Sıralama

Sıralama

Fiyat
Tarih
Filtreleme

Doğu Anadolu Turları (13)

21.06.2024 - 23.06.2024
İstanbul,İstanbul Avrupa Kalkışlı
3 Gün 2 Gece
Uçak ile Ulaşım
18.07.2024 - 21.07.2024
İstanbul Kalkışlı
4 Gün 3 Gece
Uçak ile Ulaşım
22.08.2024 - 25.08.2024
Ankara Kalkışlı
4 Gün 3 Gece
Uçak ile Ulaşım
27.06.2024 - 30.06.2024
İstanbul,İstanbul Avrupa Kalkışlı
4 Gün 3 Gece
Uçak ile Ulaşım
29.06.2024 - 06.07.2024
Bursa Kalkışlı
8 Gün 7 Gece
Otobüs ile Ulaşım
02.06.2024 - 09.06.2024
İstanbul Kalkışlı
8 Gün 7 Gece
Otobüs ile Ulaşım
04.07.2024 - 07.07.2024
İstanbul Kalkışlı
4 Gün 3 Gece
Uçak ile Ulaşım
04.07.2024 - 07.07.2024
Ankara Kalkışlı
4 Gün 3 Gece
Uçak ile Ulaşım
16.06.2024 - 22.06.2024
İstanbul Kalkışlı
7 Gün 6 Gece
Otobüs ile Ulaşım
16.06.2024 - 23.06.2024
Bursa Kalkışlı
8 Gün 7 Gece
Otobüs ile Ulaşım
04.08.2024 - 08.08.2024
İstanbul Kalkışlı
5 Gün 4 Gece
Uçak ile Ulaşım
26.08.2024 - 31.08.2024
İstanbul Kalkışlı
6 Gün 5 Gece
Uçak ile Ulaşım
Toplam 13 turdan 1 ile 13 arası gösterilmektedir.

Doğu Anadolu Turları

Doğu Anadolu’nun etnik çeşitliliğine tanık olarak, tarihe yolculuk yapmaya ve yörenin tüm tarihini yakından keşfetmeye hazırsanız sizler de Doğu Anadolu Turları’nı inceleyebilir ve kültür turları kapsamında yer alan avantajlı fırsatları Tatil Budur’la yakalayabilirsiniz.

Doğu Anadolu Hakkında

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış toprakları TatilBudur avantajları ile keşfe çıkmaya ne dersiniz? Doğu Ekspresi turlarının da popüler olmasıyla daha da ilgi çekmeye başlayan Ağrı, Ardahan, Erzurum, Kars, Van gibi illerimiz birbirinden farklı kültürleriyle hayatınıza renk katabilirsiniz. Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Erzurum, sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihiyle yerli ve yabancı turistlerin her sezonda gözdesi oluyor. Özellikle kış turizminin vazgeçilmezi olan Erzurum, her sezonda sahip olduğu kültürü ve damak çatlatan lezzetleriyle ilgi çekmeye devam ediyor.

Palandöken Kayak Merkezi, Çoruh Nehri, Tortum Gölü ve Şelalesi iherkesin mutlaka hayatında bir kez görmesi gereken lokasyonların başında geliyor. Tarihiyle sizi büyüleyecek ilimiz Kars’ta ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 2016 yılında dahil olan Ani Harabeleri’ni ziyaret etmenizi mutlaka öneririz. Van ilimizde de simgesi haline gelen bir gözü yeşil bir gözü mavi Van Kedilerinin cinsini koruyan, soylarının devamlılığını sağlamak için çalışan Van Kedi evlerini ziyaret ederek orada kedilerle huzur bulabilir, onları sevme ve besleme imkanı yakalayabilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük gölü, Dünya’nın ise en büyük sodalı gölü olma özelliğini taşıyan Van Gölü’nün çevresinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ise Akdamar Adası ve kilisesi, Şeytan Köprüsü, Muradiye Şelalesi gelmektedir.

