Urla’da Gezilecek Yerler

Urla Banner Görseli

Urla gezilecek yerleri, tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri oldukça fazla. Enfes şarapların üretildiği bağları, her adımda unutulmaz manzaralar sunan doğal güzellikleri ile Urla’da çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Urla plajları ve gizli kalmış koyları ile huzurlu bir deniz tatili gerçekleştirebilirsiniz. Plajların bir çoğu mavi bayraklı plajlardır. 

Yaklaşık olarak İzmir merkeze 40 km uzaklıkta bulunan Urla’ya çok kolay şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya özel aracınızın yanında toplu taşıma araçlarını da kullanarak varmanız mümkün. Tarih boyunca farklı medeniyetler tarafından önemli bir yer olarak kabul edilmiş Urla, antik kalıntıları ile tarihsel yolculuk yapmanıza da yardımcı oluyor.

Urla’da sanat ve kültür de önemli bir yer tutuyor. Bu bakımdan çeşitli sanat etkinliklerine denk gelebilir veya müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda sanatı sokakta hissetmek isteyenler için de sokaklarında sanatı kolayca bulabileceğinizi hatırlatmak gerekiyor. 

Şehrin gürültüsünden uzaklaşarak kafa dinlemek isterseniz Urla’da pek çok imkanınız olduğunu da bilmelisiniz. Doğayla baş başa kalmak isteyenler için özel fırsatlar sunan Urla’yı bu kapsamda hafta sonu kaçamağı veya daha uzun süreli tatilleriniz için tercih edebilirsiniz. Urla otelleri sakin ama bir o kadar da hareketli bir tatil planlayanlar için ideal bir konaklamadır. 

İzmir’in ve bölgenin yerel lezzetlerini de tatmanızı sağlayacak olan Urla’da yiyecek ve içecek ihtiyacınız için de pek çok restoran, lokanta ve kafe bulabileceğinizi belirtmek gerekiyor. Temiz havası ve sevimli sokakları ile Urla geziniz unutulmaz gezileriniz arasında yerini alacak. 

Urla’da gezilecek yerler başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • Urla Sanat Sokağı.
  • Urla İskele.
  • Çeşmealtı.
  • Limantepe.
  • Urla Bağ Yolu.
  • Barbaros Köyü.
  • Bademler Köyü.
  • Balıklıova.
  • Güvendik Tepesi.
  • Arkas Sanat Urla. 

1. Urla Sanat Sokağı

Urla Sanat Sokağı sanatla iç içe olmak istiyorsanız uğramanız gereken bir sokak. Bölgenin en güzel yerlerinden birisi olarak kabul edilen bu sokakta çeşitli sanat etkinlikleri düzenleniyor. Ayrıca etrafta yer alan zanaat ve el işi atölyeleri de el yapımı hediyelik ve süs eşyalarını alabilmenize fırsat tanıyor.

Tarihi olarak 19’uncu yüzyıla kadar geri götürülebilen bu sokak, turistlerin de en popüler bölgelerinden biri. Seramikten heykele müzikten ahşap oymalara kadar pek çok etkinliğe sokakta denk gelebilirsiniz. Zafer Caddesi üzerinde yer alan sokağa Urla’dan kolay şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Sokakta yer alan pastane ve kafelerde de dilediğiniz zaman dinlenebilirsiniz.

2. Urla İskele

Urla İskele
Urla İskele

Urla’nın merkezi olarak da kabul edilen Urla İskele günün her saati etkileyici manzaraları ile ilçenin en uğrak noktalarından birisi. Her zaman denizden esen tatlı meltemi yüzünde hissedebileceğiniz bu iskele özellikle antik dönemlerde ilçeye ulaşım açısından önemli bir yer olarak kabul ediliyordu. İskelenin yanı başında bulunan Ege Denizi’nin çarpıcı manzarası burada uzun süreler vakit geçirmenize yardımcı olabilir. İskele etrafına yayılmış olan restoran ve pastanelerde yine günün her saati yiyecek ve içecek ihtiyacınızı da karşılamanız mümkün. Aynı zamanda burada yer alan yolu takip ederek haftanın belirli günlerinde kurulan doğal ürünler pazarını da ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede Ege’de yetişen doğal ürünleri de uygun fiyatlar ile alma şansı yakalayabilirsiniz.

