İzmir Gezilecek ve Görülecek Yerler

Koylar ve Plajlar: İzmir plajları; temizliğiyle, berraklığıyla ün yapmış olup, uzun sahil şeritlerine sahiptir. Her koyu birbirinden güzel plajlarla yaz aylarında hareketlenmeye başlar. Urla’daki Demircili Plajı, Mordoğan’daki Manal Koyu plajları, Çeşme Ilıcaları, Seferihisar Ekmeksiz Plajı, Alaçatı Plajı, Selçuk’taki Pamucak Plajı, Çeşme Boyalık Koyu plajları, Sığacık’taki Akkum Plajı başta olmak üzere İzmir’in her ilçesinde ve her beldesinde denize girebilirsiniz.

Efes Antik Kenti: Dünyanın en önemli kalıntılarına ev sahipliği yapıyor Efes Antik Kenti. Selçuk ilçesinde yer alan ve yıl içerisinde binlerce turistin akın ettiği Selçuk Efes’in her kalıntısı sağlamlığıyla göz dolduruyor. Efes Antik Kenti’nde gezerken; Celsus Kütüphanesi, St. John Kilisesi, Hadrian Tapınağı, Efes Trajan Çeşmesi, Kuretler Caddesi, Artemis Tapınağı, Çifte Kilise ve daha birçok tarihi kalıntı sizlere eşlik edecek. Her yapısında görkemini koruyan Efes Antik Kenti, İzmir gezilecek ve görülecek yerler listenizin ilk sırasında yer almalı…

Antik Kentler: En çok ziyaret edilenler eski yerleşim alanları; Efes Antik Kenti, Bergama’daki Allianoi Antik Kenti, Pergamon Antik Kenti, Seferihisar’daki Lebedos Antik Kenti, Teos Antik Kenti, Urla’daki Klazomenai Antik Kenti, Dikili’deki Pitane Antik Kenti, Torbalı’daki Metropolis Antik Kenti’dir. Ildırı’daki Erythrai Antik Kenti, Aliağa’daki Myrina Antik Kenti ve Gümüldür’deki Kolophon Antik Kenti de İzmir gezilecek yerler listenize alabileceğiniz diğer antik yerleşim alanlarıdır.

Müzeler: İlk olarak İzmir Etnografya Müzesi’ne gidip, şehrin kültürel varlıklarını, yöresel kıyafetlerini ve eski günlük yaşantısına ait birçok parçayı ziyaret edebilirsiniz. Ardından; Konak’taki Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi, Selçuk’taki Saadet Hamam Müzesi, Buharlı Lokomotifler Müzesi, Karşıyaka’daki Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Merkez ilçedeki İzmir Tarih ve Sanat Müzesi rotanızı çevireceğiniz diğer müzeler arasında.

İzmir Arkeoloji Müzesi: İzmir ve çevresinden çıkarılan arkeolojik eserlerin sergilendiği bir müzedir. 1927 yılında Aya Vukla Kilisesi’nde ziyarete açılmış ve 1984 yılından beri Konak’taki Bahribaba Parkı içindeki müze binasında hizmet vermektedir. 18 yaş altına ücret alınmamaktadır.

Kilise ve Sinagoglar: İzmir’in en önemli kilise yapısı Selçuk’taki Efes Meryem Ana Kilisesi’dir. Meryem Ana’nın Efes’e yerleşerek ölümüne kadar burada yaşadığı biliniyor. Yakın bir tarihte Meryem Ana’nın evi bulunmuş ve kilise olarak düzenlenmiştir. Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret ettikten sonra Konak ilçesindeki Beth İsrael Sinagogu’nu da gezip, görebilirsiniz.

Kaleler: Şehrin en gözde kale yapısı Selçuk Kalesi’dir. Yüksek bir tepe üzerinde yer alan Selçuk Kalesi, içindeki sarnıçları ve camisiyle şehrin simgelerinden biri. Şehrin önemli kale yapıları arasındaki Çandarlı Kalesi ve Foça’daki Beş Kapılar Kalesi de İzmir gezilecek ve görülecek yerler listenize dahil olabilir.

Saat Kulesi: Konak meydanındaki Tarihi Saat Kulesi, İzmir’in simgesi özelliğini taşımakta. İzmir tatil listenize dahil edeceğiniz bu rotada hatıra fotoğrafları çektirmeyi unutmayın. Saat Kulesi’nin en güzel özelliği merkezi bir konumda olduğu için her daim canlı oluşudur.

Agora: Tarihi geçmişi Roma Dönemi’ne dayanan Agora, Namazgah semtinde konumlu. Türkiye’nin en büyük agorası özelliğiyle bilinen bu yapının olduğu bölgede kazı çalışmaları halen devam etmektedir.