Doğu Anadolu Turları Fiyatları

Farklı sezonlarda farklı bütçelere hitap eden Doğu Anadolu Turlarına yönelik fırsatları Tatil Budur’da yakalayabilirsiniz. Kurban bayramına yönelik ekstra avantajlı turlar için sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Mustafa Kemal’in İzinde Kongreler, Doğu Anadolu Turu, Doğu Ekspresi ile Kars Sarıkamış Erzurum Turlarımız Kurban Bayramı Özel turların başında gelmektedir. Doğu ekspresi fiyatlarımız ise bütçenizi yormadan sizlere en iyi kaliteyi vermeyi amaçlamaktadır.

Doğu Anadolu’ya Ne Zaman Gidilir?

Doğu Anadolu’yu ziyaret etmek için en uygun zamanı merak edenler için söylüyoruz her zaman bu yöreyi ziyaret etmek için uygun zamandır. İlkbahar ve sonbahar doğanın uyandığı ve yeşile büründüğü zaman dilimidir ve Doğu Anadolu’yu keşfetmek için çok uygundur. Bölge karasal iklime sahiptir bu nedenle yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Ancak siz de yağmurlu havaları sevenlerdenseniz bu tarihi keşif için kış aylarını da tercih edebilirsiniz.

Doğu Anadolu’ya Ulaşım

Doğu Anadolu turlarımızda otobüs veya uçak alternatiflerinden istediğinizi seçebilirsiniz. TatilBudur ile keyifli keşif yolculuğunuzu tercihiniz doğrultusunda şekillendirebilirsiniz. İstanbul, Eskişehir, İzmir, Ankara kalkışlı Doğu Anadolu turlarına yaşadığınız şehirlerden ya da size en uygun lokasyondan katılabilirsiniz.

Doğu Anadolu’da Yapılacak Aktiviteler

Doğu Anadolu bölgesinde doğanın güzelliğiyle huzur bulacağınız pek çok aktivite bulabilirsiniz. Gördüğünüz her alanda bölgenin hem fiziki özelliklerine hem de tarihi yapılarına hayran kalacaksınız. Bingöl’de bulunan Yüzen Ada, Kars’ta yer alan Ani Harabeleri, Ağrı’nın İshak Paşa Sarayı, Van’da yer alan duyanları hikayesi ile büyüleyen Akdamar Kilisesi, Adıyaman’da yer alan Nemrut Dağı Kalderası ise bunlardan sadece birkaçı.

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Lala Mustafa Paşa Camii

Osmanlı’da sadrazamlık yapmış devlet adamı olan Lala Mustafa Paşa’nın yaptırdığı hayır işlerinden biri olan Lala Mustafa Paşa Camii’nin, mimarlığını Mimar Sinan üstlenmiştir.

Taşhan (Rüstem Paşa Hanı)

Rüstem Paşa Kervansarayı (Taşhan), Osmanlı kervansaraylarından önemli bir örnek olan Taşhan, 1561’de Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapının tüm kısımları günümüze kadar gelemese de hala yaşamaktadır. Oltu taşlarının satıldığı bu alandan sevdiklerinize tespih, yüzük, kolye gibi oltu taşından hediyelikler alarak onları sevindirebilirsiniz.

Kars Kalesi

Yüksek istinat duvarları ile çevrili, üç ayrı devasa kapıya sahip Kars kalesi pek çok savaşa şahit olmuştur ve izlerini taşımaktadır. Pek çok tahribata uğrayan, savaş izleri taşıyan bu yapı tüm süreçlere rağmen şehirden bakıldığında görkemli bir görünüme sahiptir.

Ani Harabeleri

Farklı uygarlıkların izlerini görmek, kültürlerini hissetmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olan Ani Harabeleri, Çıldır Gölü’ne yakınlığı ile hem doğanın hem tarihin güzel bir sentezini oluşturmaktadır.

Doğubayazıt

Eşsiz görünümüyle ziyaret edenlerin hafızasına kazınan Doğubayazıt, kışları oldukça soğuk olmasına rağmen kış turizminde turistlerin gözdesi konumundadır. Bu lokasyona yakın olarak Ağrı Dağı, Meteor Çukuru ve Küçük Ağrı Dağı’nı da ziyaret etmenizi öneririz.

Tuşpa Kalesi

Osmanlı dönemine ait Tuşpa Kalesi, bu dönemde sadece askeri amaçlı kullanılmıştır. Pers yazıtı kalıntılarının bulunduğu kale, 1915 yılındaki tahribinin ardından günümüze kadar mevcut haliyle gelmiştir.

