Kartepe Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kartepe Kayak Merkezi: Kış sporları için Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen kayak bölgesidir Kartepe Kayak Merkezi. Her seviyeye uygun pistleri mevcut olan Kartepe Kayak Merkezi’nde karlar 3 metreyi geçmektedir. 3 telesiyej, 1 teleski ve 4 lift mevcut olup, pist uzunlukları toplam 400-3500 metre arasında değişim göstermekte… Kış tatilleri için tercih edilen Kartepe otelleri, kayak merkezine çok yakın. Kayak malzemelerinizi buradan satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Hikmetiye Camii: Derbent sınırları içerisinde bulunan Hikmetiye Camii, Miladi takvime göre 1880 yılında inşa edilmiştir. Caminin banisi, II. Abdülhamit’tir. Eşi Habibe Hanım’ın ölümünden sonra yaptırdığı cami, en son 40-50 yıl önce onarımdan geçmiştir. Kartepe’nin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi değerlerini de merak ediyorsanız rotanızı Kartepe Hikmetiye Camii’ne çevirebilirsiniz.

Kuzu Yaylası: Kuzu Yaylası, İstanbul’un keşmekeşinden biraz olsun uzaklaşmak isteyenlerin hafta sonlarında tercih ettiği bir tatil noktasıdır. Kartepe-Maşukiye’de yer alan yaylada kamp yapılabiliyor. Ayrıca Sapanca Gölü’ne hakim bir manzarası var. Üstelik Kartepe’ye fotoğraf turu için gelenlerin de rotalarından biri Kuzu Yaylası. Zaman kavramının yok olduğu Kuzu Yaylası’nı Kartepe gezilecek ve görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Maşukiye: Oksijen dolu havasıyla Kartepe’nin en gözde gezi noktasıdır Maşukiye. Her mevsim gezilebilen, özellikle hafta sonu yoğun ilgi gören bir bölgedir. Maşukiye’nin alabalık tesisleri ve çay bahçeleri bulunuyor. Diğer taraftan yürüyüş yollarıyla hem keşif imkanı sunuyor hem de fotoğraf çekenlerin çok fazla ilgisini çekiyor. Kartepe ile Maşukiye arasında 13 kilometrelik bir yol mesafesi var.

Kartepe Yapılacak Aktiviteler

  • Kış aylarında Kartepe Kayak Merkezi’ne giderek kayak ve snowboard yapın.
  • Bahar aylarında kesinlikle fotoğraf turlarına çıkın. Kartepe’den sonra Maşukiye ve Kuzu Yaylası’na rotanızı çevirin.
  • ATV safari turlarıyla Kartepe’nin pek bilinmeyen noktalarını keşfedin.
  • Suadiye Eğreltidüzü’nde gerçekleştirilen yamaç paraşütü son zamanların en popüler aktivitelerinden biri haline geldi. Merakınız varsa yamaç paraşütüyle Kartepe’yi bir de kuş bakışı seyredin.
  • Kartepe’de Ne Yenir?

    Doğal köy hayatının devam ettiği Kocaeli-Kartepe’de kahvaltı ürünleri ön plana çıkıyor. Çeşitli peynirlerin ve köy halkının elleriyle hazırladığı reçellerin masaları süslediği kahvaltı oldukça doyurucu. Kartepe yemeklerinin geneli sağlıklı ve hafif olduğu için her damağa hitap ediyor. Kaşarlı köfte, mıhlama, mantar, ızgara ve balık çeşitlerini Kartepe restoranlarının birçoğunda deneyebilirsiniz. Özellikle bir öğle yemeğinde alabalık tesislerinin hazırladığı taze balıkların tadına bakmalısınız. Eğer kayak tatili için Kartepe’deyseniz mangalda yapılan sucuk ve köftelerden atıştırmayı ihmal etmeyin.