3. Çeşmealtı

Çeşmealtı
Çeşmealtı

Urla ilçe merkezine yaklaşık olarak 5 km uzaklıkta bulunan Çeşmealtı, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Burada çok sayıda kafe, restoran, pastane ve lokanta bulunduğu için ilçenin yeme içme alanında en önemli yeri olarak da nitelendirilebilir. Genellikle tek veya iki katlı yazlık evlerden oluşan mimarisi de bölgenin göze daha hoş gelmesini sağlıyor. Yazlık evlerin bahçelerinin ve dış duvarlarının rengarenk çiçeklere ve boyalara sahip olması da her adımda çok hoşunuza gidecek fotoğraflar çekme isteğinizi arttırabilir.

Burada Güvendik Tepesi olarak bilinen yerin ise ziyaretiniz esnasında mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Tepeye ulaştığınızda Urla’ya çok hoşunuza gidecek bir manzara ile bakma imkanı elde edebilirsiniz.

Aynı zamanda Çeşmealtı, yöresel lezzetleri sunmak açısından da farklı alternatifler sunmayı başarıyor. Tarçınlı lokma olarak bilinen yöresel tadı da ziyaretiniz esnasında mutlaka denemelisiniz.

4. Limantepe

İzmir Körfezi sahiline konumu itibariyle ziyaret etmeniz gereken bir başka yer olan Limantepe, özellikle Urla tarihini keşfetmek isteyenler için fırsat sunmayı başarıyor. Yaklaşık olarak günümüzden 40 yıl önce keşfedilen bölgedeki kalıntılar antik dönemlere ışık tutar. Bölgedeki yerleşimin izini sürmek için önemli bilgiler veren Limantepe, bölgenin geçmişine yönelik önemli bilgiler içerdiğinden ziyaret edilmeli.

Yaklaşık olarak Urla’ya 2,5 km uzaklıkta bulunan bölgeye özel aracınız ile ortalama 7 dakikalık bir yolculuk ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca bölgeye toplu taşıma araçlarının da çalışması sayesinde minibüs veya otobüs de kullanabilirsiniz.

5. Urla Bağ Yolu

Merkeze yaklaşık olarak 5 km uzaklıkta bulunan bu bölge Urla’da görmeniz gereken yerler arasında mutlaka şans tanımanızı gerektiriyor. Bölgedeki binlerce yıllık şarap geleneğinin canlı bir kanıtı olan bu yer, şarap tarihinde de önemli bir konuma sahip.

Pek çok üzüm bağının olması sayesinde görüntüsü ile harika manzaralar yaratan Urla Bağ Yolu sadece bağlar ile değil mahzenleriyle de ziyaretinizi renklendirmeyi başarıyor. Özellikle şarap üreticilerine ait restoranlarda da yöresel şarapları tatma fırsatı elde edebilirsiniz. Huzur dolu olan yapısıyla özellikle biraz kalabalıktan ve gürültüden kaçmak istiyorsanız bu bölgeyi ihmal etmemelisiniz. Dünyaca üne sahip markalara ait şarapların yetiştiği bölgede satışın da yapıldığını belirtmek gerekiyor. Buradaki butik işletmelerden uygun fiyatlar ile damak tadınıza göre şarap alabilirsiniz.

6. Barbaros Köyü

Kendisine özgü dokusuyla Urla’da köy ziyareti yapmak istiyorsanız ilk duraklardan biri olacak Barbaros Köyü, sundukları ile beklentilerinizi boşa çıkarmayacak. Özellikle oyuk festivali ile bilinen köy, bu esnada pek çok kişinin ziyaretine uğruyor. Her yıl haziran ayında düzenlenen oyuk festivalinde pek çok lezzeti tadabilir, çeşitli etkinliklere katılabilir ve bölgenin dokusunu daha iyi şekilde keşfedebilirsiniz.