Nemrut Dağı Kalderası

Tüm dünyaya tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından Küresel Jeopark ağına alınması planlanan Nemrut Dağı Kalderası, jeolojik ve jeomorfolojik anlamda dikkat çekmesinin yanı sıra doğal güzelleriyle de görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Doğu Anadolu’nun Doğal Güzellikleri

Nemrut Krater Gölü

En büyük krater gölümüz olan Nemrut Krater Gölü, volkanik hareketlerle ortaya çıkan bir yapıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda içme suyu kriterlerine uygun olan suyuyla ve gösterdiği özelliklerle mikroklimaya sahip olmasıyla daha da ilgi çekmektedir.

Yüzen Ada

Tamamen doğal olan bu adalar, gölün içerisinde üç adet olarak yer almaktadır. Adaların üzerine çıktığınızda hareket ettiğini ve gölden bağımsız olduğunu göreceksiniz. Burada yetişen bitkilerin ise göl suyuyla beslendiğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin yeşilliği ve farklı görünümüyle huzurlu anlar yaşayabilirsiniz.

Doğu Anadolu Milli Parkları

Nene Hatun Milli Parkı

Osmanlı- Rus savaşında (1877-1878) şehrin savunmasına ve savaşın bu topraklarda ilerlememesini engellemesi ile dikkat çeken yapı cesaret ve kahramanlığın simgesi Nene Hatun’un ismini alıyor. Bu bölgeyi ziyaret edenler ise o dönemin şartlarını yakından anlama fırsatı buluyor.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Türkiye’nin en büyük milli parkı ünvanına sahip Ağrı Dağı Milli Parkı, pek çok bitki türüne ve hayvan çeşitlerine ev sahipliği yapıyor. Bu lokasyonda bolca fotoğraf çekebilir, yürüyüş ya da yamaç paraşütü yaparak gününüzü değerlendirebilirsiniz.

Doğu Anadolu Alışveriş

Doğu Anadolu turlarınızdan dönerken sevdiklerinize oltu taşından süs eşyaları, teship, kolye gibi hediyelikler getirebilir, damaklarında unutulmaz bir tat bırakacak Kars kaşarından onlara götürebilirsiniz. Halı kilim gibi el işçiliğinin kuvvetli olduğu bu alanlardan hem kendinize hem sevdiklerinize unutulmaz hatıralar bırakabilirsiniz.

Unutulmaz anlar biriktirmek için TatilBudur ile tatilinizi şimdiden kendinize uygun fırsatlarla planlayabilirsiniz.

Doğu Anadolu Festivalleri

Ardahan Bal Festivali

Bal ve kültür festivali olan bu etkinlik her yıl 1-5 Haziran tarihinde gerçekleşiyor. Hem kültürel bir paylaşım sağlanıyor hem de tadına doyulmaz ballar arasında yarışmalar düzenleniyor. Eğlenirken kültürü de öğreneceğiniz bu etkinlik katılan herkesin yüzünde tebessüm bırakıyor.

Muş Lale Festivali

Nisan ayının son haftasında gerçekleştirilen etkinlik, bahar aylarında şehri renklendiren lalelerin tanıtılmasını amaçlayarak keyifli anlara sahne olurken hem kültürün aktarılmasına hem de lalelere olan ilginin artmasına yardımcı oluyor.

Doğu Anadolu’da Ne Yenir

En güçlü mutfaklarımızdan biri olan Doğu Anadolu’da eşsiz lezzetlere doyacak ve burada deneyimlediğiniz lezzetleri bir daha unutamayacaksınız. Tatilinizden bölgenin önde gelen Erzurum Cağ Kebap, Kadayıf Dolma, Malatya Etli Tava, Katmer, Hangel gibi lezzetlerini deneyimlemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. 

Doğu Anadolu’da Nerede Kalınır?

Doğu Anadolu turunda konaklayabileceğiniz alternatif birçok bölge mevcuttur. Siz de birbirinden konforlu otellerde, bütçenize ve zevkinize göre en iyi hizmeti alma şansını TatilBudur ile yakalayabilir, unutulmaz bir keşif tatili yaşayabilirsiniz.