Erciyes Gezilecek ve Görülecek Yerler

Erciyes Kayak Merkezi: Aralık – Nisan ayları arasında olan Erciyes’teki kayak sezonunu kaçırmamalısınız. Türkiye’nin en büyük 3. Kayak merkezine sahip olan Erciyes’e mutlaka gitmelisiniz. Kayak merkezinde kayak malzemeleri alabilir veya kiralayabilir, kayak yapmayı bilmiyorsanız buradaki özel hocalardan kayak yapmayı öğrenebilirsiniz.

Gereme Harabeleri: Tarihe meraklıysanız ve yolunuz Erciyes’e düştüyse, mutlaka Gereme Harabelerini görmelisiniz. Erciyes Dağı’nın güney kısmında kalan Gereme Harabeleri tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Frigya, Roma, Bizans, Hitit, Asur gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış Gereme Harabelerinde tarihe tanıklık edeceksiniz. Eski ismi Spistra olan Gereme Harabeleri’nde kilise sütunları, kemer ve mabed kalıntılarını göreceksiniz.

Kültepe Ören Yeri: Anadolu’ya gelen Hititlerin ilk kurduğu şehir olarak bilinmektedir. Tarihe ilgi duyuyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir noktadır.

Erciyes Yapılacak Aktiviteler

  • Erciyes Kayak Merkezi’nde kış sporu olarak kayak veya snowboard yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Yöresel hediyelik eşyalara bakarak, el işi gibi güzel hediyelik alternatifler bulabilirsiniz.
  • Karların üstünde sucuk ekmek yemeyi unutmayın!
  • Erciyes’te Ne Yenir?

    Kayseri mutfağında sucuk ve pastırmanın yeri başkadır. Bu lezzetleri mutlaka yerinde tadın, evinize götürmeyi de ihmal etmeyin. Kayseri mantısı, sac kebap, yağlama, tepsi külbastı, sucuklu köfte ve pastırmalı domdom çorbası Kayseri’nin bilinen yöresel lezzetleri arasında yer alıyor. Erciyes’te kış tatili yapacaksanız mangalda yapılan sucuk ekmeklerin de tadını da ayrıca bakmalısınız.