Rize Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ayder: Karadeniz’in en sakin, en huzurlu noktalarının başında geliyor Ayder Yaylası. Çeşitli konaklama alternatifleriyle de tatil için sıklıkla tercih ediliyor. Eğer yolunuz Rize’den geçiyorsa Ayder Yaylası’nın benzersiz güzelliklerinde zaman geçirip, yayla evlerinin arasında keyifli saatler geçirebilirsiniz. Ayder Yaylası, Çamlıhemşin’e 17 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Kaçkar Dağları Milli Parkı: Çamlıhemşin üzerinden ulaşılan ve çeşitli akarsuları içerisinde barındıran Kaçkar Dağları Milli Parkı, 1994 yılında koruma alına alınmıştır. Milli park toplamda 51,550 hektarlık bir alana hakimdir. Kaçkar Dağları’nda sadece doğanın güzelliklerine değil, ayrıca tarihi kalıntılara da rastlamak mümkün. Çat Köprü ve Zil Kale bunlardan sadece ikisidir. Buzul vadileri, göller, şelaleler ve ormanların arasında uzun bir keşif yolculuğu sunan bölgede doğa yürüyüşleri ve zirve tırmanışları oldukça popülerdir.

Kaleler: Rize gezilecek ve görülecek yerler arasında olması gereken önemli noktalardır şehrin kaleleri. Şehir merkezindeki Rize Kalesi, köklü tarihi ve sağlam yapısıyla ilk durağınız olabilir. Pazar ilçesindeki Ciha Kalesi ve Ayder Yaylası’ndaki Zil Kalesi de çok eskiye dayanan tarihleri ve buna rağmen sağlam mimarileriyle ziyaret edebileceğiniz diğer kale kalıntılarıdır.

Yaylalar: Rize’de çeşitli bölgelere dağılmış sayısız yayla var. Aralarından bazıları ise tıpkı Ayder Yaylası kadar bilindik noktalar. Gito Yaylası, Hazindak Yaylası, Çeymakçur Yaylası, Kavrun Yaylası, Ovit Yaylası, Palovit Yaylası, Anzer Yaylası ve Çağrankaya Yaylası keşif turlarınıza dahil edebileceğiniz başlıca yaylalardır. Hemen hemen hepsinde altyapı hizmetleri bulunuyor.

Cami ve Köprüler: Karadeniz’in tarihine ışık tutan cami ve köprüler şehrin önemli gezi duraklarıdır. Camilerin çoğu günümüzde de ibadete açıktır ve köprülerin bazıları ise oldukça ön plandadır. Rize köprülerinin en bilineni Çamlıhemşin’deki Şenyuva Köprüsü’dür. Fırtına Deresi üzerinde bulunan köprü, aynı zamanda şehrin en eski köprü yapılarındandır. Ayder Yaylası’ndaki kemer köprüler ve yine Çamlıhemşin’deki Mikron Köprüsü de geziniz sırasında ziyaret edeceğiniz tarihi kalıntılardır. Camilerden ise Merkez ilçedeki İslampaşa Camii ve Büyük Gülbahar Sultan Camii’yi mutlaka gezip görmelisiniz.

Rize Yapılacak Aktiviteler

  • Ayder Yaylası kaplıcalarından yararlanmadan gezinizi sonlandırmayın. İkizdere Ilıca’daki kaplıcalar da tercih edebileceğiniz termal bölgelerden biri.
  • Alipaşa Plajı, Çayeli Limanköy Plajı ve Pazar Sivrikale Plajı Rize’de denize girebileceğiniz noktalar arasındadır. Karadeniz’in suyunda yüzerek yaz aylarının tadını çıkarın.
  • Rize’nin hemen hemen her yaylasında piknik yapılabiliyor. Gezileriniz sırasında piknik yapmayı ihmal etmeyin.
  • Ünlü Anzer balının ve Rize çayının mutlaka tadına bakın.
  • Rize’de Ne Yenir?

    Her Karadeniz şehrinde olduğu gibi Rize’de de balığın yeri ayrıdır. Mevsimine göre balık yemenin mümkün olduğu Rize mutfağında özellikle; mısır, karalahana, süt ve deniz ürünleri birçok yemeğin temelini oluşturuyor. Hamsi pilav, hamsi tava, balık ekşilisi, karalahana vurması, kuru fasulye ve muhlama Rize restoranlarında öncelik verebileceğiniz yöre yemekleridir. Fasulye turşusu, turşu tavalı ve etli lahana sarması da şehrin en beğenilen lezzetleridir. Rize restoranlarında ve lokantalarında alternatif olarak pide çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz.