Güneydoğu Anadolu’nun büyülü atmosferini, tarihin farklı dönemlerine tanıklık eden yapılarını ve mutfağına ait en lezzetli yemekleri bir Gap turuna sığdırabilirsiniz. Mardin’de Kasımiye Medresesi, Ulu Camii, tarihi Mardin evleri, Şehidiye Medresesi ve çeşitli kilise kalıntılarını; Antakya’da Uzun Çarşı, Harbiye, Mozaik Müzesi ve Habib-i Neccar Camii’ni; Şanlıurfa’da Balıklı Göl, Fırat Nehri, Hz. İbrahim’in doğduğu Mağara ve Gaziantep’te Zeugma Mozaik Müzesi GAP turlarının rotalarını oluşturan önemli noktalar.

Kültür turları kapsamında düzenlenen GAP Turlarını TatilBudur.com ayrıcalığıyla gerçekleştirebilir, unutulmayacak bir gezi programına katılabilirsiniz.

Gap Turunda Yapılması Gerekenler

  • Güneydoğu’da her gezdiğiniz şehrin yöresel tatlarını da keşfetmelisiniz. Diyarbakır’da kaburga dolması, Antakya’da serpme köy kahvaltısı ve künefe, Şanlıurfa’da Urfa kebabı, Mardin’de kayısılı işkembe çorbası, Gaziantep’te keme kebabı ve baklava yemeden Gap turunuzu tamamlamayın.
  • Gap Turlarına özellikle bahar aylarında katılmalısınız. Çünkü Güneydoğu yazları oldukça sıcak, kışları ise sert bir soğuğa hâkimdir.
  • Güneydoğu’da gezdiğiniz her köşeyi fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirin. Eğer bir tur programıyla gidiyorsanız serbest zamanlarınızda da bireysel olarak yürüyüşe çıkıp fotoğraf çekimleri yapın.