Palandöken Gezilecek ve Görülecek Yerler

Palandöken Kayak Merkezi: Kayak turizminin en önemli kollarından biridir Palandöken Kayak Merkezi. Bölge, yılın 6 ayı boyunca karlarla örtülü olup, kar tatili yapacakların ilk tercihleri arasındadır. Palandöken, ekim ayının sonunda sezonu açıyor ve sezon nisan ayına kadar devam ediyor. 22 adet piste sahip olmakla birlikte, pistlerin toplam uzunluğu 28 kilometredir. Kayak merkezi, kayak sporunun yanı sıra snowboard için de elverişli bir ortam sağlıyor.

Çifte Minareli Medrese: Hatuniye Medresesi olarak da bilinen Çifte Minareli Medrese, Erzurum’un tarihi yapıları arasında ön plana çıkmakta. Palandöken’e yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer alan Çifte Minareli Medrese’nin mimarisi, günümüzde de oldukça sağlam ve görkemli bir yapıya sahip. Medrese, 1253 yılıyla tarihlendirilmekte olup, 13. yüzyıl Selçuklu eserlerindendir. Banisi ise Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın kızı Hundi Hatun’dur.

Erzurum Ulu Camii: Erzurum Ulu Camii, şehrin en eski ibadet mekanıdır. Günümüzde de ibadete açık olan yapı, Atabey Camii olarak da adlandırılıyor. 1179 yılında inşa edilen caminin banisi kesin olarak bilinmemekle birlikte, Saltuklu Melik Nasirüddün Muhammed Bey döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Selçuklu mimarisinin örneklerinden biri olan Erzurum Ulu Camii’ne Palandöken’den kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Üç Kümbetler: Üç Kümbetler, Erzurum Merkez’de yer alıyor. Üç kümbetten en büyük olanının Emir Saltuk’a ait olduğu tahmin edilmekte olup, diğer iki kümbetin kimlere ait olduğu bilinmemektedir. En büyük kümbet 12. yüzyılla tarihlendiriliyor. Kümbetler, Çifte Minareli Medrese’nin güney kısmında yer alıyor.

Palandöken Yapılacak Aktiviteler

  • Kış sezonunda Palandöken Kayak Merkezi’ndeki otellerde konaklayarak snowboard, buz pateni ve kayak başta olmak üzere kış sporları aktivitelerine katılın. Kayak merkezindeki profesyonel hocalardan destek alabilirsiniz.
  • Karların üzerinde eğlenceli ve heyecanlı bir aktivite için ATV safari turlarına katılın.
  • Palandöken otelleri akşam saatlerinde eğlenceli partiler düzenliyor. Otellerin kendi bünyesinde olan kulüplerdeki etkinliklere katılın.
  • Palandöken’de Ne Yenir?

    Doğu Anadolu’nun mutfak kültürünü yansıtır Palandöken yöresel yemekleri. Dağlarda yetişen çeşitli otlar yemeklerde sık sık kullanılır. Et yemekleri, tahıl ve bakliyatın sofralarda yerini aldığı Palandöken’de ilk olarak cağ kebabı ve Erzurum ketesini denemelisiniz. Şehirle özdeşleşen bu iki tat hemen hemen her Erzurum restoranında bulunuyor. En çok tercih edilen yöresel lezzetler; şükkar köftesi, patlıcanlı pilav, herle aşı ve çiriş yemeğidir. Öğünlerinizin yanında ise mutlaka pancar turşusu olmalı.