Karadağ Gezilecek ve Görülecek Yerler

Budva: Bir sahil kenti olan Budva, Karadağ’ın turizminde önemli bir yere sahip. Adriyatik Denizi kıyısında yer alan şehir, özellikle yaz sezonunda ilgi görüyor. Budva plajlarında serinlemek, güneşin tadını çıkarmak ve aynı zamanda tarihi yapılarıyla farklı dönemlere yolculuk yapmak için Karadağ turunuzu bir hafta sonu gerçekleştirebilir, ilk olarak rotanızı Budva’ya çevirebilirsiniz. Budva’da pek çok otel de bulunuyor. Old Town, Budva Citadel, Saint John Kilisesi, Mogren Beach, Saint Sava Kilisesi Budva gezinizde ziyaret edebileceğiniz yerler arasında. Budva, Karadağ gece hayatının en hareketli şehri. Özellikle yaz sezonunun gelmesiyle birlikte şehirdeki bar ve gece kulüpleri oldukça kalabalıklaşıyor. Alışveriş için tercihinizi Old Tow’dan yana kullanabilirsiniz.

Podgorica: Karadağ’ın başkenti olan Podgorica, birçok anıta, tiyatro ve müzeye ev sahipliği yapıyor. Bundan dolayı Karadağ gezilecek ve görülecek yerler listenizde başkent Podgoricga mutlaka olmalı. Milenyum Köprüsü, Slobode Caddesi, Moskova Köprüsü, Skadar Gölü Milli Parkı, Zeta ve Sitnica nehirleri Podgorica’da görülmeden dönülmemesi gereken yerler. Şehir birçok bar, pub ve kafeye sahip. Mekânlar gece geç saatlere kadar eğlenmek için de imkân veriyor. Karadağ’da alışveriş yapmak istiyorsanız Podgorica’nın Slobode Caddesi’ni tercih edebilirsiniz. Ayrıca Nijegoseva Caddesi’nde de çeşitli kitap dükkânları bulunuyor. Şehirde İngilizce bilenlerin sayısı oldukça az fakat biraz Sırpça kelime öğrenerek gezinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

Kotor: Doğal bir liman kenti olan Kotor, dört koydan oluşuyor. Doğal güzellikleri ve görülmeye değere mimari eserleriyle Karadağ’a gelen turistlerin geneli Kotor’a uğramadan turlarını sonlandırmıyor. Kotor, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir şehir. Aziz Trifon Katedrali, Kotor Sarayı, St. Nicholas Katedrali, Aziz Lukas katedrali, Napoleon Tiyatrosu Kotor’da görmeden dönmemeniz gereken başlıca yerler. Ayrıca şehrin en eski bölgesi olan Old Town da mutlaka gezi listenizde olsun. Kotor gece hayatı çok fazla hareketli değil. Eğlenebileceğiniz bar ve gece kulüpleri gece 01:00’de kapanıyor. Bundan dolayı Karadağ turunuzda gece eğlenmek isterseniz Budva’yı tercih edin.

Karadağ Yapılacak Aktiviteler

  • Fortification’a tırmanarak Kotor’u tepeden seyredin ve bol bol fotoğraf çekin.
  • Karadağ gece hayatı özellikle yaz sezonunda oldukça hareketli. Budva’da yer alan bar ve gece kulüplerinde gece geç saatlere kadar eğlenin.
  • Budva plajlarında denizin ve sıcak kumsalların tadını çıkarın. Özellikle Sveti Stefan’a rotanızı çevirin. Pek çok ünlü ismin tatil için neden Sveti Stefan’ı tercih ettiğini anlayacaksınız.
  • Karadağ’da Ne Yenir?

    Özellikle İtalyan mutfağının etkileri görülen Karadağ yemeklerinde, Osmanlı’ya ait çeşitli lezzetleri de yerini almış durumda. Karadağ mutfağında genellikle kuzu, sığır ve domuz eti ağırlıklı olarak kullanılıyor. Mantar, donut, jambon, ülkede sıklıkla tüketiliyor. Ülke aynı zamanda şaraplarıyla ünlü. Karadağ’da özellikle deniz ürünlerini denemenizi tavsiye ederiz.