Tophane Gezilecek ve Görülecek Yerler

İstanbul Modern Sanat Müzesi: İstanbul Modern Sanat Müzesi, Tophane’den kolay ulaşılan Karaköy sınırlarında yer alıyor. Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi konumundadır ve Eczacıbaşı ailesinin destekleriyle hayata geçirilmiştir. İstanbul Modern’deki sergileri pazartesi günü hariç, haftanın her günü ziyarete açık.

Galata Kulesi: Galata Kulesi, Tophane gezilecek ve görülecek yerler listelerinde mutlaka yerini almalı. İstiklal Caddesi’nden aşağı doğru inildiğinde ulaşılan Galata semtinin en görkemli yapısıdır. Kule, 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından yaptırılmıştır. İstanbul’un fethinden sonra ise Türklerin eline geçen Galata Kulesi, günümüzde turistik ziyaretlere açıktır. Ayrıca kulenin içerisinde bir de restoran bulunuyor.

Nusretiye Camii: 1823 yılı ile tarihlendirilen Nusretiye Camii, II. Murad tarafından inşa edilmiştir. Caminin bulunduğu yerde III. Selim’in yaptırmış olduğu Arabacılar Kışlası bulunuyormuş fakat tarihi kaynaklara göre çıkan bir yangının ardından kışla harap olmuş. Kışlanın bulunduğu noktada şimdi Nusretiye Camii yükselmekte. 19. yüzyıla ait olan bu eser Tophane’nin gezi noktalarından biri.

Tophane Yapılacak Aktiviteler

  • Osmanlı döneminde, top dökümünde kullanılan Tophane-i Amire´yi mutlaka ziyaret edin.
  • Tophane´deki kafelerde oturarak arkadaş grubunuzla keyifli bir sohbet gerçekleştirin. Tophane kafeleri nargileleriyle ünlüdür.
  • Karaköy’de alışveriş mağazalarını gezin. Eğer uzun bir vaktinizi alışverişe ayıracaksanız Eminönü’ne geçerek Mısır Çarşı’na uğrayın.
  • Tophane’de Ne Yenir?

    İstanbul Tophane’de Türk mutfağının tüm lezzetlerini deneyebilirsiniz. Hem şık hem de salaş mekânların bir arada bulunduğu Tophane’de; kebap, döner ve lahmacunun yanı sıra çeşitli mezeleri masanıza taşıyacağınız meyhaneler de yer alıyor. İstiklal Caddesi’ndeki restoranlarda dünya mutfağına ait (Çin, İtalyan, Fransız) lezzetleri tadabilir, küçük İtalyan pastanelerinde İtalyan tatlılarını damağınızla buluşturabilirsiniz.