Köy, aynı zamanda eşsiz doğasıyla da doğa yürüyüşü yapmayı seviyorsanız size hitap edebilir. Köye gittiğinizde yerel lezzetleri olan katmer reçeli gibi tatlarını da denemeyi ihmal etmemelisiniz.

Urla’ya yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta olan köye özel aracınız ile 20 dakika içinde gelebilirsiniz. Ayrıca toplu taşıma araçlarının da çalışması sayesinde halk otobüslerini de kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Köy turistik olduğu için turistlere yönelik pek çok lokanta ve büfe bulunuyor.

7. Bademler Köyü

Bademler Köyü yine doğal güzellikleri ile ziyaret edeceğiniz bir başka bölge olarak öne çıkıyor. Burada bulunan asırlık kütüphane ve tiyatroyu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca temizliğiyle de ünlü bir köy olarak bilinen Bademler köyünde doğal ürünlerin de satıldığı küçük bir pazar neredeyse haftanın her günü açık bulunuyor. Urla’dan Çeşme otobanına çıktıktan sonra yaklaşık olarak 20 dakikalık bir yolculuk ile köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Köyü gezerken acıktığınızda gözleme gibi yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz. Aynı zamanda dikkat çekici yapısıyla öne çıkan beyaz boyalı evlerinin önünde de fotoğraf çektirebilirsiniz. Çocuk oyunları için oluşturulmuş olan müzeyi de yine ziyaretiniz esnasında dolaşmanız öneriliyor.

8. Balıklıova

Balıklıova
Balıklıova

Sakinlik seven birisiyseniz bu köyde dinginlik bulabilirsiniz. Bölgenin en sessiz köylerinden birisi olarak kabul edilen Balıklıova esasında bir Rum köyü. Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz dikkat çekici bir güzelliğe sahip plaja sahip olan köy doğal güzellikleri keşfetmek isteyenlerin beklentilerini karşılamayı başarıyor. Özellikle köyde yer alan balık ve deniz ürünleri restoranları da taze deniz ürünlerini deneyimlemeniz için iyi bir fırsat sunuyor.

Marmelat, turşu ve kurabiye gibi diğer yöresel lezzetleriyle de ünlü olan köyde ziyaretiniz esnasında bu tatları da mutlaka denemelisiniz. Yaklaşık olarak Urla’ya 30 km uzaklıkta olan bu köye özel aracınız veya toplu taşıma araçları ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

9. Güvendik Tepesi

Urla ziyaretinizi etkileyici doğa manzaraları ile süslemek istiyorsanız Güvendik Tepesi tercih etmeniz gereken bir yer olarak öne çıkıyor. Karşısında Eşek Adası bulunan bu tepe özellikle güneş doğarken ve batarken etkileyici manzaraları ile birlikte seyir zevki sürmenize fırsat veriyor.

Tepede yer alan restoranda ise deniz ürünleri lezzetleri sunuluyor. Bunun yanında yine restoranda bulunan alkolsüz ve alkollü içecekler ile susuzluğunuzu da giderebilirsiniz. İlçe merkezine yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta olan bu tepeye araç ile yaklaşık olarak 20 dakikalık bir yolculuk ile kolayca ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bölgeye çalışan toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz.

