Assos Gezilecek ve Görülecek Yerler

Behramkale Köyü: Ayvacık-Assos’un turistik gezi noktalarından biri olan Behramkale, yaklaşık 150 hanelik bir köy yerleşkesidir. Yöre halkı tarafından Behram Köyü olarak adlandırılır. Sit alanı kabul edildiği için köyde yapılaşmaya izin verilmiyor. Yıl içerisinde yüzlerce turistin tatil noktası olması sebebiyle Behramkale’de otel bulunuyor. Behramkale Köyü’nü baştan sona gezerken köyün restoranlarında dinlenebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Köydeki Hüdavendigar Camii ve Hüdavendigar Köprüsü de Assos gezilecek ve görülecek yerler arasında.

Kadırga Koyu: Kadırga Koyu, uzun kumsalı ve yeşil doğasıyla Assos tatili yapanların gezip görmek istediği ilk yerlerden biridir. Koyu gezerken yanınıza fotoğraf makinesi almanızı öneririz. Aynı zamanda denize girmek için en ideal noktadır.

Assos Antik Kenti: Assos, antik bir yerleşim alanı olduğu için birçok tarihi kalıntıya sahip. Assos Antik Kenti olarak adlandırdığımız bölgedeki kalıntılar sağlam taşlarla inşa edildiği için günümüze kadar gelebilmiş durumda. Özellikle Assos Athena Tapınağı ile ünlü olan antik kentte; nekropol, agora, tapınak, akropol, tiyatro ve sarnıçlar görmek mümkün.

Sivrice Koyu: Babakale’ye yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta yer alan Bektaş Köyü’nün içinden gidilen Sivrice Koyu, Assos’un coğrafyasını güzelleştiren parçalardan biri. Bektaş Köyü’nü geçerek denize doğru indiğinizde karşınıza çıkacak olan koy, uzun bir sahil yoluna sahip. Koyda denize girmek mümkün olup, taşlık bir plajı bulunuyor.

Assos Yapılacak Aktiviteler

  • Assos’ta yer alan Athena Tapınağı’na muhakkak çıkmalısınız. Tapınağın bulunduğu noktadan Ege Denizi ve Midilli Adası manzarası izlenmeden Assos tatilinize son vermeyin.
  • Eğer özel bir aracınız varsa Truva Antik Kenti’ne kesinlikle gitmelisiniz ve antik kentin girişinde yer alan Truva atına çıkarak fotoğraf çektirmelisiniz.
  • Assos’un salaş restoranlarına giderek güzel bir manzaraya karşı keyifli bir akşam yemeği yemeden Assos’tan ayrılmamalısınız.
  • Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Kaz Dağları’nda trekking yaparak doğayla iç içe zaman geçirmek için bir gününüzü ayırmalısınız.
  • Assos’ta Ne Yenir?

    Çanakkale yöresel tatlarını Assos’un her restoranında bulabilirsiniz. Deniz ürünleri ve zeytinyağlıların ön planda olduğu Assos yemekleri Ege mutfağıyla benzerlik gösterir. Kabak çiçeği dolması, avcı böreği ve kalamar denemeniz gereken ilk lezzetler arasındadır. Aynı zamanda zeytinyağlı ve dağlardan toplanan şifalı otlarla yapılan yemeklerin de tadına bakmalısınız. Assos restoranlarında bölgeye ait yöresel lezzetlerin yanı sıra Türk mutfağının seçkin yemeklerini de damağınızla buluşturabilirsiniz.