Sarıkamış Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sarıkamış Kayak MerkeziSarıçam ormanlarının çevrelediği Sarıkamış Kayak Merkezi, Çamurlu Dağı’nın eteklerinde bulunuyor. Kayak merkezi kristal karlara sahip olmasından dolayı her sene popülerliğini arttırmakta. Bölgedeki kristal karlar birçok kış sporunu yapma imkânı veriyor. Ayrıca kayak malzemeleri satan yerler de mevcuttur Sarıkamış Kayak Merkezi’nde.

Cıbıltepe Kayak Merkezi: Sarıkamış’ta kayak yapmak için tercih edilen bir diğer nokta da Cıbıltepe Kayak Merkezi’dir. Kayak safari, kızaklı geziler ve daha birçok kış sporu yapabileceğiniz Cıbıltepe’de 2 adet telesiyej tesisi bulunuyor. Ayrıca 5 etaplı pist alanı da mevcut. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde olduğu gibi Cıbıltepe’de de kristal kar görülmekte.

Asboğa Gölü: Kars Sarıkamış’ın doğal güzellikleri arasında yer alan Asboğa Gölü, son yıllarda yapılan çalışmalarla turizme kazandırılmaktadır. Sarıkamış’a yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta yer alan Asboğa Gölü, 13.800 metrekarelik bir alana sahip. Gölün çevresi doğa yürüyüşleri ve fotoğraf çekimleri için idealdir.

Sarıkamış Yapılacak Aktiviteler

  • Sarıkamış Kayak Merkezi ve Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde snowbard ve kayak yaparak karların tadını çıkarın. Kızakla gezintilere çıkın.
  • Sarıkamış’a bahar aylarında gidecekseniz trekking ve dağcılık sporlarıyla ilgilenin.
  • Alışverişiniz sırasında Kars yöresine ait peynirden mutlaka satın alın.
  • Sarıkamış’ta Ne Yenir?

    Hamur, Kars yöresel yemeklerinde sık sık kullanılmakta. Sarıkamış restoranlarında Doğu Anadolu’ya ve Kars’a özel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Bölgenin en ünlü yemeği hangeldir. Bazı bölgeler hengel olarak da adlandırır. Mantı görünümünde olan hangelin yapımında hamur kare kare kesilip suda haşlanıyor. Ardından süzülüp üzerine sarımsaklı yoğurt, bol soğan ve tereyağı ile servis ediliyor. Kete, sulu köfte, erişte, haşıl, yaprak mantı, tandırda kaz çekmesi ve katmer Sarıkamış’ta yemeden dönmemeniz gereken yöresel lezzetler arasındadır.