Sri Lanka Gezilecek ve Görülecek Yerler

Colombo: Colombo Sri Lanka’nın en büyük şehri olduğu gibi en önemli ticaret merkezi de aynı zamanda. Sri Lanka’nın batı kıyısında konumlanmış Colombo’da farklı din gruplarını görebilirsiniz. Marco Polo adıyla anılan en güzel adasında konumlanmış şehirde tatil yaparken ne kadar şanslı olduğunuzu anlayacaksınız. Konaklama için lüks otellerinden ödün vermemesi de tatilciler için ayrı tercih sebebi. Mis gibi doğasında yaşayan sıcacık insanlarıyla Sri Lanka’nın göz bebeği Colombo.

Kandy: Sri Lanka turunuzda buraya eskiden ev sahipliği yapmış Kandy’yi görmeden dönmeyin. Ülkenin tam merkezinde konumlanmış. Kandy için ülkenin kültür ve dini başkenti desek yeridir. Buraya gitmek için en uygun zamanlar aralık-nisan ayları doğru seçim olacaktır.

Galle: Sri Lanka için önemli şehirlerden biri de Galle. Buradaki eski kale Hollandalılar tarafından yapılmış ve şehri olduğu gibi çevreliyor. Sri Lanka tatilinizde göreceğiniz Galle’de denizin keyfini çıkarmak için Tangalle, Matara, Weligama, Hikkaduwa, Beruwela, Pigeon Island gibi turkuaz sularıyla ünlü bu rotalar deniz severlere keyifli saatler yaşatacaktır.

Nuwara Eliya: Dünyaca ünlü Ceylan çayının yetiştirildiği şehir burası. Burada gidiş zahmetli olsa da göreceğiniz manzarayı düşünürsek kesinlikle gitmeye değer. Yeşilin her tonunu göreceğiniz Nuwara Eliya çay tarlaları arasında görsel şölen sunuyor. Ayrıca buradaki çayların tadına bakabilir ve özellikle de ismini alan Nuwara Eliya Çayını mutlaka denemenizi öneririz.

Dambulla: Eski zamanlardan kalan beş Budist mağaranın ev sahipliğini yapıyor Dambulla. Buraya gittiğinizde geçmiş tarihin yamaç süreçlerine ait duvar resimlerini ve fresklerini göreceksiniz.

Sri Lanka Yapılacak Aktiviteler

  • Şayet kışın tatil yapmak istiyor ancak yaz sıcağı olsun istiyorsanız Sri Lanka tam size göre demektir. Aralık, ocak veya şubat ayları burayı ziyaret etmek için en uygun zamanlar olduğundan doya doya plaj keyfi yapabilirsiniz.
  • Trekking, yürüyüş gibi doğa sporlarını seviyorsanız Sri Lanka tatilinizde bol aktiviteli günler geçirebilirsiniz.
  • Sri Lanka’nın meşhur çaylarından mutlaka tadın.
  • Sri Lanka’da düzenlenen festivallerden en büyüğü ve popüleri olan Esala Perahera festivalini görmek için temmuz-ağustos aylarında mutlaka Kandy şehrini ziyaret etmelisiniz.
  • Sri Lanka’da Ne Yenir?

    Sri Lanka mutfağı Çin ve Hint mutfağından etkilenmiş durumda. Buraya gittiğinizde vejetaryen yemeklerle karşılaşacaksınız. Dünyaca ünlü fast-food markalarına ülkede sıkça rastlayabilirsiniz. Baharatı yemeklerinde fazlasıyla kullanırlar. Tropikal iklimde yetişen meyvelerini burada tatmalısınız. Ülkenin meşhur tatlısı Wattalapam burada çok tüketilir.