziyaretiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken yapılar:

 • Avcı Süleyman Sultan Mehmet Camii,
 • Cüneyt-i Bağdadi Türbesi

Bunun yanı sıra ilçeyi ziyaret ederken Samsun’un meşhur yemekleri arasında bulunan ünlü cevizli dondurmaları tatmayı da unutmamanızı öneriyoruz! Terme’ye özgü bir lezzet olan cevizli dondurma; ilçede yer alan çok sayıda dondurmacı tarafından günlük ve taze şekilde hazırlanıyor. 

Terme konum için tıklayın”

17.Çağlayan Şelalesi

Çağlayan Köyü’nün merkezine yalnızca 7 km uzaklıkta yer alan ve şahsi aracınız ile kısa süre içerisinde ulaşabileceğiniz Çağlayan Şelalesi, pek çok irili ufaklı şelalenin sıralandığı bir bölgede bulunuyor. Dört mevsim boyunca şehre gelen turistler tarafından yoğun bir ilgi gören; özellikle doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileri için tercih edilen Çağlayan Şelalesi, sarp kayalar arasından dökülen bembeyaz sular ile görenleri büyülemeyi başarıyor! 

Kaya göletlerin kenarında piknik yapmak ya da serin havada doğayla iç içe bir gün geçirmek istiyorsanız da Samsun seyahatiniz esnasında Çağlayan Şelalesi’ni ziyaret etmenizi öneriyoruz!

18.Tütün İskelesi (Kurtuluş Yolu)

Tütün İskelesi (Kurtuluş Yolu) Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadeleyi başlatmak amacıyla Samsun’a ayak bastığı ilk yer olarak biliniyor. Dolayısıyla Samsun seyahatiniz esnasında görmeniz gereken ilk yer olduğunu da dile getirmek gerekiyor.

Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının iskeleye ayak bastıkları ilk anları ölümsüzleştirmek adına birebir ölçek ile bal mumundan yapılmış heykelleri Tütün İskelesi’nde inceleyebilirsiniz. İskelenin devamında Bandırma Vapurunun da birebir ölçekle yapılmış bir örneği yer alıyor. Heykelleri ve geceleri aydınlatılan süs havuzları ile Tütün İskelesi (Kurtuluş Yolu) şehrin en dikkat çekici alanlarından biri olarak anılıyor.

Tütün İskelesi konum için tıklayın”