Asarlık Gezilecek ve Görülecek Yerler

Bitez: Asarlık gezilecek ve görülecek yerler listenizin ilk sırasını Bitez’in doğasına ayırabilirsiniz. Asarlık’tan kalkan dolmuşlarla Bitez’e rahat bir şekilde ulaşılabiliyor. Bitez’in doğasında yürüyüş yapmak birçok noktayı keşfetmenizi kolaylaştıracak. Osmanlı dönemi ile tarihlendirilen taş ev ve sarnıçları arasında dolaşırken, Bitez restoran ve kafelerinde yöresel tatları damağınızla buluşturabilirsiniz. Ayrıca 2002-2013 arasında “Mavi Bayrak” ödüllü Bitez Halk Plajı, serinlemek ve güneşin tadını çıkarmak için oldukça ideal bir plaj. Plajın uzunluğu yaklaşık 200 metre, genişliği ise 10 metreyi buluyor.

Bodrum Merkez: Asarlık’tan Bodrum’a 8 kilometrelik bir yolculuğun ardından ulaşılabiliyor. Bodrum’daki köy pazarları, küçük hediyelik eşya dükkanları alışveriş için mutlaka tercih edilmeli. Eğer tarihi yapılara ilginiz varsa Bodrum Kalesi rotanızı çevireceğiniz ilk yer olabilir. Kalenin içindeki Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne da zaman ayırıp müzenin zengin koleksiyonunu görebilirsiniz. Bodrum Merkez’de bir güne ayıracağınız çok şey olacak. Bunlardan biri de M.Ö. 4. yüzyılla tarihlendirilen Bodrum Antik Tiyatro olmalı. Tiyatro, Bodrum Kalesi’nin karşısında bulunuyor.

Gümbet: Su sporları aktiviteleri, plajları ve hareketli gece hayatı ile Asarlık gezilecek ve görülecek yerler listenize Gümbet’i dahil edebilirsiniz. Gümbet plajları genellik sığ bir denize sahip. Sahil kıyısı boyunca özellikle balık restoranları ön plana çıkıyor. Güneşin batmasıyla birlikte bölgenin en hareketli noktası Gümbet Barlar Sokağı oluyor. Asarlık’tan kalkan dolmuşlarla Gümbet’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Gümbet’te olduğunuz sırada, beldenin yakınındaki Mindos Kapısı’na da rotanızı çevirmeyi ihmal etmeyin.

Asarlık Yapılacak Aktiviteler

  • Su sporlarına ilginiz varsa Asarlık ve Bitez sahillerinde; su kayağı, sörf, yelken gibi aktivitelere zaman ayırın.
  • Akşam saatlerinde eğlenmek isterseniz Bodrum Barlar Sokağı’na veya Gümbet Barlar Sokağı’na gidin, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin tadını çıkarın.
  • Bodrum’dan kalkan tekne turlarıyla çevre koyları keşfedin.
  • Ünlü Bodrum sandaletlerinden mutlaka satın alın.
  • Asarlık’ta Ne Yenir?

    Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Bodrum-Asarlık’ta yöresel lezzetlerin yanı sıra Türk ve dünya mutfağına ait mönüler sunan restoranlar da bulunuyor. Balık çeşitleri ve deniz ürünlerinin ön planda olduğu bölgede; çökertme kebabı, balık çorbası, kabak çiçeği dolması ve otlu böreklerin tadına bakabilirsiniz. Dünya mutfağına ait lezzetleri denemek isterseniz Bodrum Merkez’deki restoranları tercih edebilirsiniz.