Girne Gezilecek ve Görülecek Yerler

Girne Kalesi: Başlı başına bir tarih adası olan Kıbrıs’ta gezilmesi ve görülmesi gereken çok yer var. Bunların ilki 7. yüzyılda Arap saldırılarına karşı korunmak için inşa edilen Girne Kalesi’dir. Kale’nin yenilenmesine Cenevizlilerin Kuşatması ile ara verilmiş ardından devam edilmiştir. Kaleyi ele geçiren Venedikler, Osmanlı saldırılarına göre kaleyi yeniden inşa etmiş olsalar da tüm önlemlere rağmen 1570 yılında kale Osmanlılara verilmiştir.

Beylerbeyi Köyü ve Barış Manastırı: Girne merkezinin 5 km doğusunda konumlu Beylerbeyi Köyü’nü 500-600 kişilik bir halk oluşturmaktadır. Bu köyün ünü güneyinde yer alan Barış Manastırı sayesinde yayılmıştır. Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Barış Manastırı tarihten bu güne bozulmamış yapısıyla dikkat çeker.

Girne Yapılacak Aktiviteler

  • Mükemmel bir denize ve kumsala sahip bu rotada dalış, bot turları gibi aktivitelere katılabilirsiniz.
  • Girne’nin eşsiz doğasında doğa yürüyüşleri yapmak için Beşparmak Dağları’nı tercih edebilirsiniz. Katıldığınız bu turlarda şehrin doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz.
  • Şehrin tarihi geçmişiyle tanışmak için Girne Kalesi ve Batık Gemi Müzesi’ni görebilirsiniz.
  • Girne merkezindeki çarşı ve mağazaları ziyaret ederek sevdiklerinize şehrin el sanatı ürünlerinden hediye edebilirsiniz.
  • Renkli gecelerin adresi Girne’de eğlence dolu geceler sizi bekliyor olacak. Şehirdeki öğrenciler sayesinde adeta bir eğlence merkezine dönüşen bu şehrin casinolarını da ziyaret edebilirsiniz.
  • Girne’de Ne Yenir?

    Dünya mutfaklarının lezzetli yemeklerini de bulabileceğiniz Girne mutfağının olmazsa olmaz lezzetleri kebap ve balık türleridir. Kıbrıs’a has ev yemeklerinden molahiya ve kolokas gibi sebze yemeklerine ilgi oldukça fazla. Tercihinizi farklı mutfaklardan yana kullanmak istiyorsanız Girne restoranlarına uğrayıp İtalyan, Fransız, İngiliz, Hint, Çin yemeklerini deneyebilirsiniz.