10. Arkas Sanat Urla

Arkas Sanat Urla, Urla’nın kültürel ve sanatsal açıdan en önemli mekanlarından biri. Sanatseverlerin ve kültür meraklılarının keyifle ziyaret ettiği bu yerel sanat merkezine ulaşmak oldukça kolay. Eğer kendi aracınızla geliyorsanız, İzmir’den Urla’ya ulaşım sağlayan İzmir-Çeşme Otoyolu’nu kullanabilirsiniz. Arkas Sanat Urla, Urla merkezine oldukça yakın bir konumda yer alır ve tabelaları takip ederek rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca toplu taşıma kullanmak isteyenler için, İzmir Otogarı’ndan Urla minibüsleri kalkar ve bu minibüslerle de kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yapı içinde yer alan çağdaş sanat koleksiyonlarını ziyaret etmek sanatı seviyorsanız sizi çok mutlu edecek. Müze; salı, perşembe ve cumartesi günleri ziyaretçilere açık durumda.

11. Malgaca Pazarı (Arasta)

Malgaca Pazarı, Urla’nın tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan bir pazar alanı. Buraya gitmek için İzmir-Çeşme Otoyolu’nu kullanarak Urla’ya ulaşabilirsiniz. Urla merkeze vardıktan sonra, pazar alanı tabelaları size yol gösterir. Malgaca Pazarı, Urla merkezine oldukça yakın bir konumda bulunur, bu sayede yürüyerek de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Pazar içinde yer alan çok çeşitli dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Bölgenin en eski ticaret yerlerinden birisi olarak kabul edilen bu yerde bulunan dükkanlarda sunulan ürünler kendiniz veya sevdikleriniz için de unutulmaz bir hediye olur. Doğal ürün satışının da yer aldığı pazarda bölgede yetiştirilen farklı besinleri organik şekilde alma fırsatı da elde edebilirsiniz.

12. Özbek Köyü

Özbek Köyü, doğal güzellikleri ve sakin atmosferiyle ünlü bir Ege köyü. Özbek Köyü’ne ulaşmak için yine İzmir-Çeşme Otoyolu’nu takip ederek Urla’ya gelmelisiniz. Daha sonra Urla merkezden tabelaları takip ederek köye ulaşabilirsiniz. Özbek Köyü’nün doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak için köy içinde yürüyüş yapabilir, bisiklet turlarına katılabilir ve köy kahvesinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca köyde üretilen yöresel ürünlerin satıldığı dükkanları gezebilir ve lezzetli organik ürünlerin tadına bakabilirsiniz.

Köy denize girmek isteyenler için de uygun zemin sunar. Akkum ve Eğriliman taraflarında rahatlıkla denize girebilirsiniz. Denizinin bu noktalarda sığ ve temiz olması pek çok kişinin deniz tatili için de köyü tercih etmesine imkan tanıyor.

13. Karantina Adası

Karantina Adası
Karantina Adası

Karantina Adası, Urla’nın kıyısında yer alan özel bir destinasyon ve tarihi dokusu ile ilgi çeker. Adaya ulaşmak için öncelikle Urla merkeze gelmeniz gerekir. Ardından teknelerle veya deniz taksi hizmetiyle adaya ulaşabilirsiniz. Karantina Adası’nın doğal güzelliklerinin tadını çıkarırken, tarihi yapıları da keşfedebilirsiniz. Adada piknik yapabilir, denize girebilir ve unutulmaz manzaralar eşliğinde keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Tarihte bulaşıcı hastalık kapanların toplumdan uzak tutulması için kullanılmış olan bu yapı 1950’lere kadar bu işlevini de sürdürmüş. Günümüzde ise peyzaj çalışmaları ile sahil boyunca yürümek veya rahatlamak için tercih edeceğiniz bir nokta konumunda.

14. Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi

Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi, ünlü yazar Necati Cumalı’nın anısını yaşatan ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan önemli bir müze. Eğer kendi aracınızla geliyorsanız İzmir-Çeşme Otoyolu’nu kullanarak Urla’ya ulaşabilirsiniz. Urla merkezde yer alan müzeye tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Müze, Necati Cumalı’nın hayatına ve eserlerine dair bilgi edinmenizi sağlarken, düzenlenen edebiyat etkinlikleriyle de kültürel bir deneyim sunar.