Kemeraltı Çarşısı: Gezdiğiniz her yerde tarihin izlerini hissedeceğiniz Kemeraltı Çarşısı, geçmişten bugüne İzmir’in en canlı alışveriş yeri olarak adından bahsettirir. Buraya gittiğinizde gezi listenize sinagoglarıyla ünlü Havra Sokağı’nı eklemeyi unutmayın.

Kordon Boyu: Kordon’un ününü duymayan yoktur. Günün her saatinde canlılığını koruyan bu rota özellikle gençler için biçilmiş kaftan. Keyifli bir akşam geçirmek istiyorsanız Kordon’a mutlaka gitmelisiniz.

Bozdağ Kayak Merkezi: İzmir yaz tatilcilerine hitap ettiği kadar kış tatilcileri içinde harika öneriler barındırıyor. Doğanın güzelliklerine şahit olacağınız Bozdağ Kayak Merkezi’ndeki otellerde konaklayarak kayak yapabilir ya da günübirlik turlarla bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Homeros Vadisi: Özellikle hafta sonu tatillerinde nefes almaya ihtiyaç duyanların adresi Homeros Vadisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı suni göletler, yürüyüş yolları, piknik alanları ve çeşitli ağaç türlerinden oluşan harika bir yerdir. Ailenizle birlikte saatlerce keyif yapabileceğiniz bu rota İzmir tatilinizde sizi bekliyor.

Alaçatı: İzmir’in en görülesi yerlerinden biridir Alaçatı. Sörf cenneti olarak adını duyuran bu rotanın sevimli sokaklarında dolaşmadan, sakızlı kurabiyesinin ve muhallebisinin tadına bakmadan geri dönmeyin.

İzmir Kuş Cenneti: Çiğli ilçesine bağlı Kuş Cenneti 220 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapmakta. Leylek, Deniz Kırlangıcı, Uzunbacak, Kuyrukkakan, Arıkuşu, Suna, Angıt gibi kuş türlerinin barındığı bu rota ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor.

İzmir Yapılacak Aktiviteler

 • İzmir tatilcileri bölgenin harika koy ve plajlarında serinleyebilir. Ilıca Plajı, Bademli Koyu, Sazlıca Koyu, Altınköy Koyu, Dolungaz Koyu, Delikli Koyu, Ildırı, Mimoza Koyu, Aya Yorgi Koyu İzmir’in en popüler yaz rotalarının başında geliyor.
 • İzmir’in en popüler aktiviteleri arasında tekne turları bulunuyor. Foça ve Çeşme başta olmak üzere şehrin dilediğiniz noktasında tekne turlarına katılın.
 • Birçok su sporuna ev sahipliği yapan İzmir’de su kayağı, sörf, dalış ve jet-ski gibi aktiviteler bulunuyor. Tatilinize hareket katacak bu sporlara katılmadan İzmir’den ayrılmayın.
 • Alaçatı’ya uğrayıp rüzgar sörfü yapmadan dönmek olmaz. Daha önce hiç sörf deneyiminiz yoksa beldedeki kurs yerlerinden ders alabilirsiniz.
 • Tarihi Kemeraltı Çarşısı başta olmak üzere, İzmir sokaklarındaki küçük mağazalardan ve sokak tezgahlarından alışveriş yapmak için zaman ayırın.
 • Çeşme’nin dalış noktalarında su altı güzellikleriyle tanışabilirsiniz. Yatak Adası, Eşek Adası, Ildırı Körfezi ve Fener Adası dalış meraklıları tarafından en çok talep gören adresler.
 • İzmir’de yıl boyunca düzenlenen çeşitli festivaller ile tatilinize farklı bir renk katabilirsiniz. Yılın neredeyse her ayında düzenlenen bu festivaller tatilcilere ve beldede yaşayan halka eğlence dolu günler yaşatıyor.
 • İzmir tatilinde görmeden dönmemeniz gereken bir durakta Alaçatı Köy Pazarı. Rüzgar sörfünün en meşhur adreslerinden Alaçatı, alışveriş için harika öneriler sunuyor. Ziyaretçi akınına uğrayan Alaçatı Köy Pazarı bölgenin en meşhur yerleri arasında. Yemek için tercihinizi Alaçatı’dan yana kullanacaksanız Alaçatı Balık Restoranlarına uğrayabilirsiniz.
 • Özellikle Alsancak, Çeşme ve Karşıyaka’daki gece kulüplerini keşfedin. İzmir gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar hareketliliğini koruyor.
 • İzmir’e kadar gitmişken Kordon’da fayton turu atmadan dönmek olmaz. Ege’nin mis gibi havasını içinize çekerken çevredeki güzellikleri fotoğraflamayı ihmal etmeyin.
 • Tatilcilerine yaz-kış farklı deneyimler sunan İzmir, kaplıcalarıyla da oldukça ünlü bir yerdir. Balçova’nın kaplıcalarını ziyaret edip tatilinizi daha da keyifli hale dönüştürebilirsiniz.
 • İzmir Çiğli ilçesindeki Kuş Cenneti’ni ziyaret ederek Suna, Leylek, Uzunbacak, Arıkuşu, Kuyrukkakan, Deniz Kırlangıcı, Angıt gibi 220 kuş türünü yakından görebilirsiniz.
 • Kordon Boyu’na giderek Atatürk’ün Evi Müzesi’ni gezmeyi ihmal etmeyin. Böylece Ulu Önder Atatürk’e ait yaşanmışlıklara yakından şahitlik edebilirsiniz.
 • İzmir’de Konaklama

  Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunan İzmir otelleri, ziyaretçilerini kusursuz hizmet anlayışıyla ağırlar. İzmir’in birbirinden güzel tatil beldelerinde yıl boyunca keyif dolu tatil geçirebilirsiniz. Ailenizle veya arkadaşlarınızla gideceğiniz tatilde tüm yılın yorgunluğuna veda etmeye hazır olun.

  İzmir’de Ne Yenir?

  Deniz ürünleriyle yapılan mezeleri, birbirinden güzel şifalı otları başta olma üzere asma yaprağında barbunya, midye dolma, dilbalığı, sardalya buğulaması, sütlü balık, İzmir’de yemeniz gereken ilk lezzetlerdir. Arnavut ciğeri, kirde kebabı, paça, arapsaçlı kuru fasulye, sakatat kebabı, İzmir köfte ve sakızlı yahni de İzmir yöresel yemekleri arasındadır. İzmir denince akla gelen ilk lezzetlerden biri de boyozdur. Girit kökenli bu lezzeti yumurta, tulum peyniri ve çay eşliğinde denemenizi öneririz. İzmir restoranları sadece Ege ve Türk mutfağından değil, dünya mutfağından da birçok lezzeti masanıza taşıyor.

  İzmir’den Ne Alınır?

  İzmir’de alışverişin en doğru adresi Kemeraltı’dır. Günün her saatinde canlı olan çarşı da uygun fiyatlarla birbirinden güzel hediyelik eşyalar bulmak mümkün. Antika, dokuma halı, el işi seramikler içinde tercihinizi Kızlarağası Hanı’ndan yana kullanın. Dünyaca ünlü tekstil markalarının satıldığı alışveriş merkezleri için Alsancak’ın Kordon Boyu’ndaki caddelerini ziyaret edin.

  İzmir Gece Hayatı

  İzmir’de gece hayatı Kordon, Karşıyaka ve Alsancak’ta bir başka yaşanır. Her zevke uygun eğlence türünü bulabileceğiniz bu bölgelerde gecenin geç saatlerine kadar gönlünüzde eğleneceksiniz. İzmir’de kalacağınız her yeni günde tercihinizi farklı mekanlardan yana kullanın.

  İzmir’de Yapılan Festivaller

  İzmir’in en sevilen festivalidir Alaçatı Ot Festivali. Nisan’ın ilk haftası düzenlenen bu festivale tüm Türkiye’den ziyaretçi akın eder.

  İzmir’de Neler Yapılır?

  İzmir’de yapılacak aktivitelerin başında rüzgar sörfü geliyor. Alaçatı’nın en popüler aktivitesi olan bu spor sayesinde hayatınıza yeni bir deneyim katacaksınız. Özellikle akşam saatlerinde harika görüntülere sahne olan Kordon Boyu’nda fayton turu atabilirsiniz. Alışveriş konusunda bölgenin en ideal yeri Kemeraltı Çarşısı’dır. Burada İzmir’e dair pek çok şey satın alabilirsiniz.

  İzmir’e Ne Zaman Gidilir?

  İzmir’de tatil yapma planlarınız varsa mayıs-eylül ayları arasını tercih etmenizi öneririz. Bu aylarda İzmir’in güzelliklerini ve tarihi yerlerini görebileceğiniz gibi muhteşem denizinin keyfini çıkarmış olursunuz. İzmir’de eylül ayından sonra yağışlar başlamaktadır.

  İzmir’e Nasıl Gidilir?

  İzmir’e kara, hava ve denizyolu ile ulaşmak mümkün. İstanbul-İzmir arası 570 kilometre olup yaklaşık 8 saatlik araba yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. İzmir’e havayoluyla ulaşım ise 1 saat sürmektedir.

  Bizden Öneriler

  Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olan İzmir, modern konaklama hizmetleri ile tatilinize renk katacak. Zengin tarihi, doğası ve birbirinden güzel beldeleri tatil listenize dahil olmalı. Yılların eskitemediği Kemeraltı Çarşısı’na gidip şehrin en canlı alışveriş mekanlarıyla tanışabilirsiniz. Her daim canlılığını koruyan bu rota alışveriş severler için biçilmiş kaftan. İzmir’in enfes lezzetleriyle tanışmak için kumrudan şevketi bostana, hamur işlerinden boyozuna kadar tüm lezzetleri İzmir tatilinizde tatmanızı öneririz.