Tayland Gezilecek ve Görülecek Yerler

Bangkok: Uzakdoğu kültürünü en iyi yansıtan şehirlerin ilk sırasındadır Bangkok. Buda heykelleri, ihtişamlı tapınakları, şehrin cazibesini gözler önüne sermekle birlikte, yıl içerisinde sayısız turistin akın etmesini sağlıyor. Bangkok’ta görülmesi gereken ilk nokta hiç şüphesiz ki tapınaklar bölgesi. Büyük Saray ve Phra Kaeo Tapınağı, Pho Tapınağı, Arun Tapınağı ise listenize alabileceğiniz şehrin en büyük tapınakları. Tabii turistlerden tam not alan Traimit Tapınağı da altın Budaa heykeliyle kesinlikle görülmeye değer. Şehrin her köşesi Uzakdoğu kültürünü yansıtıyor. Pazarları, gece hayatı, yemekleri de kesinlikle Tayland turunuzun en önemli parçaları olmalı. Patong gece pazarından çeşitli imitasyon ürünler alabilir, Chatuchak Pazarı’ndan aklınıza gelebilecek her türlü ürünü temin edebilirsiniz. Bangkok gece hayatı hareketli olup, özellikle Khaosan ve Patpong bölgelerinde oldukça renkli geçmekte. Khaosan’da sadece gece kulüpleri yok. Mağaza ve restoran açısından da oldukça zengin bir bölge. Ulusal Müze, China Town, Floating Market (Yüzen Pazar) de Bangkok’da görülmeden dönülmemesi gereken yerler. Dalış için Smilan Adaları’nı tercih edebilirsiniz.

Pattaya: Tayland gezilecek ve görülecek yerler listenizin ikinci sırasını Pattaya’ya verebilirsiniz. Pattaya, diğer Tayland şehirleri gibi tapınak açısından oldukça zengin. Şehir özellikle Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth) ile ünlü. Ripley Müzesi, Siriporn Orkide Çiftliği, şehrin limanını görebileceğiniz bir tepe olan Khao Pattaya (tepede bir de Buda heykeli yer alıyor) da şehir gezinizde rotanızı çevirebileceğiniz diğer noktalar. Pattaya turunuzda Mercan Adası’nı mutlaka görmelisiniz. Koh Larn olarak adlandırılan ada Tayland Körfezi’nde yer alıp, Pattaya’nın 7 km açıklarında bulunuyor. Su sporları, deniz keyfi ve hareketli gece hayatı Mercan Adası’na gitmek için yeterli sebepler. Farklı bir gezi noktası olan ve yüzlerce timsaha ev sahipliği yapan Timsah Çiftliği ( Crocodile Farm) de Pattaya gezinize dahil olabilir.

Phuket: Su altı zenginlikleri, gece hayatı ve tertemiz plajlarıyla ünlü Phuket’e rotanızı çevirmeyi unutmayın. Phuket’te çok sayıda kulüp ve bar bulunuyor. Ayrıca gündüz yapılabilecek birçok aktiviteye de sahip. Dalış, jet-ski, parasailing ve tekne turu gibi çeşitli aktivitelere çok uygun fiyatlarla katılabilirsiniz. Phuket’te tekne turuna katıldığınızda Koh Phi Phi Adası’na ve Mercan Adası’na mutlaka uğrayın. Phuket, hemen hemen her şeyiyle meşhur. Sadece eğlenmek için değil, turistik mekanları gezmek için gelenlerin sayısı da bir hayli fazla. Budist tapınakları, şelaleleri mutlaka görülmeli. Yerel pazarlardan hediyelik eşya almayı sakın unutmayın.

Tayland Yapılacak Aktiviteler

  • Dalış, jet-ski, parasailing ve sörf gibi su sporları için Phuket’i tercih edin.
  • Eğlenmek için Tayland’ın hemen hemen her şehri ideal diyebiliriz. Fakat özellikle Bangkok ve Phuket’in gece hayatı oldukça renkli geçiyor.
  • Yerlere sigara izmariti ve çöp atmamaya dikkat edin.
  • Ülkenin karakollarında görev yapan polisler çok fazla İngilizce bilmiyor. Olur da başınıza hırsızlık gibi kötü bir durum gelirse derdinizi özel turist polislerine anlatın.
  • Sıradan cam parçalarını değerli taş diye satmak isteyenlerin tuzağına düşmeyin.
  • Tayland’da Ne Yenir?

    Baharatların çok fazla kullanıldığı Tayland’da daha önce hiç tatmadığınız lezzetleri deneme şansınız var. Tayland mutfağında 4 ana lezzetin (tatlı, tuzlu, ekşi, acı) dengesini görmek mümkün. 4 yerel mutfak kültürüne sahip olan ülkenin yemeklerinde deniz mahsulleri, sos ve çeşniler de sıklıkla kullanılır. Ülkenin en çok tüketilen yemeği pilav. İçerisinde değişik ürünlerin kullanıldığı pilavın tadına bakabilirsiniz. Köri yemekleri de pilav kadar çok fazla tüketiliyor fakat bizim bildiğimiz köri ile hiçbir ilgisi yok. Thai yemeklerinden denemenizi önerdiğimiz lezzetler; Thai körisi, kırmızı köri macunu, acılı karides çorbası, Thai usulü kızarmış uzun erişte, rosto ördekli köri ve biftekli acı salata. Tayland’ın egzotik meyvelerinin de mutlaka tadına bakın deriz.