Pazartesi günü hariç haftanın diğer kalan günleri ziyaretçilere açık olan müzede yazarın taslaklarını, eksizlerini ve mektuplarını bulma fırsatı elde edebilirsiniz. Aynı zamanda yazarın şimdiye kadar baskısı yapılmış kitaplarının da kopyalarını görebilirsiniz.

15. Demircili Koyu

Demircili Koyu, doğal güzellikleri ve berrak deniziyle ünlü bir plaj. Otoyolu kullanarak Urla’ya geldikten sonra Demircili Koyu’na ulaşmak için tabelaları takip edebilirsiniz. Koy, Urla merkeze göre biraz daha uzakta yer alsa da doğal güzellikleri ve temiz plajıyla ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sunar. Burada denize girebilir, güneşin tadını çıkarabilir ve doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Özellikle temiz plajı ve denizi ile dikkat çeken bu koyu denize girmek için tercih edebilirsiniz. Fakat etrafının yerleşim alanları olarak seyrek olduğunu göz önünde tutarak yiyecek ve içecek ihtiyacınızı koya gitmeden önce temin etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 16. Klazomenai Antik Kenti

Klazomenai Antik Kenti, Urla’nın zengin tarihine ışık tutan önemli bir antik yerleşim alanı. Urla merkeze ulaştıktan sonra, tabelaları takip ederek antik kente ulaşabilirsiniz. Arkeolojik kalıntıları ve tarihi atmosferiyle büyüleyici bir deneyim sunan bu antik kenti gezip keşfederken antik tiyatroyu, tapınakları ve diğer kalıntıları görebilir; tarihin derinliklerinde yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca antik kentte düzenlenen rehberli turlara katılarak uzmanlar eşliğinde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kent içinde dinlenme alanları ve tuvaletlerin bulunması sayesinde yorulduğunuz anlarda dinlenebilirsiniz. Ücretsiz şekilde giriş yapılan antik kentin çevresinde otopark alanı da bulunuyor. Ayrıca yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınız için de büfeden yararlanabilirsiniz.

17. Ankara Üniversitesi Mustafa Koç Arkeoloji Müzesi

Ankara Üniversitesi Mustafa Koç Arkeoloji Müzesi, tarihi ve arkeolojik eserleri bünyesinde barındıran önemli bir müze. Yapı, tarihi zenginlikleri ve arkeolojik eserleriyle ziyaretçilerini büyüler. Eserler arasında seramikler, heykeller, eski sikke koleksiyonları ve daha birçok tarihi eser bulunur. Müze gezisi sırasında tarihin derinliklerine yolculuk yapabilir ve antik döneme dair önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Aynı zamanda deniz bölümü çok zengin olan müzede pek çok tekne modelini de görebilirsiniz. Haftanın belirli günleri açık olan müze uzun bir süredir restorasyon çalışmaları kapsamında tutuluyor. Bu yüzden ziyaretiniz öncesinde öncelikle iletişim kurarak bilgi almanız önerilir.

18. Urla Kum Plajı

Urla Kum Plajı
Urla Kum Plajı

Urla Kum Plajı, Urla’nın doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenler için mükemmel bir seçenek. Urla merkezde yer alan bu plaja kolay şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle belediyeye ait bir tesis olması sayesinde denize girmek isteyenler tarafından yoğun bir şekilde tercih edilir. Girişin cüzi ücretli olmasının yanında şezlong veya şemsiyeler için de ücret talep edilmez. Plaj içinde yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılamak için de çeşitli restoran ve kafeler bulunuyor.

Urla Kum Plajı, ince kumları ve berrak deniziyle ünlü. Burada denize girebilir, güneşlenerek dinlenebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Plajın çevresindeki restoran ve kafelerde de yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Urla gezilecek yerler listemiz bu kadardı fakat İzmir’de farklı bölgelerin gezilecek yerleri hakkında bilgi almak isterseniz Alaçatı’da gezilecek yerler içeriğimizi okuyabilirsiniz.