Doğu Ekspresi Tur Fiyatları

Yoğun ilgi sebebiyle ekspreste bilet bulabilme sıkıntısı yaşanabiliyor. Tatilseverlerin en çok merak ettiği konuların başında Doğu ekspresi fiyatları geliyor. Doğu Ekspresi tur fiyatları muhteşem bir tatil yapmak isteyen herkese hitap etmekte. Uçakla veya trenle ulaşım sağlayabileceğiniz turlar, içerikleri bakımından fiyat farklılığı gösterebiliyor. Tatilbudur.com kültür turu fırsatlarıyla Doğu Anadolu’da daha fazla kış tatili yapmanız mümkün! Aylar öncesinden rezervasyon yaptırdığınız taktirde tura özel indirimler ve taksit avantajıyla katılım sağlayabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Nedir?

Son birkaç senedir kış tatili denilince akla ilk gelen şey Doğu Ekspresi oluyor. Fakat tren artan talebi karşılamak için 2 ayrı hatta ayrılmış. Bu iki trenin arasında fark vagon farkı bulunuyor. Turistik Doğu Ekspresi’nde yataklı vagon mevcutken, Doğu Ekspresi’nde yataklı vagon bulunmuyor. Doğu Ekspresi hattında ise 50’ye yakın durak hattı bulunurken, Turistik Doğu Ekspresi’nde 29 durak mevcut. Geliş ve gidiş yönünde farkı olmak üzere Turistik Doğu Ekspresinde 2-5, 3 saat mola verilebiliyor. Fakat Doğu Ekspresinde mola süreleri kısıtlı.

TCDD Turistik Doğu Ekspresi, Türkiye’nin Kafkasya rotasını takip eden bir trendir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na bağlı olan Doğu Ekspresi, Ankara Tren Garı’ndan hareket ediyor ve Kars Tren Garı’na kadar gidiyor. Trenin uğradığı ara duraklar ise; Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dur. Hava koşullarına bağlı olarak trenin ara duraklarda ne kadar süreyle duracağı ise belli olmuyor. Ortalama 25 saat süren tren yolculuğunun en güzel yanlarından birisi hiç şüphesiz Anadolu’nun seyrine doyum olmayan muhteşem manzaraları.

Doğu Ekspresi Tren Vagonları

Doğu Ekspresi Treni dört adet farklı vagon türü mevcut. Neredeyse otel konforuna sahip örtülü kuşet, yataklı, yemekli ve pulman vagonları yolculuğu keyifli hale getiren donanımlara sahip. Koltuklar yatak olacak şekilde tasarlanmıştır ve pulman 2 veya 4 kişilik kapasiteye sahiptir. Camlar aynı zamanda perde ile kapatılabilir ve vagon kapısı da kilitlenebilir. Aynı zamanda her odada ısıtma ve soğutma sistemleri de mevcut. Kuşet veya yataklı vagonlarda kalacaklar içinse yastık kılıfı, çarşaf ve battaniye verilmektedir. Rahatça hareket edebileceğiniz trende vagonlar arasında manzarayı izleyebileceğiniz noktalar bulabilirsiniz. Doğu Ekspresinde yemekli vagonda yemek yemek ayrı bir keyif. Yanınızda getirdiğiniz atıştırmalıkları muhteşem manzaralar eşliğinde yiyebilirsiniz.

Doğu Ekspresi ile Gidilecek Yerler

Doğu ekspresi turuna uçakla veya hızlı trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer tura uçakla İstanbul’dan katılım sağlayacaksanız önce İstanbul’dan uçakla Kars’a ulaşacaksınız. Eğer tura hızlı trenle gitmeyi tercih ederseniz hızlı trenle Ankara’ya ulaşıp Ankara’dan Doğu Ekspresi turuna katılabilirsiniz.

Kars: Kars’a vardığınızda sizleri ilk durağımız Ermenistan sınırımızda bulunan Ani Harabeleri olacak. Yüzyıllardır birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ve birçok savaşa tanıklık eden Ani Şehir Surları, Aslanlı Kapı, Büyük Katedral, Resimli Kilise, Selçuklu Sarayı, Anadolu’da yapılan ilk cami olan Menuçehr Cami gibi önemli kalıntıları yakından görebilirsiniz. Rehberinizin anlatımlarını dinledikten sonra verilecek olan serbest zamanda çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ani gezinizin ardından Kars şehir merkezine ulaşıp Kars Şehir Turu sizleri bekliyor olacak. Kars ülkemizin en doğusunda olmasına rağmen, aslında Kafkasya’nın en batısında olan, yani hem doğulu hem batılı özellikleri taşımaktadır. 12 Havariler Kilisesini, Taş Köprü ve Kars Kalesi’ni panoramik olarak görebilirsiniz.

Erzurum: Sarıkamış Şehitlerimiz için yapılmış olan ülkemizin en anlamlı müzelerinden birisi Kanlı Tabya Sarıkamış Şehitleri Müzesi, Boğatepe Köyü, Boğa tepe köyü peynir müzesi ve mandırası, Kars’ta görebileceğiniz diğer lokasyonlar olacak. Eğer Çıldır Gölü gittiğiniz tarihte buz tutmuşsa atlı kızaklara da binebilirsiniz. Erzurum’a doğru yolculuğunuz başladığında Kars’tan Doğu Ekspresi’ne binerek Sarıkamış’ı panoramik görerek Allahuekber Dağlarının muhteşem manzarası eşliğinde Horonsan, Pasinler üzerinden Erzurum’a varacaksınız. Muhteşem tren yolculuğundan sonra Erzurum Kongresi’nin yapıldığı binayı, Erzurum'un sembolü haline gelen bir Selçuklu eseri olan Hatuniye Medresesi’ni, Üç Kümbetleri, Selçuklu Cami-i Kebir’lerinin ilk ve en önemli örneği olan Ulu Cami’yi ve daha fazlasını Doğu Ekspresi turuyla görebilirsiniz.

Doğu Ekspresi ile Ne Zaman Gidilir?

Doğu Anadolu her mevsim ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunan bir lokasyon. Eğer muhteşem manzaralara tanıklık etmek isterseniz TCCD Doğu Ekspresi doğru bir tercih olacaktır. Göz alıcı kar manzaralarına tanık olmak için Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında düzenlenen turlara katılabilirsiniz. İlkbaharın tüm güzelliklerine şahit olabileceğiniz Mayıs ayında ise akarsu ve şelaleri görebilir, doğanın her rengine şahit olabilirsiniz.