Samsun Gezilecek ve Görülecek Yerler

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: Samsun ve çevresinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sırasında ele geçen kalıntılar, günümüzde Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergileniyor. Hitit, Hellenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler göreceğiniz müzede etnografik eserlerin sergilendiği bir bölüm de yer alıyor. Müze, Samsun Merkez’de bulunmakta.

Mater Dolorosa Katolik Kilisesi: 1840’lı yıllardan sonra Samsun’da yaşayanların %30’u Hristiyan halktan oluşmaktaydı. Bu durum V. Murat’ın emriyle Mater Dolorosa Kilisesi’nin yapılmasını sağlamıştır. Kilise hakkında çok detaylı bilgiler bulunmasa da, mimari özellikleriyle görülemeye değerdir.

İkiztepe Höyüğü: Bafra ilçesine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta yer alan İkiztepep Höyüğü, yıllardır belli aralıklarla arkeolojik kazı çalışmalarına ev sahipliği yapmıştır. Eski Tunç ve Hitit döneminde yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlandığı tahmin edilmiş, araştırmalarda bu bilgi doğrulanmıştır. Süs eşyaları, silahlar, kemik iğne, metal gereçler, nekropol ve toprak kaplar çıkarılan kalıntılar arasındadır.

Akalan Şelaleleri: Bafra ilçesi sınırlarında yer alan Akalan Şelaleleri, şehrin gezilecek doğal güzelliklerinden biri. Şelale, aynı ismi taşıdığı Akalan Köyü’nde bulunuyor. Çevresi hem yürüyüş için hem de piknik için idealdir.

Samsun gezilecek ve görülecek yerler arasında; Ladik Gölü, Kabaceviz Şelaleleri, Bandırma Vapuru Müzesi, Tekkeköy Mağaraları da yer alıyor.

Samsun Yapılacak Aktiviteler

  • Samsun plajlarında Karadeniz´in tadını çıkarın.
  • Karadeniz’de yamaç paraşütü için en ideal noktalar Samsun’da bulunuyor. Eğer merakınız varsa Ladik-Akdağ, Bafra-Nebiyan Dağı ve Kocadağ’da yamaç paraşütü yapın.
  • Amisos Tepesi’ne mutlaka çıkın.
  • Bafra, Derbent ve Atakum’da dalış turlarına katılın.
  • Samsun’da Ne Yenir?

    Farklı lezzetleri buluşturan Samsun mutfağında Karadeniz yemekleri ön planda olsa da, kendine özgü yöre tatlarının da sayısı oldukça fazladır. Samsun’a gelip de Samsun pidesi yemeden, köylülerin kendi elleriyle pişirdiği ekmeklerin tadına bakmadan evinize dönmeyin. Lahana ve kuru fasulyenin ağırlıklı olduğu yöresel mutfakta; mısır çorbası, yer pancarı, karalahana çorbası, bulgur pilavı ve tirit en sevilen yemeklerdir. Samsun restoranlarında bulgur pilavının tadına bakacaksanız masanıza mutlaka köy soğanlarından ve turşulardan istemeyi unutmayın.