Laleli Gezilecek ve Görülecek Yerler

Laleli Camii: Osmanlı padişahı III. Mustafa tarafından 1760 yılında yapımına başlanan Laleli Camii, aynı ismi taşıdığı külliyenin en önemli parçasıdır. 1763 yılında tamamlanan caminin yanında III. Mustafa ve oğlu III. Selim’in mezarları yer alıyor.

Taş Han: Laleli Camii’nin hemen arkasında bulunan Taş Han, Sultan III. Mustafa tarafından Mimar Tahir Ağa’ya yaptırılmış. Han, toplamda üç katlı ve 166 odalıdır. Günümüzde birkaç lokanta ve dükkânın bulunduğu Taş Han’da alışveriş yapabilirsiniz.

Beyazıt Meydanı: Beyazıt Meydanı Laleli’ye oldukça yakın. Gezi listenize Beyazıt Meydanı’nı ekleyerek İstanbul’un en önemli yapılarını ziyaret edebilir, Kapalı Çarşı’daki dükkânlarda alışveriş yapabilirsiniz.

Alternatif olarak Laleli’den kolaylıkla ulaşabileceğiniz; Sultanahmet Meydanı, Gülhane Parkı, Sirkeci ve Eminönü’nü de gezi listenize dahil edebilirsiniz.

Laleli Yapılacak Aktiviteler

  • Laleli’deki tekstil dükkânlarda çok ucuza alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş yaparken Taş Han ve Kapalı Çarşı’ya uğramayı da ihmal etmeyin.
  • Beyazıt Camii’ni görmeden, Laleli sokaklarında fotoğraf çekmeden gezinizi sonlandırmayın.
  • Laleli’de Ne Yenir?

    İstanbul’un her bölgesi gibi Laleli’de de birçok restoran bulunuyor. Türk mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini masalara taşıyan restoranlar her damağa ve her bütçeye hitap ediyor. Izgara çeşitleri, kebap çeşitleri ve iskender başta olmak üzere küçük lokantalara giderek ev yemeklerinin de tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Laleli’ye yakın olan Sultanahmet’te dünya mutfağına ait çeşitli yemekleri deneyebileceğiniz restoranlar da bulunuyor.