Kocaeli Gezilecek ve Görülecek Yerler

Maşukiye: Şehrin ne yeşil yerlerinden biri olan Maşukiye; küçük şelaleleri, renkli doğası ve mis gibi havasıyla keşfetmeniz gereken yerlerdendir. Maşukiye, Kocaeli il merkezine yaklaşık 40 kilometrelik bir uzaklığa sahip.

Kartepe: Kış turizminin en hareketli olduğu yer Kartepe’dir. Özellikle kayak yapmak için tercih edilen bölgenin yaz mevsiminde de gezilip görülmesi ayrı bir keyif oluyor. Tatiliniz sırasında günübirlik bir tur düzenleyebilirsiniz Kartepe’ye.

Kaplıcalar: Kocaeli kaplıcalarının en yoğun olduğu yer Gölcük’tür. Bu sebepten dolayı Gölcük’te termal otellerin sayısı her geçen yıl daha da artış gösteriyor. Ayrıca Maşukiye ve Soğuksu da yararlanabileceğiniz kaplıca bölgeleri arasındadır. Kocaeli’deki şifalı suların; cilt, mide, deri, romatizma ve kadın hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Ballıkayalar: Tabiat parkı olma özelliği taşıyan Ballıkayalar, Gebze ilçesinde bulunuyor. Ballıkayalar’ın içerisindeki göletler, şelaleler ve dereler görülmeye değer nitelikte. Ayrıca tabiat parkındaki göl hayvanları da bulunuyor. Burada piknik ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Kocaeli gezilecek ve görülecek yerler listenize Ballıkayalar´ı mutlaka dahil edin.

Beşkayalar Tabiat Parkı: Ballıkayalar’ın ardından rotanızı Beşkayalar Tabiat Parkı’na çevirebilirsiniz. 1600 hektarlık bir alanı kapsayan Beşkayalar, fauna ve flora bakımından oldukça zengin bir bölge olup, Yuvacık’ta bulunuyor.

Darıca Hayvanat Bahçesi: Gebze’ye yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta yer alan Darıca Hayvanat Bahçesi, hem sizler için hem de minikler için eğlenceli bir gezi noktası. Darıca Kuş Cenneti olarak da adlandırılan hayvanat bahçesinde 3000’den fazla hayvan yaşamını sürdürüyor ve 500’den fazla bitkiye ev sahipliği yapıyor. Buradaki hayvanlarla eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Yaylalar: Kocaeli yaylaları, şehrin doğasını gözler önüne seren noktaların ilk sırasında. Maşukiye’deki Kirazlı Yaylası, Yuvacık’taki Menekşe Yaylası ve yine Maşukiye’deki Kuzu Yaylası, Kocaeli´de görülmesi gereken yerler arasında.

Tarihi Yapılar: İzmit’teki Vidinli Sırrı Paşa Konağı, Darıca Kalesi, günümüzde müze olan Osman Hamdi Bey Evi, Karamürsel’deki Valide Sultan Köprüsü ve Kocaeli Saat Kulesi şehrin en önemli tarihi gezi noktalarıdır.

Kocaeli Yapılacak Aktiviteler

  • Karadeniz’e kıyısı olan Kocaeli’de denize girebileceğiniz noktalar bulunuyor. Kandıra Cebeci, Kefken Adası, Kerpe Sarısu ve Kerpe Miço Cennet Koyu yüzebileceğiniz yerler arasındaki en temiz bölgeler.

  • Kerpe Sarısu’da kamp yapın.
  • Maşukiye’ye giderek hem bisiklete binin hem de doğa yürüyüşleri yapın. Piknik için ideal noktalar da bulunuyor Maşukiye’de.
  • Su sporları, Kocaeli’nin en revaçta olan aktiviteleri. Özellikle Kefken Adası’nda dalış yapıp, zıpkınla avlanın.
  • Şehrin kış aylarında yapılacak en keyifli aktivitesi ise kayak yapmaktır. Kartepe’ye günübirlik gidip, kayak yaparak karların tadını çıkarın.
  • Şehrin kaplıca bölgelerine giderek şifalı sulardan yararlanın.
  • Kocaeli´nin pazarlarına ve çarşılarına giderek alışveriş yapın ve pişmaniye, saray helvası, Kandıra yoğurdu gibi ünlü tatlarından satın alın.
  • Kocaeli’de Ne Yenir?

    Kocaeli’de yaşayan halkın farklı yerlerden göç etmiş olmasından dolayı şehrin yemek kültürü de oldukça çeşitlidir. Şehirde en çok sebze ve meyve üretimi yapılıyor. Yağlı ballı, höşmerim, umaç, iç pilav, keşkek, tavşan kapama, patlıcan boranası ve lahana salatası denemeniz gereken yöresel yemeklerin ilk sıralarındadır. Balık restoranlarının çoğunlukta olduğu Kocaeli’de; kebap, fast food, kumpir, lahmacun ve pide yiyebileceğiniz mekânlar da bulunuyor.